HCL.HR

problemi sa pregrijavanjem procesora

  • 28 Odgovora
  • 10883 Hitova
problemi sa pregrijavanjem procesora
« : 13. Lipanj, 2015., 18:58 »
Pozdrav svima.pre otprilike 9 meseci sam kupio racunalo sa amd fx 6300 procesorom
Imao sam problema sa pregrijavanjem te sam zamenio stock cooler sa drugim coolerom,malo boljim te stavio jos 4 dodatna ventilatorakoji ubacuju i izbacuju zrak
To je zaustavilo pregrijavanje i gasenje racunala u ovih 9 meseci
No sad kada je doslo leto i velike temperature racunalo  se opet pocelo pregrijaviti i gasiti
Npr jucer sam igrao witcher 3 i rwcunalo se ugasilo za 15min
A pre 15 dana sam igrao igru 4 sata bez prestanka i nije se gasio
Pitanje je kako da sprecim pregrijavanje racunala u ove vruce letnje dane posto ne zelim provesti leto bez igranja igrica

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #1 : 13. Lipanj, 2015., 19:14 »
Vjerojatno nisi dobro stavio cooler i termalnu pastu.
1. vidi kolike su temperature s programom HWMonitor
2. Koji ti je točno ostatak konfiguracije (MBO, PSU, GPU)

Kako si i koliko stavio termalne paste?

Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #2 : 13. Lipanj, 2015., 20:48 »
Prijatelj mi je stavljao on se inace razumije u to sve je bilo u redu dok nisu dosle ove vrucine
Imam 8gb ram.radeon r7 265 as rock maticna

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2


*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #3 : 13. Lipanj, 2015., 20:50 »
Vjerojatno je neki slab cooler dok ti se gasi. Mogao bi undervoltati taj cpu - ugasit turbo boost i voltažu postavit na 1.22-1.25 sigurno može.
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj, 2015., 20:52 Andrash »

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #4 : 13. Lipanj, 2015., 20:52 »
Imali smo već slučajeva gdje prijatelj "sredi" sve, jer on "zna". Ne kažem da je to i kod tebe slučaj, no prvo napravi što sam te tražio.
Kolike su temperature?
I ovo što si mi dao ne znači apsolutno ništa!
Koja točno ploča je u pitanju, ima ih više...
Od koga je grafička (MIS, Gigabyte, Asus i itd)
Koje napajanje imaš, koliko Watta, koji model?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #5 : 13. Lipanj, 2015., 20:59 »
Na jednom drugom forumu se jučer baš 3-4 lika javila sa fx 6300 i "pregrijavanjem" Par stvari:

1. Budući da je ljeto i da se ambijentalna temperatura drastično podigla normalno je da je i procesoru porasla.

2. Da bi znali dali se uopće pregrijava morate znati koje temperature su uopće normalne i gdje se gledaju temperature za amd (ne temperature jezgri jer ih ne mogu ni mjeriti). Dakle do 62C u aidi64 je to ono gdje piše samo cpu (dakle ne jezgre), to je ono što neki zovu "socket temperaturom"

3. Ljudi za takve procesore morate imati aftermarket coolere. Ako ti je stavio neki drek od coolera tipa alpinu - to ti nije ništa bolje od stock coolera.

4. Drugi faktori isto utječu na temperaturu - dali je dobro stavljena termalna pasta (premalo-previše), dali kućište ima protok zraka i sl. Dali vam je kućište nabijeno do zida ili bilo kakve druge pregrade. Nek bude barem 20cm lufta, da nije na nekom tepihu nego ravnoj plohi i sl. (ako je napajanje dolje)

5. Te procesore možete brutalno undervoltati jer AMD overkilla voltažu. Dakle za stock takt od 3.5ghz (uz gašenje turbo boosta) možete spustiti voltažu na barem 1.22-1.25v i da imate najgori primjerak u svemiru. Ide to i dosta ispod 1.2V samo morate tražiti najnižu stabilnu voltažu za svoj primjerak. Pogledati koji tutorijal. Time će te najviše skinuti temperaturu.

