HCL.HR

Čišćenje računala.

  • 9 Odgovora
  • 3256 Hitova
*

kajunic77

  • **
  • 191
  • Dream big, start small..!
Čišćenje računala.
« : 20. Listopad, 2015., 21:08 »
Bok ljudi, evo ima nekih 2 mjeseca da sam kupio novi PC i jos nikako ga nisam čistio od prašine pa smatram da je krajnje vrijeme a usput sam planirao i zamjeniti pastu za procesor.
Imam par pitanja oko toga pa ako mi netko tko se razumije moze pomoci.

1.Kupio sam pastu za procesor i zanima me dali je bitno koja je marka, tj. tko je proizvođač (u mom slucaju, kupio sam neku Spire, Bluefrost za 20kn)

2. Cime trebam ukloniti onu prljavstinu s vrha procesora, neki alkohol? Ja sam mislio ako mogu koristit Aceton?

3. Stari pc sam od prasine cistio na kompresoru kod oca u automehanicarskoj radioni, ali problem je sto se nakon duzeg vremena(par sec) puhanja u jedno mjesto stvara voda, pa neznam moze li i koliko to nastetiti PC-u, tj. koliko je to sigurno.

Nadam se da ne ponavljam temu.
"Because the ones that are crazy enough to think they can change the world-are the ones who do"
                                                             -Steve Jobs

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #1 : 20. Listopad, 2015., 21:16 »
Nakon 2 mjeseca zaista nemaš potrebe da čistiš išta posebno, a pogotovo da mjenjaš pastu.
Otvori kućište i pogledaj da li ima prašine po ventovima- ako ima, kupi kompresovani zrak u spreju i sa tim dobro ispuhaj.


*

kajunic77

  • **
  • 191
  • Dream big, start small..!
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #2 : 20. Listopad, 2015., 21:20 »
Otvarao sam i vidim da ima lagani sloj po namajanju i komponentama, a na ventovima nema, vec ima na mrezicama, koje moram ispuhati jer im nemam kako drukcije prici.
Sumnjam da u ovoj mojoj Vuko*ebini ima kupiti zrak u spreju, u kojim se to trgovinama moze nabaviti?
"Because the ones that are crazy enough to think they can change the world-are the ones who do"
                                                             -Steve Jobs

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #3 : 20. Listopad, 2015., 21:22 »
Naravno da će bilo kakva tekućina oštetiti računalo.

Termalnu pastu ne diraj jer se ona mijenja svake 2 godine. U nekim slučajevima na godišnjoj bazi kod stalnih OCova i većih opterećenja.
Za čišćenje prašine ti treba usisavač i možeš uzeti za ventilatore kist za tempere. Lagano s kistom skidaš prašinu dok ispod iaš crijevo od usisavača i onda on pobere svu prašinu koju skineš s kistom.

Što se tiče termalnih pasta samo ne kupuj onu Spire "pastu" koja je u narančastom pakiranju, a zapravo je plave boje. To je čisto ljepilo, a ne pasta...
Od dobrih pasti imaš Arctic Silver 5, imaš termalnu pastu od Noctue i itd. Svatko ima neku koju preferira.
Osobno koristim samo ove 2 paste.

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #4 : 20. Listopad, 2015., 21:40 »
Da se nadovezem na ovu temu.Imam laptop star nekih 6,7 mjeseci.Radi stalno zadnjih 4,5 mjeseci, znaci od deset dana doslovno je upaljen devet.Ima zada poklopac za otvorit nisam jos otvarao ni gledao, zanima me jel to jednostavno obavit i jel mogu to ja doma sam(ciscenje).

Takoder me zanima ako je neko imao slican slucaj odgovor na ovo pitanje.Kad sam ga tek uzeo i instalirao prve igre doslovno nakon sat, dva bi gorio od vrucine ugrijao bi se toliko da bi osjecao na tipkovnici koliko je topao.A onda nakon mjesec, dva sto sam malo vise igrao na njemu odjednom je poceo bit puno hladniji i sada se kad igram igre ne ugrije niti u pola kao prije i mogu igrat par sati i opet nista, dok bi prije nakon sat vremena doslovno gorio.Moje pitanje je dali je to dobro, i dali to mozda znaci(kako sam ja zakljucio) da se laptop razradio + takoder sam dobio osjetno povecanje perormansi u igrama.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #5 : 20. Listopad, 2015., 22:57 »
A koji model imaš? Pogledaj na yt dali ima video rastavljanja pa ćeš znati dali je jednostavan model ili moraš povaditi skoro sve živo. Ako ti hlađenje nije dostupno kroz taj "maintainance cover" tj. poklopac, vjerojatno gubiš garanciju

Što se tiče gorenja, dali kada je "gorio" bio na krevetu ili tebi u krilu? Dali mu je ispuh bio blokiran? Idealno bi bilo da je na stolu odnosno ravnoj plohi.

