Top igre kojih više nema u prodaji (2. dio)
Nekad su ove igre bile popularne i voljene, a danas ih se više ne može pronaći u redovnoj prodaji niti u remasteriziranom ili prerađenom obliku.
Danas živimo u zlatnom dobu dostupnosti videoigara. U trenu možemo doznati sve potrebne informacije o bilo kojoj igri, kupnja nam ne ovisi o zalihama trgovine i ne moramo se ni ustati iz naslonjača da bismo nabavili najnoviju igru koju želimo igrati. Te su nam blagodati danas najnormalnija svakodnevnica, a nekad nije bilo tako.
Međutim, postoji i druga strana priče. Brojne igre koje su nekoć bile popularne i slavne danas se više ne mogu naći u redovnoj prodaji zbog isteka licenci. Ne možete ih legalnim načinom nabaviti u digitalnom obliku, a ako ih nabavite u originalnom fizičkom izdanju, u većini slučajeva ih ne možete pokretati na današnjem hardveru za igranje i modernim sustavima.
Mi smo se odlučili prisjetiti poznatih igara koje su trenutno izgubljene i nedostupne, s ciljem da se ne izgubi i uspomena na njih. Iako se danas remasterizira sve i svašta, lista igara do kojih više ne možemo doći zapravo je dosta dugačka. Zato smo ovaj tekst podijeliti na više dijelova kako bismo posebno obuhvatili multiplatformske hitove, PC ekskluzive i konzolaške klasike. Prvi dio teksta možete pronaći na ovoj poveznici, a sad idemo dalje s ovom ne baš tako veselom listom.
Freelancer
Ako se želite zaputiti u veliku svemirsku avanturu, danas za to definitivno imate više opcija nego ikad prije – No Man’s Sky, Elite: Dangerous, Star Citizen… možda čak i Starfield. Međutim, sve te igre imaju određene kompromise i traže da im se ozbiljnije posvetite. Kad bi barem postojala igra u kojoj pilotiraš letjelicom bez previše procedura, igra u kojoj imaš slobodu kretanja i pratiš uzbudljivu priču… E pa postoji takva igra – to je Freelancer iz 2003. godine, samo ga nigdje nema u prodaji. Ne znamo tko je kriv za to, ali tko god da jest, očito nije ni svjestan prilike za zaradu. Freelancer i 22 godine kasnije ima svoju bazu poklonika koji ga i dalje igraju te marljivo rade na modificiranju igre. Zahvaljujući njihovim naporima, Freelancer je danas bolji i ljepši no ikad prije, samo ostaje jedna prepreka – ta da ga možete nabaviti jedino zaobilaznim putem.
No One Lives Forever 1 & 2
Nedavno zatvorena ekipa Monolith Productionsa proslavila se igrama iz serijala Middle-earth, F.E.A.R. i Condemned, ali prije svega toga su imali šarmantnu uspješnicu N.O.L.F. iliti No One Lives Forever. Pucačina špijunske tematike s humorističnim segmentima i estetikom šezdesetih imala je dvije glavne igre u kojima se našla simpatična Kate Archer. Prvi je dio pokupio brojne nagrade za najbolju igru 2000., a drugi dio je uspio zadržati kvalitetu i prosjek ocjena 91 na Metacriticu. Čovjek bi pomislio da će toliko cijenjene igre imati barem digitalno izdanje ako ne i remaster, ali do toga nikada nije došlo. Zapravo je situacija takva da se navodno ni ne zna kod koga su prava na ovu igru, s obzirom da su u međuvremenu propale sve tri tvrtke koje su bile vezane uz N.O.L.F. igre.
