HCL.HR

Primjer sastavljenog računala

  • 7 Odgovora
  • 4242 Hitova
*

Sylenth

  • *
  • 28
  • Nemesis
Primjer sastavljenog računala
« : 07. Siječanj, 2015., 09:29 »
Pozdrav ekipo :)
Htio sam vas pitati nešto. Ne kupujem još novo računalo, jer me ovo dosta dobro još služi, ali htio bi da mi složite konfu.

Smjernice:

- do 8000 kn
- Intelov i7 procesor
- po mogućnosti ATI Radeon kartica (4 GB)
- 16 GB RAM
- 120-tak GB SSD

Ja sam slagao nešto slično u Acquistum magnum i ispalo mi je oko 8000 kn, ali zanima me da li mi vi možete bolje složiti.

I još jedna stvar: Zašto su gotova, sklopljena računala sa brandom (npr. Instar Gamer Ranger Elite, koji košta skoro 9000 kn) za do 10% skuplja od DIY računala? To mi nije jasno, al eto, nadam se da će te mi razjasniti... I ne zaboravite se poigrati sa svojim prijedlogom za konfu :)

pozz
“I believe… whatever doesn’t kill you simply makes you…stranger.”

Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #1 : 07. Siječanj, 2015., 15:05 »
Skuplja su zato jer stave kojekakve gluposti u njih i nabiju cijenu. Gotove konfiguracije treba u pravilu izbjegavati jer se uvijek moze pojedinacno bolje sloziti, te vecina IT web shopova nudi besplatno sklapanje. Jedine gotove konfiguracije koje su dobre imas u Adm-u & Futuri IT.

Nema bas smisla da ti se slaze jos kad ne kupujes, jer se ponuda i cijene mijenjaju na dnevnoj bazi. Koja bi bila namjena - samo gaming ili? Kada ti je uopce u planu kupovina? Koji monitor imas? Kad na to odgovoris iskristalizirat ce se sto ti tocno treba i preporucit okvirne komponente na koje trebas ciljati.

*

Sylenth

  • *
  • 28
  • Nemesis
Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #2 : 07. Siječanj, 2015., 20:46 »
Da, da slažem se frende sa tobom :) I ja sam uvijek bio zagovornik DIY slaganja računala. Ušpara se poprilično i šteta ne iskoristiti znanje o računalima :P Pa da, u pravu si, bezveze je sada tražiti konfiguraciju.

Ali pitati ću... Mogu li za 8000 kn dobiti:

- Intelov i7 procesor (najnovije arhitekture /Haswell/, ali najjeftinijeg ranga u toj kategoriji
- Grafičku karticu (preferiram ATI Radeon) sa 4 GB VRAM
- 16 GB RAM
- 120 GB SSD
- 1 TB HDD
- Napajanje, optički pogon, kućište neki low class

E to, to me zanima.

Nadalje, zanima me da li je (govorimo o vremenu kroz godinu dana) mudro uzeti monitor sa 4K rezolucijom ili je još uvijek bolje igrati na Full HD (1920x1080)?

I za kraj, da li postoje SFF (small form factor) kućišta u koja bi se to moglo strpati? Nešto kao ovo: http://www.instar-informatika.hr/slike/velike/racunalo-rog_1.jpg? Ne mora biti tako fancy :P

I stvarno zadnja stvar, kako postići što tiši rad računala, jer kada skidam nešto preko noći, a komp mi je u spavaćoj, nije baš lako zaspati :P

Hvala ljudi :)
“I believe… whatever doesn’t kill you simply makes you…stranger.”

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #3 : 07. Siječanj, 2015., 22:48 »
Ne stane u 8 somova (barem ne da bude složeno kako spada). Jedino ako misliš na neku crappy grafičku koja ima 4gb a ne recimo na R9 290

Link ti ne radi, ali vjerojatno misliš na itx mbo i ITX case. Po meni nije to baš nešto - jer košta dodatno - a realno lošije je. 

AKo bi ti pc služio za gaming, unutar tog buđeta ti i7 i 16gb ram ne treba za takvu namjenu.

4K radi gaminga na toj rezoluciji - po meni ne - jer je hardver trenutno preslab (odnosno onaj koji je pristojan za to je preskup). Nije još vrijeme za to po meni. Zamisli da ispljuneš barem 4 soma na monitor, i recimo 5-9 000kn za grafičku/grafičke i da ti neke igre (ove zahtjevne) na tim rezolucijama često rade na 20ak, 30ak fps...

Glasnoća ti ovisi od ventilatora u pc (od casea, coolera na cpu i gpu) i hdd-a i casea. Jednostavno stavit aftermaket cooler na cpu i kvalitetan case (recimo define r4) i to je to i za silent freakove.


« Zadnja izmjena: 07. Siječanj, 2015., 22:52 Andrash »

Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #4 : 08. Siječanj, 2015., 00:22 »
Moze se sloziti sa svime sta si rekao al sa 8GB Rama ne 16GB jer ne stane a i vise od 8GB ti nije ni potrebno za igre a nece ni biti jos dosta dugo.

