HCL.HR

Seagate Momentus XT (SSHD)

  • 17 Odgovora
  • 8381 Hitova
*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Seagate Momentus XT (SSHD)
« : 12. Travanj, 2013., 03:25 »
Hibrid HDD-a i SSD-a, Momentus XT iz Seagatea koristi 8 GB SSD kao cache i ima 750 GB prostora za pohranu podataka.

Iako mu treba nekoliko ponavljanja iste akcije kako bi se vidjela poboljšanja u brzini, njegov velik prostor za pohranu donosi najbolje od oba svijeta, pod uvjetom da često radite identične stvari. Planiraju se raditi i veće verzije (1-2 TB) a trenutno je dostupan u veličini od 2.5", no planira se i desktop verzija.

Cijena? ~100 $/€ i ~1000 kn kod nas za 750 GB verziju, no mora se napomenuti kako nije trenutno dostupan na lokalnim webshopovima

Što mislite o uređaju? Namjeravam si kupiti SSD al ovo mi je sad upalo kao dobra alternativa jer bi mi trebao SSD od bar 320 GB a trenutno su preskupi.

više:
http://www.extremetech.com/computing/150004-seagate-launches-new-hybrid-hard-drive-that-closes-the-ssd-gap-drops-momentus-xt-brand
http://www.tomshardware.com/reviews/momentus-xt-750gb-review,3223.html

*

Syzygy

  • *****
  • 1867
  • čvarkuša
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #1 : 12. Travanj, 2013., 11:13 »
Za što bi ti trebao SSD od 320GB?

Ja u kompu imam jedan od 240gb, na dvije particije i više je nego dovoljan.

Primjera radi, Windows particija je od 120 gb, Windowsi kao takvi mi nakon godinu dana zauzimaju 21GB, svi alati i programi (office, photoshop, illustrator, antivirus itd) su mi stali u 10-15gb, a ostatak čine igre, torrenti, desktop i ostale gluposti.

Realno, jedan od 60Gb bi ti bio dovoljan za glavnu particiju, a mozes ga uzet vec za 500 kn.

Ali inače te hibride ne volim. Dakle on ti automatski gleda što ti najviše koristiš i to prebacuje u tih minimalnih 8 GB.

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #2 : 12. Travanj, 2013., 11:49 »
zato što nemaš development alate koji zauzimaju minimalno 7 GB samo u Program Filesima, 35GB Windows folder zbog svih nadodanih librarya i faking 8GB Users foldera. + ostali softver koji sam počeo instaliravati na data disku jer nemam mjesta :wildboy:
da ne spominjem 300tinjak GB instaliranih igara na gaming particiji

Win particija mi je 60GB i nikad nemam dovoljno mjesta. Pagefile sam morao prebaciti na drugi disk.
Realno, 60GB je dovoljno za obične korisnike, ne i za mene :D.

Iskreno, takav hibrid bi bio dobar za osnovni rad na računalu (poslovnjaci sa standardnim skupom softvera i slično) al ne bi bio toliko efektivan za gaming i obradu videa & co. Al s obzirom na cijenu radije bi njega uzeo nego neki veći SSD

*

Syzygy

  • *****
  • 1867
  • čvarkuša
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #3 : 12. Travanj, 2013., 15:41 »
Ti kuzis da ce ti jos manje od tog svega navedenog stat na tih 8gb SSD-a, te da ce ti vecina bit na HDD-u i samim time nudit iste performanse kao da ni nisi kupio ssd? Ovako možeš barem Windowse, browsere i popratne programe stavit na SSD, a ostatak ostavit na starom HDD-u.

Koliki ti je trenutni HDD?


Evo ti moj pregled Win particije:

Windows folder: 21Gb
User folder: 10 gb
Adobe folder (ps, illustrator, packovi i gluposti): 1.5gb
Office: 700 mb
Popratni ostali programi: 5-6gb

Ali ajmo rec da je sveukupno 40Gb, više nije. Dakle imaš još 20gb prostora za nadogradnje, ono.