American McGee’s Alice
Uvrnuta adaptacija Alise u zemlji čudesa, pod redateljskom vizijom Americana McGeeja, prije 25 godina je bila nešto neočekivano – tada prva igra Electronic Artsa za 18+ publiku. Igrali smo ju u ulozi traumatizirane Alise koja je psihijatriju zamijenila mračnom verzijom Wonderlanda te ondje bauljala držeći nož u ruci. Nastavak zvan Alice: Madness Returns dobili smo 2011. i taj je nekim čudom još uvijek dostupan u prodaji. Razumijemo da Alice igre nikad nisu bile komercijalni megahitovi, no prvu je kupilo više od milijun PC igrača – i sigurni smo da bi barem trećina njih danas napravila isto da je dostupno remasterizirano izdanje.
Black & White 1 & 2
Nekoć je Electronic Arts uz Simse i SimCity imao još nekoliko simulacijskih serijala drugačije tematike, a među njima se isticao Black & White. Predvoditelj takozvanog god game žanra, u kojemu igrač kao božanstvo izdaje naredbe svojim podanicima (avatarima), bio je kreacija Petera Molyneuxa i jedna od igara u kojoj je umjetna inteligencija likova bila ispred svog vremena. Jedan od programera kasnije je čak dobio Nobelovu nagradu. Nažalost, obje su Black & White igre prošle kao djeca usred razvoda – nekadašnji studio Lionhead prešao je u vlasništvo Microsofta, dok su prava na B&W ostala kod Electronic Artsa koji s njima nakon toga nije napravio apsolutno ništa. Donekle je utješna činjenica da Molyneux ponovno radi sličnu igru zvanu Masters of Albion.
The Movies
Još jedna od kreacija dragog nam Pere Molyneuxa, samo malo novijeg datuma. The Movies iz 2005. godine omogućio nam je da se bavimo produkcijom filmova. Bila je to, i još uvijek jest, jedinstvena koliko i ambiciozna ideja. Igru se čak može smatrati pionirskim naslovom jer je prije 20 godina omogućavala da kreirane filmove prebacujemo na internet. Bilo je to čak i prije nego je stigao Garry’s Mod i udario temelj za raznorazne Machinima serijale na YouTubeu. Na našu žalost, koncept The Moviesa pokušalo je naslijediti tek nekoliko indie igara – i to uglavnom neuspješno.
Zoo Tycoon
Dok su tajkunske igre bile popularne među PC publikom, jedna od dražih nam je bila Microsoftova igra Zoo Tycoon. Imaš životinje i imaš zadatak pobrinuti se za te životinje i njihova staništa – jednostavno i zabavno. Međutim, u Microsoftu su ovaj serijal odveli u totalno suprotnom smjeru, prilagodivši ga djeci i propalom Xbox dodatku Kinect. Dok su Age of Empires i Age of Mythology uspješno oživljeni godinama kasnije, Zoo Tycoon nije bio te sreće. Doduše, dobili smo alternativnu igru Planet Zoo od developera koji su radili na Zoo Tycoon igrama, ali ista je malo zakomplicirala stvari s količinom mikromenadžmenta. Ne bi bilo loše da se možemo vratiti jednostavnosti originala, ali u tehnički prilagođenoj verziji za današnji hardver.
The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth 1 & 2
Malo stariji gameri sjećaju se kako smo velike bitke iz Tolkienovih LOTR knjiga i Jacksonovih LOTR filmova nekoć mogli doživjeti u obliku strateških igara. Iako su LOTR igre oscilirale u kvaliteti dok je licenca bila kod Electronic Artsa, za dva se naslova moglo reći kako su bile sjajne igre u svom žanru. Battle for Middle-earth omogućio nam je da sukobe između Sauronovih sila i vojski Međuzemlja doživimo s obje strane, te je u svoje doba izgledao epski. Nažalost, obje su igre izgubljene i zbog pravnih zavrzlama trenutno nema gotovo nikakve šanse da će ih netko ponovno pronaći onako kako što je Smeagol pronašao svoje blago.
