HCL.HR

Savjeti, trikovi, tutorijali 'n' stuff by HCL users

  • 3 Odgovora
  • 52184 Hitova
*

Blaster32

  • ******
  • 6492
  • RIP HRVY ;(
Savjeti, trikovi, tutorijali 'n' stuff by HCL users
« : 24. Ožujak, 2008., 22:08 »
U ovoj temi postajte vaše tutorijale, savjete i slicne stvari koje zelite podjeliti s ljudima.
Komentiranje u ovoj temi zabranjeno, samo postajte sadrzaj koji ste napisali a teme za komentiranje otvorite ispod.  :ementaler:

Kad se nakupi toga, napravimo kazalo
« Zadnja izmjena: 24. Ožujak, 2008., 23:12 blaster32 »
Ja sam s godinama shvatio da postoje samo dva ukusa. Moj. I pogrešan. -  Weky
Moji djecacki snovi jesu moj zivot. Nikad ne radim i puno jebem. -  Rider on the Storm
Da za 18. rođendan dobijem strip od svog dečka mislim da bi si na rođendanskom tulumu našla nekog crnca da me pred njim brutalno izjebe. jebem te mrtvog. - Beaver Hunter

Re: Savjeti, trikovi, tutorijali 'n' stuff by HCL users
« Odgovori #1 : 24. Ožujak, 2008., 23:01 »


VIRUSI
Računalni napasnici:       
•   Trojanski konj - instalira se unutar nekog programa, djeluje prikriveno dok program u kojem je instaliran obavlja svoju uobičajenu obradu. Pokreće ga korisnik aktiviranjem programa.
•   Bomba - slična trojanskom konju, aktivira se pri ispunjenju nekog zadanog uvjeta. Pokreće ga korisnik aktiviranjem programa.
•   Zečić - razmnožava svoju datoteku samokopiranjem sve dok ne ponestane prostora na disku kojeg je zarazio.
•   Bakterija - širi se po svim diskovima u sustavu ali u samo jednoj kopiji.
•   Crv - širi se samokopiranjem na ostala računala u mreži
•   Virus - najgori i najkompliciraniji oblik napasnika, može sadržavati pojedina svojstva spomenutih napasnika. Da bi se aktivirao, nije ga potrebno kopirati (može sam), teško ga je otkriti (nije zasebna datoteka), kad se aktivira izgleda da je sve drugo samo ne napasnik.
Vrste virusa:
•   Boot sektor virusi - napadaju boot sektor odnosno program koji se u njemu nalazi. Uključivanjem računala, program u ROM-u učitava sadržaj Master Boot sektora u memoriju i izvršava ga, a time i virus postaje aktivan.
•   Parazitski virusi - napadaju različite vrste datoteka dodavanjem svog sadržaja na početak, u strukturu ili na kraj mijenjajući tok zaraženog programa tako da se prvo izvršava virus.
•   Svestrani virusi - kombinacija boot sektor i parazitskih virusa tako da zaražavaju boot sektor ili izvršne programe.
•   Virusi pratioci - koriste proiritet izvršavanja programa sa istim imenom.
•   Link virusi - mijenjaju pokazivače strukture direktorija tako da se prvo izvrši virusni kod a zatim virus preuzima daljnju kontrolu izvršenja programa.
•   Makro virusi - multiplatformni virusi, obično s nakanom da se prošire na što više virusa, nose bezazlen ili vrlo opasan «teret».
Tehnike samosakrivanja:
•   Šifriranje (enkripcija) - šifrira se virus (dio za dešifriranje ostaje nešifriran).
•   Višeobličje (polimorfizam) - preoblikuje se izvršni kod na način da se funkcija koda očuva, ali se izgled mijenja.
•   Samosakrivanje (stealth) - na način da korisnik ali i antivirusni programi ne primjećuju da se sa sistemom događa ništa neobično.
 
Signali koji upućuju na moguću zarazu:
•      veličina programa se povećala,
•      program se duže učitava,
•      program se sporije izvršava,
•      disk ili disketa se pokreće bez nekog razloga,
•      smanjuje se količina memorije, ispisuju se čudne poruke
Posljedice virusne zaraze:
•   Bezopasni oblici djelovanja: ispisivanje poruke, sviranje melodije, padanje slova V
•   Štetni oblici: usporavanje sustava, zamrzavanje sustava i si.
•   Opasni oblici: formatiranje diska, mijenjanje podataka, brisanje podataka ..
Postupci nakon što je uočena zaraza:
•   završiti posao,
•   ugasiti računalo,
•   izolirati računalo ako je spojeno na mrežu,
•   pokušati utvrditi o kojem se obliku virusa radi,
•   učitati operativni sustav sa originalne diskete koja je zaštićena od pisanja, antivirusnim programom pokušati uklonili zarazu.
Detekcija virusa:
•   Skeneri - programi koji pregledavaju izvršne objekte (datoteke i boot sektore) tražeći prisutnost heksadecimalnih znakova koji su prisutni u poznatim virusima. Najrašireniji oblik antivirusnih programa.
•   Cheksummeri - mogu utvrditi da li su izvršni objekti promijenjeni. U tu svrhu izračunavaju neku vrstu sigurnosnih brojeva (cheksum) za izvršne objekte i pohranjuju ih u bazu podataka. Periodično ponovno ih izračunavaju i uspoređuju s pohranjenim vrijednostima.
•   Monitori - nadziru neke funkcije operacijskog sustava (one koje navode na ponašanje slično virusima). Kada program pokuša izvršiti takvu funkciju, monitor ga presreće i prekida izvršenje funkcije ili za to pita korisnika. Nisu virus-specifični.
Svi programi za detekciju kao i antivirusni programi poželjno je da su stalno prisutni u memoriji računala.
« Zadnja izmjena: 24. Ožujak, 2008., 23:03 Black Knight »

*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Re: Savjeti, trikovi, tutorijali 'n' stuff by HCL users
« Odgovori #2 : 25. Ožujak, 2008., 07:45 »
Prebacivanje MSN kontakata sa starog na novi (lakši način):

1. Log in na stari MSN
2. Kad vam uđe na vaš stari acc kliknete "contacts" i onda pri dnu stisnete "Save instand messaging contact..." te zapamtite vašu listu na mjesto gdje želite.
3. Posije toga logajte se na vaš novi MSN i uprite ponovno "contact" te dole zadnju ocpiju "imort instand messaging contact..." te dodajte sa hard diska sve kontakte koje ste navodno spremili.
« Zadnja izmjena: 25. Ožujak, 2008., 12:37 Seengeer »

*

malik125

  • n00b
  • 1
Odg: Savjeti, trikovi, tutorijali 'n' stuff by HCL users
« Odgovori #3 : 21. Listopad, 2014., 21:01 »
Skeneri - programi koji pregledavaju izvršne objekte (datoteke i boot sektore) tražeći prisutnost heksadecimalnih znakova koji su prisutni u poznatim virusima. Najrašireniji oblik antivirusnih programa.
•   Cheksummeri - mogu utvrditi da li su izvršni objekti promijenjeni. U tu svrhu izračunavaju neku vrstu sigurnosnih brojeva (cheksum) za izvršne objekte i pohranjuju ih u bazu podataka. Periodično ponovno ih izračunavaju i uspoređuju s pohranjenim vrijednostima.
Mohsin

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9