HCL.HR

Brzina interneta

  • 217 Odgovora
  • 177968 Hitova
Odg: Brzina interneta
« Odgovori #210 : 28. Prosinac, 2018., 22:15 »
Poz, u velikoj sam potrebi za bržim internetom od ovog trenutno što imam (nekih 4down i 0.4 up), više nisam u ugovornoj obvezi s t-comom koji mi pruža ovakve ''predivne'' brzine, a zanima me nešto u vezi s ponuđenim brzinama na stranicama ISP-ova.
Našao sam jednu ponudu u A1, gdje piše "Download od 49Mbit/s do 70Mbit/s" i "Upload od 7Mbit/s do 10Mbit/s"
Zanima me bi li to značilo da bez obzira na faktore poput infrastrukture u mom području ja dobivam 49Mbit/s download-a minimalno i ako dobivam manje dok sam spojen žično na internet imam li pravo zvati ih i zahtijevati da povećaju na barem tu najmanju brzinu, u ovom slučaju 49/7Mbit/s, odnosno, moraju li to napraviti?
Nekako mi to zvuči malo pre dobro da bi bilo istinito pa moram provjeriti...

(Nisam siguran smijem li tu uopće postati ovo pitanje, ako ne, moje isprike.)

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #211 : 29. Prosinac, 2018., 00:48 »
Našao sam jednu ponudu u A1, gdje piše "Download od 49Mbit/s do 70Mbit/s" i "Upload od 7Mbit/s do 10Mbit/s"
Zanima me bi li to značilo da bez obzira na faktore poput infrastrukture u mom području ja dobivam 49Mbit/s download-a minimalno i ako dobivam manje dok sam spojen žično na internet imam li pravo zvati ih i zahtijevati da povećaju na barem tu najmanju brzinu, u ovom slučaju 49/7Mbit/s, odnosno, moraju li to napraviti?
Naš krasni zakon ih štiti pa ne moraju oni ništa. Sitnim slovima na ugovoru piše koja je MINIMALNA zagarantirana brzina ne maksimalna. Nisu ludi obavezati se na nešto što ne mogu isporučiti. Zato ti igraj igru. Prvo bi netko iz A1 trebao provjeriti koje su mogućnosti  tvoje linije i onda bi trebali ponuditi optimalno rješenje (ako odmah počnu obećavati brda i doline bez ikakve provjere, budi na oprezu, sve će reći samo da prijeđeš kod njih ). Možeš i sam provjeriti što je dostupno od usluga na  tvojoj adresi  ovdje Kada  dobiješ realnu ponudu od A1, nazovi T-com.  Inače, ako nisi bio dosadan i nikada nisi tražio provjeru linije uz povećanje brzine,  t-com neće samoinicijativno učiniti ništa. Nije im u interesu. Isto je sa svim providerima. Sad imaš jedinstvenu šansu ucijeniti ih raskidom ugovora i zahtijevati povećanje brzine na najmanje 50mbita. Priprijeti i čekaj reakciju :)
Provideri već neko vrijeme nisu ograničen fiksnim cijenama i paketima, nego mogu svakom korisniku napraviti individualnu ponudu. Budi malo pametan. Svima njima si itekako interesantan ako misliš napraviti novi ugovor. Imaš li mogućnost optike,  prijeđi na optiku. Cijenom, svi su tu negdje. Nećeš previše uštedjeti prelaskom kod nekog drugog. Natezanje sa službom za korisnike je kod svih pain in the ass pa nećeš ni tu biti na nekom posebnom dobitku.
« Zadnja izmjena: 29. Prosinac, 2018., 01:45 moordrak »

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #212 : 29. Prosinac, 2018., 13:19 »
Ne mogu niti naći svoju adresu na A1 stranici, izgleda da nema uopće ponuda za moje područje  :wildboy:. Također sam gledao optiku kod t-coma, nema ni toga za mene... Na T-Comu uzimam brzinu ''do 10Mbit/s'' za skoro 400kn uz još neke gluposti sa telefonom koji mi ni ne treba, a kao poslovni korisnik, nemam ponuda za internet bez dodatnih, meni nepotrebnih stvari poput telefona i tv-a.
Živim u ulici gdje nema puno ljudi niti potrebe za brzim internetom, tako da možda i postoji mogućnost da je moja brzina (~4mbps/0.4mbps) zapravo najbolja koju mogu dobiti/ne mogu dobiti ništa puno bolje?

