HCL.HR

Preporuke za kupovinu monitora

  • 510 Odgovora
  • 230848 Hitova
*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #285 : 29. Ožujak, 2018., 07:05 »
Na perfromanse ti ne utječe sama dijagonala kao takva, nego koje je rezolucije monitor.

27" može biti 1080p i 1440p. Tvoja gpu bi puno lakše hendlala 1080p, a benchmarke navedenih igara na toj rezoluciji možeš naći po netu ili gameplay po youtubeu. Ako nema gtx 960, možeš se voditi performansama gtx 1050Ti, a od gtx 1050 je jača. 1080p je danas čisti minimum, tako da nešto ispod toga ionako ne dolazi u obzir

E sad ako si blizu monitoru (tipa pola metra) 27" dijagonala možda nije baš idealna, tj. gustoća pixela nije optimalna za 1080p rezoluciju na toj dijagonali. Koji ti je uopće budžet?

*

prdomlat

  • n00b
  • 4
Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #286 : 30. Ožujak, 2018., 21:34 »
Molio bih preporuku za 27in monitor, IPS ili jednako dobar hibrid, budžet oko 1500kn
Pitanje vezano za to, imam GTX 960 2gb, jel bih sa 27in mogao igrat LoL, Rainbow Six: Siege, Fortnite na 55-60fps high postavke?

Hvala

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #287 : 31. Ožujak, 2018., 19:53 »
Ne znam dali si vidjeo da je gornji post odgovor na tvoj raniji upit (prebačeno sa konfiguracija). Dakle koliki ti je budžet, te jesi li siguran da želiš 27" i 1080p?


*

prdomlat

  • n00b
  • 4
Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #288 : 02. Travanj, 2018., 18:35 »
Tek sada vidim da je prebačen post, mislio sam da je obrisan...

Budžet mi je 1500kn, maksimalno 2000kn,

Zapeo sam za Asus, eventualno Dell, ali ne želim da me moja osobna preferenca priječi u nabavljanju neke druge marke, tako da stvarno bih cijenio iskustvo sa dobrim ili lošim 27in monitorima, tako da znam što kupiti, a što pod svaku cijenu izbjegavati.

1080p ili 1440p, zbilja ne znam jer nemam ama baš ni jedno iskustvo sa takvim monitorima, GTX1060 6GB ću svakako nabavit tako da možda bolje 1440p? Gaming bi onda bio sa udaljenosti od max 1,5m

Evo par stvari sa liste od ovoga što mi je do sada upalo u oko, najviše me zanima Asus, ali je i najskuplji:

Dell: goo.gl/n4yKCk
Samsung: goo.gl/eDTAYj
Asus: goo.gl/R17PtR


« Zadnja izmjena: 02. Travanj, 2018., 18:43 prdomlat »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #289 : 02. Travanj, 2018., 21:49 »
Nije ti ni gtx 1060 6gb cvijeće za 1440p, to je više za minimum gtx 1070 i nadalje

Uglavnom da, ako si do 1.5m možeš 27" za 1080p, taj dell je imao dobru recenziju na tomshardware tako da možeš njega.

Samsung ti je TN, a asus osjetno skuplji (bez nekog opravdanog razloga) tako da po meni dell.


Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #290 : 02. Travanj, 2018., 23:09 »
Moze preporuka za neki monitor, koristio bih ga uz laptop za sve pomalo, igre filmovi, ne treba da bude nesto specijalno...graficka u laptopu gf gtx 960m 2gb...bilo bi dobro da bude 27'' do cca 1500kn
I bilo bi dobro da ima zvucnike i one rupe da se moze montirati stalak za zid
« Zadnja izmjena: 02. Travanj, 2018., 23:11 iRazor »


Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #292 : 03. Travanj, 2018., 00:24 »
Da ovaj aoc mi se svidja..hvala na preporuci
Gledat cu da uzmem nesto slicno ako ne bas taj

Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #293 : 05. Travanj, 2018., 22:13 »
Ekipa, kako sve više vremena provodim ispred laptopa (programiranje, faks, office, surfanje i poneki film) postala mi je dijagonala laptopa 15.6" premalena.
Igrice ne igram, tako da bih kupio nekakav monitor da ga priključim na laptop (acer v3 574 g, nvidia 940m, ips full hd screen).

