HCL.HR

Da nacrtamo nešto!

  • 535 Odgovora
  • 77908 Hitova
*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #300 : 16. Veljača, 2015., 20:58 »
A čuj, nemam baš vremena da se više bacim na stripove, jer mi sva inspiracija ode na posao koji je također crtački... Tako da, jedino što mugo uraditi su ove skice i pokoja brzinska ilustracija.
Kao recimo ova, koju sam zgotovio za nekih 10 minuta.


Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #301 : 17. Veljača, 2015., 19:37 »
A čuj, nemam baš vremena da se više bacim na stripove, jer mi sva inspiracija ode na posao koji je također crtački... Tako da, jedino što mugo uraditi su ove skice i pokoja brzinska ilustracija.
Kao recimo ova, koju sam zgotovio za nekih 10 minuta.



Crtas rucno pa vektoriziras na kompu, imas graficki tablet pa direktno crtas vektorima ili nesto trece? Ja cu si sad najvjerojatnije uzeti Wacom Intuos, odusevio me kad sam probao.
Bought a new boomerang. Can't throw away my old one.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #302 : 17. Veljača, 2015., 23:47 »
Ispočetka sam radio ručno, skenirao pa tuširao na kompu, ali zadnjih godinu-dvije, sve radim na tabletu... Brže je i jednostavnije. Pogotovo što se tiče posla, jel klijenti često traže izmjene nekih scena, pa ne mogu ni zamisliti koliko bi mi vremena pojelo da to moram odraditi na papiru. Uf...
I da, radim rasterski, a ne vektorski... a koristim Clip Studio Paint Pro 5.0, što je u stvari digitalna distribucija Manga Studija.

Što se tiče tableta, imam dva komada- jedan koristim na velikom kompu, a drugi na lapu, kad nisam kući ili tako nešto.
Prošle godine sam trebao pazariti Cintiq 21/22, ali imao sam nekih drugih troškova koji su mi bili bitniji, tako da samo to ostavio za neku drugu priliku. Ako sve bude u redu, ove godine bih trebao obnoviti komp, pa možda bude i za Cintiq.
No, o tom potom... :kava:

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #303 : 20. Veljača, 2015., 00:56 »
I jedna brzinska pred spavanje... :kava:


*

zvucnjak

  • *
  • 130
  • Carpe per diem
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #304 : 20. Veljača, 2015., 01:03 »



Ovo mi je do *a*a, svaka čast!

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #305 : 21. Veljača, 2015., 13:02 »
@Metalni, kupio danas konačno grafički tablet. Imaš možda kakve posebne metode crtanja, odnosno farbanja? Za sad mi je dosta strange, čini mi se kao da dosta jako moram pritisnuti da ga skuži. A najviše me zanima kako farbaš (ove crteže di ima nešto ofarbano :D) oblike? Ok, kažeš da sve radiš u pikselima, a ne u vektorima pa je drugi princip nego meni koji koristim Illustrator, ali dal crtaš cijeli shape pa ga onda ispuniš bojom ili sve "ručno", brushem? Čini mi se puno lakše vući dio po dio linije, ali Illustrator onda naravno prepoznaje svaki shape posebno i ne mogu jednostavno stavit fill na to. :solidus:
Bought a new boomerang. Can't throw away my old one.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #306 : 21. Veljača, 2015., 16:34 »
Ej mrki moj, ima hrpa toga što se može i na koji način...
Pogledaj malo ovde, to je neki brzinski tutorijal koji sam napravio za program koji ja koristim: http://www.hcl.hr/forum/grafika/tutorijal-crtanje/

Što se tiče ostaloga:

-Pritisak podešavaš na dva načina,  jedan ti je u Control Panelu od samog kompa, a drugi unutar programa koji koristiš.
Na žalost, ne koristim AI, niti išta od tih vektorskih programa pa ti ne mogu tačnije reći.
- Što se tiče farbanja, kako god da radio, razdvoji si layere na faze, na primjer. 1-olovka, 2-flat boja, 3-tuš, 4-sjenke, 5-sjaj, 6- efekti i slično.
Nešto od ovoga sam spominjao u tutorijalu, pa baci oko.

