HCL.HR

Može li se ovako okončati rat oko piratstva?

  • 99 Odgovora
  • 43997 Hitova
Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« : 15. Kolovoz, 2015., 11:52 »
Čitao sam kad sam bio mlađi i još nisam bio upućen u razmjere piratstva i borbe protiv istog, ideju jednog od novinara iz hrvatskog gaming časopisa o tome kako završiti rat između pirata i kompanija. Ideja je bila da svaki korisnik interneta uplati mjesečno 5 ili 10 dolara te se tako namire izdavači. Sad kad razmišljam o tome čini mi se kao pametna ideja. Brojka korisnika interneta blizu je 3 milijarde. Uz uvođenje takvog sustava za svakog korisnika interneta to bi bile bezobrazne sume novca na mjesečnoj bazi. Biste li dali mjesečno 10 dolara za slobodan download? I što mislite, može li se na taj način završiti borba oko piratstva?

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #1 : 15. Kolovoz, 2015., 12:00 »
Ali to nema nikakvog smisla. :hiha2:

Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #2 : 15. Kolovoz, 2015., 12:48 »
Uplatio bih i 30, ali još bi bilo onih koji bi željeli besplatno.

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #3 : 15. Kolovoz, 2015., 12:55 »
Što misliš koliko ima developera i publishera? Naravno da im to nikada ne bi bilo dosta i da bi im se budgeti masovno smanjili i ne bi izdavali toliko igara. Uostalom tvoja ideja mi zvuči kao kod one bagre s HRTa: Ajmo svima napravit harač bez obzira gledali nas ili ne.
Ja želim poduprijeti developere koje volim, a za druge me nije briga.
Uostalom uvijek će biti ljudi koji neće htjeti nešto platiti pa makar to bilo i 1€! Ne možeš sve ljude svrstati pod isti koš kada ne razmišljaju svi kao i ti. Ja prvi ne bih to podržao. Neke developere ne volim i ne želim im dati niti lipe i tu je kraj priče.
Čak i kad bi igre bile ultra jeftine opet bi bilo piratizacije, jer dobra većina gamera su malodobni klinci koji niti imaju kartice, niti će im starci dati da si kupe igru.
Taj prolem je nemoguće iskorijeniti.

I zašto si pobogu ovu temu otvorio u Internet i umrežavanje podforumu?!? Ovo nema nikakvog smisla, premještam je u Gaming kulturu.

*

skipp

  • **
  • 432
    • NuttyGamer
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #4 : 15. Kolovoz, 2015., 13:09 »
Po meni također besmisleno. Zašto bi iko plačao nešto što ne koristi ili nešto nekom za koga ga nije briga? Problem piratstva je prvenstveno imovinsko stanje i omjer cijena igara i mjesečnih prihoda.

Evo ja ću ti reći po sebi. Dok sam bio mulac u osnovnoj i srednjoj i imao 5-10kn dnevno za doručak, nisam od kud imao platit X kn za original igru. Al bi u mjesec dana skupio 30-40kn za lokalnog pirata i bio sam sretan. Igre u izlogu i šajni kutijama sam mogao zaboraviti jednako kao i multiplayer jer crackana igra online ne radi.

Onda kad sam ko studoš počeo raditi sam ekšuli plačao RapidShare account da bi mogao skidat stvari sam i to me koštalo 300-400kn mjesečno što sam smatrao dobrim dealom za igre. Da bi ipak na kraju shvatio kako je čisto bacanje love s obzirom na beskonačne Steam rasprodaje i da za 300kn mjesečno kupim TONU igara (koje nikad neću odigrat :mrgreen: ) a sve su original.

Po meni - rješenje je jednostavno dostupnost i distribucija igara. Steam, GoG, G2A... sve servisi koji za smiješnu lovu dijele original igre. Pune cijene više ni ne gledam jer znam da za 5-10€ mogu kupit što god hoću. Em imam original i ne zajebavam se sa crackanjem i ko zna kakvim sumljivim sadržajem na kompu, em podržavam ljude koji ŽIVE od programiranja i izrade igara koje se meni sviđaju.

*

Wyzard

  • Administrator
  • *******
  • 16146
    • HCL.hr
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #5 : 15. Kolovoz, 2015., 13:58 »
Tkogod da je to predložio je mučki provokator. Možda je u HDZ-u čak kad ima tako bistre ideje.

Piratstvo je dobrim dijelom tu i zbog lakše distribucije sadržaja. Tko je to ono bio stavio neku svoju pjesmu, mislim da je Radiohead?, na službenoj stranici i rekli su da se može preuzeti skroz besplatno. Tj. možeš sam odrediti koliko ćeš dati za pjesmu, uključujući i iznos od 0,00 dolara. Ne sjećam se omjera, ali znam da je daleko više ljudi skinulo istu pjesmu preko torenta negoli na službenoj stranici.

