HCL.HR

II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće

  • 33 Odgovora
  • 5144 Hitova
*

n00b

  • ****
  • 1663
II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« : 30. Siječanj, 2014., 07:52 »


Nakon velike uspješnice 'Dvorci' sa zadovoljstvom preuzimam štafetu iz ruku člana [proGABBEing] Jadran! Pokušat ću sa više filmova pa da ljudi BIRAJU iako sumnjam da će to imati ikakvog efekta.

Kad sam natipkao temu mislio sam na 'transmutaciju' ili 'transformaciju' radije negoli uskrsnuće al OK. Uskrsnuće je, ko što i sami znate, čin povratka mrtvih u svijet živih. Da bi film zadovoljio kriterije, bitno je da lik/likovi UMRU i onda su opet ŽIVI i mora biti neka PROMJENA.

Ovo s promjenom se mora naglasiti jer ima filmova gdje netko umre i onda ga ožive bez nekih većih posljedica. To je u principu povratak iz kliničke smrti, i iako tehnički zadovoljava uvjet termina 'uskrsnuće', mislim da je ovaj dio s promjenom puno zanimljiviji i da je to zapravo nekakva bit uskrsnuća.

Isusovo uskrsnuće, koje je vjerojatno najpoznatije, ovdje neću koristiti jer Isus uvijek umire na kraju filma, što cijeli koncept uskrsnuća na kakav smo navikli u fikciji baca u drugi plan. Na naglasku u religijskim filmovima je muka, širenje Božje riječi itd.

No dakle! U skladu sa svim ovim, odabrao sam nekoliko filmova koji spadaju u kalup uskrsnuća, s tim da sam nastojao biti raznolik. Navest ću nekoliko filmova i ukratko ih opisati. Filmove sam birao po razradi teme uskrsnuća više nego ičemu drugom.

Stavit ću nekoliko preporuka i par BONUS rubrika. Bit je da pogledate nešto što dosad niste. Sretno. :hiha:

PREPORUKE
Dead Alive (1992)
Peter Jackson, redatelj Gospodara Prstenova, King-Konga i Hobbita je u početku karijere radio čisti horror/komediju. Dead Alive (odnosno Braindead originalno) se naziva i 'the goriest movie ever'. Jasno taj naziv je produkt fenbojeva koji apsolutno ništa ne znači, ali ako niste navikli gledati gore filmove Braindead bi vam mogao lako pasti u tu kategoriju.
Film se temom uskrsnuća bavi upravo putem zombija, iako ovdje nisu ništa slično 28 day later ili Walking Deadu. Ovi zombiji ignoriraju dosta 'pravila' zombija koje većina fikcije u filmu koristi. O samom filmu neću puno, početak je malo spor ali onda slijedi krv i klanje do kraja. Film je komedija/horror tako da nemate baš nikakvog straha to gledati. Svakako zabavan film, neće vam biti dosadan (barem ne cijelo vrijeme).

The Crow (1994)
Devedesetih je jedno vrijeme vladala totalna pomama za ovim filmom. :hiha: Masu ljudi se maskiralo u glavnog lika i Vrana je na našim prostorima bila dosta popularna.
Uskrsnuće je ovdje nešto drugačije od standarda. Dakle, lik umre i vrati se nakon godinu dana da bi osvetio svoju smrt kao i smrt zaručnice. Njegova promjena je ta nova MOĆ/SPOSOBNOST koju ima, a koju ne mogu otkriti jer je kao spoiler iako mislim da je prilično očito koja je to sposobnost.
Sam film je oda goth rocku, crnim kaputima i emo mračnosti uz bezličan soundtrack devedesetih. Koliko se sjećam Crow nije loš ali mislim da bi danas bio pomalo trešast. Za one koji ne znaju, glumac Brandon Lee je umro tijekom snimanja filma zbog greške s rekvizitima pištolja i metaka. Grad Vrane podsjeća na Gotham city i Sin City sa dosta pederastog goth-rocka.

