HCL.HR

Kupnja novog laptopa

  • 6 Odgovora
  • 8185 Hitova

Odg: Kupnja novog laptopa
« Odgovori #1 : 16. Srpanj, 2014., 22:41 »
vidim ima puno tema o laptopima, pa mozda bi bilo dobro otvoriti jednu zajednicku za preporuku laptopa. ja sam dugo vremena koristio laptop za faks i za igre. ako laptop treba za faks i za igre, u principu treba gledati samo dio "za igre", jer vrlo vjerojatno ako zadovoljava za igre zadovoljava i za faks. jedina bitna razlika je baterija. laptopi s visokim performansama ocito trose puno struje, pa je trajnost njihove baterije vrlo mala. tako da ako netko misli puno laptop koristiti na faksu bez struje iz zice, treba imati na umu da laptop nece izdrzati previse (dobro, ne treba sad toliko katastrofizirati, treba vidjeti testove u tom slucaju koliko baterija drzi). neko vece igranje na bateriju nebi trebalo razmatrati, laptop bi trebao biti ukljucen u struju, pogotovo jer neke seme napajanja preko baterije ne koriste svu mogucu jacinu komponenti (zbog ustede baterije).

odabrati laptop kad se zna nesto o tome, vrlo je jednostavno. u principu slijedite ove korake i laptopi koji zadovoljavaju, njih odaberite, ostalo su nijanse koje odlucuju.
generalno bi preporucio ove proizvodjace ovim redoslijedom: asus i lenovo. po meni daleko best buy za omjer cijene, performansi, kvalitete, pa i dizajna. tu moze doci jos i dell i msi (cija je ponuda kod nas mizerna). onda eeeeeventualno toshiba. toshibe su generalno skuplje od svih navedenih i u 95% slucajeva cete za cijenu neke toshibe naci bolji laptop od nekog proizvodjaca od gore navedenih. gamerska serija od asusa je N i G serija, od lenova ideapad serija, od della inspiron, od msi-a G serija, a od toshibe satellite serija. to su serije od nekih 4000-8000kn u kojima se mogu naci kvalitetni laptopi za igranje na low, vecinom na medium, pa do high. naravno, ima i modela za 10 000+ u tim serijama na kojima picite sve na ultra. naravno, tu i tamo moze se naci i koji model da zadovoljava kriterije u nastavku i u nekoj drugoj seriji koja ovdje nije navedena, ali to je rijetkost. acer i hp nebi preporucio. oni su najjeftiniji (cak mozda i nisu u svakom slucaju!) i skloni kvarovima (takvi su na glasu), obicni su, bezlicni i svi ih imaju. kupite nesto bolje i kvalitetnije za istu cijenu a ne ko drugi.

e sad, komponente. za igranje, vrlo jednostavno. prvo, graficka kartica, bitnija je od procesora. svejedno jel amd ili geforce, ja bi mislim uzeo amd jer obicno se na njoj mogu prikazati kvalitetnije teksture vece rezolucije, dok je nvidia dobra za neke post efkete itd.  za graficku karticu otidjite na ovu stranicu (http://www.notebookcheck.net/Comparison-of-Laptop-Graphics-Cards.130.0.html) i birajte graficke od klase 3 (ali u samom vrhu!!) na gore, znaci klasa 2 i 1, eeeventualno vrh klase 3. mozete vidjeti i testove, te koliko frameratea ima u odredjenim igrama i niz detalja koji ce vam pomoci pri odabiru, ali ja u principu odaberem par laptopa i gledam njihove graficke i onaj koji ima graficku najvise na listi njega uzmem. i gotovo. trebate paziti samo kad usporedjujete da ne usporedjujete SLI i crossfire verzije s obicnim verzijama. postoji i trik kod proizvodjaca da graficke s vise RAMa su u principu sporije jer imaju sporiju memoriju, na to treba paziti kod odabira medju istim karticama s razlicitim kapacitetom memorije, nemojte da vas kapacitet zbuni! i da, pazite na brojke kod modela. o cemu pricam, o sljedecem. amd ima oznaku s 4 znamenke, a nvidia s 3 znamenke. sad lupam, tipa recimo da amd ima 8600 i 7800, a nvidia 830 i 660. bitnija je druga znamenka kod oba dvije!!! recimo kod amd-a u ovom izmisljenom primjeru (a i kod nvidije) prva brojka oznacava koja je novija graficka. dakle, 8600 je novija od 7800. ALI 7800 je visa (jaca) serija, pa iako starija, obicno jos uvijek ima VECE performanse nego novija graficka od istog proizvodjaca koja je nize klase, od 8600. ista stvar je i da ce nvidia 660 biti vjerojatno jaca od 830 iako je starija. eto, toliko da znate koje brojke su bitnije kod naziva, za one koje zele znati vise.

