HCL.HR

Posjetili smo ESL One Katowice 2015 CS: GO turnir

Zvonimir Burazin 22.03.2015.   •   6 komentara


Naš reporter prenosi vam doživljaje ravno iz poljskog grada Katowice gdje su svi ljubitelji Counter-Strikea prošlog tjedna uperili oči zbog ESL One turnira teškog više od milijun kuna!

Prošli vikend smo svjedočili petom po redu CS: GO Major turniru u vrijednosti od 250 000 američkih dolara koji se održao u Katowicama u Poljskoj. Za one koji nisu upoznati sa strukturom kompetitivne CS: GO scene, godišnje se održavaju tri velika turnira sa 16 ekipa iz cijeloga svijeta koje sponzorira Valve s novcem od kupovina in-game kozmetičkih dodataka, te na taj način crowdfundaju cijeli fond nagrada – slično kao i kod The Internationala za DOTA-u 2.

Ovo je drugi put da se u Katowicama događa CS: GO Major pod imenom ESL One Katowice. Ovaj turnir se oba puta održavao paralelno s Intel Extreme Mastersom (IEM), „velikim bratom“ ESL Onea. IEM je poznato imene na sceni eports događaja koji sada sadržava turnire u LoL-u te Starcraftu 2, što je rezultiralo mnoštvom zaljubljenika u esports u jednom ne tako velikom poljskom gradu. LoL je kao najpopularnija igra dobio na korištenje najveću arenu u Katowicama, Spodek, koja je za ovo natjecanje mogla primiti do 10 500 gledatelja. Starcraft 2 i CS: GO morali su se zadovoljiti s manjim pozornicama u susjednom konvencijskom centru, namjenjenima za 1000 do 1500 ljudi, no finalni mečevi svih igara su se igrali na velikoj pozornici Spodeka u nedjelju.

Spodek Katowice

Spodek u doslovnom prijevodu s poljskog znači tanjur.

Svi CS timovi s velikim entuzijazmom pristupaju Major turnirima, jer osim novčanih nagrada za dobar plasman u igri je i novac od in-game stickera, čast, a možda i najvažnije – prolaz u top 8 ekipa na turniru koji osigurava direktan poziv na sljedeći Major.

Mnoge ekipe su imale jednotjedni bootcamp (umjesto preko interneta, tim se okupi na jednoj lokaciji gdje skupa vježbaju) neposredno prije turnira u želji da se što bolje pripreme, kao primjerice američki tim Cloud9 i brazilski tim Keyd Stars koji su svoj bootcamp odradili u Europi gdje mogu vježbati protiv najboljih svjetskih timova, što je na njihovom kontinentu teško.

Svi najbolji svjetski timovi su europski (nijedan tim van Europe nije nikada stigao u finalu Majora), a dosadašnji osvajači Majora su ponovno bili favoriti za naslov: Fnatic (Švedska) koji su osvojili skoro svaki turnir na kojem su sudjelovali u prošlih šest mjeseci, EnvyUS (Francuska) koji su u istom periodu uvijek korak iza Fnatica, Virtus.Pro (Poljska) koji su uz podršku domaćih navijača osvojili Katowice 2014 te Ninjas in Pyjamas (Švedska) koji su jedini tim koji je bio u svakom finalu Majora dosad.

Uz navedene dosta se nada polagalo u francuski Titan, tim predvođen vjerojatno individualno najboljim igračem u ovom trenutku – KennyS-om, te danski supertim TSM koji unatoč odličnim igračima nije bio u finalu nijednog LAN turnira u CS:GO-u. Osim domaćina Virtus.pro-a mnoge simpatije su imali i brazilci Keyd Stars koji su nakon crowdfundinga i mijenjanja organizacije uspjeli skupiti dovoljno novca da dođu na turnir i brane boje svoje države, ali i kontinenta kao prvi južnoamerikanci na Majoru.

KennyS

Titanov KennyS je trenutno smatran najboljim igračem na svijetu.

Grupna faza turnira odigrala se u četvrtak – timovi su bili podijeljeni u četiri grupe, svaka po četiri ekipe. Prolazak dalje u knock out fazu osiguravaju samo prve dvije ekipe i to kroz GSL sistem (2 pobjede – prolaz, 2 poraza – ispadanje, u slučaju izjednačenja igraju se produžetci).