The Curse of Frankenstein (1957)
Ovo je jedan od najranijih primjera animacije trupla u fikciji. Mary Shelley je ovo napisala sa 18 (18!), roman je odjeknuo svijetom i postoje deseci adaptacija u filmskom mediju. Stavljam ovu verziju jer ju nisam pogledao a dosta je hvaljena.

Uskrsnuće je ovdje horor tema, dakle stvor (fiend, wretch, creature) je doslovno animacija mrtvog tijela, iako se u romanu detalji ne opisuju. Znanstvenik Viktor Frankenstein samo oživi stvora i nije jasno je li bio jedna mrtva osoba ili više njih (bar se ja ne sjećam kad sam čitao). Kako god, u filmovima je potpuno jasno da je riječ o mrtvoj osobi vraćenoj u život, svi ste čuli za Frankensteina i vjerujem da gledanje ovog filma nije potraćeno vrijeme. Ovdje nema LEGENDARDNOG Borisa Karloffa u ulozi Frankensteina već Christopher Lee!

Cemetery Man (1994)
U originalu Dellamorte Dellamore, ovo je dosad jedina gledljiva adaptacija Dylan Doga (iako Francesco nije Dylan zapravo al AJD). Navodno je Tiziano Sclavi prvo stvorio Dellamorte Dellamorea i onda je Bonelli malo izmijenio lika i dobili smo Dylan Doga. Dakle, ovo je na neki način Dylan Dog prije Dylan Doga.
Uskrsnuće je ovdje prilično jednostavno, opet zombiji ali ovaj put također imaju emocije, nisu svi bez vlastite volje itd. Pored toga, ovaj film obiluje jeftinom filozofijom o ŽIVOTU i SMRTI i iako ga se sjećam na trenutke dosta naivnog jako dobro radi to što radi i ugodan je za gledati. Ima se što komentirati kad ga pogledate.
Postoje još jedna ili dvije adaptacije Dylan Doga ali to su baš katastrofalni filmovi, Dellamorte Dellamore nije.

HOĆU NEŠTO MODERNO
Warm Bodies (2013)
Romantična komedija sa zombijima. Navodno je ok. Uskrsnuće tema su zombiji sa svješću! Vjerojatno naj-mainstream film od ponuđenih u smislu nekakvog općenitog izgleda, mislim da je u RH bio i u kinu. Ova rubrika je za sve one koji žele ostati unutar granica sigurnosti svog ukusa, koji ne žele eksperimentirati previše. Film je neki način igranje na sigurno, dakle visok budžet, lijepa post-produkcija itd. :kava:

HOĆU NEŠTO KRAĆE
Masters of Horror: Season 1, Episode 12
Haeckel's Tale (2006)


Epizoda dosta dobre serije Masters of Horror, gdje je svaka epizoda zasebna (rađena od različitih pisaca/redatelja) tako da možete pogledati ovu bez problema. Odabrao sam ju jer očito, USKRSNUĆE, ali na jedan dosta zanimljiv način. Epizoda traje manje od sat vremena i tema uskrsnuća je zanimljivo obrađena.
Preporuka: 7/10

IZAZOV MJESECA

Kao što ime govori, svaka tema trebala bi imati film koji samo najhrabriji mogu pogledati! :hiha:
Ovaj mjesec to je Tetsuo, the Iron Man (1989).

Glavni lik umre i vrati se, iako u drugom, neljudskom obliku.

Film je potpuno crno-bijeli s jakim kontrastom tonova i super industrial mjuzom. Film traje oko 70 min i pamtljiv je zbog ideja, simbolike i dosta ekstremnog stila režije. Gluma je osrednja do loša i povremeno je dosadan ali cijela tema, atmosfera i jedan od originalnijih prikaza uskrsnuća ga čine dosta dobrim. Izazov je jer je film na puno područja na marginama filma na koji smo navikli: priča, tema, način snimanja, obrada filma, specijalni efekti, glazba... izlet u nešto drugačije!


