HCL.HR

OVERCLOCK AMD PROCESORA

  • 164 Odgovora
  • 97320 Hitova
*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #150 : 27. Travanj, 2018., 17:09 »
Task manager zna pokazivati drugačije brojke, meni recimo prikazuje manje nego što je. Zenmari uglavnom

Meni ti je za 3.8ghz R5 1600 bio stabilan na 1.275v i LLC2, to sam još udarao sa stock coolerom. Doduše bolja je ploča, a ti možda nemaš LLC, zato sam mislio da može još dosta ispod za 3.7ghz.

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #151 : 27. Travanj, 2018., 18:51 »
Task manager zna pokazivati drugačije brojke, meni recimo prikazuje manje nego što je. Zenmari uglavnom

Meni ti je za 3.8ghz R5 1600 bio stabilan na 1.275v i LLC2, to sam još udarao sa stock coolerom. Doduše bolja je ploča, a ti možda nemaš LLC, zato sam mislio da može još dosta ispod za 3.7ghz.

U redu, pokušat cu još spustiti, samo me zanima postoje li nekakve opasnosti od previše učestalog stress testiranja(kad je cpu na 80C i manje u mom slučaju) ili mogu testirati dokle god je potrebno, makar i nekoliko puta u manjem vremenskom intervalu? Kako si ti gledao na to kada si OC-o svoj Ryzen 5?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #152 : 27. Travanj, 2018., 21:18 »
Nemaš opasnosti. Ili prolazi ili ne. Što bi bilo da vrtiš rendering ili budući da je quad - igraš neku igru satima koja ga drži full zakucano - ista stvar, mora moć to odradit. Ali ne moraš ti to više čačkati ako ti se ne da, stabilno je i tako, te su temperature unutra

Ako želiš - Možeš to i brzinski - da spuštaš voltažu sve dok ti ne bude htio bootat u windowse. Onda kad ne bude, digneš na zadnju u kojoj je htio bootat pa dižeš voltažu. U početku će vjerojatno odmah padat u testovima, odmah ili u prvih par minuta, sve dok ne dođe do određene točke koja ti paše.

Ako ideš ovako kako si do sada - ne moraš svaki put vrtiti pola sata, odvrti 5-10min i ako to prođe spuštaš. Sve dok ne bude htio i to proći. Onda kreneš na dizanje voltaže sve dok ne bude mogao izdržati stressanje do pola sata. IMO možeš počet sa 1.275v
« Zadnja izmjena: 27. Travanj, 2018., 21:22 andrash »

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #153 : 29. Travanj, 2018., 12:25 »
Evo par dana nakon spuštanja voltaže naišao sam na čudan problem...
Nakon tweakanja voltaze i pracenja svega sto si mi rekao, došao sam na 1.26875V kao minimum koji može proci 10minuta stress-a.
Poslje tog desetominutnog testa, nisam više testirao vec sam nastavio normalno koristiti PC nadajuci se da sam gotov sa overclockiranjem. Koristio sam PC normalno, igrao Fortnite, LoL, sve normalno bez prevelikih temperatura(oko 50ak kao neki maximum). Znam da te igre i taskovi ne zahtjevaju previse pa sam odlucio napraviti pravi stress test sat-dva jer mislim igrat Witcher 3, koji je dosta CPU zahtjevna igra koliko sam skuzio. Tako da sam ponovno pokrenio test na toj 1.68 voltazi i nakon doslovno 2 minute, PC se freezo. Poveco na 1.275, prije lagano prelazilo 10minuta sa oko 73C, ovaj put nakon nekoliko minuta stressa, freeze. JOŠ podigao na 1.28 koja je prije par dana sat vremena prolazila sa 78C... ovaj puta freeze nakon 10ak minuta.

Kako bih možda znao što je(moguci razlozi zasto): 
-PC mi je upaljen dano-nocno vec dan-dva jer mi se skida Witcher 3 preko noći.
-Od onda sam imao veliki windows update, sada mi dolazi obavijest kako mi CPU nije kompatibilan sa Windowsom 8.
-Koristim Prime95 sa CPUID HWMonitor-om dok testiram, upaljen je i nVidia control panel no sve ostalo je ugaseno.

Eto, možda bi bilo najbolje da prestanem stress testirat, i skinem Witchera pa igram par sati i vidim oce se freezat, ali pomalo sam paranoican oko ovoga, na nekim forumima sam vidio ako cpu nije stabilan i ako se otkrije kasno, šteta je vec ucinjena. Iako se meni za sada(osim u stress-testovima) niti jednom nije ukazao nekakav problem čak ni na voltazi od 1.26875... Testovi u par dana razmaka su se pokazali dosta nedosljednima, tako da nisam siguran bi li uopce trebao toliko brinuti o tome.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #154 : 29. Travanj, 2018., 13:54 »
Zašto koristiš windows8? Ryzen i kaby lake i sve nadalje je predvideno za win10. Može raditi i na starijim OS, ali ne sjećam se točno koje su posljedice