Inače je normalno da se laptop jače zagrije kod gejmanja, samo ako su ti osjetno lošije performanse bile (ako pričaš o istoj igri, jer ne možeš uspoređivati kruške i jabuke) pada mi na pamet da je možda throttlao zbog pregrijavanja (da se zaštiti). Ako ti je bio po krevetu to je vjerojatno to, te si možda uz to igrao mnogo zahtjevniju igru, kao što sigurno nešto igra ulogu i vremenski period igranja u takvim uvjetima

Inače i tebi i otvaraču teme je možda malo prerano za prvo čišćenje (mjenjanje paste). On može malo očistit od prašine ako ima i propuhati i to je to.
« Zadnja izmjena: 20. Listopad, 2015., 23:05 Andrash »

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #6 : 20. Listopad, 2015., 23:08 »
HP Probook 450 G0( Intel 2020M 2,4 ghz, 8 Gb ram i AMD 8750 M 2 gb).A nisam ga jos otvarao al jednostavno je skroz, ima dva klikera zada pomocu kojih se skine poveci poklopac( skoro pola laptopa oduzima, odole) tako da je vjerojatno jednostavno.U globalu ja ne trebam cistit nista osim ventilatora ili?

Drzao sam ga na stolu dok sam igrao, ispuh mi je sa strane tako da uvjek pazim da ima protok zraka.Sta se tice igre radi se o Far Cry 3 igrao sam je mjesec dana i nakon toga stao mjesec, dva, ponovo upalio i dobio sam do 10 fps-a sigurno i laptop se prestao toliko puno pregrijavat, sad dok ga igram uopce nije toliko vruc, cak ga mogu drzat na nogama dok bi mi prije sprzio noge od vrucine.

Nezz mozda zvuci glupo al ja doslovno imam osjecaj kao da se razradio, osjetno je bolji i brzi nego kad sam ga tek uzeo.

*

HighEnd

  • ****
  • 1329
  • To the limits!
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #7 : 21. Listopad, 2015., 00:01 »
Stvar je i u tome sta su u ta dva mjeseca pale temperature za 15 stupnjeva ;)

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #8 : 21. Listopad, 2015., 00:36 »
To je bilo jos dok su bile vrucine.Doslovno nakon mjesec, dva sta sam ga igrao je poceo radit puno bolje, cak je i tisi dosta.

*

Chux

  • Global Moderator
  • ***
  • 622
  • živi bili pa umrli
    • Guru Gaming
Odg: Čišćenje računala.
« Odgovori #9 : 21. Listopad, 2015., 21:38 »
Da se nadovezem na ovu temu.Imam laptop star nekih 6,7 mjeseci.Radi stalno zadnjih 4,5 mjeseci, znaci od deset dana doslovno je upaljen devet.Ima zada poklopac za otvorit nisam jos otvarao ni gledao, zanima me jel to jednostavno obavit i jel mogu to ja doma sam(ciscenje).

Takoder me zanima ako je neko imao slican slucaj odgovor na ovo pitanje.Kad sam ga tek uzeo i instalirao prve igre doslovno nakon sat, dva bi gorio od vrucine ugrijao bi se toliko da bi osjecao na tipkovnici koliko je topao.A onda nakon mjesec, dva sto sam malo vise igrao na njemu odjednom je poceo bit puno hladniji i sada se kad igram igre ne ugrije niti u pola kao prije i mogu igrat par sati i opet nista, dok bi prije nakon sat vremena doslovno gorio.Moje pitanje je dali je to dobro, i dali to mozda znaci(kako sam ja zakljucio) da se laptop razradio + takoder sam dobio osjetno povecanje perormansi u igrama.
Quick fix je uzet kompresor i puhnut u rebra nutra. Rastavljanje ti varira od modela do modela, najbolje potraži vide kak kolege vele. Varijacije ti je doslovno od 3 šerafa za skinut hladnjak sa proca do rasturit kompletno lapatop i matičnu iskopat van da bi napravio isto to. Ak nije prestar da se pasta pretvorila u keramiku već i kompliciran je za rastavit, kompresor je the way to go.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9