KONTROVERZNO!!!

DMT: The Spirit Molecule (2010)
Dokumentarac o DMT-u, spoju kojeg sadrži svako biće na zemlji, uključujući i čovjeka. Znan i kao 'most potent psychedelic on Earth', DMT djeluje tako da čovjeka odvede u astralnu stvarnost, odnosno, daje djelić onoga što čovjeka čeka nakon smrti. Svi ili velika većina konzumenata DMT-a se 'vrate' kao potpuno drugačije osobe, promijenjene na ovaj ili onaj način, obično produhovljene, s pronađenim smislom postojanja itd. Eh sad, općenito droge dosta sjebu čovjeku mozak generalno ali DMT je zanimljiv jer je izuzetno rijedak, ne stvara ovisnost i ljudi koji su ga uzimali... a mislim, vidjet ćete u dokumentarcu. Nisu neki stoneri već ono, matematičari, fizičari, botančari, ZNANOST ekipa jel pa je njihov osvrt na cijelu stvar prepun argumenata i dokaza koje su skupili tijekom testiranja kao i opisa osobnih iskustva.

Preporučam ga jer je ovo jedan od načina da iskusite smrt i vratite se, odnosno, da iskusite pravo uskrsnuće. (WHOA) Tijelo ne umire tako da nije PRAVO ZONNBI uskrsnuće, ali vaš um navodno posjeti svijet mrtvih tako da...
Govornici u dokumentarcu su ok ljudi, ZNANSTVENICI, pisci i hipiji ali rađen je u stilu HRT-a, dakle nizanje izjava bez naracije. Ima hrpa informacija i vjerojatno će umoriti pa budite spremni da odsjedite sat i nešto uz ovo.
/

Uživajte. :piva:
« Zadnja izmjena: 30. Siječanj, 2014., 08:03 n00b »

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #1 : 31. Siječanj, 2014., 01:03 »
Sad mi kao biramo od ove liste? :hiha2:
Ja bi Cemetery Man.

BTW skidam već tjedan dana Jamu i njihalo, pa ću i to tokom sljedećeg tjedna pogledati.
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #2 : 31. Siječanj, 2014., 04:47 »
Zašto već tjedan dana?,

Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #3 : 31. Siječanj, 2014., 04:54 »
Pogleda sam sve s ove liste osim Tetsua i kontroverzne molekule, ali nema veze, jedva čekam ponovno pogledati Dellamorte Dellamorea, realno savršen film :hiha: Odlično si odradija ovaj uvod, sigurno ću bar nešto pogledati wooo
majstor za vodovodne instalacije i rješava bazene i ostalo

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #4 : 31. Siječanj, 2014., 12:28 »
Zašto već tjedan dana?,



Jer ima pecto gigabajta, a uvijek zaboravim utorrent ponovo ukljuciti. =(
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

Adam Jensen

  • *****
  • 2025
  • i didn't ASK fOr this
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #5 : 31. Siječanj, 2014., 12:52 »
Jer ima pecto gigabajta, a uvijek zaboravim utorrent ponovo ukljuciti. =(
To je razlog zašto nisam odgledao onaj film iz teme "Dvorci", činio mi se interesantan film ali ko star pa nit ima dovoljno seedera a mnogo giga i jbg nisam ga ni odgledao :wildboy:.
« Zadnja izmjena: 31. Siječanj, 2014., 12:53 Adam Jensen »

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #6 : 31. Siječanj, 2014., 13:01 »
Pa nije loš torrent, samo je veliki. I star je, prestani. :tired:

Nego.
Ovaj Cemestery man ima na YouTubeu cijeli film.

Cemetery man full movie
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #7 : 31. Siječanj, 2014., 16:12 »
''We all do what we can not to think about life.'' :hiha:

@Adam Jensen
Imaš nekoliko filmova koji nisu 'stari' na listi pa si odaberi.