Uglavnom nisi ništa napravio procesoru hardverski, AMD prepoduča do max 1.45v za dugotrajno koristenje, samo ti iz nekog razloga ne prolazi taj test (updejtaj). Ne možeš u tim sigurnim razinama sjebati cpu ili bilo koji hardver, u najgorem slučaju možeš sjebati OS

Također ako si imao još nešto pokrenuto uz stress test (win update, dowbload) - moglo bi utjecati.
« Zadnja izmjena: 29. Travanj, 2018., 13:58 andrash »

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #155 : 29. Travanj, 2018., 15:17 »
Morao sam instalirati nazad na win8 jer moj tp link wifi hvatac signala ili kakogod se to zove nema drivere za desetku. Dovest cu zicu od etherneta gore za koji tjedan pa instalirat win10.

Nisam imao nista pokrenuto uz test. A neznam mozda je do windowsa onda, ostavit cu na 1.26 i 3.7ghz posto temperature izgledaju dobro a i nije se ugasio pc niti jednom sam od sebe u ovih par dana sto je konstantno bio upaljen tako da vjerujem da nece biti problema... kada instaliram win10 testirat cu pa cemo vidit.
Hvala andrash.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #156 : 29. Travanj, 2018., 16:11 »
Sad baš gledam, pa ti ni nemaš chipset drivere za win8, a to je relativno bitno.

https://support.amd.com/en-us/download

Uglavnom svakako gledaj da staviš win10, neovisno o overclocku. A što se tiče neta za 80-ak kn kupiš wifi stick sa antenicom


Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #157 : 22. Svibanj, 2018., 02:24 »
Zanima me dali se može overclockat "AMD FX 8320E" na maticnoj "GA-970A-DS3P-rev-2x", sa coolerom Zalman CNPS8X OPTIMA,...ako može do koliko bi moglo ic a da pri tom temperatura ostane neka normalna,..Netrazim neki prevelik OC,..ako može netko objasnit kako sto zasto,..citam po netu al bas za taj procesor nema nesto previse informacija
pretezno,..nadam se da bi nekim overclockom dobio malo vise fludinosti u PUBGu,.nisam nikad OCao proc,.koristim ga vec dvije god uvjek sam zadovoljan, al ako može raditi jos malo bolje nebi bilo lose :D
Grafa   mi je gtx 1050ti gaming x 4gb

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #158 : 22. Svibanj, 2018., 09:52 »
Zanima me dali se može overclockat "AMD FX 8320E" na maticnoj "GA-970A-DS3P-rev-2x", sa coolerom Zalman CNPS8X OPTIMA,...ako može do koliko bi moglo ic a da pri tom temperatura ostane neka normalna,..Netrazim neki prevelik OC,..ako može netko objasnit kako sto zasto,..citam po netu al bas za taj procesor nema nesto previse informacija
pretezno,..nadam se da bi nekim overclockom dobio malo vise fludinosti u PUBGu,.nisam nikad OCao proc,.koristim ga vec dvije god uvjek sam zadovoljan, al ako može raditi jos malo bolje nebi bilo lose :D
Grafa   mi je gtx 1050ti gaming x 4gb

Ja sam imao istu ploču sa fx 8300 što je isti procesor kao i tvoj i vrijede ista pravila. Na početku teme sam slikao sve postavke biosa, na žalost link je istekao pa ću ti ovako na pamet, dok ne uspijem slikati ponovo sve postavke.
Ta ploča ne trpi oc preko 4 - 4.1, mosfeti se opako zagrijavaju tako da sve preko toga nije preporuka osima ako ne staviš ventilator da izravno puše na  hladnjak vrm-a.

Prije nego započneš, skini cpu-z, intel burn test i hw monitor da možeš pratiti temperature pri stresu. Aida 64 je opcija ali ja je nisam koristio.

Uđeš u BIOS pa na M.I.T i ideš na advanced freq settings. BCLK ne diraj, CPU north bridge ručno postaviš na 2200 mhz, HT link na 2400.
CPU clock ratio na 20. Nakon toga na advanced cpu core features.
Isključi core performance boost, cpu unlock enabled i sve ostalo disable osim core control to ostavi na auto.

advanced voltage settings:
cpu vcore na +0.200V, loadline calibration na regular.

PC health status:
cpu warning temp 70 c°, cpu fail warning enabled ostalo ne diraj

save profile and exit.

intel burn test i hw monitor. postavi ibt na very high 10 prolaza i neka radi. Prati temperaturu, ako se približi 70, gasi jerbo nemaš dovoljno hlađenja. Smanji clock i voltažu ili pokušaj sa otvorenom stranicom kompa ako nemaš dovoljno hlađenja (ventilatora).
Ako ti prođe test, natrag u bios i smanjuj voltažu dok ne postane nestabilan. Vrati na zadnju stabilnu i to je to. Isto vrijedi ako ekran zamrzne, natrag u bios i dodaj malo voltaže.
Pokušat ću ti sve ovo slikat ali do tada pokušaj ovako.

