HCL.HR

Mikrotransakcije vode u propast gaminga

  • 9 Odgovora
  • 3037 Hitova
*

vilim

  • ****
  • 1389
Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« : 24. Lipanj, 2014., 15:28 »
A mislio sam da su DLC-ovi put u propast gaming industrije? I jesu, oni su bili samo uvod, a sada mikrotransakcijice.

Pročitajte pažljivo tekst. Žalosno.

http://www.baekdal.com/opinion/how-inapp-purchases-has-destroyed-the-industry/
"Women don't respect salad eaters."

*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #1 : 24. Lipanj, 2014., 15:52 »
Mikrotransakcije same po sebi nisu problem, problem su pojedini developeri koji zloupotrebljavaju ovaj način financiranja. Team Fortress 2 je tipičan primjer F2P naslova s in-game mikrotransakcijama, no nitko nikada nije rekao nešto protiv tog modela.

Ono što treba gledati kod mikrotransakcija je koliko same utječu na gameplay. Ako je u pitanju upgrade kozmetičke prirode koji bitnije ne utječe na samu igru, realno, koga briga. Pravi problem su transakcije koje bitno utječu na sami gameplay, bilo u obliku ekskluzivnog oružja/oruđa koje možemo otvoriti samo svojim novčanicima ili modela "plati ili čekaj".

Autor teksta koristi najočigledniji primjer i pomalo pretjeriva po mom mišljenju, jer i dalje postoje dobre F2P igre s mikrotransakcijama. Normalno, ima i šrota poput navedenog, no realno, nitko nas ne tjera da kupujemo sadržaj u takvim "F2P" igrama

Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #2 : 24. Lipanj, 2014., 16:16 »
Ako je u pitanju upgrade kozmetičke prirode koji bitnije ne utječe na samu igru, realno, koga briga. Pravi problem su transakcije koje bitno utječu na sami gameplay, bilo u obliku ekskluzivnog oružja/oruđa koje možemo otvoriti samo svojim novčanicima ili modela "plati ili čekaj".
U potpunosti se slažem.
OK, za single player igre to i nije neki veliki problem - primjera radi, uzet ću Dead Space koji ti ''nudi'' mogućnost da kupiš neka jaka oružja odmah na početku i time si olakšaš prelazak igre. Da li ta oružja moraš kupiti? Ne, ne moraš, igru ćeš preći i bez toga; samo ćeš si malo olakšati. Dakle, nije neki problem. Problem je kad se mikrotransakcije pojave u igrama koje su osmišljene isključivo radi multiplayera jer u pravilu - ako ne skupiš dodatni sadržaj, najebao si.

No, ono što posebno smeta (barem mene) jest disk locked sadržaj (sjetite se samo Street Fighter X Tekken), day 1 DLC-i ili oni DLC-i koji se pojave možda mjesec dana nakon izlaska igre (nekad i manje). Pas mu mater, kupim Magic 2014 i od 10 početnih deckova samo jedan valja. Izdaju expansion sa 5 novih deckova i svi su dobri. Baš te tjera da to kupiš ako misliš igrati online. (samo jedan pd primjera)

*

zg_rider111

  • ****
  • 1636
  • ಠ_ಠ
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #3 : 24. Lipanj, 2014., 16:20 »
Mikrotransakcije u singe player igrama nebi trebale postojat jer sam ja već PLATIO igru pobogu zašto još i mikrotransakcije stavljat, u f2p ima više smisla.


*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #4 : 24. Lipanj, 2014., 16:38 »
@zg_rider111 Zapravo meni su draže mikrotransakcije u SP-u nego u multiplayer naslovima. Zašto? Nez u određenoj igri s autima meni je potrebno primjera radi odigrati sat ili dva da skupim virtualne novce za neko dobro auto. No tu igru je kupio i Jack iz Amerike. Tip je full zaposlen, a odličan odušak mu je kad dođe doma da zaigra istu igru od prije. Problem je što Jack i nema toliko vremena kao jedan student Kaiser, pa je njemu puno lakše platiti 2$ nego igrati 2h da otključa to auto. E sad, da li sam ja išta izgubio u odnosu na Jacka? Ne, obojica igramo istu igru, normalno ja ću se malo više potruditi, ali konačni rezultat je tu, obojica imamo to auto.

