HCL.HR

Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara

  • 8 Odgovora
  • 25958 Hitova
*

imagineak

  • **
  • 238
  • And it's Freddie Mercury!
Kad sam krenuo s video igrama, uživao sam u doslovno svakoj. Ne sjećam se igre koju sam imao a koju nisam odigrao. Bilo da se radi o zanimljivoj prici, skakanju po platformama, utrkivanju ili napucavanju, sve me to nekako privlacilo i pruzalo zabavu. Bilo kakva ideja, napravi ovo i ono, idi tu i tamo. Okej, super, idemo.

Tad sam otkrio igre u kojima razvijam vlastitog lika. Imam skillove, izgled i inventar. Levelam, sakupljam, gradim... Cilj je uvijek bio biti što jači i imati što bogatiji inventar. Iako sam ja osobno svakih par dana pravio novog lika, jer sam stalno dobivao nove ideje koga želim roleplayati  :ementaler: Takve igre bi me interesirale puno duže od prijašnje spomenutih. Vjerovatno jer su i generalno veće po sadržaju i mogućnostima od ovih linearnih.

Nakon toga sam krenuo s igrama poput Rust-a i DayZ-a. S ekipom na server, sakupljati stvari, graditi bazu i boriti se s ostalima. Uvijek sam znao da bez obzira jesam online ili ne, stvari se nastavljaju dešavati. Možda baš sad dok jedem ajvar (ne jedem ajvar) nam netko napada bazu. U stvarnom vremenu sam imao izravan utjecaj na cijeli server, što god napravio. To mi je pokazalo koliko zapravo više online igre pružaju (ne u svakom slučaju naravno). Kad se vratim natrag sa takve velike multiplayer igre na singleplayer igru, sve se nekako čini prazno i malo, besmisleno.

Prije 4-5 godina sam krenuo igrati League of Legends. Bilo mi je zanimljivo jer su frendovi igrali a i nisam takvo što prije igrao. Čisto iz zabave grindali runde i bodove. Tad kreće nezrelo optuživanje ostalih igrača kad umrem ili kad izgubim. Sve dok nisam shvatio da je sve zapravo u meni. Kako ja doživljavam što se dešava u igri i kako se prema tome odnosim. Više nisam gradio bazu, pronalazio stvari za inventar ili mijenjao izgled lika. Konačno sam igrao igru u kojoj radim na sebi. Mehanikama, smislom za igru i iskustvom. Vlastitom znanju o itemima ili herojima.

Od 2007. sam Counter-Strike igrač, a početkom 2016. postajem entuzijast, igram i proučavam igru na dnevnoj bazi. Ima već dobrih godinu dana otkad sam postao najveći rank moguć u službenom CS:GO matchmakingu. Onda sam jedno vrijeme igrao na 3rd party platformama i tamo dostigao lijepe rankove. I bilo je sve fora dok nisam skužio koliko to zapravo malo znači i koliko je nevažno u većoj slici CS-a. CS je timska igra i najbolji tim pobjeđuje, a ne igrač. Tad dolazi nova razina igre u kojoj igram za tim a ne za sebe. I koliko god dobar bio, uvijek će biti nekakva vještina za poboljšati ili nova stvar za naučiti.

Svaki puta kad pređem s jedne vrste igara po veličini i mogućnostima na drugu, ove koje sam prethodno igrao, više ne mogu. Čini mi se zanimljivo i privlačno ali kad ju instaliram, treba mi par minuta igranja da mi već postane dosadna, monotona i apsolutno besmislena. Sad mogu igrati samo igre u kojima razvijam svoj skill a ne karaktera, poput Rocket League, CS-a ili takvo nešto. Ostale igre koje su mi bile najdraže i koje sam mogao igrati bezbroj sati, više uopće nisu interesantne. Sve se čini sporije i praznije.

Baš mi je nekako žao toga jer imam još toliko puno za odigrati a nemam interesa. Baš me zanima što bi se desilo da ne igram ništa par tjedana ili mjeseci, pa se vratim. Bi ili još uvijek mogao igrati samo igre poput ovih koje sad igram ili bi mi se vratio interes i u ostale. Ako ne, onda ne bih imao što više igrati nakon što mi ove dosade.