DD je super, nisam ga pogledao godinama. Ovo što smaug kaže, baš mu se radujem. Regledao sam The Crow i Tetsuo. Crow je lošiji nego ga se sjećam, Tetsuo bolji. Idemo dalje. :hiha:

Što se tiče Jame i Njihala baš mi je drago da sam ga pogledao. Nije neko REMEK DJELO ili KULTNI FILM ali to nije ni poanta. Hoću reći da ne vidim smisao da linkamo samo filmove koje su svi gledali ili čuli za njih. Preporuke su ionako ograničene temom tako da nije izgledno da ijedan film bude WOW.

*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #8 : 31. Siječanj, 2014., 16:20 »
Nadam se da ću pogledati DD, Vranu i Warm Bodies, kad pogledam koji napišem dojmove :piva:

*

Adam Jensen

  • *****
  • 2025
  • i didn't ASK fOr this
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #9 : 31. Siječanj, 2014., 20:41 »
@Adam Jensen
Imaš nekoliko filmova koji nisu 'stari' na listi pa si odaberi.
Ma nije bitno jel star ili nije bitno je da se može brzo skinuti. Vranu sam gledao i ostao mi je u sjećanju kao veoma dobar film, potrudit ću se da odgledam Tetsua, čini se zanimljiv.

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #10 : 02. Veljača, 2014., 17:47 »
Pogledao Dellamorte Delamore upravo. Baš kako n00b kaže. Ful je ugodan za gledati baš zbog svoje jednostavnosti i prostodušnosti. Radnja je in overall dosta jednolična tipa NEŠTO-PUCANJE ZOMBIJA-NEŠTO, i tako do kraja. U suštini je film zabavan i interesantan, ekipa je zakon a i vizualno je dosta zanimljiv. Dobro da radnju mijenjaju iz dana u noć i da su toliko izbalansirali jer bi noć smarala malo, dosta je pretamno.
Ne kužim jedino klasifikaciju ŽANRA :hiha: kao horor komedija.
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #11 : 02. Veljača, 2014., 18:25 »
Pod što bi ti stavio DD ako ne horor komediju? Čini mi se da je zapravo dosta precizno.

Što se tiče radnje mislim da nije baš samo pucanje-zonbiji... pričekam da drugi pogledaju pa podijelimo l00de teorije.

*

Ramza

  • **
  • 390
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #12 : 03. Veljača, 2014., 01:20 »
Bit će minornih spojlera, ali može se čitati, ukoliko ikoga zanima bez da je gledao film. =)

Warm Bodies

Možda će biti malko messy ovako krcati rendom rece, pogotovo ukoliko se tko -drzne- (dobra riječ) i DISKUTIRATI nešto, ali dobro, o tim problemima kad ih i ako ih bude. =)

