HCL.HR

Da nacrtamo nešto!

  • 535 Odgovora
  • 77669 Hitova
*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #150 : 05. Rujan, 2013., 23:02 »
Upravo tako! Većina klijenata traži minimalno 300 dpi, tako da...
 :geek:
Ovaj Thor što sam ga maloprije okačio, crtan je na 720dpi, a eksportna rezolucija je bila 8419x11906 piksela.
Veličina oko 9 MB, u JPEG formatu.
« Zadnja izmjena: 05. Rujan, 2013., 23:03 Metalni »

*

Shazaam

  • *****
  • 2278
  • But it was so artistically done...
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #151 : 05. Rujan, 2013., 23:03 »
300 dpi je standard za printanje da :D

Ogromna rezolucija Metalni, treba to popuniti :D - mislim samo ako bojaš detaljno.

DPI je za za boju bitan, ako radiš realistično na što ja ciljam, e onda baš treba tih 600+
« Zadnja izmjena: 05. Rujan, 2013., 23:07 Shazaam »

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #152 : 05. Rujan, 2013., 23:06 »
Jeste li ikad išta printali? Ikad?
Iznad 300ppi stvarno nikad nije potrebno ići.

Nisam baš siguran da su vam neke stvari jasne.  :wildboy:
Pogotovo Metalnom.  :wildboy:
A4 = 1024x768.  :wildboy:
« Zadnja izmjena: 06. Rujan, 2013., 00:03 [proGABBEing] Ixy »

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #153 : 05. Rujan, 2013., 23:07 »
Da, za realistične crteže se to podrazumijeva...
No, ja volim raditi preko 600dpi iz prostog razloga jer mi kasnije nije problem smanjiti po potrebi, a sa druge strane- volim kad mogu pojedine dijelove crteža zumirati i pregledavati detalj po detalj.

@ [proGABBEing] Ixy: Ma, jasno mi je kao dan- ali sam se malo pogrešno izrazio... Kad printaš nešto sa rezolucijom od 1024x768 na A4, to je na knap. Da je manje- bilo bi zrnasto, krljavo, pikselasto, itd... Više, naravno da ne smeta.
:bonk:
Pff, mislim da je vrijeme za spavanje... Sve mi se pobrkalo od umora. :chair:
« Zadnja izmjena: 05. Rujan, 2013., 23:11 Metalni »

*

Shazaam

  • *****
  • 2278
  • But it was so artistically done...
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #154 : 05. Rujan, 2013., 23:17 »
Pa tko je rekao da sam printao išta na 600 dpi lel? Printeri u fotokopiraoni u kojoj printam su na 300 zato što od A1 i 2 više nije potrebno. Ne printam radove na veličinu plakata za autoceste. Pitao si zašto radimo na 600 ili više razlog je kvaliteta i nama veliko platno na kojem možemo raditi do sitnih detalja - koji se u principu ni neće vidjeti kada isprintam završeni rad, ali treba mi zato što ću printati i samo uvećanu facu odvojeno koju nebih mogao isprintati u detaljima koje želim na A3 da sam radio na 300.  Zapravo radim sliku u slici :D

@Metalni, ti imaš neko dobro računalo ako možeš raditi na 1200 to ti je previše, neznam kak ti ne šteka dok povlačiš linije :O 600 je mama :ementaler:
« Zadnja izmjena: 05. Rujan, 2013., 23:35 Shazaam »

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #155 : 05. Rujan, 2013., 23:52 »
Ne. Nisam pitao zašto 600 dpi. Pitao sam o kojem točno "dpi" ovdje pričate? Razlučivost pokreta samog tableta? Razlučivost u digitalnoj reprezentaciji slike (što bi bilo ppi, al ej)? Razlučivost printa?

Plus, objasni mi taj KVALITETA razlog.
Ako pod tim misliš čisto da ti crtaš u 600ppi jer nekad u budućnosti možda poželiš print većih dimenzija, onda ok. Iako to nije KVALITETA lel.
Odnosno, u ovom kontekstu pojam ppi ni nema prevelikog smisla bez dimenzija.
Bitno je samo koja je rezolucija (u smislu broj piksela horizontalno x broj piksela vertikalno) u kojoj crtaš. Koliko će to biti ppi-ja, to ovisi o dimenzijama na koje ti to povećaš/smanjiš/postaviš.

Ali kad pričate o 720 i 1200 dpi... o čemu tu točno pričate? Jer ne spominjete nikakve dimenzije ni išta.
O printanju?

Jer... tebi je jasno da na taj dpi ti nemaš utjecaja?
Kao što si rekao, veći dpi pri printanju će dati bolje reprezentacije boja (što će se najbolje uočiti kod, recimo, gradijenta), ali to nema veze s tim što ti crtaš.
Taj dpi je čisto tehnička specifikacija printera na koju ti možeš "utjecati" jedino tako da odneseš u print studio s boljim printerima.

Recimo da imaš printer koji printa u razlučivosti 300 dpi.
I sad napraviš dvije verzije istog rada (čije su ciljne dimenzije A3) - jedan fajl rezolucije 3508x4961 (300 ppi za te dimenzije) i jedan fajl rezolucije 14032x19844 (1200 ppi za te dimenzije).
Ako oba fajla isprintaš na tom istom printeru, rezultati će izgledati isto. Nema veze što ovaj drugi ima više piksela. Jedina razlika je što ćeš drugom fajlu moći povećati dimenzije četiri puta bez da izgubiš kvalitetu.