Grupa A je prošla očekivano, prolazak su s lakoćom izborili Fnatic i Na’Vi no Grupa B je donijela dosta veliko iznenađenje – Titan je nakon dva poraza eliminiran s turnira! Prvi meč odigran je protiv njihovih francuskih rivala EnvyUS-a, gdje je Envy uspio odnijeti pobjedu u napetom meču 16:14, iako je u jednom trenutku rezultat bio 12:14 za Titan i to na lakšoj (Counter-Terrorist) strani mape. Takav tijesan poraz očito je ostavio posljedice na Titana koji je potom protiv njemačkog tima Penta Sports doživio debalk i izgubio rezultatom 16:4. Ovaj rezultat je ostavio mnoge razočaranima jer neće svjedočiti magičnim trenucima koje KennyS donosi sa svojim AWPom imena „Magic Stick“ u daljnjem dijelu tunira. Penta je uz EnvyUS osigurala prolaz dalje nakon uzvratnog meča protiv norveškog tima LGB.

U grupi C favorizirani NiP je s lakoćom osigurao prolaz u knockout fazu s pobjedama nad američkim nadama CLG-om te brazilskim Keydom, no uz njih dvoje u borbi za drugo mjesto bio je i rusko-ukrajinski tim Hellraisers. Nažalost, iako su u povijesti imali dosta dobrih rezultata, trenutna forma Hellraisersa nije bila dovoljna za izboriti nijednu pobjedu na natjecanju. U odlučujućem meču između CLG-a i Keyd Starsa brazilski je tim na dominantan način izborio četvrtfinale rezultatom 16-8 na legendarnoj mapi Dust2.

Grupa D je donijela zadovoljstvo domaćoj publici jer se na pozornicu popeo Virtus.pro, a poljski je sastav bez problema svladao TSM i C9 te tako osigurao četvrtfinale uz glasno navijanje okupljenih koji su osim predviđenog mjesta popunili i okolne reklamne štandove. Finski 3Dmax nije imao velike šanse u ovoj skupini, uz jake je protivnike dodatna otegotna okolnost bila gubljenje njihovog najboljeg igrača Allua, koji je prešao u NiP. Odlučujući meč za prolazak skupine odigrali su TSM i C9 na de_overpass, gdje je TSM pobijedio rezultatom 16:8 i eliminirao drugi i posljednji sjeverno američki tim iz natjecanja, nastavljajući tradiciju europske dominacije u CS:GO-u.

Grupna Faza - ESL ONE Katowice 2015

Grupna faza je prošla bez iznenađenja po pitanju favorita, top4 ekipe svijeta zauzele su prva mjesta svojih skupina što je rezultiralo relativno nezanimljivim ždrijebom četvrfinala gdje je svaki par imao jasnog favorita. No s druge strane, to je omogućavalo dva jako zanimljiva polufinala ukoliko ne dođe do velikog iznenađenja.

Prvi meč je bio između francuskog EnvyUS-a i tima pod poznatom ukrajinskom organizacijom Natus Vincere. Prva map bila je Cache, gdje su Na’Vi odigrali dobro i imali šanse za pobjedu iako to nije mapa po kojoj su baš poznati – završilo je 16-12 za Francuze. Nakon toga uslijedio je Dust2, gdje su Na’Vi odigrali vrlo dobro te uz pomoć odlične igre svog AWPera Guardiana uzeli drugu mapu 16-14. Treća mapa bila je Cobblestone, mapa koja je nedavno doživjela veći update od strane Valvea te za koju se još ne zna koliko odgovara kojoj ekipi. Nažalost po Na’Vi ovdje su doživjeli totalni potop Envy-a; izgubili su rezultatom 16-4, a kroz cijelu seriju za Francuze se istaknuo Shox s 63 killa i 41 smrti.

Uslijedio je meč između favorita fnatica i iznenađujuće Pente. Unatoč dobroj igri u grupi Penta je imala jako male šanse, pogotovo zbog toga što su njihove najjače mape također najjače mape fnatica – koji su vjerojatno najbolji tim na svijetu u ovom trenutku. Nakon veto procesa odlučeno je da se igra Inferno, Cache te Mirage, a fnatic je s lakoćom izborio polufinale nakon prve dvije mape rezultatima 16-8 i 16-7.

Treće polufinale je ukrstilo dva favorita publike, Virtus.pro koji je favorit publike na samom natjecanju te brazilski Keyd koji je zaradio simpatije mnogih fanova koji su pratili njihov put do natjecanja putem interneta i koji prate mečeve putem streama. Virtus se odlučio za jedan klasični istočno europski pristup: nisu vetoali mirage, najjaču mapu Keyda na kojoj su pobijedili čak i fnatic, već su je ostavili u igri s željom da pokažu domaćoj publici da su još uvijek najbolji tim na toj mapi. Upravo se to i dogodilo, Virtus je pročitao igru Brazilaca i na njihove spore terorističke runde odgovorio timskom agresijom, 2-3 igrača Virtusa su pushali određeni dio mape gdje bi našli izoliranog igrača Keyda kojeg bi ubili i tako radili prednost u startu runde. A sve to je pratilo gromoglasno navijanje i pljeskanje oko 2000 gledatelja koja se ponovno natiskala ispred pozornice.

