Odbijen je zahtjev da američke knjižnice digitalno iznajmljuju igre koje se više ne prodaju
Američki Ured za autorska prava odbio je zahtjev da američke knjižnice dobiju pravo digitalnog ustupanja igara koje se više ne prodaju.
Borba za očuvanje povijesti videoigara naišla je na još jednu blokadu.
Organizacija Video Game History Foundation nedavno je podnijela zahtjev Američkom Uredu za autorska prava, tražeći da američkim knjižnicama i arhivima bude omogućeno digitalno ustupati igre koje se više ne prodaju. Argument im je bio da bi se takvim igrama trebao omogućiti pristup na daljinu u institucionalnom okviru, a u svrhu očuvanja povijesti i baštine.
Međutim, prošlog je tjedna stigla odbijenica.
Grupa Electronic Software Association, koju čine najveći američki izdavači igara, usprotivila se ideji tvrdeći kako je podneseni zahtjev pun nelogičnosti, nekonzistentan i nedorečen. Kažu kako iz VGHF-a nisu jasno odredili tko bi bili korisnici koji bi tražili takav pristup igrama i u koju namjenu. Također navode kako nisu objasnili po kojoj bi osnovi cijela stvar bila poštena prema vlasnicima softvera koji bi se ustupao korisnicima.
Iz VGHF-a su nakon odbijenice poručili kako se i dalje namjeravaju boriti za očuvanje baštine videoigara kroz pravni okvir. Prema njihovom izvješću iz 2023., čak 87% igara koje su izašle prije 2010. godine više se ne može pronaći u redovnoj prodaji.
Kikindo
28.10.2024 - 15:55Korporacije – 1
Igrači – 0
curkass2
@Kikindo, 28.10.2024 - 16:04Ha mislim… dvosjekli mač. Nije u redu da ljudi nemaju pristup voljenim igrama, ali još je manje u redu da netko ima pravo distribuirati tuđi proizvod. Doslovno mislim da je najpravednija piratska distribucija u tom slučaju, umjesto da neka tamo knjižnica zarađuje na tuđem proizvodu.
TheCaptainCrash
@curkass2, 28.10.2024 - 17:15tako je, piratiziranjem se samo promovira igra. ako igru piratiziram, veca je sansa da cu je kupit nego da nisam. Tako sam kreko far cry 5, presao ga, izbrisao, kupio i ponovno presao i vrijedilo je svake kune(tada su bile kune jel), ista stvar sa Hadesom. Skinuo, svidila mi se i kupio je nedugo nakon toga.
Onaj Koji Igra
@curkass2, 29.10.2024 - 11:59Kako je to drugačije od knjiga? Isto je tuđi proizvod, isto može biti digitalan i obično ima neki dogovor za kompenzaciju autora. A kod knjiga se sve od navedenog radi odmah po izlasku knjige, ne čeka se da knjiga izađe iz prodaje.
curkass2
@Onaj Koji Igra, 29.10.2024 - 12:05Pa po dogovoru s autorom, u ovom slučaju s developerom, knjižnice već mogu distribuirati igre, isto kao i s knjigama. Nije to uopće pitanje… Ono što nesmiju je distribuirati ni knjige, ni igre bez dogovora s autorom ili izdavačem.
Onaj Koji Igra
@curkass2, 29.10.2024 - 13:40Da, iz članka nije jasno bi li izdavač i autori dobili ikakvu kompenzaciju. Ako je tako nerazrađen prijedlog, neka su ih i odbili.
Postoje inače zakoni gdje se državnim arhivima moraju ustupiti primjerci medija za očuvanje pa ovi daju javnosti pristup po dogovoru. Trebalo bi videoigre uključiti u popis građe koje takvi zakoni obuhvaćaju, a ne očekivati da se posuđuju nizašto u knjižnicama “radi očuvanja”.
Darac83
28.10.2024 - 23:09Sumnjam da te kompanije zarađuju ikakvu spomen vrijednu lovu na tim starim igrana, ali ne vi dali besplatno bi pod razno.
Onaj Koji Igra
@Darac83, 29.10.2024 - 12:02Ne zarađuju, ali si možda misle da će u nekom trenutku izbaciti remaster ili remake pa si ne žele stvrati konkurenciju. Žele da igrači kupe novu verziju ne jer je zaista bolja, već jer je jedina dostupna.
Onaj Koji Igra
@Onaj Koji Igra, 29.10.2024 - 12:03*stvarati