Ja ti samo želim reć da s kombinacijom 60gb SSD + postojeci HDD dobiješ više u odnosu na hibrida, pogotovo ovako slabog (8gb) hibrida.

I budi realan pri izračunu, ne moraš 300 gb skinutih igara držat na ssd-u ili uopce kompu, od toga ak pokreces dvije tjedno više ne. Prebaci to na DVD-e i idi dalje.
« Zadnja izmjena: 12. Travanj, 2013., 16:31 Syzygy »

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #4 : 12. Travanj, 2013., 18:02 »
pa poanta je da će dio stvari koji se najčešće pokreću biti u tom cacheu i samim time biti brže od mojeg trenutnog diska (kojeg bi btw trebao umiroviti prije nego što rikne)
shvaćam tvoje rasuđivanje al s obzirom na moje potrebe i novce koji su potrebni za malo veći SSD (1300+ kn za ~250GB, 2500+ kn za ~500GB), ovo mi se čini kao jako dobar most između većeg kapaciteta, brzine rada i cijene (~900 kn).

evo primjer... imam jedan od 500GB razdjeljen na 60/40/365 (60 primarna, 40 misc, 365 steam) + jedan od 2TB single part. data disk.
Win particija (60 GB):
Windows - 34,5 GB
Program Files (x86) - 9,4 GB
Users - 7,7 GB
Program Files - 4,7 GB
Program Data - 2,6 GB
Ostali - ~1,1 GB

trenutno imam 5,7 GB slobodnog, što bi se automatski smanjilo na 4,7 čim bi instalirao igru tipa FIFA12 (jer ti u Users folder nakelji dat file od 1GB), ukloni još cca 2GB ako bi htio imati brzi SSD pagefile i ostane ti 2,7 GB, koji se urnebesno brzo mogu smanjiti ukoliko updateaš recimo Chrome koji se zna duplicirati. ili kad se stvori memdump prilikom crasha Blacklight Retributiona koji iz nekog razloga iznosi 1GB. tjedno čišćenje diska nije nimalo zabavno :/
e sad, kad bi htio iskoristiti superbrzi SSD za igre... ajmo vidjet, stavim većinu igara koje igram s ekipom online i puf, evo ti još 60ak GB. Dodaj još par igara tipa Bioshock Infinite, Skyrim, Dishonored, TDU2...  eto još 60GB za singleplayer igre koje igram periodički

automatski bi trebao kupiti minimum 240GB SSD za OSNOVNE stvari, dok mi ovaj disk garantira da ću barem u nekim stvarima imati ubrzani rad.
60GB SSD nije dovoljan za moj normalan rad, kamoli da stavim jednu igru kako bi ju igrao

i primjeti da sam rekao 300tinjak GB instaliranih igara, od kojih svako malo pokrenem neku.

Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #5 : 12. Travanj, 2013., 18:23 »
Kako će biti brže od trenutne situacije?
8 GB je premalo za... išta.

Tu ti jedva stane jedna igra. Većina njih ni ne stane.
Ne stanu ti Windowsi. Ne stane ti Visual Studio. Ne znam, skoro ništa od stvari koje si nabrojao ne stanu u 8GB.

Pa nemam pojma po kojoj logici očekuješ ubrzanje. :bonk:

Plus, jel stvarno NUŽNO potrebno imati sve te igre na SSD-u?
Je li toliko bitno da se FTL ili takvo neko govno pokreće pola sekunde brže?

Ako uzmeš ovo, želim tvrde brojke koliko ti se što ubrzalo u dnevnom radu.  :hiha:
Da sam na tvom mjestu, uzeo bih pola te love i kupio običan SATA disk veći od 750 GB.
I onda još malo uštedio i uzeo pristojan SSD od tipa 120 GB.

