HCL.HR

Novosti iz svijeta hardvera

  • 1058 Odgovora
  • 373012 Hitova
*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #360 : 04. Lipanj, 2016., 13:17 »
https://www.youtube.com/watch?v=PJ5wYVu-tM8

Odličan video o RX 480

Interesantno. Pogotovo ovo o potrošnji RX 480 i potencijalnoj RX 490 za koju je info pročitao između redova. Uzmite u obzir da ovo ima određenu težinu, iako se radi o čistom nagađanju, jer je taj frajer pogodio sve o gtx 1080 i gtx 1070.

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #361 : 04. Lipanj, 2016., 13:36 »
Stvarno zanimljiv video i vidjet ćemo što će biti u skorijoj budućnosti. No ako će dosita RX490 koštati 300$ to će biti pravi boom!

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #362 : 04. Lipanj, 2016., 13:42 »
Zapravo su oni puno toga natuknuli sa onim slajdovima, kao ovo da bi mogla postojati još jedna 300$ grafa, ali očito nije nitko ubro. Pametan momak. Ali naravno treba to uzeti sa zrnom soli, jer nitko ništa ne može garantirati, samo je dosad dobro pogađao

Jedna stvar je 100% sigurna - postojat će barem još jedna grafa na polaris 10 čipu. Prema svemu sudeći neće biti slabija od RX 480, jer bi ona izgleda trebala pokrivati taj "minimum VR req. znači R9 290/290X" segment što je od početka marketing tog čipa. Znači druga može biti samo jača. Sad koliko pitanje je, ali vrlo vjerojatno malo slabija od gtx 1070 (i naravno jeftinija).
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj, 2016., 13:48 andrash »

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #363 : 04. Lipanj, 2016., 13:47 »
Ma dosta ima tu logičnosti kao što je i AMDov slijed imenovanja grafi.
Bila je 280 i 290, pa 380 i 390, sad je logično da će nakon 480 doći i 490.


Isto tako logično je da RX480X glupo zvuči, no to ne znači da je neće biti, nego možda će ju drukčije nazvati (bubam) RX480S ili tako nešto.


I to ako RX490 bude blizu ili podjedjanaka s GTX 1070 je dobra viest pogoltovo poradi cijene.
Ali mene zanima kako će njihov high end konkurirati budućoim nVidiinim karticama kao što su GTX 1080ti i novi Titan (ako ga uopće i bude).
Ovo mi nije toliko zanimljivo, ali shvaćam da upravo ovaj segment privlači šioruku masu jer si ne mogu svi priuštiti skuplje kartice.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #364 : 04. Lipanj, 2016., 14:01 »
Ova amd-ova naming shema otkako su uveli R pa nešto je skroz bez veze.

Nejasno je što im X u RX predstavlja jer to poslije R ne označava generaciju (nego prvi broj u imenu, znači 2xx, 3xx, 4xx), a R5, R7, R9 im kao predstavlja neku klasu (viši, niži segment), pa bi ona trebala biti R9 480, jer ako X predstavlja 10 isto nema smisla, jer bi to značilo kao da je klasa iznad R9, a zapravo će biti slabija i od nekih R9 grafi iz prošle generacije (fury x, fury, nano možda čak i 390X). Bez veze al što je tu je.

Tako da si ovo u pravu da neće biti RX 480X jer em zvuči glupo, em je mislim čak negdje rečeno da navodno neće više imati X sufiksa. X meni djeluje kao da se ne mogu odlučiti dali će biti R7 ili R9 klasa  :mrgreen:
Kao da R7 480 bude slabija, a R9 480 jači polaris 10. U svakom slučaju 490 će sigurno postojati, samo što će to točno biti (jača polaris 10 ili vega) nepoznato je.

Ugl. izgleda da si u dobro vrijeme prodao gtx 970, jer će njoj sjebat polovnu vrijednost upravo 480, ne toliko gtx 1070 jer je to dvije klase iznad od dotičnih (i po cijeni i po perfomansama). Njena najava je sjebala vrijednost mnogih polovnih grafi i iznad sebe (390x, gtx 980) i ispod (280x, 380x, 380, gtx 960), a R9 290/390 i gtx 970 da ne pričam
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj, 2016., 14:06 andrash »

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #365 : 04. Lipanj, 2016., 14:05 »
Istina i dobro sam procjenio, jer sad ne bih imao ništa. Ovako sam mjesec dana bez grafe, ali isplatiti će se čekanje.
Samo što sam sam sebi više dosadan koliko puta dnevno provjeravam stanje kod dobavljača  :mrgreen:


Zanimljiva će biti ova nova generacija u svakom pogledu. Ima tu prostora za dobar fight između nVidie i AMDa, jedino iskreno mi je žao što nije AMD prvi izbacio svoje grafe, jer bi tada i nVidia morala donekle smanjiti cijene svojih grafičkih kartica.
Ovako još čekamo high end modele od AMDa.


