HCL.HR

[TUTORIAL] Kako ubrzati Windowse

  • 17 Odgovora
  • 87358 Hitova
*

WEAPONX

  • *****
  • 2209
  • Doom-driven
[TUTORIAL] Kako ubrzati Windowse
« : 15. Studeni, 2011., 19:04 »
Tutorial je pisan prvenstveno za Windows 7, ali neki od savjeta se vjerojatno mogu primjeniti i na novije verzije.


INDEX:
Brisanje nepotrebnih programa (Značajki sustava Windows).
Isključivanje Thumbnail previewa.
Isključivanje UAC-a (User Account Control).
Plan korištenja energije.
Isključivanje Aera i efekata.
Isključivanje zvukova sustava.
Startup aplikacije.
Automatski logon.
Isključivanje indeksiranja sadržaja.
Gašenje nepotrebnih servisa.
Napredne boot opcije.
ReadyBoost.
Redovito čišćenje računala.
Defragmetacija diska/diskova.
Gamebooster.


- Krenimo sa brisanjem nepotrebnih programa (Značajki sustava Windows).

Odemo na slijedeću lokaciju:

Upravljačka ploča / Programi / Uključivanje i isključivanje značajki sustava Windows

Značajke uklanjamo na način da maknemo kvačicu sa pojedine stavke.
O vašim potrebama ovisi koje ćete značajke maknuti.
U slučaju da maknete nešto što vam treba, možete to lako vratiti na isti način pri čemu će vjerojatno biti potrebno ubaciti instalacijski DVD Windowsa.

Obično isključujem slijedeće (Ako nije automatski isključeno):

Citat:
   Internet information services
   Internet information services hostable web core
   Medijske značajke (DVD maker, Media Player, Media Center)
   Osluškivač RIP-a
   Podsustav za UNIX programe
   Poslužitelj servisa Microsoft Message Queue (MSMQ)
   Servis za indeksiranje
   Servisi za NFS
   Simple Network Management Protocol (SNMP)
   Simple TCPIP Services
   Telnet klijent
   Telnet poslužitelj
   Windows Process Activation Service
   Windows TIFF IFiltar

- Isključimo Thumbnail preview.

Ovo će također isključiti i thumbnailove slika pa gubimo preview, preskočite ako ne možete bez toga.
Thumbnail preview na ikoni mape pokazuje sadržaj mape, a na ikonama slika umjesto ikone pokazuje umanjenu verziju slike.

Isključimo ga na slijedeći način:

U Exploreru kliknemo na Organiziraj, pa na Mogučnosti mape i pretraživanja



Zatim odaberemo karticu Prikaz i stavimo kvačicu na Uvijek pokazuj ikone, nikad minijature



Potvrdimo sa Primjeni i U redu.

Mape će izgledati ovako:




- Isključimo UAC (User Account Control).

User Account Control ilitiga „Kontrola korisničkog računa“ služi da nas upozori na promjene koje neki program pokušava napraviti računalu pri njegovoj instalaciji. Također nas pita jesmo li sigurni kada mjenjamo postavke u Kontrolnoj ploči. Dosadnim iskakanjem jednostavno usporava naš rad, a ako smo naumili nešto  instalirati/promjeniti, jedan dodatni klik na „Yes“ neće nas zaustaviti.

Isključimo ga na slijedeći način:

Upravljačka ploča/Sustav i sigurnost/Promjena postavki kontrole korisničkog računa


Povučemo slider do kraja dolje i potvrdimo sa U redu.



Iskočit će prozor u kojem nas UAC pita jesmo li sigurni da ga želimo isključiti, potvrdimo sa Da.


- Plan korištenja energije

Po defaultnoj postavki, Windows 7 radi na Balansiranom energetskom planu, znači: troši nešto manje struje a pritom ima i slabije performanse.
Ako se nalazite za stolnim računalom sa stalnim izvorom energije i ne brojite svaki kilovatsat učinite slijedeće:

Upravljačka ploča/Hardver i zvuk/Mogučnosti upravljanja energijom

Odaberemo Visoke performanse.




- Isključimo Aero i efekte

Aero sučelje je vrlo lijepo i privlačno. Ako imate slabije računalo, možete tu ljepotu zamjeniti za nešto brži rad.
Aero isključimo na slijedeći način:

Desni klik na desktop / Prilagodi

Sa popisa tema odaberemo Windows 7 Basic temu.



Efekti su također luksuz bez kojeg će vam na slabijem računalu biti bolje.
Efekte isključimo ovako:

Desni klik na ikonu Računalo pa na Svojstva, zatim lijevo na Dodatne postavke sustava.

Pod karticom Dodatno u Performanse bloku kliknemo na Postavke....

Odaberemo stavku: Prilagodi za najbolje performanse.



Potvrdimo sa Primjeni i U redu.


- Isključimo zvukove sustava.

Zvukovi također troše nešto malo resursa, pa ako možete bez njih, zašto ih ne isključiti.
Isključimo ih na slijedeći način:

Upravljačka ploča / Hardver i zvuk / Promjena sistemskih zvukova

Pod Zvučna shema odaberemo Bez zvukova.