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #159 : 22. Svibanj, 2018., 11:31 »
Zanima me dali se može overclockat "AMD FX 8320E" na maticnoj "GA-970A-DS3P-rev-2x", sa coolerom Zalman CNPS8X OPTIMA,...ako može do koliko bi moglo ic a da pri tom temperatura ostane neka normalna,..Netrazim neki prevelik OC,..ako može netko objasnit kako sto zasto,..citam po netu al bas za taj procesor nema nesto previse informacija
pretezno,..nadam se da bi nekim overclockom dobio malo vise fludinosti u PUBGu,.nisam nikad OCao proc,.koristim ga vec dvije god uvjek sam zadovoljan, al ako može raditi jos malo bolje nebi bilo lose :D
Grafa   mi je gtx 1050ti gaming x 4gb

Ja sam imao istu ploču sa fx 8300 što je isti procesor kao i tvoj i vrijede ista pravila. Na početku teme sam slikao sve postavke biosa, na žalost link je istekao pa ću ti ovako na pamet, dok ne uspijem slikati ponovo sve postavke.
Ta ploča ne trpi oc preko 4 - 4.1, mosfeti se opako zagrijavaju tako da sve preko toga nije preporuka osima ako ne staviš ventilator da izravno puše na  hladnjak vrm-a.

Prije nego započneš, skini cpu-z, intel burn test i hw monitor da možeš pratiti temperature pri stresu. Aida 64 je opcija ali ja je nisam koristio.

Uđeš u BIOS pa na M.I.T i ideš na advanced freq settings. BCLK ne diraj, CPU north bridge ručno postaviš na 2200 mhz, HT link na 2400.
CPU clock ratio na 20. Nakon toga na advanced cpu core features.
Isključi core performance boost, cpu unlock enabled i sve ostalo disable osim core control to ostavi na auto.

advanced voltage settings:
cpu vcore na +0.200V, loadline calibration na regular.

PC health status:
cpu warning temp 70 c°, cpu fail warning enabled ostalo ne diraj

save profile and exit.

intel burn test i hw monitor. postavi ibt na very high 10 prolaza i neka radi. Prati temperaturu, ako se približi 70, gasi jerbo nemaš dovoljno hlađenja. Smanji clock i voltažu ili pokušaj sa otvorenom stranicom kompa ako nemaš dovoljno hlađenja (ventilatora).
Ako ti prođe test, natrag u bios i smanjuj voltažu dok ne postane nestabilan. Vrati na zadnju stabilnu i to je to. Isto vrijedi ako ekran zamrzne, natrag u bios i dodaj malo voltaže.
Pokušat ću ti sve ovo slikat ali do tada pokušaj ovako.
Jao komplikacija,.vidjet cu,probat cu ako skuzim još to sve,.moram u biosu vidit to sve,..strah me da ne zajebem sto,.el mogu ja vratit to sve na default ako nesto ne napravim kako treba??

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #160 : 22. Svibanj, 2018., 11:37 »
Nije to neka komplikacija, kad malo uđeš u ritam, vidjet ćeš da nije teško. što se tiče povratka na default, imaš stavku: load optimise settings. udreš to, enter i opet je sve po starome.
Pokušaj, najgore što se može dogoditi je da se upoznaš s plavim ekranom smrti  :D
šalim se, samo pazi na temperaturu i ostalo je yolo

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #161 : 22. Svibanj, 2018., 11:56 »



 
 

 


Slike biosa, zapne li, slobodno pitaj.

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #162 : 22. Svibanj, 2018., 17:55 »
Evo ga prvi test kako si rekao

http://prntscr.com/jl6n3g

znaci sad se smanjuje voltaza i trazimo optimalu,..hvala na pomoci,. :)

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #163 : 22. Svibanj, 2018., 19:11 »
Evo ga prvi test kako si rekao

http://prntscr.com/jl6n3g

znaci sad se smanjuje voltaza i trazimo optimalu,..hvala na pomoci,. :)

 :thumbs:
sad mu traži minimalnu voltažu i onda ćemo malo BCLK oc-a da ga podigneš na 4.1.

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #164 : 18. Kolovoz, 2018., 20:16 »
Zanima me dali se može overclockat "AMD FX 8320E" na maticnoj "GA-970A-DS3P-rev-2x", sa coolerom Zalman CNPS8X OPTIMA,...ako može do koliko bi moglo ic a da pri tom temperatura ostane neka normalna,..Netrazim neki prevelik OC,..ako može netko objasnit kako sto zasto,..citam po netu al bas za taj procesor nema nesto previse informacija
pretezno,..nadam se da bi nekim overclockom dobio malo vise fludinosti u PUBGu,.nisam nikad OCao proc,.koristim ga vec dvije god uvjek sam zadovoljan, al ako može raditi jos malo bolje nebi bilo lose :D
Grafa   mi je gtx 1050ti gaming x 4gb
ja sam imo istu plocu 8 g ddrv3 i fx 8320 i iso je na 4.4 glatko sa downclockom voltaze, cooler ninja scyhte 2

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9