Warhammer Online: Age of Reckoning [PC]
Za kojih par tjedana trebao bi nam izaći novi MMORPG u svijetu Warhammera koji bi se mogao uspoređivati sa legendarnim World of Warcraftom. Pročitajte sve što ste željeli znati o Warhammeru Online.

Warhammer Online je započela tvrtka Climax Online, ali su službeno ukinuli rad sredinom 2004. godine zbog visokih troškova izdavanja. Ipak rad na igri je konačno prestao tek krajem 2004. godine, zbog problema sa ostvarivanjem izdavačkog ugovora. Naš junak, Mythic Entertainment, sredinom 2005. godine kreće iznova sa projektom Warhammer Online. Mythic je uspio izbaciti nekoliko uspješnih MMO-a, od kojih je vjerjoatno najpoznatiji Dark Age of Camelot. Uz Mythic tu je i Games Workshop koji rade sa njima i koji su zaduženi da igra ne odstupa od svoje prvobitne ideje, Warhammer Fantasy tematike. Budući da je World of Warcraft najpopularnija MMORPG igra, neizbježne su neke usporedbe sa njom.
Warhammer Online ( u daljnjem tekstu WAR ) će se bazirati kao igra Realm vs Realm (RvR — kraljevstvo protiv kraljevstva — u WoWu su Realm-ovi bili serveri na kojima su igrači igrali ), što bi značilo da se možete boriti protiv sa svojom rasom protiv protivničke rase ( npr. Empire vs Chaos). U igri će postojati kao i u WoWu dvije strane, Order (red) i Destruction (uništenje, kaos), a svaka strana će imati 3 rase. Svaka rasa će imati još nekoliko klasa, od kojih će neke biti dostupne samo toj rasi.
Order Dwarfs (patuljci — oni bradati sa sjekirama, a ne Mini-Me iz Austin Powersa ) koji kao i u svakom fantasy svijetu su poznati kao radnici, izumitelji i graditelji. U svijetu Warhammera njihova vojska je poznata kao Oathbearers (jer su dali zakletvu kralju ), a dužnost im je pronaći potrebne materijale i resurse, što samo najsposobniji patuljci mogu. Trenutni kralj im je Thorim Grudgebearer koji živi u glavnom gradu patuljaka Karaz-a-Karaku, ili ljudima poznatom kao Everpeaku. Odani su tradiciji i srčani su ratnici, a kao i snage Imperija su prihvatili barut i uporabu pušaka i topova. Njima su dostupne sljedeće klase: Ironbraker (tank – oklopljeni ratnik koji može primiti jako puno štete, ali i boriti se sa više protivnika odjednom), Engineer (ranged – za razliku od tanka, on napada iz udaljenosti i daje veliku štetu bez obzira da li je lik baziran na čarolijama (spell) ili lukovima i strijelama), Runepriest (support – oni pojačavaju saveznike i mogu ih liječiti, ali isto tako daju negativne statuse i štetu protivnicima ).Ono što bi činilo Warhammer Online jedinstvenim, jest mogućnost da patuljcima raste brada, ili da Orkovi rastu kako napreduju, ali ta mogućnost će možda biti naknadno ubačena, jer neće biti dostupna u vrijeme izlaska igre. Igrači će moći stavljati na sebe trofeje, npr. kao što su lubanje protivnika. Prije svake bitke igrač će moći odabrati jednu od taktika, koja će mu dati određene prednosti, a isto tako i utjecaj morala, koji će biti dostupni što igrač više sudjeluje u bitkama. Oklop igrača će se moći podešavati tako da će uistinu svaki igrač moći biti jedinstven. Jedna od novina bi bio i takozvani ‘collision detection’ (detekcija sudara) koji bi dopuštao da prolazite kroz prijateljske igrače i NPCove, ali ne bi mogli prolaziti kroz neprijatelje. Tako si zamislite da tank drži jedan ulaz u klanac, i protivnik ne bi mogao prići kroz njega, već samo ga lagano gurati, što bi olakšalo držanje nekih važnijih točaka, a usput bi bilo lakše vašim ranged i support likovima da se brane iza vašeg tanka.
