HCL.HR

Piratstvo - za ili protiv?

  • 110 Odgovora
  • 11604 Hitova
*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Odg: Piratstvo - za ili protiv?
« Odgovori #105 : 27. Siječanj, 2013., 23:33 »
Nezz. Ozbiljnosti rasprave radi (lol, dosadno mi je), stvar je u lokalnom mentalitetu. Ono, ljude boli kurac za piratluk kod nas, dok su drzave poput Njemacke zapravo rigorizne u kitu sto se tice anti-pirat zakona, pracenja i kazni.

Sve u svemu, svodi se na to da su igre luksuz. Ne bih rekao da su lako dostupna privilegija, vec zbilja luksuz.
Nije nesto sto vam neophodno treba u zivotu, nije nesto bez cega ne mozete zivjeti i nije nesto sto bi trebalo biti osnovni dio zivota.
Tu su kao zabava. Osobno, u zadnjih godinu dana sam na Steamu uspio nakupiti oko 200 igara, prakticki sve tradeovima.
Platis par eura za neku igru kad je na popustu, prodas/tradeas ju za neku drugu(barem dok je ta druga igra nova ili dok nema naznake da ce biti na popustu tako skoro). Na kraju imas neku minimalnu zaradu na tome, 2-15€ u vecini slucajeva. To ti u vecini slucajeva ostaje na PayPalu uz opciju da povuces na bankovni racun, ali posto je sve skupa krenulo od 5€ ulaganja, samo vrtis u krug i gg.
Pa tim zaradenim parama kupis neku igru za koju ti se ne da zajebavat oko tradeanja itd.
Svatko to moze raditi ovih dana. Nije ono, "biznis spika", vec cisto nacin na koji se moze doci do hrpe tog luksuza uz zbilja apsolutno minimalno ulaganje.
A barem postoji puna kifla digital download servisa ovih dana, pa nije problem tradeati tako.
(Tip - pratit ovaj sajt za svakodnevni pregled svih digital download popusta: http://savygamer.co.uk/ )

Al' ono, igre na releasu jednostavno trenutno ne kupujem.
Primarno jer nemam vremena igrati ih odmah na releasu, sekundarno jer je kod nas 40/50/60€ jos uvijek puno novaca.
Pa se onda cekaju popusti i vrebaju gore spomenute prilike za tradeanje.

Piratluk, barem za ljude koji imaju stabilne prihode ili se znaju snaci, je jednostavno opcija da isprobaju nesto i odluce da li zele potrositi pare na to ili ne.
Neki klinac/klinka od 15 godina ionako nece moci kupiti neciju igru, pa za developere/publishere najcesce nema financijskog gubitka.
Oni sa kupovnom moci su ljudi oko 20+ godina, idealno od 21-23 godine pa do 30. godine. Dovoljno mladi da gustaju u igrama, ali dovoljno stari da vec mogu raditi i zaradivati za zivot. I vecina tih ljudi nece kupiti igru ako ju ne moze isprobati ili dobiti konkretne informacije o toj igri. A s obzirom da vecina popularnih review sajtova ima malo... cudnjikave kriterije za ocjenjivanje, ljudi se jednostavno okrenu piratstvu da bi sami provjerili.
S jedne strane se na to moze gledati kao gubitak prihoda, s druge strane se na to moze gledati kao privremeni gubitak.
Nezz, cisto primjera radi, vrebarm priliku da ubodem X-Com ili Borderlands 2 na popustu u zadnje vrijeme. Ima okolnosti zbog kojih ne mogu to obaviti, ali jos uvijek kao potencijalni kupac (i igrac tih igara) imam zelju dati pare developerima/izdavacima tih igara.

Bleh.

Odg: Piratstvo - za ili protiv?
« Odgovori #106 : 27. Siječanj, 2013., 23:51 »
Ali ni to nije kao piratstvo, piratstvo postoji zato da oni koji imaju ista načela, principe i teze kao ja, ne moraju dati ni lipe za ono što bi trebalo biti besplatno. Ovo neću objašnjavati, samo ću postaviti pitanje: Zašto vi svi toliko mrzite pirate?

Ovo + ISPLATIVOST piratizacije je nešto najbolje ikad. Al ako smo svi nasjeli na veliki trol,,, JBG. Svejedno sam se smijao. :wildboy:
CSadria - Kupovi, LANovi, intervjui i izvještaji s događanja iz Balkan/Adriatic regije.
Web - Facebook - Twitch - Youtube

[/url

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: Piratstvo - za ili protiv?
« Odgovori #107 : 28. Siječanj, 2013., 00:32 »
tl dr
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

Gamer101

  • *
  • 28
  • _AxelF
    • Moj forum
Odg: Piratstvo - za ili protiv?
« Odgovori #108 : 28. Siječanj, 2013., 15:03 »
Meh, neću se bzvz svađati! ;) Ako imate kakve stavove u vezi teme, recite, ako mislite srat, serite. :) Ja znam da puno vas ima jako puno iskustva u kupovini i svi ste stariji od mene 2x puta najmanje :) Dakle, ja sam i kupovao i skidao, ali mi je nekako bolje skinuti igru, mountati, instalirati, prebaciti crack i pokrenuti. Ja sam probao prvo Mass Effect 1, skinuo s neta, i kada sam vidio da je super igra, kupio sam si original. I tako skoro za svaku bolju igru koju imam. U pravu ste, polovica vas, kad kažete da je ilegalno. Je ilegalno, ali meni je nekako bolje. :) Znate ono, zabranjeno voće!

BTW: Ne slušam Dubiozu Kolektiv. Ja samo slušam Turbo Folk i R'n'B i pokoju sa strane :D

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Piratstvo - za ili protiv?
« Odgovori #109 : 28. Siječanj, 2013., 22:33 »
Stajaznam, ako nemam izbora kupim, ako imam ne kupim, simple as that.
Za 3ds u godinu dana sto ga imam sam kupio vec 13 igara, ustvari ga imam 13 mjeseci pa je to u prosjeku 1 mjesecno sto mislim da je puno(pogotovo na moju placu koja je debelo ispod HR prosjeka ), na pc-u i wii-u sam gusar, na starom ajfonu/ajpedu sam imao jailbreak, sad imam nove uredjaje za koje nema JB pa sam pokupovao par meni bitnih aplikacija/igara (koje sam BTW probao uz mnoge druge beskorisne besplatno na JBanim uredjajima).

EDIT:
E da i sve sto se igra onlajn na PCu imam original, ali igru u kutiji, ne volim download igre, ocu kutije i sve te điđe.
« Zadnja izmjena: 28. Siječanj, 2013., 22:41 Disc0 »
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

Odg: Piratstvo - za ili protiv?
« Odgovori #110 : 31. Siječanj, 2013., 00:06 »
mislim da nekad osoba koja tvrdoglavo odbija piratiziranje gubi. ne mislim to na ovaj grozomorni gamer101 ISPLATLJIVIJE JE KRAST način, nego ajmo uzet primjer igrara, ja ne mogu kupit nes igru. ja ne mogu kupit vhs (puno stvari je izašlo samo na vhsu).

da ne govorim o custom radovima tipa fandubovima, kompozitnim printovima, etc. to sranje ne možeš kupit jednostavno, jer ne postoji.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9