Nvidia trenutno prodaje viši mid i high segment dok AMD je u budget dijelu...

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #366 : 04. Lipanj, 2016., 14:13 »
Zamisli sad tipa koji je recimo nedavno gtx 980 ili R9 390X platio 3500-4000kn, i dođe recimo ova RX 480 za 1800-2300kn, iako možda mrvu slabija, ali nova i uz možda pokoju novu tehnologiju. Dakle oni je praktično moraju za 200 eura prodavati  :wildboy: Ali dobro, uvijek ima ljudi koji ne prate...
Iz tog razloga ne volim preporučivati skupe grafe (iznad 3000kn), jer em vrtoglavo gube vrijednost (čim dođe nova generacija), em nakon 3000kn omjer dobivenih perfomansi jako malo raste, a cijena vrtoglavo.

Navodno nvidia u 9 ili 10 mjesecu izbacuje gtx 1060 (konkurent RX 480), a valjda će i amd do tada, ako ne i prije nešto jače izbaciti, makar jaču polaris 10, jer u vegu iskreno sumnjam ove godine.

« Zadnja izmjena: 04. Lipanj, 2016., 14:20 andrash »

Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #367 : 04. Lipanj, 2016., 15:53 »
andrash upravo zbog toga smatram da je najbolji period za kupnju nove graficke kartice nekih mjesec-dva do 6 mj nakon lansiranja nove generacije od strane oba tabora (i nVidie i AMD-a)

Samo kvragu i AMD i njihova nomenkluatura kartica, trebaju preći na neki jednostavniji i jasniji sistem poput nVidie. ATI je taj posao puno bolje radio...
Recimo da im se perjanica tvrtke zove Radeon RX 4900 ili RX 4800 i da konkurira GTX 1080, zatim da izbaci i jednu Radeon RX Fury, pa Radeon RX 4700, RX 4600 a onda slabije modele zvati tipa Radeon R 4500, R 4400, itd... Ne mogu vjerovati koliko se AMD zakopava i glupira s tim svojim nazivima da sam ja u roku 30 sekundi smislio bolji način nomenkluature od čitavog njihovog menadjment tima jebo ih ja nesposobne.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #368 : 04. Lipanj, 2016., 16:16 »
Može i bolje od toga. Čemu 4 znamenke, ne treba to nikome. Recimo obje firme da žele mogle su grafe nazvati po dvije znamenke (jedna za generaciju, jedna za klasu), eventualno koje slovo (R kao radeon, nvidija da ostavi gtx i recimo ti sufikse iako ni oni nebi bili potrebni u takvoj shemi)
Ili doslovce pravim imenima, recimo Fury 1, Rage 2 itd. Za budžet modele neka nova imena "scorpio" serem bez veze, ali shvaćaš poantu

Recimo gtx 1080 je isto bez veze ime i mnogi su vjerovali da će nvidia smisliti nešto novo. Primjera radi upišem ju u nabava.net, ali prije nje mi izbaci 5-6 stranica laptopa sa 1080p rezolucijom i određenom gtx grafom. Njima je ovo bila idealna prilika da pređu na novu naming schemu zbog više razloga - dobivaju nepotrebnu 4 znamenku, ime jedne grafe poklapa se sa popularnom rezolucijom (problemi sa tražilicama i kategorizacijom), prelaze na novi proizvodni proces nakon 3 generacije pa im je bila idealna prilika da se osvježe novim nazivima koji bi simbolizirali taj veliki skok. Međutim ajd, nikog nije ime naružilo što bi rekle babe
« Zadnja izmjena: 04. Lipanj, 2016., 16:18 andrash »

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #369 : 04. Lipanj, 2016., 16:18 »
Na nabava.net se GTX 1080 nalazi pod imenom GTX 108 bez zadnje 0...
Tako da je to pomalo banana, ali da ako upišeš GTX 1080 dobiješ hrpetinu (preko 200) ponuda ničega, uopće nema grafičke...


*

kveki

  • **
  • 512
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #370 : 04. Lipanj, 2016., 17:35 »
Taman sam mislio kupiti r9 380x i i5 6500 i sada najave ovo i razmisljam si dal da ipak pricekam  :wildboy:

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #371 : 04. Lipanj, 2016., 17:36 »
Nemoj ni razmišljat nego samo pričekaj.
Možeš kupiti proc pa biti na integruši privremeno ili na staroj grafi. A kasnije samo kupiš novu.
Sada se definitivno ne isplati ništa uzimati.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #372 : 04. Lipanj, 2016., 19:10 »
Yep, najbolje čekati - pcper

*

HighEnd

  • ****
  • 1329
  • To the limits!
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #373 : 06. Lipanj, 2016., 06:15 »
Evo dvije novosti:

