HCL.HR

Pomoć oko HDD-a i napajanja

  • 3 Odgovora
  • 2163 Hitova
Pomoć oko HDD-a i napajanja
« : 09. Kolovoz, 2015., 16:34 »
Pozdrav,

Dakle koristim program Hard Disk Sentinel i sad kad ga otvorim gdje mi piše koliko mi je hard disk imao do sada radnih dana ili radnih sati i koliko mu je još ostalo radnog vijek. Piše mi ovo:

Power on time: 2078 days, 14 hours (estimated)
Estimated remaining lifetime: more than 100 days
Total start/stop count: 676

Dali ovaj program sigurno daje tačne podatke ili možda postoji neki sigurniji način da se sve ovo sazna i da li može neko da mi prokomentariše ovo gore napisano šta tačno predstavlja? Imam ovaj hard disk Western Digital WD1000FYPS-12ZKB0, pa me interesuje da li je on SATA II ili SATA III, kako se to provjeri, guglao sam ali ne znam to naći?

Što se tiče napajanja interesuje me takođe da li postoji način da se provjeri koliko je dugo napajanje u upotrebi, to jest koliko je dana ili sati u funkciji.

Pitanja možda jesu glupa, ali kad ne znaš moraš da pitaš.

Unaprijed hvala na odgovorima.

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Pomoć oko HDD-a i napajanja
« Odgovori #1 : 09. Kolovoz, 2015., 17:35 »
Niti jedan program ti ne može točno reći kada će ti HDD kerpati. Jedino ti može dati podatak koliko dugo taj disk radi što ti je i dao.

Ne možeš provjeriti napajanje preko nekog programa, ali možeš potražiti na netu kada je proizvedeno pa ti to može dati okviran broj njegovih godina.

Odg: Pomoć oko HDD-a i napajanja
« Odgovori #2 : 09. Kolovoz, 2015., 18:19 »
Niti jedan program ti ne može točno reći kada će ti HDD kerpati. Jedino ti može dati podatak koliko dugo taj disk radi što ti je i dao.

Ne možeš provjeriti napajanje preko nekog programa, ali možeš potražiti na netu kada je proizvedeno pa ti to može dati okviran broj njegovih godina.
Pa da li ovo znači da je radio do sada preko 2000 dana.

*

HighEnd

  • ****
  • 1329
  • To the limits!
Odg: Pomoć oko HDD-a i napajanja
« Odgovori #3 : 09. Kolovoz, 2015., 20:29 »
Taj disk sta imas je WD Green i to su spori diskovi namjenjeni za pohranu, a ne da budu sistemski diskovi na kojima su windowsi, tako da bio on SATA 2 ili SATA 3 tebi nista ne znaci (a pretpostavljam da je SATA 2 po starosti diska), kada za svrhu pohrane brzina nije bitan faktor, tj. jos je i bolje imati disk sa manjim brojem okretaja i manjim zagrijavanjem zbog manje mogucnosti kvara i manje prizvodnje buke.
Ako disk nema bad sectora onda si miran, a nebi bilo lose da nabavis neki SSD za primarni disk, dobit ces puno na brzini cijelog sustava.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9