HCL.HR

Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows

  • 29 Odgovora
  • 82175 Hitova
Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows

Odlučio sam napraviti ovaj kratki tutorial o instalaciji Windowsa kako bi pomogao drugima da savladaju ovaj zadatak s kojim se mnogi susreću bar jednom.

Ovaj tutorial rađen je za Windows XP, Vistu te Windows 7.

Prije same instalacije pojasnit ću u kraćim crtama razliku izmedu x86 i x64 windowsa.

1. x86 - 32-bitni Windowsi koji zahtjevaju 32-bitni procesor(ako imate 64-bitni procesor možete imati 32-bitni os na njemu-"backwards compatible" ) i podržavaju do cca. 3.5GB radne memorije(RAM-a). Dakle ako stavimo 4GB radne memorije windowsi će za svoj rad koristiti radne memorije do te granice.

2. x64 - 64-bitni Windowsi koji zahtjevaju 64-bitni procesor. Maksimum memorije koje podržavaju različit je od inačice do inačice windowsa:

    * Starter: 8GB
    * Home Basic: 8GB
    * Home Premium: 16GB
    * Professional: 192GB
    * Enterprise: 192GB
    * Ultimate: 192GB

Pošto 192GB nije fizički moguče jednostavno je koji OS odabrati. Ako imate do 4GB(i 4GB) radne memorije koristite 32-bitni OS, a ako imate više od 4GB koristite 64-bitni OS ako vam to procesor omogučuje.
Nakon što ste odabrali OS možete krenuti sa instalacijom:

1. Backup podataka:
Obavezno napravite backup svih važnih podataka koje ne želite izgubiti (spržite na CD/DVD-e, pohranite na eksterni HDD ili preko USB-a)

2. Namjestite CD/DVD drive kao 1. boot device:
To učinite tako da restartirate računalo i stiščite "Del"-delete tokom njegovog paljenja. Trebate doći u BIOS setup(slika=>http://www.pcbuyerbeware.co.uk/AwardBIOSMenu.gif). Tamo uđite u "Standard CMOS Features" te namjestite da Vam je prvi boot device CD/DVD. Nakon toga odite na "Save & Exit Setup".

3. Pokrenite instalaciju:
Stavite instalacijski DVD od Windowsa u računalo te restartirajte računalo. Pri ponovnom paljenju ćete pri dnu ekrana dobiti poruku: "Press any key to boot from CD/DVD". Pritisnite neki gumb i pričekajte da se instalacija pokrene ( može potrajati par minuta ). Odaberite jezične postavke koje Vam odgovaraju te kliknite next.

4. Upgrade/Advanced install:
Nakon par klikova na dugme next gdje dajete suglasnost o korištenju OS-a naići ćete na prozor gdje ćete moći birati između Upgrade i Advanced(Clean) instala.

- Upgrade: Možete kliknuti samo ako imate prethodnu verziju Windows OS-a te želite zadržati svoje podatke. Kao što sam već rekao napravite backup podataka zato što može doći do njihovog nestajanja. Pošto već radite backup zapravo Vam je u toj poziciji svejedno dali ćete odabrati upgrade ili advanced(clean) instal. Zato preporučam clean instal.
- Advanced(Clean) Install: Dakle ovdje se pobrišu svi podatci i instalira se nova verzija windowsa. Preporučuje se isto tako backup podataka. Nakon toga doći ćete na ovaj korak=>http://www.techtalkz.com/gallery/files/1/Windows7-2008-11-04-14-55-19.jpg. Opcijom "new" radite novu particiju i brojačem određujete njenu veličinu u megabajtima. Nakon toga odaberite opciju format kako bi formatirali željenu particiju (nestat će svi podatci s nje). Nakon toga kliknite na particiju na koju koju želite instalirati OS i kliknite next.

5. Završite instalaciju:
Na kraju samo ostavite da se to kojih desetak minuta instalira. Proces je automatski, eventualno vas može pitati za par jezičnih i sličnih postavki tokom instalacije. Računalo će se tokom instalacije par puta restartati, ali ne brinite to je sve dio instalacije. Nakon što se Windowsi instaliraju i po prvi put vidite potpuno funkcionalni desktop, instalirajte drivere koje vam je proizvođač hardwarea priložio uz komponente i prebacite backupirane podatke natrag na računalo.

