HCL.HR

Forza Horizon – sloboda na obzoru

Zoran Žalac 23.10.2024.   •   4 komentara   •   Retro gaming


Na današnji dan prije 12 godina automobilistički serijal Forza prigrlio je festivalski duh, proširio horizonte i prešao na arkadni model zabave.

Xboxov automobilistički serijal Forza punih je sedam godina bio simulacijski. Pazilo se na autentičnost u vožnji, pucalo se na korektno utrkivanje. A onda se 2012. pojavila drugačija ideja zvana Forza Horizon. Tom je igrom Forza dobila svoj arkadni spin-off kojega je obilježila sloboda kretanja otvorenim svijetom.

Taj je svijet u prvoj Forzi Horizon bio baziran na američkoj saveznoj državi Colorado, a imao je festivalsku atmosferu koja je postala temelj za sve kasnije igre ovog serijala. Igrač je vožnjom i utrkivanjem gradio popularnost tijekom Horizon festivala te si tako otključavao nove utrke te izazove. Kao i u sličnim arkadnim igrama (NFS, Burnout), ovdje smo imali sustav bodovanja za adrenalinsku vožnju s driftanjem, skakanjem i sl.

Slično kao u Test Drive Unlimited igrama mogli smo kupovati garaže, sređivati i nadograđivati vozila. Novost je tada u Forzi bila mehanika pronalaska zapuštenih automobila u svijetu, koje se potom moglo restaurirati do voznog stanja. Tu su mehaniku kasnije počeli koristiti i brojne druge arkadne vožnje. Forza Horizon također je postala poznata po netipičnim utrkama protiv aviona, helikoptera i sl.

Forza Horizon ostala je upamćena po netipičnom utrkivanju protiv letećih vozila.

Po izlasku je igra, kao ekskluziva za tadašnji Xbox 360, bila jako dobro prihvaćena i od kritike i od publike. Nije poznato u koliko se primjeraka prodala, ali smo već dvije godine kasnije dobili nastavak. Serijal je nakon toga nastavio rasti te je već Forza Horizon 3 postala najigranija stvar u čitavoj Forza franšizi. A onda je peti dio u konačnici postao i najigranija igra utrkivanja stvarnim / licenciranim automobilima. Nažalost, te licence su istekle 2016. godine te je igra tada uklonjena iz prodaje.

Što vam je to 'Gaming kalendar'?

Komentari (4)

  • vragec25cro

    23.10.2024 - 21:39

    Kolko zmam sve starije Forze horizon uklonjene iz prodaje.Ja imam samo forzu horizon 3 na disku i fh5 digital

  • PrydaCro

    23.10.2024 - 23:09

    Imam je digitalno na x360 i odlična igra pogotovo za to vrijeme, nedavno kupio fizičku FH3 nekako mi najdraza.

  • Iceman73

    24.10.2024 - 08:01

    Nema bolje zabave na 4 kotača,pokušavali su drugi kopirati Forzu Horizon,al niti blizu!

  • 312AE

    24.10.2024 - 09:18

    Dobre su starije Forze,dali Horizon ili Motosport, bilo je više igre, a manje online ovisnosti. Prvi Horizon iako za danas puno jednostavniji,još se uvijek ljepo da igrati. Dobra baza za sve ostale dijelove.

Komentirati mogu samo prijavljeni korisnici
PRIJAVI SE ili REGISTRIRAJ i ostavi svoj komentar!

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?