Što sam ja do sada pronašao, najbolje bi mi odgovarao ips 24", budget mi je do/oko 1000kn.
Evo par linkova sto sam ja pronasao, pa bih molio da mi netko kaze koji su dobri od njih ili da mi ponudi nesto bolje.
Hvala unaprijed

https://www.mall.hr/lcd-monitori/aoc-led-monitor-m2470swda2
https://edigital.hr/monitor/benq-gw2406z-24-led-monitor-p472647?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click
https://www.alzashop.com/24-benq-gw2470he-d4564254.htm
https://www.alzashop.com/24-benq-gw2480-d5100547.htm
https://www.alzashop.com/24-benq-vz2470h-d4395684.htm
https://www.alzashop.com/benq-gw2470h-24-d3038767.htmhttps://www.alzashop.com/benq-gw2470h-24-d3038767.htm

Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #294 : 06. Travanj, 2018., 18:31 »
Inače preferiran IPS, no tebi bih savjetova TF panel (dovoljno kvalitetan TF, ne bilo koji šroteks) jer puno bolje odgovara svrhama koje si naveo, a nema niti pozadinsko svjetlo koje blješti i bode u oči kao IPS koji pak puno više odgovara osobi koja se bavi grafikom, bojama i igrama, to su svrhe za IPS. TF je također nešto jeftiniji pa možeš dobit kako takvu kvalitetu za 1000kn (vjerojatno neki AOC model). Poželjno bi bilo ako ima dovoljno izbora da si izabereš ekran koji nema takozvani 'screen flickering' (flicker-free), pogotovo ako buljiš duže vremena u komadu, oči su tokom cijelog rada neopterećene. U najgorem slučaju ako to nije moguće, barem da se flicker događa na visokoj frekvenciji, minimalno 5kHz te da nije prisutan na 100% osvjetljenosti ekrana. Inače baš ne pratin tržište monitora u zadnje vrijeme pa te ne mogu konkretno savjetovat. U svakom slučaju sretno ti bilo.

Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #295 : 07. Travanj, 2018., 17:47 »
ok, hvala ti puno na odgovoru. Razmisliti cu o TN-u, njega sam u startu bio odbacio

Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #296 : 07. Travanj, 2018., 20:21 »
Pardon, TN. Ne znam odakle mi TF. Čuj, sve dok ne živiš od obrade slike ili igraš igre koje se u većoj ili manjoj mjeri ističu izgledom i bojama, IPS ima malo smisla. TN je primjereniji za nekakve uredske poslove i filmove, a za surfanje i youtube je svejedno, osim ako ne gledaš nekakva lijepa videa poput kompilacija prirode, iako u slučaju da nisi baš fanatik, dobar TN i tu zadovolji. TN padne lakše na oči, glavu općenito, posebno ako nema flicker. S druge strane, može proć i IPS pod uvjetom da je maksimalno dobar za navedeni budžet, no džaba ti sve ako ga kvalitetno ne kalibriraš, a to zna potrajat ako si picajzla. Naime, 'out of the box' monitori obično ne budu dovoljno dobro kalibrirani.
« Zadnja izmjena: 07. Travanj, 2018., 20:24 Drunkenstein »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #297 : 08. Travanj, 2018., 12:20 »
Ne stoji ti to da TN padne lakše na oči, da je primjereniji za uredske poslove i filmove i sl. Isto tako da je TN od 1000kn kvalitetan naspram IPS/VA tog budžeta također ne stoji, "smeće" je. TN je najgora opcija u svemu, te se isplati uzimat samo za visok refresh rate (144hz) kod ograničenih budžeta (jer su VA i IPS sa 144hz mnogo skuplji). Imaš po forumima novijih iskustava likova koji su uzeli TN-e oko 2 soma:

Citat:
Stiga mi LG 24GM79G-B. Nakon malo muke oko kalibracije sad je ok.
Boje su malo ispranije nego na prijasnjem Samsungu (isto TN) tako da cu se morat malo naviknit. Ostalo sve super.

Samo moran skuzit zasto mi je slika malo zrnata u igrama di ima dosta crne. To prije bije bilo na Samsungu.