Nadam se da je ovaj tutorial bio od koristi  :thumbs:
« Zadnja izmjena: 31. Svibanj, 2009., 10:35 Ementaler »

*

Ementaler

  • Administrator
  • *********
  • 38936
  • Embrace the mountain
    • HCL.hr
Re: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #1 : 31. Svibanj, 2009., 10:36 »
Evo malo sam ga uredio da izgleda bolje, ispravio par typoa i sličnoga. Neloš tutorijal, kratak ali prilično jasan.
Dobivaš sticky i plus na reputaciju  :piva:

Inače, ako tko ima daljnjih pitanja oko instalacije Windowsa, ovo je topic za njih.

Re: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #2 : 31. Svibanj, 2009., 12:24 »
fala :hug

Re: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #3 : 31. Svibanj, 2009., 14:06 »
Svaka cast na ovome samo sam htio pitat nesto sam zafrknuo kod zadnjeg reinstaliranja i sada kad mi dodje ono press any key to boot from the windows ne svijetli mi ni mis ni tipkovnica tako da nemogu tu nista jeli mozda zato sto nisam instalirao drivere ili?

Re: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #4 : 31. Svibanj, 2009., 14:17 »
sumnjam da su driveri zato sto mis ionako ne radi u biosu, a tipkovnice moze bez njih. zvuci ko su ti se izvukli kabeli iz kompa. provjeri kontakt :solidus:

*

noda

  • *****
  • 3184
Re: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #5 : 31. Svibanj, 2009., 14:21 »
Ako spajaš i miš i tipkovnicu preko USB-a, uključi (Enable) u BIOS-u "USB Keyboard Support" i "USB Mouse Support".

Re: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #6 : 31. Svibanj, 2009., 14:26 »
Nemogu uci u bios mis i tipkovnica mi se pale kada pise ono windows xp i loada se...

Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #7 : 02. Prosinac, 2009., 19:07 »
ja planiram kupit neki laptop, ali svi jeftini a dobre performanse su u free dos-u sad kako instalirat sa free dos-a na xp ili sedmicu?
dodajte me slobodno na google wave adresu [email protected]

*

noda

  • *****
  • 3184
Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #8 : 03. Prosinac, 2009., 13:57 »
Upravo onako kak piše u prvom postu.

Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #9 : 24. Prosinac, 2010., 14:00 »
Mada znam sve ovo ovo ce dobro pomoci onima sto neznaju. Svaka ti cast na ovome  =D>

*

xeel

  • *
  • 138
Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #10 : 13. Veljača, 2014., 22:58 »
Dakle, kroz ova dva dana mislin pribacit OS na 64 bitni i kako ce mi se formatirat C disk zelia bi formatirat disk D. Znaci tia bi da san skroz na nuli. Ko da san dobia novi novcat kompjuter. Sada moje je pitanje je kako cu to napravit bez da napravin neku stetu disku D (disk C ce ionako bit formatiran od strane instaliranja Windowsa). Ima li neki program ili ima li jednostavno opcija u Windowsu za takvo brisanje/formatiranje kako vec?

Uz to, vidin da se treba odabrat neka memorija kod instalacije, kako to ide?

EDIT: Evo vidia san opciju za formatirat disk, ali nisan siguran za opcije kod formatiranja? Moze mi neko dat upute/savjet?

http://www.zaslike.com/files/xad6iqn6bm8myuukc3ak.png

Sta je najbolje za odabrat bez da ga ostetin?
« Zadnja izmjena: 13. Veljača, 2014., 23:01 XeeL »

*

Armox

  • *
  • 77
  • "I need scissors 61!!"
Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #11 : 16. Veljača, 2014., 12:23 »
Dakle, kroz ova dva dana mislin pribacit OS na 64 bitni i kako ce mi se formatirat C disk zelia bi formatirat disk D. Znaci tia bi da san skroz na nuli. Ko da san dobia novi novcat kompjuter. Sada moje je pitanje je kako cu to napravit bez da napravin neku stetu disku D (disk C ce ionako bit formatiran od strane instaliranja Windowsa). Ima li neki program ili ima li jednostavno opcija u Windowsu za takvo brisanje/formatiranje kako vec?

Uz to, vidin da se treba odabrat neka memorija kod instalacije, kako to ide?

EDIT: Evo vidia san opciju za formatirat disk, ali nisan siguran za opcije kod formatiranja? Moze mi neko dat upute/savjet?

http://www.zaslike.com/files/xad6iqn6bm8myuukc3ak.png

Sta je najbolje za odabrat bez da ga ostetin?
Ne treba ti nikakav program za formatiranje.