Potvrdimo sa Primjeni i U redu.


- Startup aplikacije

U Search box ili u Run(otvaramo kombinacijom Windows i R tipki) upišemo msconfig,

Pod karticom Startup nalazi se lista programa koji se pokreću pri pokretanju računala.
Neke od tih programa koje rjeđe koristimo možemo isključiti kako bismo dobili na brzini bootanja računala.
Izgled te liste ovisi o programima koje imate instalirane.



Možete sigurno isključiti sve sa te liste osim antivirusa, firewalla i sl. sigurnosnih alata koji su nam ionako prijeko potrebni.


- Automatski logon

Ako imate samo jedan korisnički račun i ne treba vam lozinka, nema potrebe da vam pokretanje računala bude usporeno Welcome screenom.

Kombinacijom Windows i R tipki otvorimo Run

i upišemo control userpasswords2

Otvorit će se prozor Korisnički računi.

Maknemo kvačicu sa Korisnici koji žele koristiti ovo računalo moraju unijeti korisničko ime i lozinku.

Potvrdimo sa U redu.

Otvorit će prozor koji nas traži da unesemo lozinku koju koristimo za prijavu. Ako ne koristite lozinku, samo ostavite prazno i potvrdite.


- Isključimo indeksiranje sadržaja

Indeksiranje sadržaja služi za označavanje datoteka na disku kako bi ih Windows search mogao lakše i brže pronaći. Međutim, indeksiranje usporava računalo.
Postoji mnogo brža i naprednija verzija ove Windows stavke. Program se zove Everything, vrlo je malen, ne zahtijeva instalaciju, ima gotovo trenutačan prikaz traženih datoteka i što je najbolje – u potpunosti je besplatan. Windows search će raditi i bez indeksiranja. Isključimo ga na slijedeći način:

U Search box ili u Run upišemo services,

Na popisu usluga pronađemo i dvokliknemo na Windows search.

Kliknemo na Stop, a u Startup type odaberemo Disabled.


- Gašenje nepotrebnih servisa

Windows 7 dolazi sa hrpom servisa koji normalnom korisniku ne trebaju te njihovo pokretanje i rad usporava računalo i bezveze zauzima memoriju.
Postupak je isti kao u prethodnom koraku. Znači, U Search box ili u Run upišemo services,

Dvoklik na proces, Stop i pod Startup type odaberemo Manual ili Disabled.

Manual se stavlja na neke servise koje će Windowsi možda zatrebati u nekim slučajevima tako da ih može sam pokrenuti.

Servisi koji se mogu sigurno zaustaviti:

Citat:
•   Application Experience
•   Block Level Backup Engine Service
•   Certificate Propagation
•   IP Helper
•   Portable Device Enumerator Service
•   Distributed Link Tracking Client
•   Diagnostic Policy Service
•   Error Reporting Service
•   HomeGroup Provider
•   HomeGroup Listener
•   Protected Storage
•   Portable Device Enumerator Service
•   Secondary Logon
•   Server
•   Tablet PC Input Service
•   TCP/IP NetBIOS Helper
•   Windows Media Center Service Launcher (Ako ne koristite Windows Media Center)
•   Windows Search
•   Remote Registry
•   Windows Time
•   Windows Security Center
•   Windows Firewall (Ako koristite neki drugi firewall)
•   Windows Defender (Ako kristite neki drugi antivirus ili sigurnosno rješenje)
•   Windows image acquisition (WIA) (Ako ne koristite skener ili kameru)
•   Print spooler (ako nemate printer)
•   Offline files


- Napredne boot opcije

U Search box ili u Run upišemo msconfig,

Pod Boot karticom kliknemo na Advanced options.

Označimo kvačicom Number of processors i odaberemo najveći broj.



Ovime bi trebali dobiti na brzini dizanja sustava. Ostale opcije ne dirati osim ako znate što radite.

Potvrdimo sa OK i U redu.


- ReadyBoost

Windows 7 dolazi sa zgodnom opcijom koja nam omogučuje da koristimo memory stickove kao dodatni RAM. Ukoliko imate malo RAM-a i veći USB stick/memorijsku karticu, ovo vam može puno značiti. Razliku možete osjetiti kod pokretanja i korištenja programa koji zahtijevaju puno memorije (Programi za obradu multimedije, grafički dizajn i sl.).

Ubacite stick/karticu u računalo, otvorite Računalo (My Computer, ili samo Computer na Visti i sedmici).

Desni klik na stick/karticu pa na Svojstva.

Odaberite karticu ReadyBoost i označite Dodijeli ovaj uređaj značajki ReadyBoost.



Windowsi će sami odrediti optimalnu količinu memorije.

Potvrdimo sa Primjeni i U redu.


- Redovito čišćenje računala

Skinemo Ccleaner i njime počistimo nakupljeno smeće, privremene datoteke i registry.
Može poslužiti i kao uninstaller programa, pa ako vidite nešto što vam zapravo ne koristi, prije čišćenja to uklonite.