EDIT

Pod 62C mislim pod punim opterećenjem. Zamaranje s tim što je koji stupanj u idleu narasla je nebitno

EDIT 2

Također ako se gasi pod opterećenjem - kako znate da je do procesora? Koja je temp grafičke (pod opterećenjem ponovno, idle nikog ne zanima), te dali je napajanje pre slabo za navedenu konfiguraciju (500w nije 500w ako se radi o dreku od napajanja), dali je puno prašine pa se pregrijava ako je staro, dali je nabito u zid pa nema zraka i sl.
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj, 2015., 21:16 Andrash »

Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #6 : 14. Lipanj, 2015., 11:21 »
Napajanje je od zalmana 700w. Graficka je gigabyte r7 265A 2gb.moje misljenje je da je prijatelj sjebao taj bi problem stalno bio tu
Temperatura je bila prije kada sam igrao witcher 65C proceaor a graficka 70
A sad u 25min temp procesora prede 80C a temp graficke bude 75
Radio san i stress teatove u aidi
Pre dva meseca je procesor izdrzao 11min na stress teatu a neki dan nije izdrzao ni 4 i po minute
Na mestu atock coolera ima apine pro rev cooler koji je slab
Termalnu pastu mi je stavljao taj prijatelj posto on radi u radnji gde sam kupio racunalo i predpoatavljam da ju je dobro stavio
Imam ma dragon case.na presnjoj strani imam ventilator koji uvlaci zrak,iznad koji izvlaci topao zrak
Izq ventilator koji uvlaci zrak te sa strane koji izvlaci zrak
Kuciate je 25cm udaljeno od zida a kod procesora je turbo boost iskljucen

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2


*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #7 : 14. Lipanj, 2015., 11:26 »
11 minuta nije stres test... To je tek zagrijavanje....

Jesi skenirao računalo za malware? To su dosta visoke temperature i CPU i GPU u idleu!
Skini Hitman Pro upiši bilo koji mail i aktiviraj besplatnu licencu.
Ako nešto postoji on će to naći i riješiti.

Ali računaj da je sada temperatura zraka viša za barem 10 stupnjeva, a automatski je i temperatura CPUa i GPUa porasla!
Koji si drugi cooler stavio i jesi li možda radi OC procesora?
Ako jesi resetiraj sve postavke na tvorničke!
Uz to možda ipak nije cooler dobro sjelo. Koji si uopće drugi cooler uzeo?

Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #8 : 14. Lipanj, 2015., 11:52 »
Uzeo sam alpine pro rev 11 za 100kn

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2


*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #9 : 14. Lipanj, 2015., 11:59 »
Nisi se nažalost proslavio s tim coolerom, on nije ništa puno bolji od stock coolera....

Dolazi do pregrijavanja CPUa i zato ti se to događa...
Idealna temperatura za taj CPU je DO 60 stupnjeva. 65 je OK, ali 70 je već previše...
Moraš srediti hlađenje za taj CPU ili ništa od igranja preko ljeta...
Jesi možda napravio OC procesora?
Nisi mi odgovorio na to pitanje...


Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #10 : 14. Lipanj, 2015., 12:00 »
Navedi i koju maticnu imas, te najbolje nabaci par slika kucista da vidimo kakav je cable managment i da li su svi ventilatori pravilo postavljeni. Navodis da ti straznji vent uvlaci zrak sto nema smisla jer bi ga trebao izvlaciti, a gornji vent koji isto izvlaci zrak sto isto nema smisla jer su u tom kucistu top cover i mesh lose izvedeni pa jedva ista izadje, prije se vraca (slagao sam s Dragonom i Minotaurom konfe pa sam upoznat s njima).

Taj Arctic bio bi dovoljan sa iskljucenim turbom jer je to prvenstveno zamjena za stock hladnjak po pitanju buke. Znaci navedi maticnu, poslikaj kuciste pa cemo ti reci sto da ispravis, a nakon toga bi najbolje bilo ponovno instalirati hladnjak - pravilno nanijeti pastu i provjeriti da li je sigurno dobro sjeo hladnjak. Nakon toga su pozeljne zavrsne korekcije u biosu sto se tice turba, napona, C-stanja i sl.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #11 : 14. Lipanj, 2015., 13:20 »
To su baš ogromne temperature za njega. Mora tu biti nešto do montiranja coolera ili paste, jer 65C u witcheru je previše s obzirom da ta igra taj cpu optereti samo 30-35%. To pokazuje i ta bolesna temperatura od 80C (u stressu?). Iako alpina nije jak cooler čak ni sa njom nebi baš tako trebalo biti. Inače za 100kn si mogao imati mali tower cooler tipa LC-CC-95 koji je i dosta jači.

Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #12 : 14. Lipanj, 2015., 16:22 »
Mozes li mi preporuciti neko dobro hladenje umeato tog alpine pro?uradio bi OC procesora da znam sta je to.

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2


Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #13 : 14. Lipanj, 2015., 16:25 »
Uslikacu nekom drugom prilikom,nemam neta pa ae kacim na tudi net
Slike cu sutra staviti.dal da slikam i iznutra

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2


Odg: problemi sa pregrijavanjem procesora
« Odgovori #14 : 14. Lipanj, 2015., 16:30 »
Ajde lijepo za pocetak napravi sto se trazi pa cemo dalje - navedi koju mbo imas, slikaj iznutra sve.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9