Kao što sma rekao u početku, Warhammer Online se bazira na Realm vs Realm borbi. To znači da ako odaberte patuljka, vaša glavna borba biti će ona protiv zelenokožaca, ali isto tako moći ćete pomagati vašim saveznicima u njihovoj borbi. Rase su uparene na sljedeći način; Dwarfs – Greenskins; Empire – Chaos; High Elves – Dark Elves. Postoje četiri glavna tipa RvR bitki; Skirmishes (nasumična PvP borba), Battlefields (bitke sa određenim ciljem u posebno određenim RvR dijelovima), Scenarios (ponavljajuće određene bitke protiv druge rase potpomognute sa NPCovima — instance), i Campaigns (invazije na protivničku zemlju i zauzimanje gradova). Svi događaji u WARu pridonose kampanji, što je i glavni cilj igre. Sve navedene bitke donose ‘Victory Pointove’ (VP) koji su mjerni pokazatelj napredovanja pri zauzimanju određenog područja. Glavni cilj igre je zarobiti protivnički grad, a kako uspijevate zarobiti područja tako suprotstavljena strana kontrolira sve manje područja, dok im se ne nađete pred gradom. Naravno, ako jedna strana izgubi područje, ona ga može i vratiti, te tako nastaje i neizvjesnost i natezanje oko područja. Ako jedna strana uspije doći do grada i kako će ga napadati (vjerojatno uspješno), tako će poraženi igrači biti pasivno sve jači i jači dok ih ne izbace iz grada i zatvore vrata. Isto tako VP-ove donose i osvajanja dvoraca. Čak i ako nijedna strana ne kontrolira dvorac, NPCovim će biti razmješteni po dvorcu da bi se dobila neka realnost u težini osvajanja. Ako uspijete osvojiti dvorac, izgled dvorca će se promijeniti u taj rase koja ga je osvojila, ali će struktura dvorca ostati netaknuta. Oprema (čitaj oružje) za opsadu će se nalaziti kraj svakog dvorca, a branitelji dvorca će ga moći uništiti kako bi otežali osvajanje. Postoje 4 tipa opsadnog oružja: ovan za probijanje bedema; baliste za protivničke igrače ili opsadno oružje; topovi, katapulti, katapulti za AoE (area of effect) štetu; te kipuće ulje koje se može bacati sa zidina.
Kao što sam ranije naveo, usporedbe sa World of Warcraftom su neizbježne, i moje je mišljenje da iako možda neće doegnuti tu slavu koju je postigao WoW, Warhammer Online donijeti će puno novina u svijet MMO-a i vjerujem da će se isplatiti svakome tko ga kupi. Potrošio sam nekoliko mjeseci na WoW i nije mi žao, ali nije lako kada početak igre možeš i sam rješavati questove, a kasnije se moraš dogovarati sa ljudima da ti pomognu. To i nije tako loše, ali je teško ako si naviknut sam igrati, a WAR će se otpočetka temeljiti na zajedništvu.U vrijeme pisanja ovoga teksta još je ostalo tek par tjedna do izlaska, i iskreno jedva čekam da izađe i da je zaigram.
Za sam kraj, po dobrom starom običaju HCL-a donosimo vam nekoliko najzanimljivijih trailera iz ove igre. Zavalite se, kliknite na play i odgledajte ih svih. I naravno ne zaboravite baciti koji komentar ispod, a ako ste za nešto dublje diskusije o ovoj igri, njenoj kvaliteti u odnosu na WoW ili nešto sasvim treće, dođite i na naš forum pa i tamo recite svoje mišljenje.
Za još više informacija o ovoj igri pročitajte i naš naknadno objavljeni Weekend Preview tekst u kojm iznosimo naše doživljaje iz beta faze ove igre koju smo probali. Klik ovdje za čitanje tog teksta.
demo
18.08.2008 - 16:42Jedva čekam da izađe, najvjerojatnije kupujem
Dobra najava :cheers: