HCL.HR

RAM - DDR4

  • 7 Odgovora
  • 9422 Hitova
RAM - DDR4
« : 13. Siječanj, 2014., 19:11 »
Kao što se i iz naslova da vidjeti, riječ je o novoj DDR4 memoriji koja bi uskoro (sredinom ili krajem 2014. god.) trebala biti u prodaji. Dok čekamo na prve matične ploče koje će podržavati DDR4 memoriju ne bi bilo loše spomenuti da će nova DDR4 memorija biti energetski štedljivija (do 20 %) i duplo brža od trenutne DDR3 memorije. DDR4 memorija će u početku raditi na brzini od 2133 i 2800 Mhz i pri naponu od 1,2 V. Moći će se nabaviti u pojedinačnim modulima ukupnog kapaciteta od 4, 8 i 16 GB. Kao uvijek do sada, kada je u pitanju izlazak nečeg novog, niti novi RAM neće biti baš jeftin. Ipak, nadam se da će cijene ubrzo nakon samog izlaska početi padati. Koliko vidim, 2133 MHz će biti samo početak. Sredinom 2015. godine bi, navodno, trebale izaći i DDR4 memorije koje će raditi na 3200, 3800 I 4200 MHz. Koliko mi se čini, DDR4 ima i više pin konektora. Pitanje je jesu li i nešto fizički drugačiji od DDR-a 3 (vjerojatno da) tako da ostaje uvelike upitno hoće li se DDR3 memorije moči koristiti na novim DDR4 slotovima. Službeno još ništa nije rečeno tako da su i dalje sve opcije otvorene, ali vrlo je vjerojatno da se "stari" DDR3 standard neće moči umetati u nove DDR4 slotove na matičnim pločama. Vidjet ćemo.
Usput da vas pitam, imali li tko kakav info vezan za izlazak prvih DDR4 MBO-a?
« Zadnja izmjena: 13. Siječanj, 2014., 19:16 overrun »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #1 : 16. Siječanj, 2014., 03:03 »
Neće ti to prije 2015 za normalne "civilne" platforme, čak i 2016

Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #2 : 24. Siječanj, 2014., 20:33 »
Da, moguće da dođe tek 2015/16 za privatne PC-e, ali ne zbog toga što će tek tada izaći već zato što će tek tada cijene postati normalnije odnosno pristupačnije. Ne znam, sve je to uveliko upitno. Ako će raditi na više MHz letencije će vjerojatno biti više, a letenciju su dosta važne u cijeloj priči. Odnos bi bio cca. -1CL = +10FPS, +1CL = -10FPS što je velika razlika. Ono što mene buni je pitanje je li bolje čekati nove ploče (uz koje bi mogli doći i neki novi standardi, socket verzije itd.) ili sada kupiti neku zvjersku pločerdu. Što je po vama pametnije? Pitam zato što se sam nalazim u takvoj situaciji.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #3 : 24. Siječanj, 2014., 20:54 »
Već sam ljepio ovo na drugoj temi, uglavnom te silne brzine i latencije u gamingu ne predstavljaju ništa ako se koristi zasebna grafička.

High Speed RAM - Is it Worth it? DDR3 1333MHz vs 2400MHz Test

*

mxboy319

  • **
  • 481
  • SlimeBoy01
Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #4 : 24. Siječanj, 2014., 21:11 »
Pola balkana je jos na ddr2

Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #5 : 29. Siječanj, 2014., 02:23 »
Već sam ljepio ovo na drugoj temi, uglavnom te silne brzine i latencije u gamingu ne predstavljaju ništa ako se koristi zasebna grafička.

High Speed RAM - Is it Worth it? DDR3 1333MHz vs 2400MHz Test
Tim videom se samo potvrdilo ono što sam i govorio. Letencije su, možemo reći, ključne. Odnos je definitivno -1CL = +10FPS, +1CL = -10FPS. DDR4 će navodno dolaziti u većim modulima što je dobro ako netko želi na PC-u imati 16 ili 32 GB RAM-a, a imat će i viši takt. Realno, takt ne znači toliko koliko znači nova tehnologija, ali nije nebitan. Vrlo lako moguće da će se netko zapitati što će nekome 16 ili 32 GB-a RAM-a, ali jedan od odgovora je - RAMDisk. Mene zanima nešto drugo, ako AMD-ovi procesori nemaju službenu (bez OC-a) podržanost za RAM višeg takta od 1866 MHz (kao npr. AMD CPU Desktop FX-Series X8 8320), kako će onda ti DDR4 moduli raditi u kombinaciji s procesorima? - Vjerojatno nikako. Vrlo lako moguće da će kod lansiranja DDR-a 4, uz matične ploče, doći i do lansiranja novih procesora. Barem što se tiče AMD-a. Nisam siguran kakva je situacija s Intelom. Zato i kažem, uvelike je upitno je li sada pravi trenutak za nadogradnju PC-a novim pločama/procesorima/RAM-ima.
« Zadnja izmjena: 29. Siječanj, 2014., 02:26 overrun »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #6 : 29. Siječanj, 2014., 14:59 »
Naravno moraju doći nove matične, a s njima i nova serija procesora koja će podržavat ddr4.

BTW po čemu si zaključio da po latenciji ovisi 10fps +/- iz tog videa kad je su svi rezultati gotovo identični?
Rami su u toj priči za gaming najmanje bitni, bitno je samo da ih ima dovoljno (količina). Grafička pa cpu su ti koje se najviše pita kako će igra raditi, zato je bolje tih stotinu/par stotina kn preusmjerit u njih umjesto u ultra brze skupe rame.

Odg: RAM - DDR4
« Odgovori #7 : 29. Siječanj, 2014., 20:20 »
Odnos letencija je takav kakav je. Ne treba mi video za to. Uostalom, što misliš, zašto je upravo i na tom videu tako malena razlika između 800 MHz, letencije 6 i 2400 Mhz, letencije 11? Pa upravo zbog letencija. Što se tiče ploča, nije nemoguće da je AM3+ već predviđen za DDR4 pa da se tako ne mora raditi novi socket već da se, možda (samo možda!), izbaci nekoliko novih procesora koji i imaju tu DDR4 podršku. Ono što je ključno u svemu je da su do sada procesori radili na službenom maximumu od 1866 MHz, a sada bi odjednom trebali moći podržati 4200 MHz. To nikako nije malena i zanemariva razlika. Kažem, to su sve nagađanja. Moguće da će sve biti točno, a moguće da neće biti ništa.

RAM nije najmanje bitan za gaming, nije isto imaš li 16 GB na 800 MHz ili 8 GB na 2400 MHz. i za gaming nikako nije isto i sigurno je bolje imati 8 GB na 2400 MHz. To je što se tiče MHz-a, ali što je veći MHz to je veća i letencija tako da se tu opet treba paziti. Uostalom, zašto okretati samo na gaming. Nekome je RAM bitan zbog RAMDiska, nekome zbog hrpetine programa koje pokreće, a nekome iz nekog trećeg razloga.
« Zadnja izmjena: 30. Siječanj, 2014., 00:34 overrun »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9