Sitnim slovima na ugovoru piše koja je MINIMALNA zagarantirana brzina ne maksimalna... Nećeš previše uštedjeti prelaskom kod nekog drugog
No još sam malo tražio ponude po internetu i naišao na Optima telekom gdje ne moram imati niti telefon niti tv, samo Flat internet 20/2Mbps  - 60/10Mbps, a pišu i minimalne brzine "14/0,7Mbps" što bi čak i tada bilo dosta bolje od ovoga što sad dobivam - manje od pola cijene i još bez ugovorne obveze. Upisao sam svoju adresu tako da  je takvo što dostupno preko njih. Je li moguće da Optima to može omogućiti, a T-com ne? Ili sam neku kvaku propustio? Zakon ih štiti kao što si rekao, ali mogu li samo tako izvlačiti brojeve iz guzice i davati nam nešto toliko manje od obecanog minimuma?

EDIT: Također, ima li netko bilo kakva iskustva sa Optimom, ili još bolje, navedenom ponudom? Čitanje po forumima me baš nije ohrabrilo da se prebacim na njih, Iskon ima sličnu ponudu, i bolja iskustva...
« Zadnja izmjena: 29. Prosinac, 2018., 19:33 Coske3 »

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #213 : 29. Prosinac, 2018., 22:44 »
Je li moguće da Optima to može omogućiti, a T-com ne? Ili sam neku kvaku propustio? Zakon ih štiti kao što si rekao, ali mogu li samo tako izvlačiti brojeve iz guzice i davati nam nešto toliko manje od obecanog minimuma?
Nisi ništa propustio. Stvar je u tome što je ta karta dostupnosti odokativna. Zato sam ti rekao, nazovi ih i neka oni provjere.
SVAKA bakrena parica  bi trebala propustiti brzinu najmanje 30mbita, pogotovu sa novim VDSL-om. Oni to obično podijele pola pola, jedna polovica je za IPTV, a druga je za tebe i telefoniju. Telefonija inače troši vrlo sitno bandwitha. 

EDIT: Također, ima li netko bilo kakva iskustva sa Optimom, ili još bolje, navedenom ponudom? Čitanje po forumima me baš nije ohrabrilo da se prebacim na njih, Iskon ima sličnu ponudu, i bolja iskustva...
Moji su bili na Optimi dugo vremena. Optima se dosta ciganila sa brzinom i dugo vremena nam nisu htjeli ubrzati više od 10mbita. Onda su još ukinuli neke programe koje su moji pratili pa smo odlučili otići od njih. Inače, to ti je sestrinska tvrtka HT-a. Isto kao i Iskon i H1 telekom.  B-net, Amis i Metronet su  VIP-ovi, tj A1 sada. Realno, postoje samo tri igrača: HT, A1, i Tele2. Svi ostali teleoperateri su u vlasništvu neke od ove tri kuće.

Moja sugestija, trebaš li SAMO flat internet, uzmi Tele2. Nije da ih sada nešto reklamiram, ali nude najviše slobode. Ako  ne trebaš telefonsku liniju zbog posla, otpili HT kompletno. Danas ionako svi posluju preko mobitela. Potpišeš li kod Tele2, imaš 15 dana za raskidanje ugovora bez ikakvih penala što je sasvim dovoljno za ispitivanje radi li na tvojem području 4G zadovoljavajuće. Ovisno o jačini signala, možeš imati od 10 do 75mbita brzine u downloadu i do 50Mbita u uploadu.  Moj prosjek je u kući 75/45 Mbita, a u stanu 35/30. Nalazim se na prvom katu, između zgrada i repetitor nije jako blizu zato takva razlika. U kući takoreć gledam na antene :)  Ako nemaš mogućnost 4G-a, onda 3G. Brzine 3G-a su  do 14Mbita u downloadu i 6 Mbita u upoloadu.  U praksi, oko 10.5 Mbita u downloadu i 3.8Mbita u uploadu. Box možeš nositi sa sobom kamo god ideš. Uzmi verziju modema sa LAN priključkom. Postoji i džepna verzija, sa punjivom baterijom u sebi ali ne preporučujem. Ako baš negdje trebaš ići, a imaš mobitel sa dva SIM-a, uredno uvališ Tele2 sim u mobitel i digneš hotspot. Ne ograničavaju te uređajem :)  Promet je flat, evo u mojm slučaju, maksimalno što sam ikada potrošio je bilo 530Gb. U prosjeku trošim 300Gb mjesečno. Ovo zadovoljstvo plaćam oko 200kn mjesečno.