Battlefield 2
Bome smo se u ovome tekstu zainatili na Electronic Arts – ovo je već četvrta njihova igra koju spominjemo, a više ne možemo kupiti. Battlefield 2 je kao multiplayer igra pokojna još od 2014. godine kad su joj bili ugašeni službeni serveri. Međutim, neki tvrdokorni fanovi još uvijek igraju ovu igru na privatnim serverima i šteta je da ne postoji izravan način da im se pridružimo za malu dozu nostalgije. Po tom pitanju je konkurentni Call of Duty kudikamo pristupačniji te se CoD 2, lansiran iste godine kad i Battlefield 2, još uvijek može kupiti i uredno igrati online. S Battlefieldom je pak drugačiji slučaj, a osim ovdje istaknute dvojke više ne možete pristupiti ni Battlefieldu 1942, 1943, 2142…
Aliens Versus Predator 2
Ponekad zaboravimo činjenicu da smo Aliens vs. Predator igre dobili prije nego filmove. I zaboravljamo da su prva dva dijela zapravo bili odlični naslovi, prije nego je reboot iz 2010. ukaljao imidž i Aliensima i Predatorima. I dok originalni AvP još možemo nabaviti u digitalnom izdanju na Steamu, isto se nažalost ne može reći za jednako kvalitetan nastavak. Tužna je to vijest jer izvorne AvP igre nije upoznalo baš puno igrača s obzirom na činjenicu da nikada nisu izašle iz okvira PC platforme.
The Ward (Poslanik)
Većina domaćih igara iz 90-ih godina nije se uspjela probiti do digitalne distribucije. Najviše nam je žao hrvatske igre Poslanik, prevedene kao The Ward, point’n’click avanture iz 2000. godine. Premda ovo nije igra od koje će današnji igrači biti bogatiji znanjem o gamingu ako ju zaigraju, krivo nam je što nije javno dostupna i dokumentirana kao jedna od najranijih domaćih PC igara, kao i primjer da je kod ovakvih projekata bila normalna stvar da prijevod i glumu čujemo na materinjem nam jeziku.
Kako smo naveli na početku, ovo su tek neke od slavnih igara kojih više nema u prodaji. Niz uskoro nastavljamo još jednim člankom ove vrste, a vi nam do tada komentirajte koju biste od ovih igara odmah kupili da vam se pruži prilika za to.
Gidra
04.03.2025 - 17:50A tek Crimson Skies? Remek djelo arkadnih aviona sa fantastičnom pričom, glazbom, voice actingom i atmosferom.
lkuka13
04.03.2025 - 17:54Eh kad se sjetim Katice…..007 joj nije ni do štikle.
thegod1989father
@lkuka13, 04.03.2025 - 18:18I fićo na početku dvojke, a na njemu piše zastava 😅
RPGamer
04.03.2025 - 18:00Nema ih, ali ne mora značiti da nikada neće doći. Nedavno je stigao Dino Crisis na GOG-u.
thegod1989father
04.03.2025 - 18:17Kad se sjetim svih tih monolithovih igara, ajmee 😓😓.
Ali posebno kada se sjetim Poslanika (bio 4.osnovne kada ne izašla) i kako sam satrao starog da mi ju kupi i još dobio poster 😃
Demon90
05.03.2025 - 03:50Alice definitivno. Madness return mi je draži i dan danas znam zaigrati. Nekada davno sam imao CD sa obje igre zajedno.
SanKa
05.03.2025 - 08:56avp 2, alice i lotr igre jao. pa kak to maknes…to treba remasterat…ko i c&c generalse
djosic85
05.03.2025 - 12:57Poslanika bi bilo fora zaigrat
Virty
05.03.2025 - 20:36Freelancer, top igra!
Lanko
06.03.2025 - 08:29O, da Freelancer, i dan danas stolica starom laptopu instalirana (za ne daj Bože). Zakon!
max3530
06.03.2025 - 22:10Moj neprezaljeni BF2. Godine ulupane u igru sa frendovima na LAN partijima uz hladnu pivu. Ajme koja su to vremena bila!