HCL.HR

Apsolutna nula

  • 100 Odgovora
  • 14460 Hitova
*

pilip

  • ******
  • 4442
Apsolutna nula
« : 09. Studeni, 2009., 14:30 »
Da... naime, zanimaju me neke pojedinosti u vezi toga... Ovdje sigurno ima nekog ko se kuzi u ovo. Mene osobno, fizika dosta zanima, ali nije da idem na natjecanja i to. Cisto ono... Trazio sam po netu i citao sam po forumima sta ljudi pisu. Shvatio sam ono, kolko sam mogao, pa pitam ovdje za mozda jednostavniji odgovor.
Uglavnom, apsolutna nula iznosi -273,15C, tj. 0K i samo je teorija, jel. U teoriji kazu da kod te temperature, gibanje atoma je svedeno na minumum. Nemoguce ju je postici jer uvjek postoji energija atoma i oni se nemogu prestat gibat.
Sad, na onom CERN-ovom stroju temperatura je stvarno 0K kolko sam ovdje procitao. Pa sad, kako je moguce da su uspjeli postignuti apsolutnu nulu ako je to samo teorija.
A i pise se da negdje temperature u svemiru nadmasuju -300C, sto je daleko ispod apsolutne nule, a poznato je da je najhladniji dio poznatog svemira Boomerang maglica u kojoj je temp. oko 1K. To seru za tih -300C ili?
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

Zapi

  • Gost
Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #1 : 09. Studeni, 2009., 14:34 »
seru. nije moguće temperatura od 0K.

kao celi svemir bi se zaledio, termodinamika, formula ovo ono, razmjena temp, s nulom uvijek ostaje nula i taq. brijem, nisam ziher. mislim to sam ja razvio teoriju u srednjoj gledajuć jednadžbe :ementaler:

al da nije nigdje nula, nije.

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #2 : 09. Studeni, 2009., 16:12 »
zašto je nije moguće artificijalno stvoriti?
Svaka drolja zna da ja sam taj
mator pravi nabildovan kao drevni zmaj


Mobilni fontele mi zvoni mala šipu, haklam soni.

*

konjina

  • ****
  • 1168
Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #3 : 09. Studeni, 2009., 16:19 »
zato što bi u tom slučaju promjena entropije iznosila nula što je nemoguće.
uglavnom o tome govori 3. zakon termodinamike pa to prouči
http://en.wikipedia.org/wiki/Third_law_of_thermodynamics

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #4 : 09. Studeni, 2009., 16:24 »
Po nekoj logici, potencijalna energija nekog sustava bi pri 0K bila beskonačna.
Jej, beskonačnost.  :wildboy:

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #5 : 09. Studeni, 2009., 16:36 »
neznam, kako oni znaju da će se to dogodit ako dosad nisu postojali uvijeti za takvo što.  :wildboy:

da, znam da je glupo pitanje, fizičari pojedite mi jaja.  :wildboy:
Svaka drolja zna da ja sam taj
mator pravi nabildovan kao drevni zmaj


Mobilni fontele mi zvoni mala šipu, haklam soni.

*

konjina

  • ****
  • 1168
Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #6 : 09. Studeni, 2009., 16:42 »
da će se dogoditi šta?

to je sve ionako teorija. kao što je nemoguće postić brzinu svjetlosti jer bi u tom slučaju masa tijela bila beskonačna, tako je nemoguće postić apsolutnu nulu jer bi promjena entropije bila nula.

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #7 : 09. Studeni, 2009., 17:03 »
 :wildboy:

Pae, što je temperatura niža, kinetička energija čestica je manja. Mora postojati neka dovoljno niska temperatura na kojoj je kinetička energija nula. I ta temperatura je uzeta kao nula, jel.

Ne znam na šta misliš. A ak misliš na to što bi se dogodilo kad bi se postiglo 0K, to oni donose zaključke po dosada poznatim zakonima fizike. Ne mora bit da bi se to definitivno tak dogodilo, al to je the best guess koji imamo. ;(

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #8 : 09. Studeni, 2009., 17:08 »
upravo to, zato mi je čudno govorit da je to nemoguće i da nigdje u svemiru to ne postoji lolol.
Svaka drolja zna da ja sam taj
mator pravi nabildovan kao drevni zmaj


Mobilni fontele mi zvoni mala šipu, haklam soni.

