HCL.HR

Licence za software

  • 3 Odgovora
  • 3564 Hitova
*

Blaster32

  • ******
  • 6492
  • RIP HRVY ;(
Licence za software
« : 21. Lipanj, 2010., 01:12 »
Zanima me kako funckionira stvar sa licencama za legalni software.
Recimo, ako kupim neki od Adobeovih paketa u kojem je Photoshop.
Da li ta licenca traje zauvijek ili se mora plaćati svake godine kao windowsi?

Pošto nemožete kupiti program, već samo licencu pa me to zbunjuje.
Mislim, plaćat  2500$ svake godine (za samo jedan primjerak master collection paketa) zvuči malo brutalno.

Jedino što sam o tome našao konkretno je ovo:


Eh sad, iz togj ne vidim da li imam izbor na koliko godina želim koristiti željeni software ili je taj period neograničen.
Jer piše, "ako je ograničen" e, a nezam da li recmo Photoshop jest, pa stoga i pitam tu, možda netko zna (pošto
ima ljudi koji implementiranju softverska rješenja  :hiha: ).
Ja sam s godinama shvatio da postoje samo dva ukusa. Moj. I pogrešan. -  Weky
Moji djecacki snovi jesu moj zivot. Nikad ne radim i puno jebem. -  Rider on the Storm
Da za 18. rođendan dobijem strip od svog dečka mislim da bi si na rođendanskom tulumu našla nekog crnca da me pred njim brutalno izjebe. jebem te mrtvog. - Beaver Hunter

*

Syzygy

  • *****
  • 1867
  • čvarkuša
Odg: Licence za software
« Odgovori #1 : 21. Lipanj, 2010., 01:45 »
Operativni sustavi, office programi i profesionalni programi nemaju ograničeni period trajanja - u to se uklapaju i Adobe programi

Ne znam za Facaain CS4, jer ga je on dobio od faxa, ali recimo moj koji je legalno kupljen traje neograničeno.
« Zadnja izmjena: 21. Lipanj, 2010., 01:49 Syzygy »

*

Weky

  • ******
  • 4733
  • w00t!!!!!11
Odg: Licence za software
« Odgovori #2 : 21. Lipanj, 2010., 04:43 »
Jer piše, "ako je ograničen" e, a nezam da li recmo Photoshop jest, pa stoga i pitam tu, možda netko zna (pošto
ima ljudi koji implementiranju softverska rješenja  :hiha: ).

 :hiha2:

Postoji par vrsta licenciranog softvera, al tebi evo tri za primjer.

1. Uobičajeno licenciranje
Plaća se svake godine. Npr. antivirusni softver.
Plaćaš "pretplatu" proizvođaču koji ti garantira nove definicije koje će ukloniti nametnike s tvog računala.
Garantira i novu verziju softvera pri svakog nadogradnji.

2. OSL - pojedinačna licenca.
Plaćaš dio cijene softvera sukladno ugovoru (obično 2-3 godine), otprilike 1/3 godišnje ako je trogodišnji ugovor.
Na trećoj godini ti ponude otkup softvera za recimo 1/2 cijene. Onda softver košta 7/6 cijene, recimo kao da si ga uzeo na kredit.
U periodu "softverskog osiguranja", odnosno trajanja ugovora, ti imaš pravo na full novu verziju softvera ako je izdana, što nije slučaj s pojedinačnom kupnjom.
Recimo slučaj Microsofta. Ti uzmeš Office 2007 OSL, i kad oni izdaju Office 2010, daju ti novi, i na kraju otkupljuješ novi.

3. OVS - veći broj licenci
Slično ovome gore, al s više pogodnosti kod jačih softverskih firmi, npr. Microsofta.
Microsoft u slučaju OVS-a nudi Home Use program, što duplicira licence da korisnici Officea na poslu mogu legalno koristiti Office i kod kuće.
Prednost OVS licenciranja je i jedan CD-key, za fleksibilnost rada IT odjela.
^^TeBi na čeLu Piše OpasnosT_a zašTo onDa osjećam sLabosT_jeR swiĐam ti se baš kO za PakosT

*

Blaster32

  • ******
  • 6492
  • RIP HRVY ;(
Odg: Licence za software
« Odgovori #3 : 21. Lipanj, 2010., 13:28 »
Sad naletio na ovo:

"Vrlo zanimljiva situacija je vezana uz kupnju Adobe proizvoda. Kod nas je zastupnik tog softvera HSM informatika
 i tamo ga možemo kupiti. Sama cijena i nije tako drastična. CS5 paket košta nekih 16 000 kuna. No, kaj se dešava
 ako želimo kupiti stariju inačicu? To nismo u mogućnosti. Dolaskom CS5 inačice povlači su prodaja CS4 inačice.
 Isto se desilo i sa CS3 inačicom
."

 :solidus:

dalje

"Moja ideja je bila legalizacija CS3 inačice umjesto kupnje i prelaska na CS4 inačicu i to
 konkretno Photoshop aplikacije. Jedino što sam mogao napraviti jest kupiti CS4 inačicu,
kupiti godinu ili dvije održavanja te onda napraviti downgrade na CS3 inačicu. Ista situacija
je i sada sa CS4 inačicom.

Po ovom Adobe primjeru dolazim do zaključka da svaki legalan korisnik njihovog alata ovisi
 o njihovom razvoju, dolasku novih inačica, te ako želi imati i podršku i želi biti „u toku“ s alatima,
dužan je svakih godinu dana do maksimalno dvije, ispljunuti po desetak tisuća kuna za kupnju
novih inačica softvera.

Kod Adobea, a i šire je također interesantno da nismo u mogućnosti kupiti CS paket vani i uvesti u HR.
Želimo li legalan Photoshop moramo ići u HSM ili distributeru i moramo kupiti najnoviju inačicu.
"

 :geek:
« Zadnja izmjena: 21. Lipanj, 2010., 13:31 Blaster32 »
Ja sam s godinama shvatio da postoje samo dva ukusa. Moj. I pogrešan. -  Weky
Moji djecacki snovi jesu moj zivot. Nikad ne radim i puno jebem. -  Rider on the Storm
Da za 18. rođendan dobijem strip od svog dečka mislim da bi si na rođendanskom tulumu našla nekog crnca da me pred njim brutalno izjebe. jebem te mrtvog. - Beaver Hunter

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9