HCL.HR

Pomoć oko postavljanja NAT portova

  • 12 Odgovora
  • 22824 Hitova
Pomoć oko postavljanja NAT portova
« : 10. Kolovoz, 2017., 06:45 »
Pozdrav,

može pomoć sa brzinama uploada.

Koristim Tele2 neograničeni internet i upload mi je uglavnom oko 35 Mbps, nekad više nekad malo manje. Koristim Bittorent.
Registriran sam na Partis.si i kada ostavim torrente da uploadaju, uglavnom se uploada brzinom od 9 kb što je premalo. Upload mi je namješten na unlimited, pokušao sam i ograničit na 2500 kB/s da vidim jel ima kakve promjene. Također jako malo ljudi mi se spaja što i je vjerojatno uzrok sporog uploada. (npr. skidao sam među prvima trenutno popularnu seriju i ostavio je na uploadu, prošlo je nekoliko sati, i provjerio sam serija je skinuta nekoliko stotina puna ali od mene samo mala količina podataka, zato što uploada malom brzinom, samo jedno kratko vrijeme sam vidio da je išlo 500 kb.)

Zna li netko rješenje za ovaj problem?
Ukoliko se problem riješi zamolio bih nekoga za pozivnicu od torrent.hr, svakodnevno mogu uploadati više sati i to brzinama oko 30 mbps.

Hvala, lp.

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #1 : 10. Kolovoz, 2017., 07:16 »
Pa jesi uopće otvorio traženi port na routeru, postavio statičku (lokalnu) IP adresu kojoj si dodijelio taj port?
I na kraju jesi li napravio pravilo u svom firewallu da taj port može normalno funkcionirati?


To bi trebao naći kod njih na stranici pod FAQ ili help ili nešto. Svatko ima drugačiji port. I svoj torrent client postaviš da radi na tom portu, a ne na nekom random.

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #2 : 10. Kolovoz, 2017., 10:25 »
Hrv4tin4 jel može pomoć oko toga?
Postavio sam torrent kako su rekli na njihovoj stranici.
Postavio sam statičku ip adresu, ali kako joj dodijeliti taj port?
I kako napraviti da u firewallu taj port normalno funkcionira ( outbound rules ili nešto drugo)?

Da ne bude zabune koristim 4g tele2 internet, spojen na laptop, također neznam kako pristupiti postavkama  "routanja" 4g mreže (kao što se doma spojim na router sa 192.168.1.1

Download ide odlično do 9 MB/s , trenutno upload serije varira do 60 kB/s.



*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #3 : 10. Kolovoz, 2017., 10:53 »
Napravljena je nova tema, jer nema smisla trpati ovakve stvari u temu koja nema nikakve veze s postavkama.


NAT port otvaraš isključivo u svom routeru. Ne znam koji router koristi Tele2 i imaš li pristupne podatke za njega.
Za početak odi na CMD (Win key + R pa upiši CMD i udari Enter)
Upiši:
ipconfig /all


Pogledaj koja ti je statička IP adresa (IPv4) i zapiši ju. Ako si dobro postavio statiku onda bi trebao i sam već znati koja je, ali provjeri ovdje za svaki slučaj.
Vidi koji ti je Default Gateway - to je adresa od tvog routera i tamo ćeš mu jedino moći pristupiti.


Upiši u browser (bilo koji) adresu od routera (Default Gateway) i upiši potrebno korisničko ime i lozinku kako bi mogao uopće ući u postavke.


E sad sve ovisi od routera do routera gdje se nalaze postavke... Tu sad moraš naći na svom roteru i kako se zove opcija i kako ju podesiti.
Uglavnom tražiš Port, NAT port, itd.


Staviš da je UDP ili TCP port (Bitno je znati koji tražiš!) ili oba ako je tako rečeno.
Napraviš novo pravilo s tim portovima uz koje upisuješ i IP adresu svog računala (lokalnu IP koju si postavio). I tek onda je na toj IP adresi (lokalnoj) otvoren taj port i samo će to računalo moći kroz njega komunicirati.
Isto tako na routeru je, bez obzira na torrent ili neke druge stvari, firewall uvijek ISKLJUČEN!