- Defragmetacija diska/diskova

Iako Windows dolazi sa ugrađenim alatom za defragmentaciju, radije koristim i preporučam Defraggler koji dolazi od istih autora kao i Ccleaner.
Defragmentacija je vrlo bitna jer smisleno slaže podatke na disku čime se oni automatski brže čitaju i produljuje se vijek trajanja diska.


- Gamebooster

Na kraju spominjem ovaj program koji služi za ubrzavanje računala dok igramo igre na način da privremeno zaustavi neke od procesa i usluga koje nam unutar igre nisu potrebni.
Ovisno o vašoj konfiguraciji ovo vam može pomoći a i ne mora. (DOWNLOAD)


30.12.2015. - slike rehostane sa glupog Imageshacka na Imgur
« Zadnja izmjena: 30. Prosinac, 2015., 19:32 weaponx »
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.    PREĐENE IGRE | PLAYLISTA | IKONE

*

Nane

  • *
  • 12
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #1 : 07. Prosinac, 2011., 15:58 »
Jedno pitanje dal ovaj ReadyBoost ostecuje USB?I jel znas mozda kako on ''radi''  jel koristi memoriju sticka kao RAM memoriju ili pak je fol u necem drugom.Koristim Acerr neki USB od 4 gb, koliko vidim jako mi je komp ubrzao.
Svaka cast na temi. =D>

*

WEAPONX

  • *****
  • 2209
  • Doom-driven
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #2 : 07. Prosinac, 2011., 16:05 »
Ne oštećuje, ipak je to dio operativnog sustava. Radi tako da na stick zapiše datoteku koja služi kao neka vrsta cachea.
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.    PREĐENE IGRE | PLAYLISTA | IKONE

*

Nane

  • *
  • 12
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #3 : 07. Prosinac, 2011., 16:21 »
Hvala, fakat je ubacio u brzinu na vise  :thumbs:

Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #4 : 12. Rujan, 2012., 19:09 »
UUUU moram pokušati nešto do ovaga valjda ce da uspije i ubrza ovu moju kantu !

Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #5 : 27. Travanj, 2013., 14:03 »
Moj kucni ljubimac sada leti ... hvala ;)

Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #6 : 02. Prosinac, 2013., 20:40 »
Samo sa se zna GameBooster ne pomaze ko ni ostali programi za "ubrzavanje" racunala. :thumbs:

*

mxboy319

  • **
  • 481
  • SlimeBoy01
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #7 : 08. Prosinac, 2013., 22:50 »
I will try this

Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #8 : 09. Prosinac, 2013., 23:53 »
Ovaj moj je u posljednje vrijeme baš usporio, morat ću probati s ovim, valjda će imati učinka.

*

mxboy319

  • **
  • 481
  • SlimeBoy01
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #9 : 10. Prosinac, 2013., 18:06 »
Ovaj moj je u posljednje vrijeme baš usporio, morat ću probati s ovim, valjda će imati učinka.
Nema ucinka uopce...

*

Adam Jensen

  • *****
  • 2025
  • i didn't ASK fOr this
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #10 : 05. Siječanj, 2014., 13:10 »
Hvala WEAPONX, računar mi je ponovo "prodihao" :thumbs:.

*

WEAPONX

  • *****
  • 2209
  • Doom-driven
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windows 7
« Odgovori #11 : 05. Siječanj, 2014., 13:15 »
:piva:
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.    PREĐENE IGRE | PLAYLISTA | IKONE

*

Avion1

  • n00b
  • 1
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windowse
« Odgovori #12 : 27. Srpanj, 2015., 06:48 »
Bravo za trud.
__________________
Servis racunala

Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windowse
« Odgovori #13 : 02. Veljača, 2016., 16:47 »
Super tutorial...hvala puno, evo moj trenutni rad procesora u stanju mirovanja, odnosno sa upaljenim google Chromom.

I može samo jedno pitanje ne vezano za temu. Naime imam problem da kad recimo udjem na neku stranicu i kliknem prvi put bilo šta na njoj izleti mi ona tzv. pup up reklama ili prozor, odnosno prebaci me na neku sasvim novu stranicu. Pokušao sam to riješiti Avastom, ali on ne pronalazi ništa, također sam i Anti-Malware i AdwCleanerom obrisao sve i opet ništa. To mi se dešava na sve i jednoj stranici. Neka gamad je instalirana, ali ne mogu je pronaći, jedino možda da pokušam restartirati chrome?

"We don’t give a shit about a copyright law, we take it from the rich and give it to the poor,

It’s little bit illegal but that’s OK, let’s do it like they do on the Pirate Bay" -> VenomGam3s

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: [TUTORIAL] Kako ubrzati Windowse
« Odgovori #14 : 02. Veljača, 2016., 17:21 »
Pokušao sam to riješiti Avastom, ali on ne pronalazi ništa, također sam i Anti-Malware i AdwCleanerom obrisao sve i opet ništa. To mi se dešava na sve i jednoj stranici. Neka gamad je instalirana, ali ne mogu je pronaći, jedino možda da pokušam restartirati chrome?


Probaj riješiti s HitmanPRO programom. Imaš besplatnu inačicu 30 dana ako upišeš bilo koji mail.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9