A1 također  ima homebox ali su đubrad što se prometa tiče. Imaš 100Gb po punoj brzini, a onda te začepe na 1Mbit.  Punu i
 neograničenu brzinu imaš tek od pola noći do 8 ujutro. 

HT uopće nisam provjeravao jer su govnari bezobrazni sa cijenama i limitiraju prometom do neba  pa me uopće ne interesiraju.Čisto informativno i oni imaju bežičnu verziju neta.

Sretno!
« Zadnja izmjena: 29. Prosinac, 2018., 22:58 moordrak »

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #214 : 30. Prosinac, 2018., 00:04 »
Moja sugestija, trebaš li SAMO flat internet, uzmi Tele2
VIdio sam Tele2, ali kad sam vidio da ima ograničenje (nisam vidio da je 1TB) nisam se baš obazirao na tu mogućnost pošto sam se sjetio onih starih ograničenja na 15GB što sam imao prije 10ak godina, vidim da se štošta promijenilo od onda  :hihi: , no stvarno se čini kao najbolja opcija, a i najbliži Tele2 centar je oko 500-injak metara od moje kuće, dok HT je nekih 4km udaljen
No imam nekoliko pitanja:

1.) Što se tiče rutera (Huawei B525, pretpostavjlam da taj imaš)  je kako piše WiFi ruter sa portovima, znači mogu samo uzeti ruter, donjeti ga u sobu gore gdje je računalo, spojiti ga cat5 ethernet kablom (ili cat6(?), piše da je ruter cat6) i ostatak uređaja u kući imaju WiFi signal normalno? Ako je tako, to je još bolje nego dosad jer sam ja bio taj koji je morao preko powerline adaptera dobivati internet do sad. Također, power.adaptere još mogu vratiti u trgovinu pošto sam ih nekidan nabavio, pa ako uzmem ovaj ruter, neće mi trebati... Ugl pitanje je samo ovaj prvi dio teksta i dosta je banalno zapravo, ali da budem siguran  :bonk:

2.) Bi li morao uzeti i Tele2 mobitele(pretplate) ili mogu ostati na T-Com pretplati za 2 mobitela koja trenutno imam na T-Com-u, ili uz fiksne usluge moram iz nekog razloga prebaciti i mobilne?

2.5) Također, odkad znam za internet sam na T-comu te se nikada nisam prebacivao na druge operatere, a čitao sam da su neki ljudi zvali T-Com da ih prebaci na Iskon uslugu, e sad pošto je Iskon dio HT-a, to ima smisla, ali pošto bi ja išao na potpuno drugu kompaniju, mogu li ih to isto pitati ili moram prekinuti sve ugovore s T-com-om i tek onda uzeti Tele2 usluge i bili ta tranzicija išta trajala (dok me HT isključe, pa Tele2 spoje itd.) ?

Hvala  :ave:  :ave:
« Zadnja izmjena: 30. Prosinac, 2018., 10:17 Coske3 »

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #215 : 30. Prosinac, 2018., 23:49 »
Citat:
1.) Što se tiče rutera (Huawei B525, pretpostavljam da taj imaš)  ....
Yup. To je taj ruter. B525s-23a. Spojiš računalo ethernet kabelom, a svi ostali se kače na WiFi. Imaš 2.4 i 5 gHz na raspolaganju. Powerline adapteri nisu nužni.Prije nego ih vratiš u dućan, provjeri koliko je jak signal u prostoriji gdje je PC. Kad već imaš powerline  adaptere,  provjeri ako je negdje u kući bolji prijem :)  To moraš testirati, naravno. Govorim za 4G signal naravno, ne za wireless :)  Mislim da u ponudi imaju  još noviji tip modema, isto je Huawei ali nemoj me držati za riječ.
Citat:
2.) Bi li morao uzeti i Tele2 mobitele(pretplate) ili mogu ostati na T-Com pretplati za 2 mobitela koja trenutno imam na T-Com-u, ili uz fiksne usluge moram iz nekog razloga prebaciti i mobilne?
Ne moraš ništa prebacivati. Pokućni internet (Tele2 internet) nema nikakve veze sa mobilnom ili fiksnom telefonijom od t-coma. Kada dođeš u Tele2, dobiješ novi ugovor vezan isključivo uz mobilni internet. Nema nikakvih dodatnih uvjeta.  SIM kartica od pokućnog interneta NEMA VOICE mogućnost, samo DATA i SMS funkcionalnost je ukopčana. Modemi imaju mogućnost VOIP-a  ili POT telefonije ako ti je draže, ali tu funkcionalnost za sada  Tele2 ne nudi i nisu je uključili na opremi. Što to znači za tebe? Sa Tele2 pokućnim intenetom NE DOBIJEŠ TELEFONSKI BROJ sa kojeg možeš zvati.
   