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #6 : 12. Travanj, 2013., 19:04 »
:loludara:
tih 8GB nije za disk space već za cache. daj pročitaj kak to funkcionira prije nego komentiraš :loludara:

pa ono, većinu vremena na kompu provodim na igrama i u development alatima, radije bi da mi je u igri loading time 5x brži ili da mi VS brže iskompajlira 10k linija koda nego da mi se office brže pokreće, više vremena uštedim na duge staze i to mi je najbitnije

što se ovog hibrida tiče sigurno ne bi imao vidljivo poboljšanje u svim aspektima rada kao recimo sa SSDom, no neke stvari bi definitivno bile brže.

btw da si pročitao sve bi vidio da imam 2TB storage disk te da mi treba nešto što će mi aplikacije i igre brže pokretati...

Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #7 : 12. Travanj, 2013., 19:29 »
Ha... dobro. Ako ti očekuješ 5x brži loading na svojih 300 GB igara koje često pokrećeš, onda super.

Mene samo zanimaju dojmovi kad jednom uzmeš. ;D

Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #8 : 12. Travanj, 2013., 19:41 »
Umjesto da uštediš 1300 kuna i odma kupiš ssd od 240 gba ti ćeš prvo kupiti govno koje ćeš baciti pa onda kupiti ssd. Ok. :hiha:
CSadria - Kupovi, LANovi, intervjui i izvještaji s događanja iz Balkan/Adriatic regije.
Web - Facebook - Twitch - Youtube

[/url

*

Syzygy

  • *****
  • 1867
  • čvarkuša
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #9 : 12. Travanj, 2013., 19:54 »
:loludara:
tih 8GB nije za disk space već za cache. daj pročitaj kak to funkcionira prije nego komentiraš :loludara:

:(

Pročitao je on, i shvaća on, samo što ti ne shvaćaš da ti je na raspolaganju svega 8 gb te "ultra brzine", sve ostalo je isto govno drugo pakovanje. Dakle dat ćeš 1000 kn za novi disk koji ti nudi svega sitno ubrzanja, i to NAKON što lik skuži koje aplikacije često koristiš (otvaraš).

Mislim, otvorio si ovaj topic da nas pitaš za mišljenje, mišljenje si dobio, daljnja rasprava je samo natezanje barem JEDNOG razloga zašto da ga kupiš. 

Meni je debilana i ne bi ga nikad kupio. Pogotovo zato što on automatski gleda što je meni bitnije. Ajde da se radi o 60gb, onda ne bi ništa rekao, ali 8gb je jednostavno premalo da ubaci SVE što ja na tjednoj bazi koristim ful često.

Ono, recimo da lik shvati pri trećem pokretanju da ti je jedna igra bitna i da ju treba spremit u tih 8gb.

Ti igru A pokreneš tri puta, on ju spremi u cash
Igru B pokrenes tri puta, on ju spremi u cash
Igru C pokrenes tri puta, on obriše igru A iz casha i ubaci igru C
Ti ides opet igrat igru A, heh, jebiga momci, idemo opet tri puta loadat pa ubacivat u cash.

Ne znam, jebote.

Po meni SSD nema smisla za gejming, koristi ga za windowse, osnovne alate i jednu do dvije igre koje ful često igraš (a to valjda i sam znaš koje su).

Al u biti, ako si si zacrtao da ces ga kupit i da ces biti sretniji s njime, kupi ga. To i je bit nadogradnje - da si sretniji :hiha:


*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #10 : 12. Travanj, 2013., 20:49 »
kao prvo, ja ne znam kak uspijevate konstantno krivo shvatiti tekst koji sam napisao :loludara:

što se ostalog tiče, gle, ja nemam "jednu dvije igre koje igram često". al imam gro dev aplikacija koje su mi bitne i njih bi cacheao i na njima bi štedio loadtime ukoliko bi se odlučio za hibrida i to je ovdje ajmo reći bitna stvar. što se igara tiče njih sam spominjao u slučaju uzimanja SSDa ako niste skužili i ne bi kupovao komad softvera samo da mi se winsi pokrenu za 2 sekunde već bi htio i skraćeni loading time u igrama.