1 x    Sapphire TRI-X R9 290 4GB GDDR5 512bit, 28nm, 2xDVI + HDMI + DP
1 x    Procesor Intel Core i7-4790 (3.60GHz,1MB,8MB,84W,1150) Box
1 x    ASRock H97-PRO4, s1150, Intel® H97, 4 x DDR3, 1 x PCI Express
1 x    Spire Kepler Rev.2 ,hladnjak, 1156/775/FM1, 96.5×51×125 mm ,92mm
2 x    DDR3 4GB (1x4GB) Kingston, 1866MHz, CL10, HyperX FURY, HX318C10F
1 x    Napajanje Fortron 700W, Hyper, PPA7002702, 12cm ventilator
1 x    HDD WD 1TB, Caviar Blue 10EZEX, 1000 GB, SATA3,64 MB, 3,5", 24mj
1 x    Kingston SSD 120GB HyperX Fury, 2.5", SATA 3 6G
1 x    DVD upisivač LG GH24NS, DVD±RW, 24x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R
1 x    Zalman Z3 mid tower case. 192(W)x465(H)x430(D)mm. MB standard

Ukupno:8.035,94Kn ADM.hr besplatno slaganje i dostava!
Da sam na tvome mjestu protegnuo bi se na Gigabyte gtx 970 http://www.centro.hr/detalji_proizvoda.d84e340d7b7848fda79dab1cbf455dfc.graficka-kartica-gigabyte-geforce-gtx970-wf3-oc-4gb-gddr5-dvi-dp.aspx em je jaca od r9 290 em duplo manje trosi a i novija tehnologija.

*

Sylenth

  • *
  • 28
  • Nemesis
Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #5 : 08. Siječanj, 2015., 12:18 »
@Andrash Puno hvala kompa! Pretpostavljam da se kužiš iznadprosječno u kompove, a vidim da si i moderator. Stvarno si mi odgovorio na dosta pitanja koja sam htio pitati.

Mislio sam na ovo kućište http://rog.asus.com/wp-content/uploads/2014/06/G20.jpg tj. bilo što slično, takvog malog faktora. Čuo sam da je mana u pregrijavanju, ali nisam baš fan "kanti". Jeli bi se dalo smjestiti konfiguraciju kakvu sam nave u Mini tower, tj. nešto poput ovog http://www.protis.hr/products/details/kuciste-gigabyte-gzm1-crno-mini/90571? I razjasnio si mi oko 4K i grafičkih kartica. Eto, samo me zanima kada bi oko iduće Nove Godine kupovao novi komp da li bi mi i dalje savjetovao da se klonim 4K monitora? Imam trenutno ovaj http://www.samsung.com/be_fr/consumer/pc-peripherals-printer/monitor/monitors/LT22C300EW/EN i spajam ga HDMI-em. Pa eto, da li da onda uopće ne nabavljam novi monitor kada budem mijenjao komp, ili bi mogao uzeti veći (što mi je bila prva nakana)?

@Extreme Da, tako sam i ja nešto mislio. Dobro da znam da ne treba preko 8 GB rama. U ADM-u sam kupovao i zadovoljan sam kupac. Imaju najpristupačnije cijene. Da, i uzeti ću takvo nešto i takvu grafu jer će do tada za godinu dana biti pristupačnije. Ne ciljam na extreme high end nivo, već nešto što će služiti 3-4 godine.

Eto, hvala na odgovorima :)
“I believe… whatever doesn’t kill you simply makes you…stranger.”

Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #6 : 08. Siječanj, 2015., 13:29 »
Problem je sto takvog kucista kod nas nemas, u drugo Gigabyte nema smisla sastavljati s obzirom na kalibar komponenti i njegou slabu opremu. Od ITX, mATX kucista manjih dimenzija gledaj ovako nesto:

Zalman M1, Node 304, Obsidian 250D/350D, Graphite 380T, Bitfenix Prodigy M - konfiguracije ce se malo razlikovati, kao i dodatne mogucnosti jer dosta toga ovisi o kucista, pa zatim o opremi mbo.

Ja bi ti isto kao Andrash preporucio da se klonis 4K monitora, primjereniji bi bili 2K monitori jer su upravo high end R9 290 / GTX 970 namijenjene za takvu rezoluciju. Mozes se ti i zadrzati na 1080p monitorima, ali onda uzmi nesto s kvalitetnijom VA, IPS, PLS matricom.

Uglavnom za cca god. dana ce se dosta toga promijeniti tako da imas puno vremena za informiranje i potragu onog sto bi ti odgovaralo.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Primjer sastavljenog računala
« Odgovori #7 : 08. Siječanj, 2015., 20:59 »
Ne ciljam na extreme high end nivo, već nešto što će služiti 3-4 godine.

U tome i jest problem - 4K jest extreme high end nivo (poželjno 2x R9 290, 2x gtx 970 ili jednu masnu duplu gpu R9 295x2) - i opet su moguće scene/igre gdje bi i sa njima na toj rezoluciji i višim/najvišim detaljima fps padao na 20-ak, 30-ak frejmova. To je po meni neprihvatljivo s obzirom kolika bi se bolesna lova na takav setup morala ispljuniti. Neće to još dugo postat pristupačno kao ni grafe za to (godinama)...
« Zadnja izmjena: 08. Siječanj, 2015., 21:02 Andrash »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9