S druge strane, ovaj prvi fajl (koji je u 300 ppi) isprintaj na printeru razlučivosti 300 dpi i printeru razlučivosti 1500 dpi i izgledat će bolje na drugom.

Drugim riječima, ti kao dizajner/artist/štogod brineš samo da ti je fajl u željenim dimenzijama 300 ppi (iako realno, sve iznad 200 izgleda dobro).
Te kvalitetnije boje, bolja kvaliteta i sve to što ti spominješ? To je sve stvar printera, a ne tvog crtanja.

*

Shazaam

  • *****
  • 2278
  • But it was so artistically done...
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #156 : 06. Rujan, 2013., 00:26 »
Ok, ali izgleda da si propustio ovaj dio gdje kažem da s tog creža želim i samo glavu isprintati u A3 dimenzijama, misliš da bi mi isto izgledalo da sam radio na 300 dpi? Ako je tako onda ću  raditi na 300 i baciti 600 u zaborav.
« Zadnja izmjena: 06. Rujan, 2013., 00:34 Shazaam »

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #157 : 06. Rujan, 2013., 00:33 »
Nisam propustio nego si ti editirao i dodao to dok sam ja pisao ovaj post. xd

*

Shazaam

  • *****
  • 2278
  • But it was so artistically done...
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #158 : 06. Rujan, 2013., 00:35 »
Nisam propustio nego si ti editirao i dodao to dok sam ja pisao ovaj post. xd
Taj dio je ostao isti odmah sam napisao da želim glavu uvećati na a3 uz to da ću isprintati normalno, de pogledaj ovo iznad i odgovori mi.

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #159 : 06. Rujan, 2013., 00:36 »
:fpalm:
CSadria - Kupovi, LANovi, intervjui i izvještaji s događanja iz Balkan/Adriatic regije.
Web - Facebook - Twitch - Youtube

[/url

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #160 : 06. Rujan, 2013., 00:46 »
Lažljivče. :hihi:

Pretpostavljam da sad pričamo o ppi rezoluciji? Odnosno, otvoriš novi Photoshop/Illustrator/Sketchbook/nešto dokument dimenzija A3 i rezolucije 300 piksela po inču?
A gle, kao što rekoh (a kao što i ti znaš, očito), ako misliš da ćeš nekad u budućnosti htjeti printati to u većim dimenzijama, okej je raditi u većoj rezoluciji.

Ako si siguran da je A3 najveće što ćeš printati, ne trebaš raditi u većoj rezoluciji. Jer ono, printanje u više od 300 ppi nema smisla. Nećeš vidjeti baš nikakvu razliku.
Al ae, ako želiš nacrtati crtež na kojem je cijelo njezino tijelo i glave Stormtroopera i onda kasnije iz toga izrezati samo njenu glavu i tu glavu isprintati na A3... onda radi u većoj rezoluciji.

Koliko većoj? A ono, ne mogu ti reći lel. Ovisi o tome koji točno dio slike podrazumijevaš pod tu "samo glava" verziju i što misliš pod isprintati normalno.
300 ppi je najspominjanija brojka, al ono, to je idealni slučaj. Čisto sumnjam da ćeš uočiti ikakav pad u kvaliteti ukoliko ta glava bude u 250 ppi-ja. Pa čak i u 200. Iako, ispod 200 ne bih išao.


Al nisam siguran baš da sam skroz skužio pitanje. Jer mi se čini da kužiš, a ovo se čini... očito?  :(

*

Shazaam

  • *****
  • 2278
  • But it was so artistically done...
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #161 : 06. Rujan, 2013., 00:54 »
Ja, lažljivac, ma nikad :D

Zanima me samo ovo. Neznam kako da te jednostavnije ovo pitam sad. Da sam radio na 300 DPI, da li bi ovu sliku koju sam postao tu mogao zoomati ovoliko koliko mogu sad sa tih 600 dpi do pojave prvih pixela? A vidim ih tek kada zoomam toliko da su oči veličine šljive nezz kak da drukcije sad to pojasnim :D

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #162 : 06. Rujan, 2013., 00:59 »
Ne.

Jer, uz iste dimenzije (A3), veći PPI znači veću rezoluciju slike.
300 PPI = 3508x4961
600 PPI = 7016x9922

Jasno je da ćeš drugu moći više zumirati, a da i dalje izgleda oštro.

*

Shazaam

  • *****
  • 2278
  • But it was so artistically done...
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #163 : 06. Rujan, 2013., 01:05 »
E vidiš, dobro je onda da sam odabrao 600 dpi. Bitno mi je to zato što želim glavu isprintati u prirodnim dimenzijama. U biti dobro je raditi na 600, ako se zaželim tako neki segment uvećati. Thx Ixy, sad si nam baš objasnio kako i kuda :) :piva:

*

duksy

  • ******
  • 10253
    • hcl
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #164 : 06. Rujan, 2013., 01:21 »
jel ovo ekšli bila jedna korisna rasprava na haceelu? šta se događa :))
enivej, kul rad Shazame, iznenadia si me malo.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9