Virtuspro

Mnogobrojna domaća publika podržavala je Virtus.pro

Nakon prve mape koja je završila 16-4, Brazilci se nisu predali već su na krilima dobre igre njihovog in-game-leadera i najiskusnijeg igrača Fallena uzeli drugu mapu, overpass, u produžetku s rezultatom 19-17. S dobrom igrom su malo utišali domaću publiku, no zadnja mapa je bila Nuke na kojoj su uz to što počinju na težoj strani i dosta loši. Virtus je s lakoćom pobjedio rezultatom 16-1, a MVP serije je bio jedan od najbolji CS 1.6 igrača svih vremena Neo s +35 kill-death razlikom.

Posljednje finale je na papiru i u stvarnosti bilo najnapetije – Ninjas in Pyjamas protiv Team Solo Mida. TSM je tim koji rijetko gubi od lošijih timova, ali također rijetko iznenadi one jače od sebe. Činilo se da će ovo biti još jedno standardno predstavljanje TSM-a jer su na prvoj mapi bili totalno izdominirani od strane Šveđana – osim rezultata koji je bio relativno jednostran (16:8), zvijezde NiP-a F0rest i Get_right su imali par vrlo atraktivnih trenutaka koji su sigurno loše djelovali na mentalno stanje danskog tima.

No u drugu mapu, inferno, koja je NiPu jedna od boljih su se vratili jači nego ikad te već u prvom halfu na težoj strani mape skupili dovoljno rundi da na kraju osiguraju pobjedu s 16:4. Zadnja mapa je bila Nuke na kojoj je TSM nastavio s momentumom s Inferna uz par ključnih killova svog in-game leadera Karrigana, koji je nakon svake runde poticao publiku da navijaju za TSM, što su oni zdušno prihvatili. No kao i uvijek kada je to ključno, NiP je uspio skupiti par ključnih rundi kada se činilo da je sve izgubljeno i uz velik meč Get_rigtha uspio vratiti stvari u kontrolu te pobijediti rezultatom 16-12 – rezultatom koji ne oslikava koliko je zapravo blizu bio meč.

U polufinala koja su se igrala u subotu prošla su sva četiri favorizirana tima, što je privuklo mnoštvo gledatelja na Twitch streamove ESL-a. Virtus.pro-u je na putu do Spodek arene popunjene s tisućama poljskih navijača na putu stajao fnatic, a Envy je čekao meč s NiP-om s kojim imaju rivalstvo od početka kompetitivne scene u ovoj igri.

Prva mapa između fnatica i Virtusa je bila Cobblestone gdje su Poljaci krenuli dobro na CT strani, ali malo opuštanja prije halfa dopustilo je fnaticu da se dokopa par ključnih rundi. Na poluvremenu je bilo 9-6 za Virtus, a zatim se isto dogodilo i na drugoj strani – jak početak CT strane fnatica, no Virtus je uspio osvojiti par zadnjih rundi te izboriti produžetke koje na žalost domaće publike nisu mogli pobijediti. Sljedeća mapa bio je virtusov pick Mirage, no s gorčinom Cobblestonea u ustima i uz jakog olofmiestera na suprotnoj strani nisu uspijevali pravilno izvršiti svoje taktike kao protiv Keyda. Meč je završio 2:0 u mapama za fnatic koji nisu dopustili Poljacima da ponove svoj uspjeh od prije godinu dana.

Drugo polufinale između Envya i NiPa je iščekivano s velikim nestrpljenjem – Envy je pobjedio NiP u prošlih par susreta (finale DreamHack Winter 2014 Majora te finale MLG X gamesa), stoga su bili favoriti u ovom dvoboju. Prva mapa bila je Cache, pick Envya. Unatoč tome što su imali pravo biranja strane, NiP je odabrao onu koja je na papiru teža – Terrorističku. Ubrzo su i pokazali zašto – na T strani su uzeli 11 rundi, gdje su inače timovi sretni ako uhvate 6. S takvim rezultatom na halfu nije bilo problem završiti mapu i odnijeti pobjedu 16-9. Usljedio je Dust2, na kojem je NiP ostvario već nekoliko pobjeda na turniru, a isto se ponovilo i sada – nakon solidne T strane završili su meč rezultatom 16-10 i izbacili Envy koji definitivno nije igrao na svojoj standardnoj razini. Kao igrač serije se istaknuo NiPov In-Game Leader „Xizt“.

Spodek Finale

Finale se održalo na impresivnoj pozornici Spodek Arene.