Nakon toga odeš u Windows firewall with advanced security i postaviš nova pravila (sam ih kreiraš) za inbound i outbound po potrebi - vidi kod njih na stranici.
Kreiraš pravilo s portovima - windows ti nudi portove, programe ili nešto treće.


Zatim u svom torrent klijentu moraš podesiti Listening port ili NAT port ili kako god se zove da bi ga uopće mogao koristiti sve što si postavio.
I onda restart računala.
Osovno bih ti preporučio utorrent jer mi se pokazao puno boljim i lakšim za rad.

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #4 : 10. Kolovoz, 2017., 11:24 »
Ja ne koristim pokućni tele2 internet, nego se mobitelom spajam pa nemam router (također neograničeni 4g). Stoga moram prvo proučiti kako funkcionira 4G mreža. i spajanje na internet na taj način. Tek onda ću možda moći nešto napraviti. Tako da upisivanje default gatewaya(routera) mi ne otvara ništa.
Koliko sam do sada skužio mislim da ću umjesto PortForwarding morati postaviti VPN.
Ukoliko dođem do kakvog rješenja postam ovdje.
« Zadnja izmjena: 10. Kolovoz, 2017., 11:52 wowown »

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #5 : 10. Kolovoz, 2017., 12:21 »
Uključivanjem VPN na mobitelu na kratko mi se popeo upload do 200 kB/s, ali opet padne na oko 50 kB/s.
Sve mi je to čudno, zato što prije mijenjanja ikakvih postavki jedan torrent mi je na kratko uploadao oko 500 kB/s.  Ako je onda mogao povući neznam zašto sada neće. Čini mi se da se slabo ljudi spaja na moj torrent.

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #6 : 10. Kolovoz, 2017., 12:44 »
Moraš imati konkretne postavke koje na mobitelima nisu moguće niti možeš doći do njih...


Nažalost tu ti nema neke pomoći, jer sam provider ti takve stavri onemogućuje. Sve se to jasno vidi gdje se spajaš na koga i čemu to služi. Zato ti i ide sve tako sporo...

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #7 : 10. Kolovoz, 2017., 12:53 »
I meni se tako čini. Morat ću provjeriti kakva iskustva ljudi imaju sa pokućnim tele2 pa mozda zamijenim.

Hvala.

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #8 : 14. Kolovoz, 2017., 10:44 »
Mali update oko mog problema.
Danas sam ostavio torrent na uploadanje i krene mi normalno uploadat po 1 MB/s, da bi nakon nekog vremena opet pao na 10 kB/s.
Nakon toga sam zaustavio torrent i ponovno ga pokrenio i upload je narastao.
Nekako mislim da je problem u spajanju klijenata na moj torrent, odnosno na mene.
Imaš  li kakvih iskustava sa time i možda znaš kako to riješiti?
Jer ako ostavim pc upaljen opet će doći do smanjenja uploada a nema nikoga da stopira i ponovno pokrene.

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #9 : 14. Kolovoz, 2017., 10:54 »
A riješenje je otvaranje NAT porta o kojem smo se raspisali, a pošto ga ti ne možeš otvoriti zbog svoje specifične situacije...

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #10 : 31. Kolovoz, 2017., 18:55 »
Ja imam pokućni internet od Tele2.  NAT opcije su na Huawei B315s-22 poprilično loše. Sve bitno se nalazi u izborniku sigurnost. Firelwall molim te ne diraj. To je još jedan sloj zaštite od ekipe koja nema baš najbolje namjere. Ako je sve ostalo dobro namješteno, firewall ne radi nikakve probleme.

Imaš čak tri opcije. Jedna je port forward koji se na onom  bijelom Huawei routeru od Tele2 zove Virtualni poslužitelj odnosno Posebne aplikacije. Opcije u ta dva izbornika su  dosta komplicirane i ako ne poznaješ terminologiju i teoriju TCP/IP-a  zaobiđi. 