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #9 : 09. Studeni, 2009., 18:00 »
Malo forsaju ovi na net.hr-u

U CERN-u na onom čudu je zapravo DRUGA najniža temperatura u znanom nam svemiru i iznosi 1.9 kelvina, odnosno -271 celzijus.
I nak, oko 96 tona tekućeg helija potrebno je za održavanje temperature.


Ima još kul stvari u svezi i glede LHC-a. c/p od nekud, ne znam više di točno.

- ukupni broj magneta (koji služe za reguliranje puta snopova) je 9300
- magnetsko polje je 8.3 tesle (za usporedbu, magnetsko polje Zemlje jest 0.00006 tesla)
- energija protona u snopu ekvivalentna je automobilu koji vozi brzinom od 1700 km/h
- brzina protona je 99.9997828 % brzine svjetlosti
- protoni pređu cijeli opseg akceleratora od 27 km 11 000 puta u sekundi, a sudari će se događati svakih 25 nanosekundi
- za tako ogroman broj sudara razvijen je nevjerojatan kompjutorski sustav koji može obraditi po 600 milijuna događaja (sudara) u sekundi, a isto tako može i prenijeti 1.1 terabajta podataka preko udaljenosti od 7000 km za manje od 30 minuta

Ovo definitivno čini LHC najvećom mašinom na cijelom planetu.
A sada malo i o trošku:
- cijeli LHC će trošiti oko 120 MW energije, odnosno 700 GWh kroz cijelu godinu - što je ipak tek oko 10 % potrošnje energije cijelog kantona Ženeva
- koliko sve to košta? Troškovi izgradnje procjenjuju se na 6 milijardi švicarskih franaka , odnosno više od 30 milijardi kuna.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #10 : 09. Studeni, 2009., 20:35 »
kao što je nemoguće postić brzinu svjetlosti jer bi u tom slučaju masa tijela bila beskonačna

Neznaš ti  :hiha:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zefram_Cochrane  :hiha:

http://en.wikipedia.org/wiki/Warp_drive_(Star_Trek)  :hiha:

 :hiha:  :(
mislim možda armor tebi nije s obzirom da svaki dan čarđaš na pekove vukova traktorom nebi li obranio svoje stado i bio nagrađen volanom, al mi čije je najveće uzbuđenje jel ću se probudit s erekcijom ili ne, se bojimo saw igre.

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #11 : 09. Studeni, 2009., 20:55 »
faca, the fun fact man  :(
Svaka drolja zna da ja sam taj
mator pravi nabildovan kao drevni zmaj


Mobilni fontele mi zvoni mala šipu, haklam soni.

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #12 : 09. Studeni, 2009., 21:15 »
nemoguće je doseć nula kelvina. kao i brzinu svijetlosti.
ako je moguće, onda će te 2 stvari bit povezane.

jer su podjednako mistične.  :hiha2:

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #13 : 09. Studeni, 2009., 21:28 »
nemoguće je doseć nula kelvina. kao i brzinu svijetlosti.

 :tired:

"The following formula (Einstein field equation), based on general relativity, theoretically permits the travel of an object at a greater velocity than that of light, provided that space-time is curved"
mislim možda armor tebi nije s obzirom da svaki dan čarđaš na pekove vukova traktorom nebi li obranio svoje stado i bio nagrađen volanom, al mi čije je najveće uzbuđenje jel ću se probudit s erekcijom ili ne, se bojimo saw igre.

Odg: Apsolutna nula
« Odgovori #14 : 09. Studeni, 2009., 21:30 »
U teoriji je, kao, nemoguće je imati IQ 0, pa hej, ti u teoriji i nemaš veći od toga hehehHEHEHEHeHEH3hEH#H#zh3h3
Ja sam definitivno najveći racio svih vremena.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9