nisam si ja ništa zacrtao, al većina mojih komentara je odgovor na tvoje mišljenje da je 60GB SSDa meni dovoljno, što očito nije. i radije ću pričekati sniženje cijene SSDa nego ovo uzimati, jer definitivno ne obuhvaća sve moje zahtjeve. ovaj hibrid je super uređaj za ekipu u uredima koja radi na par softvera (što sam i ranije napomenuo) pa da uzmu ovo umjesto SSD+HDD combo koji bi ih više koštao (za "dovoljnost" 8GB u uredskom okruženju pogledati onaj tomshardware link iz prvog posta)

a ne ne, pitao sam za generalno mišljenje o ovom komadu hardvera, dobio sam soljenje pameti xD

@Ixy - to sam komentirao u svezi potencijalne nabavke SSDa, naravno da ne očekujem da bi mi kod korištenja ovog hibrida sve išlo 5x brže, nego samo određeni dio cacheanog softvera

Po meni SSD nema smisla za gejming
http://www.tomshardware.com/reviews/battlefield-rift-ssd,3062-14.html ^^

*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #11 : 12. Travanj, 2013., 21:21 »
Ako imas toliko stvari koje relativno cesto pokreces, 8 GB cachea nece biti dovoljno ni u ludilu.

Jebemu sve, cista logika. Cemu pitas za misljenje u prvom postu ako si vec odlucio sam za sebe da je to super i da ces si kupit?
Dobio si odgovor odmah i sad je to soljenje pameti. Nezz.

*

Syzygy

  • *****
  • 1867
  • čvarkuša
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #12 : 12. Travanj, 2013., 21:25 »
Nema smisla u "uloženo-dobiveno" načinu razmišljanja, ti si mi linkao jednu igru, ta jedna igra stane na SSD, gledajući na tvojih 300 gb, jednostavno je smiješno i neisplativo pljunut 2000 kn zato da mozes negdje čuvat igre i pokretat ih svega nekoliko posto brže.

Ono što ti ja pokušavam pojasnit je da ti je 60gb dovoljno za sljedeći korak u nadogradnji računala. Te sve tvoje dev aplikacije ne prelaze 15gb i mogu bez problema stat, ali necemo sad opet o tome, ja sam se preporodio od kada sam prebacio svakodnevne aplikacije na SSD, vjeruj mi. Ali ako tebi treba odmah u startu 240gb, jebiga, štedi još.

I nažalost se ne slažem s tobom ni za uredska računala. Dok sam slagao računala za svoj ured sam radije uzeo kingstonove 60gb SSD-ove nego obične HDD-ove. Cijena je bila 100 kn ni sim ni tam.  To što xy portala navodi xy razloga za kupnju, to u praksi ništa ne znači. Uredsko računalo ne zauzima više od 40gb prostora, stoga bi uvijek, ali uvijek, radije ubacio 60gb SSD od 400 kn nego HDD od 350 kn.

Što se tvojih potreba tice, ako si ti uvjeren da ti treba brdo prostora, sačekaj onda dok još ne pojeftine. Kingston SSD 240GB se mogu nac vec po 1300 kn, vjerujem da bi trebali još za 300 kn past nakon ljeta - i eto ti super kupnje.

Mi te nismo napali zato što ne shvaćamo tvoje potrebe, nego zato što si uletio s tvrdnjom da je isplativo uzet ovo, a nije.