Citat:
Evo mali rezime od LG 24GM79G-B.

Uglavnom boje su dosta isprane al opet u konkurenciji ima najbolji prikaz boja, al to je samo problem u win, u igrama sve super brz odaziv dobar prikaz crne boje. Uglavnom sve 5 cak san se dosta poboljsa u TF2 sad puno lakse radim headshoot i nema mi više onoga u WOT-u kada tucem po stolu jer sam kliknio prije protivnika a u stvari ja gorim njemu nista

Al ima jednu po meni gadnu manu a to je Brightness, ja san mislija da je to samo problem kod AOC al ima bit da je to problem kod svih gejmerskih monitora ovoga ranga.
Trenutno mi je na 4 od 100 i navecer ako treba nesto citat po netu oci "krvare" ko da u reflektor gledan. Na isprane boje se mogu naviknit al na svijetlinu nikako.


To mi je jako zao jer sam dobio izvrstan primjerak (inace imaju problema sa vertikalnim linijama sto kod mene nije slucaj) al ta svijetlina me ubiva, jedino da stavim ocale za sunce navecer :P

Probat cu stavit neku lampu iza monitora al ako to nepomogne mislim se minjat za Dell U2415 po testovima nije los, ok je za igranje (nemoze se mirit sa ovim naravno) i da odustajem od igracih monitora jer ocito nemam para za to

Dali je netko koristio Dell U2415?

Acer KG271 27" @144hz:

Citat:
Ja sam ti imao FullHD IPS monitor i zamjenio ga 144hz TN monitorom. Razlika je ogromna u korist IPS-a. Osim veličine i hercaže, nikad ne bi više išao na TN. To je tipičan gamerski monitor koji je najbolji samo za gaming i da sjediš direktno pred njim. Mali pomak u kutu gledanja rezultira i promjenom sjene, boja itd. Osobno, ako ne sjediš cijelo vrijeme pred monitorom u istom položaju, nije TN za tebe.

Citat:
Nema veze koliki je kut. Kot TN-a ti mala promjena kuta već znači dosta. Da ne pričam pod kutem od 45 stupnjeva. Moja žena neki dan usisavala i mislila da buljim u ugašen monitor. Jest da je bila gotovo pod kutem od 60 stupnjeva, ali primjetno je.

Citat:
Ja sam se preporodio s 144hz, ali me i dalje boli ta TN matrica.
Neki Dell 24" s IPS matricom i 60hz je sasvim dobar za nekih 1500kn.

Citat:
Ja sam prešao na 144hz.
Ne bi se mogao vratiti na 60hz nikako. Vidi se razlika, pogotovo ako je moguće staviti na 144hz u opcijama. Ali na mom monitoru slika nije baš najbolja. Jebiga, monitor od 2500kn.

Znači slika ni pod razno ne može biti u rangu VA i IPS-a, kažem jedino da se ide na 144hz, ali to ne dolazi u obzir u budžetu do 1000kn tako da TN nikako.

Uzmeš nešto slično ovome: klik, klik

Ja kući na VA, kad dođem na posao na TN bude mi promjena, čak ovaj prastari 17" 4:3 na mom stolu još istoleriram, ali kod kolege koji ima novijeg 16:9 AOC-a ajme majko, pomaknem glavu 5cm imam zatamnjenja na nekim dijelovima ekrana, gamma shift, gubitak boja. Čak kad ovako gledaš u izlozima upaljene TN vs ostali side by side nije bog zna kako velika razlika, ali vidiš razliku tokom korištenja

Također TN ti jednostavno ni pod razno ne može pokazati uniformiranu boju, istu na svim dijelovima ekrana. Ima masu sintetičkih testova koji se mogu isprobati po netu. Eto npr. jedan test - stavi jedan folder na gornji dio ekrana, jedan na donji. Napravi print screen, izreži jednog foldra sa slike u paintu ili nečem i stavi pored ovog drugog - neće biti iste boje, odnosno tona. Ja sam čak prije imao dosta dobrog starog TN-a, dosta toga novijeg sa tom matricom mi djeluje još gore.
« Zadnja izmjena: 08. Travanj, 2018., 12:34 andrash »

Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #298 : 08. Travanj, 2018., 16:07 »
Kao šta rekoh, osobno preferiram IPS naspram TN-a. U svom tekstu inzistiraš na kvaliteti prikaza u smislu boja, kontrasta, gamme pa i kuta gledanja, a to sam već sve prethodno pojasnio. Meni su te navedene osobine za moje potrebe krucijalne, no ima korisnika kojima i nebi bile. Bolji je i teleskop od dalekozora pa ne treba svakome. Zar netko ko radi u officeu, programira i surfa ima koristi od tih karakteristika ? Takvom korisniku su prioriteti blagi prikaz slike i flicker-free, odnosno da oči ne pate niti nakon 2-3 sata gledanja u bijelu podlogu. IPS blješti, a neki modeli blješte pretjerano. Budući da je budžet nizak, šansa da će bosti u oči te izazivat nelagodu ili čak lagane glavobolje je visoka. Meni su čak i stari jeftini TN paneli padali lakše na oči od skupljih IPSova, a kući zapravo iman IPS laptop panel i monitor. Oba sam kalibrira i osim dobivanja na kvaliteti slike, olakša sam si život i po pitanju očiju, iako čak i tako dobro podešeni i dalje blješte dovoljno da ipak treba u maloj mjeri pripazit pri korištenju.

Nadalje, citati drugih korisnika koje si naveo govore isključivo o takozvanim gejmerskim monitorima koji imaju nepotrebne karakteristike i to najviše naplaćuju. To su po mom mišljenju u 90% slučajeva šroteks ekrani koji se fokusiraju na pogrešne karakteristike, a ljudi to puše kao duhan. Recimo ekran od 350€ (27'', 144Hz, 1ms, LG/Samsung ili neko nabrijano ime + gaming naglašeno, pa onda još posebni omjeri poput 21:9, zakrivljenost i nekakve fancy, mini nazovi tehnologije), ajmo reć da su troškovi proizvodnje takvog monitora iznosili 120€. Pored gore navedenih stavki, koliko je od te cijene spalo na samu kvalitetu slike ? Drugim riječima, ljudi plaćaju za gluposti jer ne znaju, to su šroteks monitori koji zarađuju na svemu osim kvalitete slike, čak i na imenu. Uostalom, ja nebih nikad kupio TN pored IPSa na 5-6ms za bilo kakvo igranje, toliko o toj mainstream znanosti. 

Odg: Preporuke za kupovinu monitora
« Odgovori #299 : 08. Travanj, 2018., 17:20 »

Uzmeš nešto slično ovome: klik, klik

Ja kući na VA, kad dođem na posao na TN bude mi promjena, čak ovaj prastari 17" 4:3 na mom stolu još istoleriram, ali kod kolege koji ima novijeg 16:9 AOC-a ajme majko, pomaknem glavu 5cm imam zatamnjenja na nekim dijelovima ekrana, gamma shift, gubitak boja. Čak kad ovako gledaš u izlozima upaljene TN vs ostali side by side nije bog zna kako velika razlika, ali vidiš razliku tokom korištenja

Također TN ti jednostavno ni pod razno ne može pokazati uniformiranu boju, istu na svim dijelovima ekrana. Ima masu sintetičkih testova koji se mogu isprobati po netu. Eto npr. jedan test - stavi jedan folder na gornji dio ekrana, jedan na donji. Napravi print screen, izreži jednog foldra sa slike u paintu ili nečem i stavi pored ovog drugog - neće biti iste boje, odnosno tona. Ja sam čak prije imao dosta dobrog starog TN-a, dosta toga novijeg sa tom matricom mi djeluje još gore.

Hvala na prijedlogu, taj Dell mi je bio prvi kojeg sam razmišljao uzeti. Njega koristimo na faksu (samo od 22") i svidio mi se. No ipak sam odlucio jos malo pogledati, tako da se sada troumim između njega i ova dva BENQ-a. Drugi nema matt ekran pa me to malo odbija.
https://edigital.hr/monitor/benq-gw2406z-24-led-monitor-p472647?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click
https://www.alzashop.com/24-benq-gw2480-d5100547.htm
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9