U svakom slučaju, kako god da crtao, rasterski ili vektorski, glavnica ti je ista.
Ako te još šta zanima ili ti treba neki programčić za šaranje i isprobavanje olovke, pitaj slobodno.
:kava:

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #307 : 21. Veljača, 2015., 18:43 »
Ma sve te tehnicke stvari znam, radim vec dugo u Illustratoru, ali ilustracije sam radio jako rijetko i to vecinom pen toolom - cijele oblike koje bih onda popunjavao gradijentima. Na isti nacin i sjene, sjaj i slicno. Sviđa mi se jako stripovski izgled pa sam tako i radio.

Dakle, tu sam ok, treba mi samo neka metoda kako raditi sa tabletom jer sam tu novi. Ali snaci cu se, gledam vec neke tutoriale i mislim da ce biti jebeno kad se malo uhodam i naucim nove tehnike. Ionako mi je to samo razonoda, a ozbiljno radim samo animacije u After Effectsu.

Zahvaljujem :piva:
Bought a new boomerang. Can't throw away my old one.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #308 : 21. Veljača, 2015., 22:58 »
Haha, onda smo na neki način i kolege... :thumbs:
Ja radim storyboarding, poslije kojeg jelte, dolazi animator i radi to što ti radiš.:mrgreen:

A što se tiče tableta... koliko god ovo banalno zvučalo, vježbaj pa ćeš se sa vremenom navići.
Vjeruj mi na riječ, ja sam prvih mjesec-dva dana često uhvatio sebe kako mislim da sam pogriješio što sam ga uopšte i kupio...  No, jednom kad sam se navikao, bilo mi je teško išta raditi ručno.
prije neki dan sjedim u kujni, pijuckam kafu i crtkam nešto po papiru... i uhvatim sebe kako tražim undo gumb, jer sam nešto bio promašio.
:loludara:

Btw, skini si recimo MyPaint program, pa skiciraj u njemu. Besplatan je i prilično zahvalan za skiciranje i generalno, za svakodnevnu upotrebu.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #309 : 22. Veljača, 2015., 21:18 »

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #310 : 22. Veljača, 2015., 23:46 »
I nakon glavice luka... :kava:


Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #311 : 02. Ožujak, 2015., 16:29 »
Malo sam se zaigrao \:D/

Šta kažeš, plastični?  :piva:

Bought a new boomerang. Can't throw away my old one.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #312 : 02. Ožujak, 2015., 17:14 »
Sviđa mi se intenzitet linije. Jesi se navikao na tablet, kako ide?

Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #313 : 02. Ožujak, 2015., 17:55 »
Sviđa mi se intenzitet linije. Jesi se navikao na tablet, kako ide?

Kako misliš intenzitet linije?

Meh, nisam. Iskreno, ovo je prvi crtež kojem sam posvetio više od petnaestak minuta vremena. Ali sad se cura vratila natrag u Rijeku pa ću se malo više posvetiti tome :hihi:

I dalje me muči bojanje. Ovo sam planirao ofarbati onako u stripovskom štihu, ali mi nije uspjevalo kako sam želio pa sam odustao. Jebiga, godine rada u Illustratoru naučile su me raditi sa šejpovima, a čini se da s tabletom to neće funkcionirati. Treba imati stvarno jebenu ruku da izduraš čitav šejp bez greške, a ja drhtim k'o da imam Parkinsona pa moram crtat dio po dio linije da mi ispadne dobra. Uglavnom, čini mi se da ću farbanje prebaciti u Photoshop. Vektori mi nisu previše korisni kod "manualnog" farbanja, ali me muči što mi mi je vektorska slika puno fleksibilnija i imam puno više mogućnosti s njom kad je jednom dovršim.
Bought a new boomerang. Can't throw away my old one.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Da nacrtamo nešto!
« Odgovori #314 : 02. Ožujak, 2015., 20:08 »
Mislim generalno na formu linije, jer nema previše odstupanja i linija ti je dosta stabilna.
Što se tiče bojanja, ne razumijem kako ti to predstavlja problem, pogotovo ako radiš u layerima- a vidim da radiš...  selektuješ površinu za farbanje i udri, nema da ti negdje omane. Ako hoćeš preciznije, zumiraj do ibera i piči.
E sada, jedino što te može gnjaviti je u stvari sam tablet, odnosno to što nisi navikao na njega... No, praksa čini čuda što ćeš i sam vidjeti nakom mjesec-dva.

Samo ne posustaj! :thumbs:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9