HCL.HR

Overclockanje i5 2500k

  • 11 Odgovora
  • 5223 Hitova
*

mcrne

  • *
  • 69
Overclockanje i5 2500k
« : 28. Listopad, 2013., 14:26 »
Pozdrav,

Imam kompjuter već 2 godine i funkcionira bez ikakvih problema. Sjećam se kad sam kupovao kompjuter da sam čitao da je taj 2500K vrlo fleksibilan procesor koji bi bez problema mogao raditi i brže. Lagano završava garancija pa se bavim idejom da probam overclockirati taj procesor.

Pretpostavljam da bih trebao novi cooler - čitao sam da je Coolermasterov Hyper 212 dobar izbor. Tu dolazimo do problema - oduvijek sam sam birao sve komponente za svoje kompjutere, ali sam za svaki slučaj pustio da mi to u dućanu slože. Čitam po internetu i čini mi se da je instalacija coolera dosta osjetljiv posao - koje su šanse da sjebem procesor ili matičnu dok to radim?

Uglavnom, pitanja su sljedeća:

Je li taj Hyper 212 okej hladnjak (ako ne - koji je bolji a da nije skuplji)?
S tim (ili coolerom tog ranga) koliko bih dobio na performansama?
Koliko je osjetljiv posao instalacija coolera za nekog tko to nikad nije radio? (ne bih htio sjebati procesor ili matičnu)
Bi li dodatni RAM ili neki drugi jeftiniji zahvat značajnije popravio performanse od overclockiranja procesora?
Kućište mi ima mjesta za još dva bočna i jedan ventilator gore - koliko oni pomažu hlađenju procesora i ima li potrebe da uz cooler procesora instaliram još i te dodatne ventilatore na kućište?

Konfiguracija je:

Intel i5 2500K
Asrock Z68 Pro3 GEN3 - Intel Z68, ATX
Sapphire HD 6950, 2GB GDDR5 256bit
Corsair Force Series™ 3 90GB SATA 3 6Gb/s Solid-State Hard Drive
HDD WD 500GB
DDR3 8GB (2x4GB) Corsair, 1600Hz
Napajanje CORSAIR 650W, TX Series
Case CoolerMaster Gladiator 600, Mid Tower
« Zadnja izmjena: 28. Listopad, 2013., 14:31 mcrne »

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #1 : 28. Listopad, 2013., 14:38 »
Koje performanse bi htio poboljšati?

Nije jeftino, ali SSD i nova grafička (ako ti je do igara) su jedini pravi "whoa" upgrade... Obzirom da SSD već imaš, kao i finu grafičku i dosta memorije, nije mi baš jasno gdje ti pate performanse.

Što se Hypera 212 tiče, bit će dovoljno dobar za manji stabilan overclock. Dodatne ventilatore po kućištu možeš ali i ne moraš staviti... nisu kritičan faktor. Bitan faktor ovdje je i napajanje, koje ti je također solidno...

Instalacija za tvoj slučaj (socket 1155):

How to Install a Cooler Master Hyper 212 Evo CPU Cooler

Overclocking procedura:

Asrock z68 Pro3 overclock - A Basic 2600K Sandy Bridge overclock


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

mcrne

  • *
  • 69
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #2 : 28. Listopad, 2013., 14:49 »
Koje performanse bi htio poboljšati?

...

nije mi baš jasno gdje ti pate performanse.

Iskreno, ne pate nigdje, samo mi je malo dosadno u životu.

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #3 : 28. Listopad, 2013., 14:59 »
xD

ae :hiha:

može se puno i naučiti iz toga svega tako da ono, samo naprijed i sistemski... imaš na netu masu materijala za općeniti overclock, a osobito za i5 2500k i ostale "k" procove



"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

mcrne

  • *
  • 69
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #4 : 28. Listopad, 2013., 15:05 »
Tnx. Daj mi molim te samo definiraj "manji stabilan overclock" :)

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #5 : 28. Listopad, 2013., 15:13 »
a ono, manji tipa da nije 4.5 GHz nego eto, 4. stabilnost ovisi o manjim detaljima za koje nisam baš siguran jer je jedini OC koji sam ja obavio pomicanje slidera u BIOS-u :hiha:


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #6 : 28. Listopad, 2013., 15:29 »
Ja ga konstantno drzim na 4.5@.
Uz ninju3.

*

mcrne

  • *
  • 69
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #7 : 29. Listopad, 2013., 19:37 »
Okej, hvala Cole i Dragster na savjetima... Dakle jučer sam u (polu)zajebanciji rekao curi da hoću taj Hyper 212 za Božić, a ono dočekao me danas kad sam se vratio s posla na stolu.

Naravno, nisam imao izbora nego odmah otvoriti kantu i pažljivo ga ugraditi umjesto Intelovog stock coolera (koji ima okrugli kontakt s kvadratnim procesorom?! wtf?) i čini mi se da nisam ništa sjebao. Već pola sata vrtim Prime95, task manager pokazuje da je procesor opterećen 100%, a utility alat od matične mi pokazuje da je temperatura stabilna na 45-46 (edit: OK, 49-50 nakon sat vremena, očito ipak malo duže treba testirati :)) dok procesor radi na 3,4 gigaherca. To je dakle bez ikakvog overclockanja, a vrijedi napomenuti i da mi je kućište trenutno otvoreno s obje strane nakon što sam instalirao cooler.

S obzirom na gore navedene podatke, može li netko iskusniji dati svajet koliko da probam dignuti brzinu procesora i kako dalje da testiram ovo?
« Zadnja izmjena: 29. Listopad, 2013., 19:59 mcrne »

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #8 : 29. Listopad, 2013., 20:04 »
Jedno duze vrijeme sam ga drzao na 4.8@
Stavi slobodno na 4.2@ ili 4.4@

*

mcrne

  • *
  • 69
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #9 : 29. Listopad, 2013., 20:11 »
Okej. To radim samo dizanjem CPU ratio multipliera ili da išta drugo čačkam?

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #10 : 29. Listopad, 2013., 22:01 »
Imas tam dva načina, jedan do drugog.
Jedan je mnozitelj, a drugi ti automatski dize od 3.4 do 4.8,  svakih 0.2 Ghz

*

mcrne

  • *
  • 69
Odg: Overclockanje i5 2500k
« Odgovori #11 : 26. Studeni, 2013., 20:33 »
Lock ovdje please. Već tjednima fino radi na 4 gigaherca, malo sam ga dizao i na više frekvencije, bilo je stabilno, ali za to zaista nema potrebe trenutno, pa reko bolje da se ne igram bezveze.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9