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #13 : 13. Travanj, 2013., 04:15 »
Ja ne znam gdje vi vidite te stvari koje ja "pričam", recimo:
Cemu pitas za misljenje u prvom postu ako si vec odlucio sam za sebe da je to super i da ces si kupit?
Al u biti, ako si si zacrtao da ces ga kupit i da ces biti sretniji s njime, kupi ga.

nigdje al ama baš nigdje nisam napisao niti pokazao toliki interes da bi se iz toga shvatilo da ću ga obavezno kupiti. čak suprotno, u gotovo svakom postu imam kritiku na uređaj xD

što se tiče "slijedećeg koraka", 240GB SSD je moj iz navedenih razloga
u biti mi se vrtimo oko nekih subjektivnih stvari a ne oko samog uređaja tak da je bezveze nastaviti ovu raspravu oko dovoljnosti 60GB SSDa

ajmo sad na ovaj uređaj. mišljenja sam bi bio idealan za uredsku ekipu koja koristi neke osnovne aplikacije uz uvjet da mu padne cijena (pošto 60GB SSD + 1TB HDD kombo trenutno ispada jeftinije :wildboy:)
pročitaj malo onaj članak sa tomshardwarea koji sam linkao u prvom postu. dosta dobro objašnjava zašto je 8GB sasvim dovoljno za uredsko okruženje.

priznajem da sam apsolutno pogrešno uletio s pretpostavkom da je ovaj uređaj povoljniji za uredska računala, morati će malo srezati cijene kako bi se održali na tržištu.
al čisto sa strane hardverskih dostignuća ovo je dost impresivna stvar po meni.

Odg: Seagate Momentus XT (SSHD)
« Odgovori #14 : 13. Travanj, 2013., 04:40 »
Što mislite o uređaju? Namjeravam si kupiti SSD al ovo mi je sad upalo kao dobra alternativa jer bi mi trebao SSD od bar 320 GB a trenutno su preskupi.

Iskreno, takav hibrid bi bio dobar za osnovni rad na računalu (poslovnjaci sa standardnim skupom softvera i slično) al ne bi bio toliko efektivan za gaming i obradu videa & co. Al s obzirom na cijenu radije bi njega uzeo nego neki veći SSD

pa poanta je da će dio stvari koji se najčešće pokreću biti u tom cacheu i samim time biti brže od mojeg trenutnog diska (kojeg bi btw trebao umiroviti prije nego što rikne)
shvaćam tvoje rasuđivanje al s obzirom na moje potrebe i novce koji su potrebni za malo veći SSD (1300+ kn za ~250GB, 2500+ kn za ~500GB), ovo mi se čini kao jako dobar most između većeg kapaciteta, brzine rada i cijene (~900 kn).

automatski bi trebao kupiti minimum 240GB SSD za OSNOVNE stvari, dok mi ovaj disk garantira da ću barem u nekim stvarima imati ubrzani rad.


HEJ STVARNO NE ZNAM
Kako je itko mogao misliti da ti želiš ovo kupiti? xDDDDDDDDDDDDDDDDD

I onda nagla PROMJENA PLOČE. xDD

i radije ću pričekati sniženje cijene SSDa nego ovo uzimati, jer definitivno ne obuhvaća sve moje zahtjeve.

Znači radije bi uzeo ovo nego SSD jer je jeftinije, ali radije bi uzeo SSD jer ovo ne obuhvaća sve tvoje zahtjeve? xDDDDDDDDDDDDD  :loludara:


što se tiče "slijedećeg koraka", 240GB SSD je moj iz navedenih razloga

Znači, iako ti treba SSD od bar 320 GB i s obzirom na cijenu, radije bi uzeo ovaj hibrid nego veći SSD te ti se hibrid čini kao jako dobar most između kapaciteta, cijene i brzine rada te ti garantira bar u nekim stvarima ubrzani rad, uzet ćeš SSD od 240 GB? xDDDdDsadsd  :loludara: :loludara: :loludara:


Ne znam, ono.
Ako te baš svi u topiku "krivo shvate", možda si se krivo izrazio? xDDDDD
Ne, a? XDDDDDDDD

Prd.
Pročitaj još jednom svoje postove. Ako i dalje ne vidiš kako je netko mogao misliti da ćeš ti uzeti ovaj hibrid, imaš ozbiljnih problema s komunikacijom i razumijevanjem.  :wildboy:

Izgleda kao da sam madde, ali nisam nimalo.  :hiha2:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9