HCL.HR

Vista?

  • 12 Odgovora
  • 3517 Hitova
*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Vista?
« : 19. Rujan, 2008., 13:27 »
Godina i pol bez formata diska i reinstaliranja windowsa. XP, jel.
Ali sad sam opet malo boostao konfu, pa pomislih da bi bilo pametno instalirati OS na cisto, nakon 3 nadogradnje kompa sa istom instalacijom winsa, format svega & shit.

Dakle, konfa, barem sto se tice bitnih stvari radi Viste:

-Core 2 Duo E4400
-2 GB DDRII @ 800 Mhz
-Radeon 1950 Pro 512 MB
-120 GB Seagate 7200.7, IDE:
             [-C: - 40 GB]
             [-D: - 80 GB]
-320 GB Hitachi, SATAII:
             [-E: - 120 GB]
             [-F: - 160 GB]
-500 GB Seagate 7200.11, SATAII:
             [-G: - 250 GB]
             [-H: - 250 GB]
-Creative SB Live 5.1(koristim ovo jer zvucna integrirana na maticnoj[AC'97, 5.1] radi probleme u novijim igrama ala Assassins Creed itd.)



Pa ono, poceo razmisljati o Visti i zanima me par stvari:

1.) - Kakvo je stanje sa driverima?

2.) - Jel se isplati koristiti 64 bit Vistu?(pretpostavljam da ne, ali zanimaju me konkretna iskustva. kad-tad ce stici igre koje nece bas lako raditi na "samo" 2 GB rama, a sustav je vec sad blizu limita adresiranja memorije uz ram, grafulju i cache posvuda & shit. A vec planiram iduci upgrade ionako.)

3.) - Podrska za starije igre. Dobro, inace ne igram precesto nesto starije. Fallout 1 i 2 se ionako daju igrati na Visti sa par patcheva, a najstarije sto planiram ponovno igrati bi bio Deus Ex. Jel barem igre u tom rangu starosti rade?

4.) Koliko bi bilo muke oko ciste instalacije? Dok se ne maknu raznorazne, svima poznate iritacije i vista namjesti tako da bude sasvim ugodna za rad, jel.
Nisam uopce ni pratio sto je sve potrebno za setup viste kako spada, pa ako mozete, linkajte ono sto mislite da je obavezno.

I samo da napomenem, nisam tip koji svakih mjesec dana formatira i reinstalira sve.
Pazim na sitnice, pa mi je zato komp radio kako spada cijelo ovo vrijeme. I sad radi, ali ipak malo sporije. ^^
A dualboot isto ne planiram. Too inconvenient.

Vjerujem da nisam jedini kojeg ovo zanima, pa ono, bilo bi pozeljno da odgovori netko tko zna nesto o tome.
Hvala unaprijed.
« Zadnja izmjena: 19. Rujan, 2008., 13:31 Yuri »

*

dibek

  • ******
  • 5634
  • You put the stone in the case?
Re: Vista?
« Odgovori #1 : 19. Rujan, 2008., 16:04 »
3.) - Podrska za starije igre. Dobro, inace ne igram precesto nesto starije. Fallout 1 i 2 se ionako daju igrati na Visti sa par patcheva, a najstarije sto planiram ponovno igrati bi bio Deus Ex. Jel barem igre u tom rangu starosti rade?
Baldur radi, Diablo takodjer (i prvi i drugi dio svega). Mislim da i Icewind Dale radi, al nisam previse igrao jer je glup \:D/

A inace koje su prednosti viste, ako postoje? Ja ih nisam primjetio dosad :kingmortal:

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Re: Vista?
« Odgovori #2 : 19. Rujan, 2008., 16:12 »
Topl preporuka je 4 GB rama.
Cist da sve ide glatko.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Re: Vista?
« Odgovori #3 : 19. Rujan, 2008., 16:20 »
3.) - Podrska za starije igre. Dobro, inace ne igram precesto nesto starije. Fallout 1 i 2 se ionako daju igrati na Visti sa par patcheva, a najstarije sto planiram ponovno igrati bi bio Deus Ex. Jel barem igre u tom rangu starosti rade?

Deus Ex 1 radi na Visti


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Re: Vista?
« Odgovori #4 : 19. Rujan, 2008., 16:54 »
Topl preporuka je 4 GB rama.
Cist da sve ide glatko.

