HCL.HR

Gameri Okruglog Stola: Jednokratne društvene igre

Erna Fučić 19.11.2017.   •   4 komentara


Unazad nekoliko godina, na tržištu društvenih igara pojavile su se proizvodi bogatog sadržaja, ali jednokratne namijene. Cjenovno se ne razlikuju od ostalih, pa smo se osvrnuli na njihovu pravu vrijednost.

jednokratne-igre-6

U zadnjih nekoliko godina pojavio se pojam Legacy tipa društvene igre, a ova jedinstvena mehanika bila je nalijepljena na već kultni Pandemic. Konkretno, Pandemic Legacy Season 1 poharao je police trgovina po svijetu i u kratkom roku se popeo na sam vrh renomirane BGG ljestvice top igara!

Obični smrtnik si nekako temeljnom računicom ne može objasniti kako su se ljudi tako lako pomamili za igrom sa zapravo 0 reigrivosti (replayability), kad je upravo ta odlika ono što garantira value- for- money u našem hobiju. Više je razloga kumovalo ovom naizgled kontradiktornom razvoju popularnosti. Naime, osnovna mehanika igre je poznati naslov Pandemic, kooperativna igra u kojoj četvero suigrača nastoji spasiti svijet od epidemije različitih bolesti. Pandemic nudi jednostavna pravila i služi kao idealna igra kako za početnike, tako i za hardcore igrače, radi svoje podesive težine igre.

Igrači igraju ‘protiv igre’, a vjerojatnost i brzinu rasprostiranja zaraze si sami slažu putem namještanja posebnog špila karata. Za uspješno savladavanje zaraze, pa tako i pobjedu nad igrom, moraju se sinkronizirati u odrađivanju svojih akcija, te u potpunosti timski raditi prema cilju čišćenja svijeta od mutirajućih bacila. Pandemic Legacy je sve to, ali i puno više. Naime, za oko 400 kuna svih četvero igrača ubacuju se u tim profesionalaca koji će spasiti svijet od epidemije (idealno) unutar 12 ‘kampanja’.

Kampanja predstavlja zapravo jedan mjesec u igri, a na kraju svakog tog mjeseca, ako ste uspješno dostigli ciljeve i ispunili uvjete za prethodni, smijete otvarati tajni paket za sljedeći. Ovi tajni paketi sadržavaju dodatna pravila za igranje, ili preinake; posebno označavanje ploče, pa čak i uništavanje nekih komponenti! Dakle, suigrači su dio posebne avanture, skoro jedinstvene za njihov tim!

jednokratne-igre-1

Naravno da je užasno zahtjevno postići 100% uspješnosti igranja, stoga vam igra nudi i resetiranje ako zeznete, te se ona može odigrati do čak 24 kampanje. U prosjeku bi to značilo da ćete Pandemic Legacy na stolu vidjeti sigurno 15-20 puta! To znači da bi Pandemic Legacy bio sigurnih godinu dana aktivan dio vaših gamenightova. Nakon svega ovoga, činjenica da jednom kad završite igru ona više nije ponovo igriva zapravo ne ispada toliko strašna, ni skupa, jer ste sakupili izvanredno iskustvo hrabrog pothvata s vašim društvom!

Na ovogodišnjoj konvenciji Spiel Essen ’17 predstavljen je i Pandemic Legacy Season 2, koji je bio nestrpljivo očekivan od fanova diljem svijeta! Ipak postoji i svojevrstan minus ove igre, jer zahtjeva da uvijek u timu budu isti sudionici, koji su prošli sve prethodne kampanje, te znaju sve nove cake i preinake, jer bilo tko novi će se teško poloviti u toj šumi informacija.

jednokratne-igre-3

Nedugo nakon Pandemic Legacy Season 1, pojavila se kompetitivna 4X igra SeaFall, smještena u zlatno doba pomorstva i osvajanja morskih prostranstva. U ovoj zahtjevnoj igri, igrači legacy mehanikom plove neistraženim područjima, otkrivaju otoke, postavljaju vlast i trgovinu, te se bez milosti bore. Ako ste obožavatelj te ere, volite zaploviti maštom i brodovima, te se možete uživjeti u preko 500 kapetanovih unosa u dnevnik koji dolazi uz igru, onda ćete joj moći i oprostiti najveću zamjerku igrača – mjestimično nezgrapno složen set pravila.

Najnovija i dugo iščekivana legacy igra je Charterstone, kompetitivnog tipa za do šest igrača. Dizajner igre je Jamey Stegmaier, otac hita Scythe, a nipošto se ne smijete dati zavarati pitoresknim ilustracijama igre. Mehanika je ozbiljni euro tip igre, uz upravljanje resursima i razvojem likova. Igru započinjete u zajedničom seocetu s ostalim suigračima, šačicom resursa i pravila, te se bacate u posebnu avanturu. Ono što Charterstone čini drugačijim od dosadašnjih navedenih legacy igara, je činjenica da kada prođete legacy dio, ostaje vam u potpunosti čitava igra za ponovno igranje bez kampanja.

jednokratne-igre-4

Od ostalih jednokratnih igara koje trenutno haraju tržištem svakako se mora izdvojiti T.I.M.E Stories. Ova zaista jedinstvena igra, koja prilikom vaše kupovine osnovne kutije dolazi s pločom i komponentama, te prvim scenarijem. Osnovna premise igre je da ste tim od maksimalno četiri posebna agenta budućnosti, koje se šalje u neko prošlo da zauzmu različite likove i kroz njihove identitete riješe zadani misterij.