  • Kad bootaš disk od win instalacije, imat ćeš dva izbora upgrade ili custom (advanced .
  • Klik na custom (advanced) i ispisat će ti particije na hardovima (u tvom slučaju pretpostavljam da imaš samo dvije tj. jedna particija po hardu).
  • Klik na particiju i u donjem dijelu prozora imat ćeš nekoliko opcija,pa jednostavno odi na format. (u slučaju ako ih ne vidiš klikni na drive options[) Nakon toga ispisat će ti naziv harda sa porukom unallocated space,klikom na new instalacije će ti automatski dodijeliti maksimalan prostor dostupan za tvoj hard,uz to će napraviti skrivenu particiju zvanu system reserved,to ne diraj :mrgreen:/li]
    • Ako se pak želiš riješiti svih particija, pa onda nadodati nove, jednostavno odi na delete ,te pod opcijom new napravi particijia koliko ti je drago i naravno dodijeli im prostora koliko ti je potrebno.
    • Nakon toga izaberi particiju koju želiš da ti bude OS particija i install :mrgreen:

    EDIT: Ovo sam išao po sjećanju,tako da nemoj zamjerit ako sam zahebao redosljed :mrgreen:
« Zadnja izmjena: 16. Veljača, 2014., 12:32 Armox »

*

xeel

  • *
  • 138
Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #12 : 16. Veljača, 2014., 12:56 »
Dakle, kroz ova dva dana mislin pribacit OS na 64 bitni i kako ce mi se formatirat C disk zelia bi formatirat disk D. Znaci tia bi da san skroz na nuli. Ko da san dobia novi novcat kompjuter. Sada moje je pitanje je kako cu to napravit bez da napravin neku stetu disku D (disk C ce ionako bit formatiran od strane instaliranja Windowsa). Ima li neki program ili ima li jednostavno opcija u Windowsu za takvo brisanje/formatiranje kako vec?

Uz to, vidin da se treba odabrat neka memorija kod instalacije, kako to ide?

EDIT: Evo vidia san opciju za formatirat disk, ali nisan siguran za opcije kod formatiranja? Moze mi neko dat upute/savjet?

http://www.zaslike.com/files/xad6iqn6bm8myuukc3ak.png

Sta je najbolje za odabrat bez da ga ostetin?
Ne treba ti nikakav program za formatiranje.

  • Kad bootaš disk od win instalacije, imat ćeš dva izbora upgrade ili custom (advanced .
  • Klik na custom (advanced) i ispisat će ti particije na hardovima (u tvom slučaju pretpostavljam da imaš samo dvije tj. jedna particija po hardu).
  • Klik na particiju i u donjem dijelu prozora imat ćeš nekoliko opcija,pa jednostavno odi na format. (u slučaju ako ih ne vidiš klikni na drive options[) Nakon toga ispisat će ti naziv harda sa porukom unallocated space,klikom na new instalacije će ti automatski dodijeliti maksimalan prostor dostupan za tvoj hard,uz to će napraviti skrivenu particiju zvanu system reserved,to ne diraj :mrgreen:/li]
    • Ako se pak želiš riješiti svih particija, pa onda nadodati nove, jednostavno odi na delete ,te pod opcijom new napravi particijia koliko ti je drago i naravno dodijeli im prostora koliko ti je potrebno.
    • Nakon toga izaberi particiju koju želiš da ti bude OS particija i install :mrgreen:

    EDIT: Ovo sam išao po sjećanju,tako da nemoj zamjerit ako sam zahebao redosljed :mrgreen:

Rijesia san ja sve.

Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #13 : 18. Travanj, 2015., 15:09 »
Pozdrav,
E ovako, kupio sam novi laptop, na njemu imam hdd i ssd. E sad bi ja htio instalirati windowse na ssd, ali nikako uspjet. Problem je što ne mogu namjestit da mi system reserved partition (350mb) bude povezan sa ssd-om . Probao sam obrisati obje particije prilikom instalacije windowsa u nadi da će mi se pojavit taj system reserved patition kada kliknem na ssd pa na new, međutim to mi se samo pojavljuje kada kliknem na hdd pa na new . Pomozite, tražim bilo kakav odgovor na ovo!!  (iako ovo što sam napisao ne bi ni dragi Bog razumio :bonk:)
« Zadnja izmjena: 18. Travanj, 2015., 15:21 eryon »

Odg: Kako instalirati OS (Operativni sustav) Microsoft Windows
« Odgovori #14 : 26. Lipanj, 2015., 21:45 »
pozz
kupio lenovo z50-70, sa njim dobio cd-driveri za win 8.1
imam win 7 ultimate 64 bitne na usb sticku, stavim usb, krene i onda "A required CD/DVD drive device driver is missing"
U cem je kvaka, ako moze pomoć

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9