E sad, zamisli MP igru gdje je potrebno ukucati 20-30 sati za novi bacač raketa. I tako ja igram 15h, a dođe Jack i kupi ga za 10$ i rastura na cijeloj mapi.Hoće li ove mikrotransakcije utjecati na moj doživljaj igre. Definitvno da hoće.

Dakle mikrotransakcije F2P>SP>MP

*

vilim

  • ****
  • 1389
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #5 : 24. Lipanj, 2014., 17:17 »
Ljudi, jasno da je velika razlika između utjecaja mikrotransakcija na SP ili MP, ali to su sada već nijanse. Nijanse u smislu da je to dosta teško kontrolirati. Ako postoje u jednom, postojat će i u drugom. Netko je već naveo primjer dobrih mikrotransakcija kao u Team Fortress, ali takve dobre pomalo izumiru.

Meni je također draže da platim igru 5-10-15-20 dollara i imam kompletnu igru za vijeke vijekova, nego da me se muze s tim mikrotransakcijama i upropaštava gameplay jer sad moram kupit ovo, sad moram kupit ono da bi mogao nastavit igrat.

Dobar primjer da se može jako dobar biznis napravit je Minecraft. Platiš igru jednom, imaš sve, a oni doslovno svaki mjesec izbace novi update sa hrpom poboljšanja i dodataka. Ok, napravili su jednu dodatnu stvar da zarade, a to je Minecraft Dungeons, iliti mogućnost najma servera koji platiš ovisno koliko dugo ga misliš koristit, a to mi je čak i odlična ideja ako se uspiješ dogovorit sa svojom ekipom da dijelite lovu.

Kaiser, upravo ovo što navodiš je i onaj žalosni dio u kojem se čovječanstvo kreće. Sad zvučim malo jadno, ali jebemti igra i zabava ako ćeš platiti da bi ju prešao. Iliti, platit ću da mi igra bude prijeđena da ju ne moram igrat. Dakle, izgubio se cijeli smisao. Pa zar nebi cijeli put otključavanja tog auta trebao biti zabavan? Dakle, idem se zabavljat, a zabavom dođem do auta. Mislim, to mi je ekvivalentno tome da si platim 200 kn za rundu paintballa i onda ne odem igrat. Eto, tako to meni djeluje.
"Women don't respect salad eaters."

*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #6 : 24. Lipanj, 2014., 18:16 »
Vilim, vidi ja i ti ćemo uživati u igri. Igrat ćemo je bez ikakve dodatne mikrotransakcije u igri i prijeći ćemo je onako hardcore. Dakle to na nas ne utječe. Što onda mene boli briga ako neki bogatun izdvoji novce da otključa neko oružje ili auto prije. Meni svejedno, samo će sebi smanjiti doživljaj. Zbog toga kažem da mi je svejedno za te SP mikrotransakcije, jer ne utječu na mene.

*

vilim

  • ****
  • 1389
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #7 : 24. Lipanj, 2014., 19:00 »
Dok ne utječu na one koji ne žele s njima imati posla, onda se ne bunim. Dok počne utjecati(a već je počelo) onda je belaja:mrgreen:
"Women don't respect salad eaters."

*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #8 : 24. Lipanj, 2014., 19:37 »
A neće utjecati, barem ne "obične" igre, F2P, mobilni i Facebook naslovi će uvijek imati određenu dozu nepoštenih mikrotransakcija.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Mikrotransakcije vode u propast gaminga
« Odgovori #9 : 24. Lipanj, 2014., 21:30 »
Ja sam recimo uzeo FC3 sa "Predator" dodatkom (na sniženju naravno) i odmah od početka imam posebni "Predator" snajper sa prigušivačem (moš mislit što je ludilo), što malo olakša neke stvari na početku ali kasnije svejedno dobiješ i mnogo bolje stvari od toga. Tako da... Ne znam ni sam, fora jeste, ali ništa posebno- no, nije ni skupo.
Po meni je "Ziggy mode" mnogo bolja i isplativija investicija.
A sada na netko u MP-u ima neko ludilo oružje i da je samim tim u startu nadmoćniji od nas ostalih običnih, to nikako.... No, ako je neka sitnica kozmetičke prirode koja ne utječe na sam gameplay, onda ok, zašto da ne.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9