Dakle, što reći za Topla tijela?
Pa za početak da može biti jako simpatično, ali da isto tako ne mora biti za svakoga.
Ideja filma je hej imamo zombije i nešto s tim nespojivo - <3 LJUBAV <3 probajmo od toga stovriti nešto novo ali ipak jako lako probavljivo!
S obzirom da film ima jako dobre/simpatične momente i jednoga i drugoga u sebi, ali niti jedno u potpunosti predano svojim specifičnostima, razumljivo je da baš radi te mlakosti možda ne zadovolji ljubitelje ili jednog ili drugog na filmskom platnu. Ali, s druge strane, ima određen šarm u tom miksu i moram reći da se meni svidio. (pitam se jel i Cole ovako smišlja rečenice. hah)
Dakle imamo zombije, tu ideju čovjekova otuđenja utjelovljenu u horor motiv kojeg toliko volimo. Bilo da je to otuđenje od sebe, društva, ljudskosti, zombiji su uvijek predstavljali onaj dio nas koji zatomljuje našu humanost. Stoga mi se jako svidilo otvorenje filma gdje lik toliko humano opisuje svoje stanje da bi van konteksta to lako prepoznali kao SVAKODNEVNI ŽIVOT (tinejđera) negoli dijagnosticirali kao zombi infekciju. Lokacija za to je savršeno pogođena i aktualna; gdje se više čovjek osjeti kao ništa, tek funkcionalno živo stvorenje mravlje bitnosti nego li u suvremenim ne-lokacijama kao što su aerodromi? Simptomatično je to, jako mi se svidilo, vjerujem da bi ta ideja (još i bolje) zaživila i da se filmu pristupilo na drugačiji način, tj, HOROR jel.
Ali umjesto da se bavi horor stvarima, film ide na obrat i u principu jako nježno i bez pretjeranog eksperimentiranja (što mi je isto krivo) opisuje ljubav između našeg krnjeg Romea i Julije. I u tom segmentu ima sve što treba - fatalan susret, ljubav kao utočište, mini krizu, nevolje s roditeljima i naravno jako puno dobre MJUZE. Tu se baš nema što pretjerano pogriješiti, dobro je i tjt. Poanta "život je težak i nepredvidljiv, ljubav pobjeđuje sve prd" toliko bode u oči da je zapravo suptilno, genijalno zapravo. Ugl, za nekoga tko ne očekuje nešto više i jednostavno se želi prepustiti deklarativno čudnom tematikom obrađenom na jako konvencionalan način, film je sasvim ok, dapače, cilja da bude baš jako dobar.
Ali, s druge strane, ljubiteljima zombija će ovo biti FUCK THIS SHIT XDDDD jer ono.. teen zombiji, jeste vi srs :( a ljubiteljima ljubića ovo će biti koji je ovo DICK kako sad to zombi koja glupost prd prd. U jednom i drugom aspektu film je mogao više pretjerati i poprimiti neki zanimljiviji smisao, ali nije, valjda i jest zato gledljiv. Moglo je biti krvavije, moglo je biti smiješnije/morbidnije, moglo je biti ljubavnije, ali valjda u svom tom mlakom miksu film i gradi svoj mlaki šarm kojeg ne mogu hejtati. Zadovoljan ugl =)

Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #13 : 03. Veljača, 2014., 01:55 »
Dobro zboriš, ali nažalost, ja nisam prepozna tu simpatičnost i mlaku probavljivost filma, pa mi je ispa samo govno. Ideja ima potencijala, čitavo vrime sam čeka da se dogodi... nešto, ali na kraju samo prd, sve očekivane i standardne stvari. Dosta jadno/10
majstor za vodovodne instalacije i rješava bazene i ostalo

*

[proGABBEing] Richard

  • **
  • 519
  • sve je bolje kad se spoha lmao <:^)
Odg: II. HCL Filmski Klub, veljača 2014. - Uskrsnuće
« Odgovori #14 : 03. Veljača, 2014., 02:10 »
ja sam htio da mi bude super, i najgore je jer ima ta tema toliko SMJEŠNOG potencijala, ali i HEARTBREAKING potencijala, ali na kraju ispadne samo mlako i dosadno i većinom se ništa ne događa.

a daj zamisli pilip gleda filmove na yt-u :( to mi je baš neznam grozno ako imaš drugi način, a imaš lely.

mogo bi crow pogledat, prije mi je bio najgore smeće, al počeo sam nekako odvratno ironično :( cjenit taj goth mrak emo ozbiljno sranja tipa blade underworld i, frankenstein (odite u kino, rula) pa možda nešto plus gledo sam to pradavno.

da sam neki gledač stvari pogledao bi crow seriju čak jer glumi miss simpatičnosti martijalno umjetničkog filma - drive <3

sad vidim: crow 3 - kirsten dunst <3

crow 4 - crow je Edward Furlong ave.

cijeli serijal ima potencijala, može.

dead alive bi radio pogledo opet, ne u hodniku na neudobnoj stolici po danu. :( cementary man sumnjam da oću jer sam gledao relativno nedavno, al preporuka svima koji nisu slučajno, odličan moovee.

hammer frankenstein nezzy, moram uć dublje u problematiku jer planiram jednom naravno,,,,,,,,,,ovako odvojeno neću,,,

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9