Druga opcija je DMZ. DMZ znači demilitarized zone ilitiga dopuštanje prometa u oba smjera prema jednoj IP adresi u svojoj mreži. DMZ znači da ugrađeni firewall ignorira sve zaštite od  i prema definiranom hostu. Ako se radi o računalu, ovo je jako opasna opcija jer ako iskopčaš firewall i na računalu, stroj ti je otvoren ko kurbina rit , a ostaviti otvorene portove u sustavu koji je prepun razno raznih servisa nije jako pametno. Ja recimo tu opciju koristim za plejku koju "guram"  direktno na net pa nemam problema sa lagom, pingovima i lošom brzinom uploda.

Treća  i najbolja  opcija  je  UPnP. Po defaultu je ta opcija iskopčana.  Universal plug' n' play za mrežne protokole je mehanizam koji automatski podesi cijeli set postavki od kojih je jedan onaj port forwarding sa početka priče, dakle UPnP  protokol automatski iskomunicira postavke  nekog software-a na pc-u i routera  kako bi se promet nesmetano odvijao u kojem god smjeru je to potrebno.   Istu stvar moraš ukopčati u bittorent klijentu. Koliko znam UPNP je u utorrentu po defaultu ukopčan.
Ako te zanima više, čitaj dalje.

Priča je ovakva: bittorent protokol  traži duplex komunikaciju. To znači da želi istovremeno i slati i primati podatke. NAT pretvara jedan set adresa, onaj javni  u drugi set adresa, onaj privatni. Imaš samo jednu vanjsku IP adresu (koju ti daje internet provider) i određeni broj portova na raspolaganju.  Provideri već jako dugo nedaju svih 65535 portova već možda trećinu i to ako. NAT koristi te portove.  U programima koji otvaraju more konekcija, kao npr.  torent,  to može biti veliki problem.  Svaka konekcije "sjedne" na jedan port (npr. imaš nešto što pokušavaš vući sa 100 sourceva, to znači da se na routeru istovremeno otvara 100 portova i 100 konekcija) pa se vrlo lako može desiti da se pipeline "začepi".  U praksi, što više toga staviš na skidanje, tj ako drugi skidaju od tebe  to je cijela mreža sve sporija i sporija čak se može desiti da toliko zagušiš mrežu da ni običan web više ne radi  (ili se vuče k'o smrt).  Naravno, kućni routeri nisu predviđeni za tako "gust" promet jer imaju vrlo skromne procesorsko/memorijske resurse.

Generalno, nemam nikakvih problema sa Tele2 pokućnim internetom i imam prilično pozitivna iskustva. Probao sam ga u pola hrvatske i nigdje nisam imao brzinu manju od 3G. Što se Tele2 brzina tiče, ja nisam uspio postići brže od 85Mbita u oba smjera. Tu brzinu sam imao na početku, dakle  prije godinu dana cca,  kada nije bilo toliko korisnika. Kroz dan, brzine padaju u razdoblju od 18-23h a ako sjednem na Netflix u tom razdoblju  veza mi se zna zamrznuti. Reboot routera sve rješi. Doma recimo imam 20/15 dok na poslu imam 45/35. Kada stavim GSM antenu (možeš je posebno kupiti kod kineza) brzina doma 40/35 a na poslu 75/65.  Btw, taj njihov router je živo smeće ali otom potom. Trebao bih sve posložiti na Mikrotiku  pa bi tek onda imao stroj kako treba.    Eto. Post je poduži pa ako sam ti pomogao, nazdravlje!  Ako si se pogubio u nečemu, pitaj. Možda mogu pomoći. 
« Zadnja izmjena: 31. Kolovoz, 2017., 20:12 moordrak »

Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #11 : 08. Rujan, 2017., 10:49 »
Moordrak hvala na informativnom postu iz kojeg se dosta toga može naučiti i takvi postovi su uvijek dobrodošli.

Izgleda da ti je promaklo iz mojih prijašnjih postova da ja ne koristim router. Odnosno, nemam pokućni internet nego tarifu Raspali (ili kako se već zove) sa beskonačnim internetom. Tako da nisam siguran na koji način onda funkcionira spajanje. Da li mobitel služi kao router, i kako pristupiti tim postavkama neznam. Ako imaš više znanja o tome i želiš podijeliti dobro bi došlo.