4 GB rama ima veze sa onim pitanjem o 64 bit Visti.
Jer 32-bit Vista podrzava samo 4 GB fizicke memorije, koliko znam. To dakle ukljucuje RAM i memoriju na grafickoj. Za vise je potrebna 64-bit Vista.
Kuzim da je vise uvijek bolje i glade(perverzne li aluzije), ali nemam pojma koliko je 64-bit Vista podrzana sto se tice drivera i programa.
Da skratim, brine me gubitak performansi i gnjavaza oko pronalaska 64-bit drivera.

Jel situacija sad barem malo bolja sto se tice toga? Ono, jel su 64-bit driveri postali rasireniji i tako?
I da, nisam pratio nista o Visti i opcenito OS-ovima vec dobru godinu-dvije. Nije mi bilo bitno dosad, zato pitam ovo sve.
« Zadnja izmjena: 19. Rujan, 2008., 16:58 Yuri »

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Re: Vista?
« Odgovori #5 : 19. Rujan, 2008., 18:00 »
Krivo si mozda nesto shvatio.
XP ne podrzava vise od 3 GB.
Sve viste podrzavaju 4 GB i vise.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Re: Vista?
« Odgovori #6 : 19. Rujan, 2008., 18:57 »
Ne.

Citat:
    * 32-bit versions of Windows Vista Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, and Ultimate: 4GB
    * 32-bit Windows Vista Starter: 1GB
    * 64-bit versions of Windows Vista Home Basic: 8GB
    * 64-bit versions of Windows Vista Home Premium: 16GB
    * 64-bit versions of Windows Vista Business, Enterprise, and Ultimate: 128GB

Jako sakato i zafrknuto. Jebemti ms.

Uglavnom, 4 GB je ipak max sto 32-bit verzije podrzavaju.
Ali, u to ulazi i graficka memorija. Sto znaci da ce u slucaju da imam 4 gige sistemske memorije Vista izbaciti 512 MB iste iz koristenja zbog 512 MB na grafulji.
A imam 4 GB memorije. 2 x 2 GB plocice vec cekaju na ih upiknem.
Sad se samo dvoumim dali da ostavim 2 x 2 GB u dual channel, ili upiknem sve sto imam pa da bude 6 GB. :P

Oh well. Instalirat cu 64-bit Vistu, pa cemo vidjet kako ce ici.
Mislio sam da cu barem morati manje eksperimentirati pri instalaciju, ali jebi ga. Can't be helped.

*

Blaster32

  • ******
  • 6492
  • RIP HRVY ;(
Re: Vista?
« Odgovori #7 : 19. Rujan, 2008., 19:01 »
daj mi reci, jesi kad iskoristio tolko memorije?  :wildboy:
Ja sam s godinama shvatio da postoje samo dva ukusa. Moj. I pogrešan. -  Weky
Moji djecacki snovi jesu moj zivot. Nikad ne radim i puno jebem. -  Rider on the Storm
Da za 18. rođendan dobijem strip od svog dečka mislim da bi si na rođendanskom tulumu našla nekog crnca da me pred njim brutalno izjebe. jebem te mrtvog. - Beaver Hunter

*

noda

  • *****
  • 3184
Re: Vista?
« Odgovori #8 : 19. Rujan, 2008., 20:06 »
Sto znaci da ce u slucaju da imam 4 gige sistemske memorije Vista izbaciti 512 MB iste iz koristenja zbog 512 MB na grafulji.

ovaj dio ne kuzim bas. :s
i btw xp 32-bit ne podrzava 4GB

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Re: Vista?
« Odgovori #9 : 20. Rujan, 2008., 01:14 »
Ne.

To sluzbeno dakle?
Jerbo frendac ima laptopcic sa vistom al nije 64 bitna i ima 4 GB rama i karticu neku od 256 (il 512 ne secam se vise)...
Ak je tak kak velis, onda im jebem majku retardiranu. Retardi.


daj mi reci, jesi kad iskoristio tolko memorije?  :wildboy:
Bar sama vista cist iz zjebancije ne pojede gigu rama.  :wildboy:
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

Re: Vista?
« Odgovori #10 : 21. Rujan, 2008., 10:15 »
Ovo sa ramima mi nije jasno.
Imam Vistu, 4 GB rama i 8800 GTS sa 640 MB. I svugdje mi uredno piše 4GB rama. Baš rama. To je nakon SP-a 1. Vanilla Vista (bez SP-a 1) radi ovo navedeno gore jer mi je tad pisalo 3,5 GB rama. Uglavnom, nakon SP-a 1 taj je problem riješen - u svim programima (Everestu recimo), a i sami Winowsi sada pokazuju 4 gige rama.

1) Ima drivera. Okej, ja koristim 32 bit Vistu (64 bitna je slabija što se tiče drivera i općenito podrške), ali svi driveri koje sam instalirao rade.

2) Ne. Bar ne kad sam ja zadnji put probao (prije SP-a 1). Kako oćeš, probaj, ali ja bih ti preporučio 32 bitnu verziju.

3) Ja sam igrao FIFA Road To World Cup 98 i Road Rash na Visti.  :ementaler:
Što će reć, da, rade i starije igre (ali ne sve).

4) E sad, ako pitaš za instalaciju Viste na disk, ona traje dulje nego instalacija XP-a. A ako pitaš za namještanje opcija nakon instalacije, to ti je nekih pola sata. Zapravo, ovisi. Ako trebaš instalirati i SP1, onda 1,5-2 h. Ovako samo trebaš namjestiti da ti se ne pali welcome center svaki put, ugasiti User Account Control, Firewall i podesiti Startup da ti se ne pali Windows Defender. To je ono što mi sad pada na pamet. Možda ipak ima još nešto.  :wildboy:


Al inače, stvarno bih ti preporučio dual boot. Ne kužim zašto ti je to problem.  :wildboy:

*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Re: Vista?
« Odgovori #11 : 21. Rujan, 2008., 16:46 »
Jer volim upalit komp i to je to.
Ne volim formatirati cesto i reinstalirati windowse svako malo i ne volim dual boot.
Ako negdje primjetim problem/usporavanje sustava, prije cu pokusati to rijesiti nego da idem sve brisati.
That a problem?

Svi moguci programi, antivirusi and god knows what else su u meduvremenu osposobljeni za Vistu, tako da tu nema vise ama bas nikakvih problema.
Uostalom, s obzirom na porast snage grafulja u zadnje vrijeme, lagano ponestaje isprika za ostanak na XP-u.
Memorija je cheap as hell, grafulje koje mogu vrtiti sve igre bez problema na Visti isto tako.
S obzirom na trenutne cijene, uz nesto stednje ni SLi/Crossfire sustavi koji ownaju bogove u svim igrama isto nisu problem.

Inace, isprobavao sam jucer 32-bit i 64-bit Viste.
Obje verzije su imale predinstaliran SP1, pa mi je ipak pokazivalo samo 3.5 GB rama. Mozda to ovisi od sustava do sustava, hell if i know.
Inace, mali kuriozitet. Pri startupu kompa, na screenu kad bios provjerava sve, pise da imam 3.5 GB rama. U 32-bit Visti je bilo isto tako, ali na 64-bit je uredno prepoznato 4 GB.
Bas u Windowsima, jel.
Makar je na bios screenu i dalje pise 3.5. Mozda trebam flashat bios, pojma nemam.

Na 32-bit verziji je pri startupu bespostedno rostalo po disku pri startanju svih mogucih programa koje je trebalo istodobno. Isto kao i na XP, barem u mom slucaju.
Sustav je bio usporen as usual kad se nesto povece otvaralo. Nista cudno. To se smatra normalnim.
Na 64-bit sam ostao ugodno iznenaden. Startup, sa identicnim programima i driverima(uz 64-bit iznimke), ali moze se odmah normalno raditi.
Dunno why, valjda zbog bolje kontrole memorije u 64-bit verziji. Ali jednostavno je puno glade i ugodnije sve islo.


Tako da sam na kraju ostao na Visti x64. Programe i drivere sam nasao isto lako kao i za 32-bit verzije.
Iznimka je bila Live zvucna kartica, za nju nisam nasao ni 32-bit ni 64-bit drivere.
Ali sad na Visti integrirana zvucna ne radi probleme u igrama pa mi je svejedno.
Iskljucio sam ovo sto si rekao i TCP/Ip limit sam isto maknuo(da bi torrenti bolje radili, ista fora ko i na Win XP) te iskljucio validaciju drivera(koja je specificna samo za 64-bit Vistu) da bi radilo tako modificirano.
Bioshock sam instalirao da isprobam kakva je situacija u igrama, nema nema nekog ogromnog framedropa da bi zasmetao.
Tako da, ostajem na ovome ako ne bude nekih vecih problema kasnije.
Radi perfektno, barem zasad.

Re: Vista?
« Odgovori #12 : 21. Rujan, 2008., 17:51 »
Ne znam, meni pokazuje 4 GB otkad sam instalirao SP1. S tim da nisam flashao bios.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9