Sama ploča i komponente osmišljeni su kao svojevrsna konzola, u koju ‘učitavate’ konkretan scenarij putem zadanog redoslijeda  slaganja karata, čime tvorite lokaciju koju ćete imati na raspolaganju istraživati. Svaki lik koji vam je na raspolaganju ima određene karakteristike, vještine i slabosti, stoga već samim odabirom koga ćete utjeloviti može itekako utjecati na uspješnost rješavanja misterija.

time stories

Kako i samo ime igre sugerira, vaš tim je ograničen vremenom koje brzinski otkucava svakim vašim kretanjem i/ili akcijom. Na lokacijama ulazite u interakciju s okolinom, s osobama koje tamo zateknete, te se čak ponekad morate i boriti s raznoraznim…pojavama. U svom trudu da ne spoilam dalje ovu posebnu igru, mogu samo još naglasiti da ukoliko vam istekne vrijeme prije rješavanja misterija, smijete resetirati igru i krenuti ispočetka, što je najpovoljnije igrati s istim timom igrača.

U igri je zabranjeno zapisivati detalje tijeka, stoga se morate pouzdati u kolektivnu koncentraciju i pamćenje suigrača. Jednom kada riješite scenarij, dobivate posebne nagrade koje možete iskoristiti u sljedećim scenarijima. ‘Konzola’ ostaje netaknuta, scenarij možete prodati, a vi nabaviti novi za otprilike 150kn. Izdavač redovito stvara nove, prekrasno ilustrirane scenarije, a svakako pozivaju nadobudne spisatelje da pošalju i svoje ideje za moguće izdavanje. Na BGG-u postoji cijela paleta uradaka fanova za print-and-play ukoliko želite isprobati.

jednokratne-igre-5

Ovogodišnji pobjednik Kennerspiel des Jahres je EXIT: The Game. Ova kooperativna igra zamišljena je za do šest igrača, a predstavlja koncept Escape Rooma, samo na stolu. Već sada postoje brojni scenariji, koji uključuju aktivan timski rad, rješavanje šifri i zagonetki unutar par sati. Sudeći po dobivenoj nagradi, igra je jednostavna i savladiva za početnike, a garantira zabavu za društvo također za oko 100kn. No, morate uzeti u obzir da je jednokratna i ponekad se komponente moraju uništavati. Njoj je srodna i kooperativna igra Unlock!, čiju osnovnu verziju možete dobiti u print-and-play inačici, a koristi i aplikaciju za navođenje kroz igru.

U današnje doba ekscesivnog konzumerizma, jednokratne igre doimaju se pak kao nepotreban trošak i prolazna zabava. No, taj trošak se mora staviti u određenu perspektivu ostalih troškova jednokratnih zabava – kina, koncerata, izlazaka itd. Na kraju večeri, ono što nadilazi samu potrošnju  je vaš doživljaj s društvom s kojim volite provoditi vrijeme. Ukoliko se odlučite stvoriti posebna sjećanja s vašim društvom kroz igranje bilo koje od prethodno navedenih igara, mi garantiramo da taj trošak sigurno neće biti uzaludan!

jednokratne-igre-2

Čitajte nas i dalje, jer sljedeći tjedan ulazimo u potpunu SF atmosferu recenzijom Kickstarter hita Anachrony! Do tada, svakako bacite oko na naš YouTube kanal, gdje možete pronaći naše podcaste na temu društvenih igara, i općenito geek sadržaj. Svratite i na našu FB stranicu Gameri Okruglog Stola, za informacije i najnovije vijesti iz svijeta društvenih igara, te pogledajte naš Twitter i Instagram!

Komentari (4)

  • SemirTheChosen

    19.11.2017 - 15:51

    Volim tabletop igre i veoma cijenim Gamere okruglog stola kao kanal tako da samo naprijed!

    • Sonjo

      @SemirTheChosen, 19.11.2017 - 16:17

      Puno hvala na ovakvoj podršci!

  • Kosjenka

    20.11.2017 - 13:06

    Doživljaj jednokratnih igara je po meni baš zato jači jer je jednokratan :). I to su redom neobične igre.

  • KimiM

    22.11.2017 - 08:49

    Meni je TIME Stories super, jedino što treba imati uhodanu ekipu koja će moći igrati barem jednom tjedno.
    Ako se igra rjeđe, dosta toga se zaboravi pa treba proći neko vrijeme da se igrači ponovno užive u scenarij, a ako se igra prečesto, onda nekako to bude tlaka.
    No u svakom slučaju, topla preporuka za nekoga tko ima ustaljenu boardgaming grupu!

Komentirati mogu samo prijavljeni korisnici
PRIJAVI SE ili REGISTRIRAJ i ostavi svoj komentar!

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?