HCL.HR

smrzavanje, bootanje, plavi ekran...

  • 16 Odgovora
  • 6881 Hitova
*

vilim

  • ****
  • 1389
smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« : 21. Lipanj, 2009., 15:58 »
Daklem, po redu da krenem....

Znalo mi se događat unazat 2 mjeseca da bi mi pri loadanju windowsa(plave putujuče kockice) zamrznulo. To bi riješio tako da bi resetirao, ili ak to ne upali onda u safe modeu napravio system restore. Problem je bio sve učestaliji no nedavno sam očistio od virusa i onda se to puno rijeđe događa, zadnjih tjedan dana nijednom!

U četvrtak ujutro prebacujem nešto na usb stick i smrzne se u samim windowsima... e to mi se nije dogodilo u zadnji 2-3 godine nijednom! Ok, ajde, pa nisam već 2 godine formatirao komp, moguče da se i to dogodi, Ali u petak opet, i to 2 puta, kad ono jučer navečer jedno 3 puta zaredom. Dobro, ajde ostavim preko noći da torrenti delaju, ujutro dođem i naravno, smrzo se opet... ne reagira, ništa, nit se miš pomiće.

E onda resetiram, i kod bootanja windowsa počne se neki test obavljat(plavi ekran, bijela slova, nije ekran smrti, neki test u 3 koraka, očito nešto rutinski nakon resetiranja), vratim se nakon par minuta a ono na bootanju i piše:
Boot from CD:
Boot from CD:
DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER


Probam restartat par puta, i nakon toga odem u BIOS, i vidim da mi je hard na kojem su windows 2. na listi prioriteta bootanja; imam 2 harda, a taj na kojem su windowsi je bio iza ovog drugog. To sam zamijenio, i normalno pokrene windowse, idem otvorit neki program i PIII PIII PIII... 3 kratka tiha pištanja negdje iz kompa i opet smrzne. Resetiram opet i pak sad na onom prvom ekranu, power on self test ako se ne varam, tu sad zapne i piše:
Detecting IDE drives i tu stoji tako.

Eto, nakon par pokušaja sam opet uspio na par minuta pokrenut windowse samo da si sve prebacim na ovaj drugi hard. Jer ovaj stari hard na kojem su windowsi je Seagate, star je skoro 4 godine ko i komp i ako je problem u jednom od hardova onda je u njemu problem. Ovaj drugi je star 2 i neš sitno godine, Samsung, na njemu su samo igre, muzika, nešto programa, tak da sam sve važno na njega prebacio.

Može li netko po gore navedenim problemima naslutit što je problem. jeli ovaj stari hard na kojem su windowsi, jeli ovaj drugi hard(makar sumnjam da je drugi, nebi se tako ponašalo), jeli matična, rami, procesor... Pregrijavanje odmah eliminiram jer se to događa čim upalim komp, a temp procesora mi nikad ionako ne prelazi 30 stupnjeva.

Riječ je o konfiguraciji:
AMD Athlon 3000+, 1.8 ghz
MBO Abit KN8 SLI
Radeon x800GTO, 256 mb
Napajanje je Sharkoon, čini mi se 300w
Rama ima 1.5 giga DDR, jedan modul je 500 mb i mislim da je Buffallo, a drugi je giga i mislim da je Kingmax... il obrnuto...
Soundblaster Live 24 bit
Hardovi su Seagate od 120 gigi, to je stari, a noviji je Samsung od 320 gigi.
DVD RW Nec, i još imam CD RW LG, al ovaj drugi nikad nisam ni koristio.
TV Tuner, digitalni, Hauppauge.

Mislim da je to sve... Zanima me u čemu bi mogao biti problem, odkud da počnem tražit. Neznam koliko mi se isplati sada kupovat neke nove komponente ako nije u Hardu problem, a opet nisam pri parama da kupujem kompletno novi komp. Ako ste sigurni da je neki hardverski problem onda koja bi komponenta problem, ako je softverski problem onda me čeka formatiranje... to bi bilo sve, hvala unaprijed i ispričavam se na opširnom opisu :thumbs:
"Women don't respect salad eaters."

*

DarX

  • *****
  • 1972
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #1 : 21. Lipanj, 2009., 16:00 »
kad mi se to dogodilo nisam uopce uspio pokrenut winse opet. imas srece, a problem ti je u hardu. zamijeni ga. da :(

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #2 : 21. Lipanj, 2009., 16:06 »
kad mi se to dogodilo nisam uopce uspio pokrenut winse opet. imas srece, a problem ti je u hardu. zamijeni ga. da :(

Ali koliko mogu siguran bit da je ovaj stari hard s windowsima? Mislim, pretpostavljam da je taj jer su na njemu windowsi, s njega boota, a i star je, i već se u zadnje vrijeme čudno glasa, onaj zvuk 'krkljanja' kad je zaposlen, samo duplo glasniji i neugodniji.

E i baš sam blesav, ono najosnovnije zaboravio navest. Danas u tim silnim pokušajima kad mi se smrznuo, 2 puta mi se pojavio plavi ekran smrti. Imam slikano ako treba, ali na dnu je pisalo BEGINNING DUMP OF PHYSICAL MEMORY
« Zadnja izmjena: 21. Lipanj, 2009., 16:11 vilim »
"Women don't respect salad eaters."

*

DarX

  • *****
  • 1972
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #3 : 21. Lipanj, 2009., 16:08 »
pa to su sve simptomi. mozes ga odnijet u neki servis da provjere ako mislis da nije.

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #4 : 21. Lipanj, 2009., 16:33 »
a temp procesora mi nikad ionako ne prelazi 30 stupnjeva.

 :hihi: :hihi: :hihi:

 :tired:

Nego, provjeri za početak kablove pa onda vozi u servis. Naplaćuju dosta


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #5 : 21. Lipanj, 2009., 17:57 »
a temp procesora mi nikad ionako ne prelazi 30 stupnjeva.

 :hihi: :hihi: :hihi:

 :tired:

Nego, provjeri za početak kablove pa onda vozi u servis. Naplaćuju dosta

Pa čuj, Everest tako veli, e sad ili everest ili senzor lažu :)

ma nebum ni vozio u servis. Bratić mi preporučio jedan program za dijagnozu harda(Ultimate Boot CD) pa bum s tim vidio kaj veli. Ako nešto šteka kod diska bum novi piknul.
"Women don't respect salad eaters."

*

DarX

  • *****
  • 1972
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #6 : 21. Lipanj, 2009., 20:47 »
hm očito je da ti steka kod diska. al oke, provjeri pa ono :thumbs:

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #7 : 21. Lipanj, 2009., 22:21 »
a neće mi bootat ovaj program s CD-a -.-

dobro, bum još pogledao malo pa javim kakvo je stanje
"Women don't respect salad eaters."

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #8 : 22. Lipanj, 2009., 20:33 »
e ovo me iznenađuje iz trena u tren O.o

Taman se spremam ovaj tjedan da jedan dan kupim novi hard, kad ono idem malo petljat po BIOSu, rekoh, možda nešto korisno saznam, i stavim da boota s CD-a, i pokrene windowse ko nov :S evo već preko pola sata delam, sve radi normalno, još sam ga 2 puta restartao da probam i sve normalno :S pa jel moguče da je stvarno hard? Idem samo napravit dijagnozu sa ovim Ultimate Boot CD pa javim!

Nego, imate li neki način kako potvrditi da je hard... da ne ispadne da je neka druga komponenta problem ili samo greška u BIOS-u, jer ovo mi se ne čini kao neki softverski problem
"Women don't respect salad eaters."

Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #9 : 22. Lipanj, 2009., 20:46 »
Jesi razmisljao o updejtu BIOS-a?

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #10 : 22. Lipanj, 2009., 21:54 »
Jesi razmisljao o updejtu BIOS-a?

Nisam, nit znam kak se to radi, ali mislim da bi trebao naučit i updateat :)

Nego, napravih test, našao je jedan bad sector, dao sam da ga popraviti pa sam ponovo išao raditi test i više nije našao ništa :geek:

Dobro, neću izazivat sudbinu, sad normalno radi... Nego, zamolio bih nekoga da mi ukratko objasni kako updateat BIOS(Abit KN8 SLI, nForce 4 chipset)

A moderatori, ostavite temu još do kraja tjedna, pa ako mi se ponovo problem ne javi slobodno lockajte :) hvala svima na pomoći!
"Women don't respect salad eaters."

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #11 : 23. Lipanj, 2009., 15:32 »
ispričavam se na double postu!

Ovoga, jučer normalno radio, danas ujutro upalim, digne windowse, idem pokrenut torrent i istog treba zamrzne, nisam ni stigao dvoklik napravit -.-

Onda resetiram, i piše DETECTING IDE DRIVES(kao se već jedanput dogodilo) i stoji, drugi put isto tako, treći put prođe bootanje, ali nakon toga ekran zacrni i čuje se opet zvuk iz kučišta PIII PIII PIII PIII. Nekako meni više smrdi na matičnu, jer da je hard nebi on zapeo na DETECTING IDE DRIVES, ipak su hardovi SATA. Sad sam tek u trilemi, kako napravit neku dijagnozu, što napravit. Hard je najmanji problem, uzmem novi, stavim windowse i mirna bosna, al ak je matična onda mi ne gine 4-5 soma kuna.
"Women don't respect salad eaters."

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #12 : 23. Lipanj, 2009., 16:01 »
Frende prije nego se nešto sjebe, a moglo bi se po zvuku  :wildboy: odfuraj dečkima na servis, može biti da je nešto minimalno i zahtijeva 2 minute rada na njemu, a može biti nešto kritično pa se samo to zamijeni...  :wildboy:

Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #13 : 23. Lipanj, 2009., 19:00 »
Uzmeš manual od matične i vidiš taj pIi pii pii... šta točno označuje i znati ćeš već.

Probaj prikopčati u neki drugi SATA utor HDD.

*

vilim

  • ****
  • 1389
Re: smrzavanje, bootanje, plavi ekran...
« Odgovori #14 : 23. Lipanj, 2009., 22:16 »
Čitao manual uzduž i poprek ali nikakav FAQ nisam našo.

Napravio sam update biosa, stavio noviju verziju, zasad nema problema. Vidil bum dalje kaj veli.
"Women don't respect salad eaters."

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9