HCL.HR

Klasična muzika

  • 4 Odgovora
  • 2260 Hitova
Klasična muzika
« : 17. Listopad, 2016., 16:43 »
Poznato je da su, nažalost, balkanske zemlje nekako uvijek bile na kulturnoj/umjetničkoj periferiji u odnosu na razvijene evropske zemlje, tako da klasična muzika na ovim prostorima nikad nije zaživjela. Ne samo da se slabo sluša, već je ljudi uopšte ne vrednuju. Govorim iz vlastitog iskustva jer, pored sebe, ne znam nijednu osobu koja sluša ovu vrstu muzike, a nebrojeno puta sam čula komentare tipa "ona dosadna muzika" i sl. što je dokaz našeg neznanja (u muzičkom smislu). Ne treba mi čvršći dokaz od Muzičke akademije u Sarajevu koja je stara i oronula, čak nije ni samostalna, već zgradu dijeli sa srednjom muzičkom školom. Ako je u takvom stanju jedna visokoobrazovna institucija, i pri tome jedina takve vrste u zemlji, šta drugo očekivati u ostatku zemlje. I meni je dakako trebalo mnogo godina da "sazrijem" kako bih mogla slušati i prije svega uživati u klasičnoj muzici, a prije toga sam zavoljela moderne kompozicije koje sam susretala kroz igre i filmove. Klasična muzika je muzika na vrhuncu, u najčistijoj formi, jednom kad je zavoliš promijeni tvoj cjelokupan pogled na muziku. Tek tada sam shvatila koliko je prosta moderna muzika, naročito elektronska (koju, samo da se zna, jako volim). Tu dubinu, složenost, harmoniju ne mogu pronaći ni u jednoj drugoj vrsti muzike. Dok slušam klasičnu kompoziciju nikad mi se ne desi da mi misli odlutaju, već osjećam kao da me muzika uvlači u sebe, jako je teško opisati nešto tako apstraktno kao što je muzika.
Postat ću najomiljenije kompozicije sa svoje liste, s obzirom da je moj ukus dosta drugačiji možda će još neko uživati u njima. Ukoliko i vi slušate, postajte, voljela bih poslušati nešto novo.

Beehtoven - The Destiny Symphony/ 5th Symphony
! No longer available
Verdi - Requiem (Dies Ireae e Tuba Mirum)
! No longer available
Beethoven - 9th Symphony, 2nd movement
! No longer available
Camille Saint-Saëns - La danse macabre
! No longer available
Carl Orff - Carmina Burana (O Fortuna)
! No longer available
Bach - Toccata and fugue
! No longer available
Prokofiev - Dance of the Knights
! No longer available
Smetana - Vltava
! No longer available
Mozart -  Requiem
! No longer available
Edvard Grieg - Peer Gynt
! No longer available
Vivaldi - Nisi dominus
! No longer available
Mussorgsky - Night On Bald Mountain
! No longer available
Chopin - Nocturne op.9 No.2
! No longer available
Chopin - Nocturne No.20
! No longer available
« Zadnja izmjena: 17. Listopad, 2016., 20:33 Mademoiselle »
Non temete l'oscurita - accettate il suo abbraccio (Fear not the darkness - but welcome its embrace).
 – Ezio Auditore da Firenze

*

BoBD

  • *
  • 94
Odg: Klasična muzika
« Odgovori #1 : 17. Listopad, 2016., 19:07 »
« Zadnja izmjena: 17. Listopad, 2016., 19:18 BoBD »

*

c0bra123

  • ****
  • 1306
Odg: Klasična muzika
« Odgovori #2 : 17. Listopad, 2016., 19:32 »
Super! Kad se tema otvorila mogu sa vama podijeliti moje iskustvo sa filmom i kako me uvukao u taj tip glazbe: Amadeus (1984)

Na prvu sam odma pomislio; Jao što mi ovo treba! Pa gluposti, ovo samo penzioneri slušaju, bla,bla. Dok nisam dao filmu šansu!

Pa ovo je čudo, ovo mi baš treba, nešto da me opusti, da izbacim gluposti iz glave, plus lik je koma od sebe i veseo, baš ljepo unosi pozitivu u čovjeka.
Doslovno otvori ventil u glavi i sve misli odoše kad počmu svirat. Morat ću opet da pogledam film!  :clap: A kriomice tu i tamo slušam Mozzart-a.  :ementaler:
« Zadnja izmjena: 17. Listopad, 2016., 23:33 c0bra123 »



I am a gamer. Not because I don't have a life - I choose to have many.

Odg: Klasična muzika
« Odgovori #3 : 17. Listopad, 2016., 20:26 »
Amadeuse, već si na mojoj filmskoj listi. Kad smo već kod toga, preporučila bih film The Pianist (2002) koji me dirnuo u srce, dosta realističan film koji šalje pravu sliku drugog svjetskog rata (nećete se baš dobro osjećati nakon što odgledate). Ipak nešto dobro, nešto pozitivno i netaknuto u tom paklu rata je bila muzika. A tu je i Immortal Beloved (1994) koji otkriva priču Ludviga vana, koji je inače moj omiljeni kompozitor (da li zbog samih njegovih veličanstvenih djela, ili činjenice da je svoja najveća djela komponovao nakon gubitka sluha). Naslov upućuje na ljubić, međutim sama ljubavna priča, koja je dosta interesantna i prožeta je misterijom, ovdje nije stavljena u prvi plan.
Non temete l'oscurita - accettate il suo abbraccio (Fear not the darkness - but welcome its embrace).
 – Ezio Auditore da Firenze

*

c0bra123

  • ****
  • 1306
Odg: Klasična muzika
« Odgovori #4 : 17. Listopad, 2016., 23:33 »
Hvala na preporukam!  :thumbs:

Obožavam povjest. Već tvoj opis filmova me vuče da pogledam. Čini mi se da nisu filmovi na koje će se sutra zaboravit.  :D




I am a gamer. Not because I don't have a life - I choose to have many.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9