Ako želiš prijeći na mobilne usluge  koje nudi Tele2, to je drugi par čarapa. Iskreno neznam kako ide prebacivanje brojeva i pretplate od drugog operatera. Znam da su sada to totalno pojednostavnili svi operateri. Uglavnom, ne moraš to raditi .
 
Što se pokućnog interneta tiče, dođeš kod tete u poslovnicu, dobardan dobardan, ja bi vaš pokućni flat internet, eto osobna. I to je to. Ona ti nakon cca pola sata odrađivanja papirologije uvali modem sa karticom i ti sretno odlepršaš doma. Kartica je obično aktivirana  kroz par sati (meni su je aktivirali dok sam došao doma iz grada).
 
Citat:
2.5) Također, odkad znam za internet sam na T-comu te se nikada nisam prebacivao na druge operatere, a čitao sam da su neki ljudi zvali T-Com da ih prebaci na Iskon uslugu, e sad pošto je Iskon dio HT-a, to ima smisla.....
Tele2 pokućni internet je mobilna usluga(3G, 4G), dok je  fiksna telefonija koju imaš kod T-coma zemaljska (landline) usluga.  Što se Tele2 Interneta tiče, on nije vezan uz zemaljsku telefonsku liniju i zemaljski telefonski broj. Sada si kod T-coma, možeš i dalje ostati kod njih ako ne želiš ukidati fiksne telefonske brojeve i kompletno prekinuti sa njima. Ukineš samo internet. Vjerojatno im treba vratiti DSL modem (to provjeri sa njima da ti ne naplate opremu).  U tom slučaju, telefoniju (pretplatu za telefonsku liniju i glasovni promet po njoj) i dalje plaćaš T-comu. Tebi se ništa se ne mijenja, osim što ukineš internet i time plaćaš manje.
Ja sam ti sugerirao da kompletno prekrižiš t-com. :) U tom slučaju nakon raskida ugovora, više im  ne plaćaš ništa. Naravno, gubiš zemaljske telefonske brojeve i zemaljsku telefonsku liniju. Jednostavno te iskopčaju :)
Mobilna telefonija od t-coma i dalje normalno radi. Mobilna i fiksna telefonija su kod T-coma razdvojene usluge i ne ovise jedna o drugoj.

Citat:
Hvala  :ave:  :ave:
I drugi put!  :piva:
« Zadnja izmjena: 31. Prosinac, 2018., 00:14 moordrak »

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #216 : 01. Siječanj, 2019., 17:07 »
Sve jasno, htio sam pričekati da prođe nova, sutra-preksutra mislim prebacit, no prije toga zanima me još samo, onih 5 dana isprobavanja što Tele2 nudi: bi li mogao to isprobati prije no što odjavim T-Com? Jer ako nešto nije u redu, da ne moram odjavljivat T-com, pa prijavljivat Tele2, pa onda vraćat Tele2 i ponovno uzimat T-com internet i taj bundle.

Znam da bi mogao sve to i njih na pitati, no draže mi je pitati korisnike pošto oni vole dosta, da izvinete, kenjat preko telefona  :thumbs:


edit (nevezan uz pitanje): Sad sam pogledao ovu hakomovu kartu i skužio da ima jedan LTE iliti 4G odašiljač 60 metara zračnog razmaka od moje kuće.  Nikad nisam bio siguran za što on služi, evo sad znam i bogme neka je tu!  :clap:
« Zadnja izmjena: 01. Siječanj, 2019., 22:35 Coske3 »

Odg: Brzina interneta
« Odgovori #217 : 03. Siječanj, 2019., 11:48 »
Citat:
no prije toga zanima me još samo, onih 5 dana isprobavanja što Tele2 nudi: bi li mogao to isprobati prije no što odjavim T-Com?

Mislim da su i meni ponudili tu opciju, ali ja sam prije potpisa ugovora  testirao signal i brzinu tako da sam sve znao unaprijed. Kupio sam Tele2 SIM za mob u pošti i probao sam sa njim. :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9