I došlo je ono što se najviše čekalo – finale turnira u divnoj Spodek areni. Finale je startalo dosta rano (13:00) pa arena nije bila poptuno ispunjena, ali skupilo se oko 6000 vrlo glasnih fanova ispred impozantne pozornice. Na sredini pozornice je stajao trofej koji će pobjednici odnijeti doma – uz 100 000 dolara, naravno.

Na pozornicu su se popela oba tima, oba švedska (uz jednog finca u NiP-u), oba prethodni osvajači Majora koji se treći put sreću u finalu. Tko god osvoji naslov biti će prvi tim koji je osvojio dva Major naslova u povijesti kompetitivnog CS: GO-a. Nakon vetoa odlučene su mape: Dust2, Cache i odlučujući Inferno.

U uskom meču na Dustu fnatic je uspio pobjediti 16:14, uz još jednu sjajnu partiju olofmeistera. Uslijedio je Cache, kojeg je birao fnatic, no NiP je ponovio solidnu igru na T strani koju je ovaj put spojio i sa skoro besprijekornom obranom na CT strani – završilo je 16:10 za NiP.

Napetost u zraku je bila nevjerojatna, navijalo se i pljeskalo jednom i drugom timu, a u takvoj atmosferi započela je i zadnja mapa finala. Fnatic su startali na lakšoj, CT strani te završili half jako dobrim rezultatom 11-4, što su nastavili i na T strani uzevši prvih par runda, što je rezultiralo time da je u jednom trenutku rezultat bio 14-4. Unatoč tome što su svi gledatelji smatrali da je meč gotov, igrači NiP-a nisu posustajali te su počeli uzimati rundu po rundu i vraćati se u meč. Igrači fnatica su iskušavali mnoštvo taktika iz svoje bogate lepeze no što god bi napravili nekako bi izgubili rundu na kraju, sve do rezultata 15:13 za fnatic. U situaciji 2 v 3 krimz i olofmeister su uspjeli clutchati rundu i osvojiti rundu, mapu, meč i turnir!

Fnatic pobjednici

Gledajući unazad, ESL-one Katowice 2015 bio je povjesni turnir za CS:GO – probijen je broj istovremenih gledatelja na Twitchu (oko 980 tisuća), mnoštvo gledatelja pratilo je meč i uživo, a dobili smo i prvog duplog osvajaća Majora – fnatic (olofmeister, krimz, jw, pronax, flusha).

Što sljedi za CS:GO? Community gleda naprijed prema sljedećem Majoru – ESL One Cologneu u kolovozu, ali i prema mnoštvu manjih zanimljivih natjecanja u međuvremenu. Nade se polažu i u veći nagradni fond za postojeće Majore ili nešto slično Internationalu za CS:GO. No dotada će igra nastaviti rasti svojim prirodnim tokom i donositi još mnoštvo napetih susreta, zanimljivih taktika te briljantnih individualnih poteza koje Counter-Strike donosi bez prestanka kroz razne inačice – od vremena Half Life moda sve do danas s Global Offensiveom.

Jeste pratili Katowice 2015 kroz live stream? Javite se u komentarima.

Komentari (6)

  • _coRey_

    22.03.2015 - 17:21

    vjerovatno najbolje finale u historiji major-a
    sto se tice gledalaca HLTV tvrdi da je prag od 1 mil. probijen ako dodamo i kineske streamove 😉
    i da vec bi iduci major(Cologne) mogao biti s najvecim nagradnim fondom, $ 250 k je samo od ESL-a, Valve jos nije dao svoj doprinos a nema razloga da to ne uradi

    pohvale za clanak 😉

  • progressive

    22.03.2015 - 19:19

    Odličan članak! Svaka čast!

  • hanteed

    22.03.2015 - 19:36

    bravo hvala vam sto obavjestavate velike esl turnire samo nastavite,volim vise citat nase hrvatske portale nego strane,sad se to razvija i vrijeme je da pocnem navijati za neki csgo tim

  • Armin44

    23.03.2015 - 01:31

    Odličan turnir,fnatic zasluženi pobjednik.

  • Power SaiyajiN

    23.03.2015 - 11:32

    Odlican clanak,nego sto se tice Internacionalnih turnira bice jedan odrzan ove godine u Sava centru u Beogradu sa nagradom od 100.000$ i te pare su samo od sponzora bez ucesca Valve-a sistem ekipa ce biti isto kao i ovde 16 ekipa u 4 grupe datum jos nije poznat pozdrav

  • Cole™

    03.05.2015 - 14:18

    nije_zvone napisao članak za HCL :OOOOO

    Bravo zvonko 🙂
    Odličan članak. :3

Komentirati mogu samo prijavljeni korisnici
PRIJAVI SE ili REGISTRIRAJ i ostavi svoj komentar!

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?