Odg: Pomoć oko postavljanja NAT portova
« Odgovori #12 : 24. Rujan, 2017., 15:51 »
Da, propustio sam taj post u kojem si napisao da se radi o mobilnom uređaju. U originalu i moja ideja je bila uzeti tarifu raspali i sve progurati kroz mobitel. čak sam neko vrijeme to imao tako spojeno. Nažalost, pokazalo se kako je tethering dobar samo kao povremeno ne i trajno rješenje.Glavna odlika spajanja neta preko mobitela je bila nestabilnost te nemogućnost fine kontrole i upravljana pa sam potražio druga rješenja. Susreo sam se sa nekoliko bitnih problema.

Prvi problem  je power management. 4G guta bateriju pa je mobitel stalno trebao biti spojen na napajanje, a nakon dužeg rada, mobitel se jako grijao.  Osim napajanja, moj mobitel je imao čudnu naviku iskopčati svu komunikaciju nakon što prođe određeno vrijeme neaktivnosti . To je valjda "feature" androida 5 jer nisam pronašao ništa pametno kako to iskopčati. Isto sam probao sa novom generacijom androida/mobitela i nisam imao tih problema. Net je radio bez prekida.

Drugi veći problem je slaba upravljivost funkcije dijeljenja interneta. Što to znači, to znači da sa defaultnim mogućnostima koje nudi android ili IOS nema kompromisa, odnosno, nema dodatnih opcija rutanja koje se mogu podesiti. Postoje dodatni programi koji glume router ali ni oni nemaju nikakvih naprednih opcija. Osim podešavanja ssida, passworda i tipa enkripcije, nema drugih opcija za wireless točku.

 Treći problem je gušenje mreže. Ako bih istovremeno prikačio više od 3 uređaja na mrežu, vrlo često se dešavalo da net na četvrtom uređaju puca i zastajkuje. Stream sa NetFlixa je bilo nemoguće gledati na bilo kojem uređaju.Glede igranja,  na svim platformama  sam imao problema. Psn je pucao k'o kokica, XboxLive je bio nešto stabilniji ali je isto pucketao, na PC-u Steam je radio ok, tu i tamo bi pukao, dok sa Nintendovom mrežom nisam imao problema. Torrent, pa, radio je. Download. Upload je imao problema. Klasično surfanje, netom je radilo ok.

Još jedan očigledan problem su uređaji koji nemaju wireless. Progurati net sa mobitela kroz žicu , tj. ethernet je prava umjetnost. Ispostavilo se kako je 3g/4g spajanje na mrežu te rutanje preko open source softvera pravi izazov (da ne kažem žešća zajebancija). U osnovi, 3g/4g USB modem komunicira preko emuliranog COM porta popriličnom brzinom. To znači da se za inicijalizaciju komunikacije koriste dialup parametri tj. određeni dialup stringovi. Nažalost, ovaj dio priče je poprilično opskuran kako zbog manjka podataka ( što koriste naši operateri) tako zbog kompatibilnosti 3g/4g modema sa Linux baziranim os-om. Potrebno se dobro oznojiti dok stvar proradi. Meni je uspjela proraditi kombinacija vipovog 3g USB  sticka i tcomovog/iskonovog sx763 adsl routera na kojem se vrtio OpenVRT.  Inače, ta serija routera je imala prilično zanimljiv hardware. Ova konfa je fino radila, a opcije podešavanja su bile zadovoljavajuće. Nažalost, brzine su bile oko 10-15mbita Max. Probao sam nekoliko  4g  modema ali bez uspjeha. Na kraju balade, ispalo je kako ova kombinacija , tj. 4g router prilično egzotična stvarčica. Kinezi imaju dosta skupih igrački na ovu temu ali jednostavno mi se ne plaća 150-200$ za njih. Isto tako, stalno koristiti mobitel od par tisuća kuna samo i isključivo  kao hotspot mi je malo blesavo.
« Zadnja izmjena: 24. Rujan, 2017., 17:32 moordrak »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9