HCL.HR

Savjetnik za izbor dobre podloge za miša

  • 20 Odgovora
  • 89851 Hitova
*

191x7

  • *
  • 55
  • @191x7
Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« : 19. Prosinac, 2012., 13:02 »
Rijetko tko zna odabrati dobru podlogu, mnogi su čak i uvjereni da im podloge ne trebaju. Pa krenimo.
 
Razlozi za kupnju dobre podloge:
- dobro praćenje pokreta miša -> senzorovo dobro očitanje podloge
- ergonomija -> udobna podloga sprjećava oštećenja ruke i pojavu simptoma inflamacije (ili sindroma) karpalnog tunela
- estetika -> dobra podloga uklapa se uz ostatak periferije, ukrašava plohu na kojoj se nalazi
- očuvanje površine po kojoj se koristi miš -> nožice miša korištenjem mogu oštetiti površinu stola, oštetiti lak i slično
- prestiž -> s dobrom podlogom više si "fora" nego netko s lošom ili bez podloge
- dugotrajniji ugodan rad za računalom -> vezano uz ergonomiju; pomaže smanjenju umora ruke
- povećanje glatkoće ili hrapavosti površine -> neki preferiraju glatko klizanje miša po polohi (što im hrpava stol ne omogućuje),
drugi pak vole veći osjećaj kontrole (što im gladak stol ne omogućuje).
- ispravljanje nepravilnosti plohe -> prekrivanje oštećenja npr stola, ispravljanje neravnih dijelova stola i slično
- produženje vijeka nožica miša -> manja frikcija/trenje a time i manje trošenje nožica miša
- ...
 
Materijali podloga (prednosti i mane):
Platno, tkanina (i slična sintetika) -> podloge srednje glatkoće i hrapave podloge; uglavnom udobnije nego od ostalih materijala; trajnost par godina; "privlačenje" prašine i nečistoća; lako spremanje i nošenje; nečujno klizanje miša.
Plastika (PVC) -> uglavnom glatke i srednje glatke podloge; tvrde i neudobne; trajnost veća nego kod podloga s tkaninom; jednostavno održavanje (brisanje i pranje); čujno kretanje miša po podlozi; nesavitljive i lomljive.
Aluminij i slični metali -> od glatkih do hrapavih površina (ovisno o obradi); tvrde i neudobne; vrlo dugotrajne; jednostavno održavanje (brisanje i pranje); izrazito čujno kretanje miša po podlozi (šlajfanje); nesavitljive; "žderu" nožice miša.
Drvo -> jako slabo korištene; srednje glatkoće (ako lakirane onda jako glatke); tvrde i neudobne; održavanje kao za namještaj; slabo rasprostranjene; čujno kretanje miša...
Staklo -> najgori materijal za podlogu; uglavnom glatke, malo senzora se dobro snalazi na staklu; česti problemi praćenja; osjetljive i teške za održavati; poneki modeli jako lomljivi.
Guma -> uglavnom jeftine podloge (npr promotivne); loše praćenje senzora; teško kretanje miša po podlozi iako nisu hrapave; često promotivno oslikane.
 
Uloga debljine podloge:
Podloge od tkanine (platna i sintetike) -> deblja bolje pokriva neravnina plohe na kojoj se koristi; deblja je udobnija za uporabu i uglavnom trajnija. Debljinom se kreću od 2mm do 6mm.
Plastične, aluminijske -> debljina smanjuje savitljivost/elastičnost i povećava težinu podloge. Ne igra značajnu ulogu.
Drvene -> često debele što ih čini vrlo nepraktičnima.
Gumene -> vrijedi što i za podloge od tkanine.
 
Dimenzije podloga:
Male -> npr 25x20 cm - uglavnom za kraću uporabu; jeftinije; pogodne za uporabu s visokom osjetljivošću (jer je mala ploha), dobre kao rezervne podloge ili uz prijenosno računalo.
Srednje -> npr 32x27 cm - odgovarajuće za večinu korisnika; dobre kao primarne podloge; uglavnom prihvatljiva cijena.
Veće -> npr 45x35 cm - za korisnike koji pokretima miša prelaze velike plohe (npr igranje na low senistivity il is miševima s malo dpi); uglavnom skuplje.
 
Koja je poanta gumirane jedne strane podloge?
Gumirana jedna strana sprječava klizanje podloge po plohi/stolu, osigurava prijanjanje podloge. Podloga koja se pomiče pod korisnikovom rukom tokom uporabe miša nije dobra podloga.
 
Koji su korisni "dodatci" podlogama a koji beskorisni? Postoji li nešto štetno?
- Raznorazni držači podloge na mjestu -> sve rjeđe se susreću, znaju smetati mišu ili ruci.
- naslon za ruku s gelom -> izrazito opasno u smislu ruka naliježe na taj dio čime se povećava pritisak na karpalni tunel - izaziva umor i crvenilo te bol.
- produžetak kao naslon za podlakticu -> npr na podlozi XFX Warpad - uveliko poboljšava udobnost podloge i smanjuej otpor na ruku te sprećava nalijeganje dijela ruke na rub stola.
 
Koje su trenutne preporuke podloga?
Tkanina/sintetika/platno: Cooler Master Storm Speed RX, SteelSeries QCK Heavy, XFX WarPad
Plastika: SteelSeries 4HD/9HD, CM Storm HS-M Weapon of Choice M4 SSK
 
Mora li podloga biti skupa da bi bila dobra?
Nije nužno. A i skupih ima relativno loših.
 