Ovo pišem jer sam tražio po internetu i pronašao da jako puno ljudi ima takav slučaj. I ne, ne mislim da je ovo zbog toga što se stvari mijenjaju kad starimo. Očito, ali ne ovako grubo. HCL-ovci, koja su vaša mišljenja na ovu temu i jel netko ima sličnih iskustava?
"Dreams feel real while we're in them. It's only when we wake up that we realize something was actually strange. "

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #1 : 30. Listopad, 2016., 22:34 »
Također sam se tako osječao prije par mjeseci. Radimo stalno jedno te isto i normalno da nam s vremenom dosadi.
Probaj pročitat' neku knjigu ili započni gledati neku seriju. Meni je to pomoglo  :clap:

*

imagineak

  • **
  • 238
  • And it's Freddie Mercury!
Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #2 : 01. Studeni, 2016., 01:07 »
Također sam se tako osječao prije par mjeseci. Radimo stalno jedno te isto i normalno da nam s vremenom dosadi.
Probaj pročitat' neku knjigu ili započni gledati neku seriju. Meni je to pomoglo  :clap:

Ma imam ja hobije izvan video igara, to nije poanta. Opcenito izgubim interes a ne samo za igre ili igru koju sam vec igrao pa da mi je dosadila.
"Dreams feel real while we're in them. It's only when we wake up that we realize something was actually strange. "

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #3 : 14. Prosinac, 2016., 12:16 »
Definitivno i zato sto starimo a i definitivno sto danas igre nisu ni blizu onome cemu su bile. Igrivost nije ni blizu necemu od prije 15ak godina, napucava se samo grafika i developeri ocito misle da je to dovoljno.

Dam ti primjer jednog Commandosa: Behind enemy lines ili Desperadosa, Monkey Islanda 3, Transport Tycoona (mogao bi ovo nabrajati do sutra), nazalost ovakvih igara nemas danas, gdje je igrivost bila zarazna.

Gaming je postao industrija- developeri nabrijavaju grafiku da bi proizvodaci opreme prodavali hardver, opet ti developeri prave turnire da bi igraci igrali njihove igre i uvatili prize pool koji su dali proizvodaci hardvera i tako sve u krug.

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #4 : 15. Prosinac, 2016., 01:01 »
istina da.. slažem se u potpunosti sa tobom legos :)

 

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #5 : 15. Prosinac, 2016., 16:27 »
Gaming je postao industrija- developeri nabrijavaju grafiku da bi proizvodaci opreme prodavali hardver, opet ti developeri prave turnire da bi igraci igrali njihove igre i uvatili prize pool koji su dali proizvodaci hardvera i tako sve u krug.


TAJNA JE OTKRIVENA!!!!!!!!!!

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #6 : 15. Prosinac, 2016., 21:43 »
Gaming je postao industrija- developeri nabrijavaju grafiku da bi proizvodaci opreme prodavali hardver, opet ti developeri prave turnire da bi igraci igrali njihove igre i uvatili prize pool koji su dali proizvodaci hardvera i tako sve u krug.


TAJNA JE OTKRIVENA!!!!!!!!!!

LOL ixy trpi forum kad te nema,naleti cesce :)

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #7 : 18. Prosinac, 2016., 21:40 »
Zato da bi ti se do kraja promjenio dozivljaj drugih igara odigraj dobri stari Transport Tycoon Deluxe, bacit ces taj i5 6600k i odma izvuc sa tavana dobru staru 486icu dx2 na 66 mhz i reci jebes sve ali ovo je gejming :D

Odg: Kako nam igre podsvjesno mijenjaju doživljaj drugih igara
« Odgovori #8 : 25. Prosinac, 2016., 10:49 »
Ja san pripisa ovaj doživljaj činjenici da sad  sam bliže 30. godina nego 20. godina, a gejmam znači već 20-ak godina. od SNES-a do GTX-1080 na današnji dan.

Definitivno su me igre više obuzimale kad sam bio tinejdžer.


Sretan Božić gameri! ;)
Je li moguće da opet igram WoW? :/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9