procesor - kod kompa bi uvijek uzeo amd zbog cijene, ali intel je kod laptopa jednostavno zakon, a i 80% ovih laptopa ce doci s njim. tu dolaze u obzir i5 i i7 procesori. na onoj gore stranici s grafickim karticama se moze naci i usporedba procesora ako vam je bitna, pa pomocu toga odredite. ako se ide na vrlo niske cijene laptopa za gaming, moze i i3, ali generalno ne bi ga uzeo, radje bi uzeo stariji i5, proslu ili cak 2 generacije iza, ali treba vidjeti testove sad ako cemo cjepidlaciti.

ekran bi uzeo sto manji (odn prosjecne velicine, 15'') i nize rezolucije (ne nize od 1366x768) AKO vam je bitna kvaliteta grafike. zvuci kontradiktorno, medjutim radi se o sljedecem - jaca kartica na manjoj rezoluciji moze dati grafiku vece kvalitete. ista kartica na vecem ekranu i vecoj rezoluciji daje grafiku na recimo medium, dok bi na manjoj rezoluciji se moglo igrati na vecim postavkama grafike.

te 2-3 stvari su jedine bitne. sad su ostalo nijanse. kapacitet hdd-a sami odredite, ali uzmite ako ima 7200rpm umjesto 5400 zbog brzeg ucitavanja itd. ali vecinom cete u laptopima naici na 5400, tako da je 7200 samo bonus. i tako dalje.

na kraju kad odaberete laptop preporucam da procitate 2-3 testa  na netu da vidite koje su prednosti i koje mane i kako su korisnici zadovoljni s njim, a ako ste lijeni, mozda ih mozete naci i na youtubeu, mada su tamo manje kvalitetni testovi.

u principu ovi proizvodjaci, ove serije traju vec 10ak godina i cijelo vrijeme vodic za kupnju se nije mjenjao od sad napisanog, tako da se cini da ce ovo vrijediti i ubuduce pa molim moderatore da naprave neku temu  i tamo stave ovo.
« Zadnja izmjena: 16. Srpanj, 2014., 22:59 Lord of Destruction »

Odg: Kupnja novog laptopa
« Odgovori #2 : 17. Srpanj, 2014., 15:59 »
vidim da trazis u cijeni oko 5500kn. nijedan nebi uzeo od tih. brzom pretragom, uzeo bi ovaj
http://www.nabava.net/prijenosna-racunala__30/dell-prijenosno-racunalo-inspiron-5737-intel-core-i5-500gb-hdd-4gb-ram__5599071

ili eventualno ovaj
http://www.nabava.net/prijenosna-racunala__30/dell-prijenosno-racunalo-inspiron-7537-156-intel-core-i5-260-ghz__5505181

ako hoces dati malo vise para, onda ovaj bez razmisljanja
http://www.nabava.net/prijenosna-racunala__30/asus-prijenosno-racunalo-n550jk-cn018d-156-intel-core-i5-4200h-280-ghz__6262091

buduci da nisam cuo za ovu firmu koja prodaje ove dellove (mozda je neki zastupnik kad mi tamo ispadaju), nasao sam ga u magazinu RS, imaju ti ducan u savskom gaju. tamo sam uzimao i mogu ih preporucit, imam samo dobra iskustva. tamo ti ovaj prvi lap dodje 4700 za gotovinu! http://www.magazinrs.hr/dell-prijenosno-racunalo-inspiron-5737-7-i54g5g-vga2gl-sil2/0371169

Odg: Kupnja novog laptopa
« Odgovori #3 : 18. Srpanj, 2014., 11:25 »
hvala  ti=D>=D>

Odg: Kupnja novog laptopa
« Odgovori #4 : 18. Srpanj, 2014., 12:00 »
jos jedno pitanje acer dell ili lenovo jer sam dosad imao acer i zadovoljan sam. a acer nudi najbolje komponente za istu cijenu.

Odg: Kupnja novog laptopa
« Odgovori #5 : 18. Srpanj, 2014., 16:35 »
ha, ja nebi uzeo acer. znam ljude koji koriste isti acer vec vise 10g (!), dobro, ne za gaming, nego ovako i nemaju problema, a znam i neke koji su imali. ja sam koristio toshibu, msi, lenovo a znam ljude s asusom i dellovima kojima sam ih preporucio i sve je u redu. uglavnom, to je ako nemas para za gamerski laptop, odn sve kartice koje pronalazis za X cijenu su u onoj trecoj klasi, a acer u klasi vise, onda aaaajde. al ja uglavnom nebi. dell ti u svom vlasnistvu ima alienware, a grubo govoreci lenovo=IBM=PC. mislim da to dosta govori o tim proizvodjacima.

btw, jedan od razloga zasto su navedeni laptopi od della/lenova/asusa itd jeftiniji je taj da obicno s njima ne dobijas operativni sustav (nego ionako se zna kako se windowsi instaliravaju), a operativni sustav kosta 800kn
« Zadnja izmjena: 18. Srpanj, 2014., 16:39 Lord of Destruction »

Odg: Kupnja novog laptopa
« Odgovori #6 : 18. Srpanj, 2014., 16:37 »
aha ok :D:D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9