Kakvim senzorima najbolje odgovaraju kakve podloge?
Optički -> najbolje odgovaraju tkanine (platno, sintetika), nešto lošije plastika a drvo, metal i staklo nisu preporučeni.
Laserski -> najbolje odgovara plastika i aluminij, nešto malo manje tkanine.
Kugličnim miševima najbolje odgovaraju podloge od gume, ali kuglični miševi se valjda više ne koriste.
 
Pogledajte samo sljedeću sliku, čisti primjer korištenja loše podloge...

Što mislite kako je trebalo izgledati?

Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #1 : 19. Prosinac, 2012., 16:48 »
Jako dobar savjetnik :)

*

Owning20

  • n00b
  • 4
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #2 : 14. Travanj, 2015., 07:25 »
Bok.. koju podlogu za miš kupiti i zašto? Jel isto da kupim za 50 ili 150 kuna? Neki savjet i razlog zasto kupit skuplje? Osjetna razlika dobre podloge za mis je ista kao i sam mis. Bolja i preciznija kontrola.. :D
Hvala
« Zadnja izmjena: 22. Travanj, 2015., 06:54 Owning20 »

*

legia

  • *
  • 30
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #3 : 29. Travanj, 2015., 21:58 »
Imao sam ih brdo od nekvalitetnih do skupih i kvalitetnih al najbolja dosad mi  je Razer Sphex ultra tanka ljepi se odozdo za povrsinu, mozes je i oprat ljepilo i dalje stoji, ultra tanka kao 2-3 lista papira iz biljeznice precizna kao laser.

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #4 : 22. Svibanj, 2015., 08:45 »
Dobar vodič.
Meni je osobno nešto najbolje na kaj sam naišao SteelSeries QCK podloga... 32x28cm. Isto ima gumu. Za rezervu uvijek imam još jednu sa strane, zapakiranu, u pripremi.
Imam Starcraft II motive na podlogama. Uz to čak ih mogu u mašini oprat...

Novi mousepad
« Odgovori #5 : 11. Listopad, 2015., 21:22 »
Ljudi nemojte hejtati molim vas, ali treba mi pomoc da odaberem novi mousepad. Znam ta to ne spada bas u hardware nego vise u neki gaming equipment ili kako da to nazovem, ali stvarno mi treba pomoc da odaberem neki dobar mousepad bas za gaming. Onako da mogu igrati igre kao cs:go i tf2 kako spada, bez zasteka misa i takvih stvari... Molim vas da mi posaljete link od nekog dobrog mousepada, a da nije bas neka cijena ono ne znam, 500-600 kn... Hvala vam puno!! :clap::clap::clap::clap::clap:
Mineri, padobranci I djevice griješe samo jednom.

*

Chux

  • Global Moderator
  • ***
  • 622
  • živi bili pa umrli
    • Guru Gaming
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #6 : 12. Listopad, 2015., 08:02 »
Neznam kakvu podlogu preferiraš. Ako bi išo na krpu, steelseries qck je solidan izbor. Imaš ih u više veličina i debljina pa biraj :D

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #7 : 12. Listopad, 2015., 09:38 »
Uzmi SteelSeries podloge. Imam ih već 6 godina!
Doslovno ju možeš ubaciti u vešmašinu i oprati ju kad se isprlja!
Uz to za tu lovu si kupiš (ovisno o veličini) 3-5 podloga i miran si idućih 10 godina i više.
 Meni jedna traje 4 godine bez problema.

*

9mlg9

  • Gost
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #8 : 12. Listopad, 2015., 11:38 »
gdje ih ima u zg, ako ih ima? inače se okrećem ebayu.

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #9 : 12. Listopad, 2015., 11:40 »
Imaš ih praktički svuda. Samo potrazi na nabava.net
Ja sam zadnji puta kupio u Telebitu i Protisu.

Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #10 : 16. Listopad, 2015., 13:17 »
Moja steelseries gura 7.godinu, nećeš se zeznuti. Ali mislim da je red da nabavim novu, sličnu ili istu. Nije se nigdje pokidala ali vidiš na njoj da je korištena :)
The blood of youth is bubbling back..

Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #11 : 26. Listopad, 2015., 17:22 »
Uzmi SteelSeries podloge. Imam ih već 6 godina!
Doslovno ju možeš ubaciti u vešmašinu i oprati ju kad se isprlja!
Uz to za tu lovu si kupiš (ovisno o veličini) 3-5 podloga i miran si idućih 10 godina i više.
 Meni jedna traje 4 godine bez problema.

Hvala ti, uzimam steelseries qkc ili tako nekako :D hvalaaa :D
Mineri, padobranci I djevice griješe samo jednom.

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #12 : 26. Listopad, 2015., 17:50 »
kad pitaš već za cs go, dobio sam razer manticor aluminijski komad ploče doslovce :hiha: to klizi nemoguće, samo je hladno ko govno


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #13 : 28. Listopad, 2015., 15:52 »
Hahah, ljudi znam da je ovo debilsko pitanje da ne moze biti debilskije ali zasto ova podloga nema steelseries logo na dnu? Hahahah znam da je predebilsko, ali sam mislio da je mozda nesta fake :D   http://www.links.hr/?naziv=podloga-za-mis-steelseries-qck&option=artikl&id_artikl=101.800.072
Mineri, padobranci I djevice griješe samo jednom.

*

9mlg9

  • Gost
Odg: Savjetnik za izbor dobre podloge za miša
« Odgovori #14 : 28. Listopad, 2015., 18:50 »
Nisam mogao naći odgovarajući Steelseries (svi na koje sam naišao u mallu/areni su mi bili preveliki za stol) pa sam uzeo neku jeftinjaču, Sharkoon Keto. Moram priznati da sam zasada jako zadovoljan!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9