Harry Potter and the Philosopher’s Stone – Flipendo!
Na današnji dan prije točno 22 godine igrala se prva u nizu Harry Potter igara u režiji Electronic Artsa.
Jesen 2001. godine bila je uzbudljivo doba za gaming. Osim što je GTA tada prvi put prešao u 3D okruženje, Microsoft lansirao svoju prvu konzolu, dobili smo i prve adaptacije tada popularnog serijala romana Harry Potter. Adaptacije su uključivale ekranizaciju u obliku filma te prve igre rađene paralelno s tim filmom.
Kažemo igre jer je Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Sorcerer’s na američkom tržištu) imao nekoliko drastično različitih verzija. Ova akcijska avantura s elementima platformera pojavila se na današnji dan prije 22 godine u izdanjima za PC, PlayStation i Game Boy. Sve tri verzije imale su različitu strukturu, donekle specifičan gameplay te drugačiju izvedbu priče.
Sve tri verzije igre imale su različitu strukturu, donekle specifičan gameplay te drugačiju izvedbu priče.
Neke su stvari ipak bile zajedničke svim verzijama. Igralo se u ulozi naslovnog junaka, iz perspektive trećeg lica. Igra je bila poluotvorenog tipa, ali linearne izvedbe. Harry se nalazio u različitim situacijama tijekom prve godine svog školovanja u Hogwartsu, tako da su se igrači skrivali od profesora, utrkivali s duhom, suočavali s trolom, itd. Moglo se čak sudjelovati i u metloboju, čarobnjačkom sportu letenja na metli.
Harry Potter za PC i PlayStation razvijala su dva zasebna tima te su igre koristile dva zasebna enginea. Verzija za PC bila je temeljena na prvom izdanju Unreal Enginea te je izgledala znatno bolje od verzije za PlayStation koja je koristila engine Croc igara. U verziji za PlayStation posebno su problematična bila lica samih likova, zbog čega je naknadno Hagrid postao meme (Haggord).
Harry Potter and the Philosopher’s Stone bio je iznimno uspješna igra te je u Europi 2001. uprihodio skoro dvostruko više novca nego GTA 3. Samo je verzija za PlayStation na kraju prodana u više od osam milijuna primjeraka, čime je postala šesta najprodavanija igra u povijesti te platforme, ispred Tomb Raidera, Metal Gear Solida, Crasha Bandicoota, Resident Evila i drugih hitova.
Verzija za PlayStation na kraju prodana u više od osam milijuna primjeraka, čime je postala šesta najprodavanija igra u povijesti te platforme.
Kasnije je igra dobila svoja izdanja za PlayStation 2 te Nintendo GameCube, ali su ta izdanja bila totalno nove i drugačije igre. Nažalost, ove igre nikada nisu došle u prodaju u digitalnom izdanju, tako da ih se sada više ne može kupiti, osim u rabljenom stanju.
Stanc55
16.11.2023 - 11:17Puno bolja nego novi Hogwarts Legacy 😀
SanKa
@Stanc55, 16.11.2023 - 11:48ja ne mogu vjerovat da nisu stavili quiditch u hogwarts legacy
Stanc55
@SanKa, 16.11.2023 - 12:14Možda sa nekim DLCom. Nada umire poslijenja 😀
Crow89
@Stanc55, 16.11.2023 - 12:03Jep
JCD-Bionicman
17.11.2023 - 13:59Trebao bih se prisetiti svih tih starih HP igara ali odlažem jer planiram pročitati knjige uskoro pa da ne kvarim doživljaj..