HCL.HR

Preporuke za kupovinu televizora

  • 51 Odgovora
  • 48004 Hitova
Preporuke za kupovinu televizora
« : 23. Listopad, 2017., 08:41 »
Kupujem tv u cjenovnom rangu oko 5000 kn, dijagonale ekrana od 49 do 52 incha. Koristit ce se pretezito za gledanje filmova i gaming na ps4. Preferiram samsung, lg ili mozda sony. Molio bih nekog da mi preporuci par modela koji bi najvise odgovarali

Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #1 : 24. Listopad, 2017., 22:44 »
Reci mi kakvu rezoluciju zaslona tražiš? UHD jedino ako imaš PS4 Pro, ili planiraš XBOX ONE X, jer sve ostalo je manje više skupo ili neprakitčno. Npr. Netflix mozes korisitit UHD ako imaš dovoljno dobru propusnost interneta.
Želiš li da bude zaobljen (cured)?
Zašto baš gledaš od 49-52“ TV?  To je dosta veliko, pa te pitam imaš li prostor u stanu / kući / dvorcu :)  gdje ćeš ga staviti, ako da, može li i do 55“ (nasao jedan)? Ja sam morao za 42“ prvo skiniti ormare oko regala, a onda sam ga nakraju obijesio na zid.
Koliko ti je važan “pametan TV“? Želiš li surfati? Gledati yt, gleadti maxtv, hbo, netflix?
Kad odgovoriš na ova pitanja onda ćemo o pravim modelima.
 

Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #2 : 25. Listopad, 2017., 06:51 »
PS4 pro nemam niti planiram ONE X, ali bi volio da mi televizija bude aktualna za eventualni izlazak ps5 za par godina. Imam 3 m prostora od kauča do TV-a, svjestan sam koliki prostor zauzima 49-52, 55 mi je ipak malo previše. Ne preferiram curved. Važna mi je smart postavka za youtube i ponešto surfanja recimo, ne vjerujem da cu gledati netflix i takve stvari u skorije vrijeme.

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #3 : 25. Listopad, 2017., 06:59 »
Ti si svjestan da što je veća dijagonala treba biti i veća udaljenost. Isto tako 1080p na 40'' je već nategnuto, a na većim dijagonalama je katastrofa.


4k je još gora solucija na našim prostorima. Ti nećeš imati šta geldat na tom čudu, a slika će ti izgledati katastrofalno na tolikom ekranu.


Naš TV program se emitira u 576i (čak nije ni p) jedino Nova TV i Doma TV (zapravo ista kuća) imaju program u HDu koji naravno nije besplatan za uhvatiti.


Kad ti TV rastegne sliku od 576i na 4k to će biti katastrofa bez obzira na sve i ne mogu ti opisati kako će ti to grozno biti.
Praktički TV ćeš moći koristiti za gledanje 4k filmova.


U HR tek 2020. se planira prelazak na HD iako ne jasno definiran znači li to FullHD ili tek osonovih 720p...


Malo razmisli i o sadašnjosti. Dok ti izađe PS5 TV ti se može i pokvariti, nećeš biti zadovoljan kvalitetom slike kada ti ju nitko neće moći prikazati kako spada.


Dakle ovaj SD koji vidiš na slici je naš program koji ćeš ti prikazivati i raširiti na taj TV... Uz to da ti nisam našao naš SD, ovo je mrvicu bolja verzija :D





Naš program izgleda grozno i na 1080p, a kamo li na većoj rezoluciji. Ako na tome planiraš i TV gledat razmisli još jednom.


*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #4 : 25. Listopad, 2017., 07:22 »
Pa dobro nas program, a jel u to spadaju ovi programi sa prijamnika, poput Cinnestar TV, MTV, History, itd?

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #5 : 25. Listopad, 2017., 07:36 »
Naše verzije tih programa da, znači svi ovi koji su po VIP, Bnet, Amis, T-com TVima su iste rezolucije.
Inače moraš nadokupiti HD paket da bi te iste programe gledao u normalnoj HD rezoluciji.


Dakle odnosi se na sve programe koje lovimo mi u HR i one koje nam ISP-ovi serviraju sa svojom TV uslugom, osim ako ne kupiš dodatno HD paket koji naravno masno koštaju.


Ja sam recimo uzeo Sportski HD paket koji je 35kn mjesečno uz ugovor na 24 mjeseca inače je 55kn mjesečno (a to ti je 5 HD programa sportskih) , koliko bi tek plaćao još više tih programa. Uz to da je to onda tek 1080p, znači opet nije rezolucija za 4k TV.
Ok, ima on tehnologiju za upscale, al opet to nije to.




*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #6 : 25. Listopad, 2017., 07:43 »
To je sramota.

Mada eto ja skroz malo gledam TV pa mi nista to ni ne znaci.

Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #7 : 25. Listopad, 2017., 07:48 »
Također mi nije baš bitno za tv programe, većinom gledam skinute filmove i serije i youtube na tvu. Mislite da je za te potrebe UHD nepotreban još ili?

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #8 : 25. Listopad, 2017., 07:52 »
PS4 ni nema 4k BluRay player, filmove u toj kvaliteti su rijetki, većina je 1080p.
Isto tako trebaš jako dobru konekciju za takav sadržaj.
Čak YT videi nisu česti u 4k rezoluciji.


Recimo netflix preporuča za 4k brzinu (download) od 25 Mb/s, ako nemaš dobar net, ne znam što ćeš sada s time.
Realno taj ekran ti ovdje nećeš moći iskoristiti praktički nikada ako imaš malu brzinu + nemaš 4k player...

Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #9 : 25. Listopad, 2017., 08:15 »
Koliko sam skuzio pozljeno je da ima HDR zbog boljeg kontrasta boja i dubine slike. Full HD s HDR bi trebao bolje izgledati od 4 k bez

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #10 : 25. Listopad, 2017., 08:46 »
Je, samo za HDR moraš imati i uređaje koji ga podržavaju, no svakako bi ga trebao imati za takvu cijenu i za kompatibilnost s budućim (i sadašnjim) uređajima.
E sad bolje izgledati sa ili bez je teško za usporediti...


Problem je što nemaš kod nas ništa nativno za 4k reprodukciju... A HDR će ti donijeti svakako življu sliku i boje.
Pogledaj si malo po YTu kako stvari stoje.


Kažem dosta ekipe se nahajpalo na 4k, koji je praktički još uvijek za TV fikcija... Za monitore i jaka računala je super, ali za TV kad živiš tu gdje živiš nema nekog smisla trenutno.
Kažem tek 2020. HD postaje "standard", o čemu uopće dalje pričat...  :chair:


Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #12 : 25. Listopad, 2017., 12:34 »
Sa skoro svime se mogu složiti što su kolege napisale, osim sa ovim.


4k je još gora solucija na našim prostorima. Ti nećeš imati šta geldat na tom čudu, a slika će ti izgledati katastrofalno na tolikom ekranu.

Kad ti TV rastegne sliku od 576i na 4k to će biti katastrofa bez obzira na sve i ne mogu ti opisati kako će ti to grozno biti.
Praktički TV ćeš moći koristiti za gledanje 4k filmova.


Ja imam 4K TV 42“ i slika je lijepa, prekrasna i nije rastegnuta, puno ljepša nego na 32“ 1080p. Kao što većina TV-a danas ima 4k upscaler, tako se i slika sama preko procesora lijepo rastegne preko cijelog ekrana, sa minimalnim gubitkom kvalitete ( vidi se samo kada se poprilično približiš ).

Kada sam pitao za Xbox One , pitao sam baš zbog toga jer on ( za razliku od PS4 ) se može koristiti kao BR player.
Skidanje sa neta ( ili putem streaming servisa ) UHD filmova je uzaludno i dugo ( od 25-50gb film ). A cijene BR filmova nisu male.
Najbliže tome je Netflix, ali on ( mislim ) posebno naplaćuje pretplatu za 4k sadržaj.
Naš Max TV i ostali kao što je kolega rekao nude lijepšu sliku samo u posebnim paketima.
HDR imam na svome TV-u i moram priznati da mi nije nešto posebno, vjerojatno je subjektivno, ali sve je nekako tamnije i zasićenije. Ali, to sam ja, siguran sam da se mnogima to sviđa.

Ovaj TV ti ne bi preporučio, jer ako već gledaš nešto za budućnost, onda gledaj dobru smart funkciju, kao kod Samsunga ili eventualno LG. Max tv to go, hbo, netflix, yt... hrpa malih mogućnosti koje ti dobro dođu kod TV-a.

Danas su mnoge aplikacije za smar tv izbacile mogućnost da se vidi u kojoj se rezoluciji gleda neki video, jer su bile gomeile pritužbi zašto ovo ili ono ne ide u 4k, a platili smo/tražili smo.

Uglavnom, gledaj prema  Samsung ( LG ) Full HD,  sa Smart funkcijom, HDR-om. I obavezno gledaj da model bude iz ove godine ( u dućanima često znaju držati prošlogodišnje modele ).

EDIT:

Može se dogoditi da je Full HD ima sličnu cijenu i performanse kao i 4k, tada je pametno izabrati 4k ( bar da isprobaš sa yt videom :P ).
« Zadnja izmjena: 25. Listopad, 2017., 12:36 DeusNIikola »
 

Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #13 : 25. Listopad, 2017., 13:00 »
Isplati li se uzimati FULL HD ako zelim vecu dijgonalu od 43?

Odg: Preporuke za kupovinu televizora
« Odgovori #14 : 25. Listopad, 2017., 21:24 »
Gle prijatelju, nije jedina stvar Full HD ili veličina zaslona. Tu je i smart funkcija, HDR, nekima i potrošnja struje, broj HDMI-a, USB-ova... Ima milijun raznih stvari na TV-u.

Ako nađeš Full HD koji zadovoljava sve ostale tvoje zahtjeve odaberi njega, ako nađeš isti takav uređaj i koji podržava 4K i ima razumnu cijenu, odaberi ovaj sa 4k. Ja ti sutra mogu poslikati sliku nekog nacionalnog programa na 4K TV-u 42“,  i vidjeti ćeš da je da je prekrasna. Bitno je samo gledati sa pristojne udaljenosti.

Ono što svi trebaju svhatiti, puno pametniji ljudi od nas ( u tim područijima ) rade televizije, i gotovo nikada nitko neće napraviti neki užasan TV. Primjer. Ako je TV od 100“ sa Full HD-om, on mora biti funkcionalan jer nitko ne radi nešto što će mu praviti gubitke.

Ne trebaš se bojati 4k, posebno ako vidiš da danas većina novih TV-a sa većim dijagonalama ima 4k (UHD) rezoluciju.

I ponavljam, sve je to u jednu ruku manje važno ( jer živimo u HR ) pa pogledaj smart opcije kod svakog TV-a.

I najvažnije, gledaj da TV bude iz 2017. godine.
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9