Priča igre bazira se na grčkom mitu o kralju Jasonu i njegovoj potrazi za zlatnim runom. Naš protagonist bacio se u potragu za ovim mističnim predmetom kako bi iz mrtvih vratio svoju tragično preminulu ljubav Alceme. Na putu do zacrtanog cilja, Jasonu pomaže i grupa sporednih likova koju je naš kralj prozvao Argonautima, a dotičnu skupinu čine poznate face grčke mitologije poput Ahila, Herkulesa, Atalante i Pana. Ovaj uvod u samu priču već vam je sigurno poznat, no ako ste u opisu očekivali koju riječ više, moramo vas razočarati. Odlučili smo se na najmanju moguću razinu otkrivanja priče iz razloga što je dotična jedna od kvalitetnijih strana ove avanture i zaista bi bilo glupo kvariti vam užitak njenog otkrivanja ako se kojim slučajem odlučite zaigrati ovaj naslov. Reći ćemo samo da je stari mit izvrsno smješten u mehaniku cijele igre. Iako je zaplet pomalo klišej, avantura Argonauta je zbog svoje fabule zaista epska. Likovi ostaju dosljedni svom karakteru i načinu na koji ga prikazuju, uz svako novo područje veže se intrigirajuća mističnost prožeta interpretacijama filozofskih misli, a u konačnici proizvođače moramo pohvaliti za uloženi trud koji je rezultirao detaljnim pozadinskim opisima vezanim za tematiku stare Grčke.
Nadalje, želja proizvođača da nas što više uvuče u samu igru uklanjanjem HUD-a s ekrana prouzročila je upravo suprotan efekt. Nepostojanje nikakve mini-mape rezultira čestim odlascima u frustrirajuće osmišljen pause meni i bespotrebnim gubljenjem vremena, a nedostatak health bara može ponekad biti i presudan u napetijim boss bitkama kada jednostavno u cijelom tom šarenilu ne možete vidjeti i procijeniti koliko je vaš lik ozlijeđen, odnosno koliko mu je snage preostalo za sljedeći otvoreni napad.
„There is no pact between lions and men.“S prezentacijskog stajališta igra je također ostavila podijeljene osjećaje. Grafika očarava u pojedinim segmentima, no isto tako podbacuje u drugim. Cjelokupan dizajn maštovitih likova daje pozitivan i simpatičan utisak, dok izgled lokacija uopće ne izgleda uvjerljivo, štoviše, djeluje jako „plastično“. Nezaslužena cijena svega toga je i poneko trzanje u određenim dijelovima igre – čak i na konfiguracijama koje prelaze zahtjeve preporučene mašinerije, te čak i na konzolama. Dakle, riječ je o internom problemu.
Zvučna strana igre srećom nije razočarala već je ugodno iznenadila. Radi se, dakako, o melodijama koje vuku na dobro oprobanu formulu glazbene prezentacije u filmskim uspješnicama s tematikom drevne Grčke (300, Troja). Uhu ugodna i nikad previše nametljiva glazba, a i vrlo dobar voice acting priuštili su Argonautima zavidnu kvalitetu prezentacije zvuka.
Rise of the Argonauts je nakon svega samo prosječna igra. Nažalost, izvrsna priča, dizajn i glazbena podloga nisu bili dovoljni da Jasonovo putovanje bude ugodna avantura koju bismo pamtili. Uz nepostojeći replay value, čudne dizajnerske odluke i traljavo izvođenje, Argonauti su upropastili sjajan potencijal i vjerojatno će vrlo brzo pasti u zaborav zbog toga.
A jeste vi zadovoljni ovim starogrčkim RPG-om? Ostavite nam komentar u boxu ispod i recite nam svoje mišljenje o igri i ovoj recenziji.
Shimmy
24.12.2008 - 10:41Damn, mislio sam nabavit igru, ali ovo rušenje, i nemogučnost promjene kontrola?!?! me odbilo. Takvo što ne opraštam nikome. Još i rušenje da, ali kontrole – RE4 anyone? 🙁