MSI GTX 1080 GAMING Overclocking test

Riječ-dvije o ovoj MSI 1080 GAMING zvjerki. Naime, ona ima prilagođeni MSI-ev 10-fazni PCB sa backplateom sa Twin Frozr hlađenjem, radi bolje od referentne Founders Edition, 10 stupnjeva niže u full stress modu i nekoliko dB tiše.
MSI već na stock taktu ima brzinu od 1709 MHz umjesto referentnih 1607 MHz, memorija je na istom taktu kao i stock. Na OC-u nudi boost na oko 2 GHz što je vrhunski i kao takva je brža od Founders Edition verzije koja radi na 2100 MHz što je paf, memorija ide na oko 10% više. Daje preko 20500 bodova u FireStrike-u, usporedbe radi 980 Ti je na oko 15500 a 1080 FE na maksimalnom oc-u je oko 20400 (manje od MSI iako je takt jednak).
Po meni ova MSI je prava mjera za nekog gamera. Treba sačekati testove Gigabyte-ove G1, te posebnih EVGA serija kao i ZOTAC koji bi ovaj put mogao iznenaditi.
Ovo što se priča da je boost nestabilan jer se stalno mijenja su gluposti jer grafička kartica se prilagođava ovisno o aplikaciji koju pokreće i uvjetima rada u istoj. Nekad puca viši takt, nekad kada iz takta ne može izvući performanse, mijenja nekakve computing izračune čime snžava takt ali povećava performanse (nisam najbolje to shvatio), ali da ne duljim, kartica osim što izvrsno izgleda, izvrsno i radi, te mislim da će upravo ona zamijeniti moju ''prastaru'' Gigabyte-icu i fino se uklopiti u matičnu ploču koja je također MSI :)


Total War WARHAMMER DX12: PC graphics performance benchmark review

Tu zorno vidimo moć najnovijih grafičkih kartica u DX12. Prikazano prema rezolucijama od 1080p, WHD i UHD 4K. Rezultati će vas iznenaditi kad pogledate višlje rezolucije! Čekam komentare. :)

Fury X je u svim rezolucijama brža od Titan X i 980 Ti i kako rezolucija raste, to je prednost veća.
No iznenadila je GTX 1080 koja u 1080p rezoluciji ima prednost od jedva kakvih 5% naspram Fury X ali na 4K i 1440p je oko 20% brža od Fury X.
GTX 960 katastrofalni rezultat (čini se da je to ustvari optimizirani Kepler od 760 koja daje čak i bolji rezultat u jednom drugom testu, sramota za nVidiu, ja da sam kupio GTX 960 tužio bi ih).

Kao prvo i prvo ljepiš review koji je objavljen i prokomentiran par redaka iznad tvog komenatara, a kao drugo jos neznas ni razlike između MHz i GHz "Na OC-u nudi boost na oko 2 GHz što je vrhunski i kao takva je brža od Founders Edition verzije koja radi na 2100 MHz" nije mi jasno kako 2GHz=2000MHz moze biti brze od 2100MHz??

Isto tako vec u par reviewa je potvrđeno da se gtx 1080 muci i da stabilnih 2GHz odrzi a kamoli 2100MHz, i potvrđeno je ono sta sam pricao da ce ovi custom modeli donjeti samo bolje temprature, visak konektora za napajanje i bolja fazna regulacija neznace nista kada graficka udara limite i prije nego se javi potreba za dodtanim konektorima za napajanjei vecom voltazom.

Šta se tice padanja taktova, to se inace zove trotlanje, a dolazi usljed povisene tempreature graficke karte sta rezultira snizavanjem radne frekvencije. Inace graficka mora raditi pod frekvencijom na koju je namjestena bez ikakvih padanja taktova bez obzira na zahtjevnost igre ako je stabilan overklok.

Kod padanja taktova  je najgore sta ako grafa radi na manjim taktovima od namjestenih dok zakljucas igru na 60fps i dođe ti situacija u kojoj se naglo poveca potreba za vecom frekvencijom, dolazi do velikog pada u FPS-u jer graficka ne stigne na vrijeme dignuti takt sta rezultira stucanjem i trzanjem igre u bitnom trenutku.

Šta se DX 12 tice, za warhammer neznam kakva je situacija, vjerojatno igra ne koristi puno asynca, ali na Quantum break-u, Hitman-u i Ashes of the Singularity-u su razlike u 5 posto.
« Zadnja izmjena: 06. Lipanj, 2016., 06:20 HighEnd »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Novosti iz svijeta hardvera
« Odgovori #374 : 06. Lipanj, 2016., 11:17 »
Postoje procjene da bi gp102 grafe (titan, 1080ti) mogle biti 40-50% jače od gp104 (gtx 1080) i da bi mogle doći do kraja godine (pogotovo ako budu gddr5x, što je vjerojatnije). Ako bi to bilo istinito već pričamo o prvim proper 4K grafama

HighEnd

Warhammer ne samo da koristi async, nego je po developerima i jako važan dio igre
« Zadnja izmjena: 06. Lipanj, 2016., 11:21 andrash »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9