Sličan primjer ti je donedavno bio i Game of Thrones, kojega si mogao pogledati jedino s pretplatom na HBO. Znači, ne zanima te HBO, ali želiš legalno gledati seriju. Ne želiš platiti pretplatu za HBO kad te ne zanima, ali platio bi neki iznos samo da dobiješ pristup seriji - da gledaš FullHD, bez obzira odakle si - jesi iz USA ili Tandžikistana, platio bi nema veze ili za cijelu sezonu ili za jednu epizodu. Ali ne možeš. TV kuća u tvojoj zemlji otkupit će jednu sezonu serije realno za neke dvije godine kad svi budu pričali o novoj sezoni, a ti tu ne možeš ništa. Pa šta ćeš, nego potražiti na torentu kao prljavi pirat, kad ti ne daju da im daš novce za ono što želiš.

Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #6 : 15. Kolovoz, 2015., 14:18 »
Ideja je losa jer bi bilo nepravde kod raspodjele novca medju izdavacima i developerima.
Ja sam vise za Steam shemu koju je predlozio community, a to je da sto su igre jeftinije a bolje, vise se prodaju i veca zarada. Kakva korist ako ti igra kosta 50$ i prodas ju u 100 000 primjeraka ili ista nek je 5$ i prodas ju u 15 000 000 primjeraka. Pritom mislim samo na download distribuciju. DVD i kolekcionarski paketi nek kostaju onda tih 50$ al onda zelim postere, zastavu, figurice, knjizicu, privjesak za kljuceve, majicu s logom igre, i sve ostalo uz samu igru ofc :mrgreen:

*

Terox

  • ***
  • 650
    • Planet Minecraft-TeroXCro
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #7 : 15. Kolovoz, 2015., 14:28 »
Prvo moram upozoriti da ljudi ne hejtaju kad ovo napišem.

Prvo (bar ja tako mislim) da bi se razumjelo piratstvo morate rasporediti pirate i ne pirate u nekoliko skupina:

PIRATI:

Prvi i najčešći slučaj su to djeca koja ili nemaju novaca da kupe originalne igre ili im roditelji ne žele kupovat igre.Ta djeca obično dolaze iz obitelji koje su ili jako stroge ili su radi stanja u državi siromašne pa djetetu jedva mogu računalo priuštiti.Ja ne razumijem zašto neki ljudi na internetu hejtaju tu djecu,ne razumijem zašto ako dijete nema novce ili mu ne daju roditelji da kupuje igru.Tko zna zar nebi ako je dijete pošteno odgojeno možda kad naraste kupilo te igre,po tome ova djeca nebi smjela biti nazivana piratima jer ako oni poslije kupe igru,onda im je ovo prije došlo kao demo verzija.Djeca koja su pokvarena (a takva najćešće dolaze iz bogatih obitelji,ali ih nije briga ni za koga i hackaju u svakoj multiplayer igri koju nabave preko torrenta a da online radi (Minecraft je najćešći primjer).Ta djeca se mogu zvat piratima,zato jer polovina te djece poslije će možda završiti kao kriminalci ili tko zna gdje.

Druga skupina je isto većinom sastavljena od djece,a i dobrim djelom od tinejđera.Ovu skupinu ćine oni kojima roditelji nisu ni bogati ni siromašni ni strogi ali pomalo blagi,ta djeca (ja spadam u tu skupinu,zapravo tinejđer sam ali dobro) imaju svoje računalo i roditelji im kupe igre u dućanima,naravno u onima koji su blizu,(tako da se ovaj problem stvara u manjim gradovima i selima (ja sam iz trogira a tamo koliko ja znam jedino pošta u središtu grada prodaje neke igre).Problem nastane kada dijete hoće neku skupu novu igru tipa GTA V ali roditelji se boje plačati preko interneta a djetetu ne žele napraviti žiro račun.Kao i u prošlom slučaju i ovdje nastanu dvije skupine.Prva je ona koja poslije počne kupovat igre a stare ili obriše ili čeka da Steam ih stavi na popust pa ih onda kupe (ja sada imam kolekciju od 21 piratizirane igre i 4 originalne od koje su 4 originalne na CD-u a ostale sam skinuo preko torrenta,ja ću te igre ćim mi otac napravi žiro račun a obećao mi je za 18 rođendan, kupiti preko Steama jel ih želim odigrati originalne ) Druga skupina kao i u prvom slučaju ne naprave ništa nego nastave piratizirati.

Treća skupina su mladi ljudi (18-30 ) koji su doslovno bezobrazni i  ne žele dati novac developeru (oni su plod djece koja nisu imala uvjeta u mladosti da kupe igru pa neće ni sad

KUPCI:

Prva skupina su po meni najprofesionalniji gameri uvijek su od pomoći ,dobri su ljudi i daju novac u zamjenu za igre.Ja se nadam da će takvih sve više biti i da ću postat jedan od njih točnije jedan od većine vas.

Druga skupina su djeca kojoj roditelji sve daju i uće ih poštenju,to su djeca koja dolaze iz bogatih obitelji koji su mukom došli do bogatstva.

Treća skupina po meni je najgori ološ gaminga,to su djeca i tinejđeri kojima su se roditelji domogli novca preko lutrije ili Boga pitaj kako, i daju im sve što požele,oni najviše vređaju siromašne i bahati su u svim oblicima komunikacije.


Eto sada kad pogledate ove skupine polovica pirata zapravo nije ni zlo ni ništa i nesmije ih se šikanirat ta djeca će poslije kupiti igre i biti poštena i marljiva.jedini način da se piratstvo ukine je ili drastićnim smanjivanjem cijena (tad se nebi uništilo,ali bi se bar smanjilo)  ili uhićivanjem pirata koji stoje iza stranica kao Pirate Bay,Kickass,skidrow and Reloaded i ostale.

Eto ako ste pročitali ovo svaka vam čast sad vidite piratstvo iz perspektive jednog četrnaestogodišnjaka koji se nada da će jednom kupiti sve igre koje sada ima.


*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #8 : 15. Kolovoz, 2015., 14:54 »
@TeroXCro

Dobro si ti sve to raspodjelio, ispada da sav piratizam u svjetu rade djeca.A ko im je voda??- Petar Pan?

*

Terox

  • ***
  • 650
    • Planet Minecraft-TeroXCro
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #9 : 15. Kolovoz, 2015., 14:59 »
Citat:
Dobro si ti sve to raspodjelio, ispada da sav piratizam u svjetu rade djeca.A ko im je voda??- Petar Pan?
Ispričavam se što nisam stavi omjere po istraživanjima li postotak onih do 18 godina je 40%.
Ovo je čak i bilo malčice smješno =D>

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #10 : 15. Kolovoz, 2015., 16:39 »
Simpaticno si ti to sve raspodjelio :ementaler:

Ja se u tvojim godinama nisam time zamarao, niti je bilo fourma ili interneta da o tome ili bilo cemu raspravljamo; ali sam ja svoje igre ipak placao....piratu ;)

Bilo je kakvih 3-4kn po disketi (jedan CD pun DOS igara sam 1995-e platio 200kn przenje i sam CD 120kn, BTW taj radi jos dan danas uz jos par komada iz 90-ih!! - i to je bilo prvi put u zivotu da sam vidio mobitel uzivo kod nekog, a cisto za info, przilica je u to doba bila 15+ tisuca kn), a sjecam se da je prvi NFS bio na 20+ disketa. A poslje PS1, pa je bilo cca 20kn po CD-u i svaki 5-i besplatan....ah, pa intervju za piratom u Hacker-u...

A decko od kojeg sam kupovao igre je mjenjao auto i motor doslovno svakih 6 mjeseci.

A stro se teme tice, pa mi u HR ionako placamo vec tako neki porez na sve podatkovne medije (opticki mediji, flash kartice, HDD-i....), i da, to je IMHO bezveze.
« Zadnja izmjena: 15. Kolovoz, 2015., 18:05 Disc0 »
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

*

kveki

  • **
  • 512
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #11 : 15. Kolovoz, 2015., 17:02 »
Piratstvo će postajati dokle god postoji sloboda informacija. To je nuspojava interneta i kapitalizma. Nije nužno ni loša ni dobra. Ima i pozitivne i negativne strane.

*

Terox

  • ***
  • 650
    • Planet Minecraft-TeroXCro
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #12 : 15. Kolovoz, 2015., 17:04 »
I ja bi plačao da mi roditelji daju da napravim žiro račun,nego jel se preko steama uopće to plača žiro računom ili nekako drukčije.

*

DakiKŠ

  • **
  • 176
  • Koju poslugu porati?
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #13 : 15. Kolovoz, 2015., 17:17 »
Svaka stvar se može upotrebiti i zloupotrebiti i to važi i za piratstvo i nema su to što više raspravljati.
Ljude delim na dve grupe: Gamere (čitaj ljudi kojima nikada nije dosadno) i ostale ljude (čitaj šonje).
-DakiKS 1. april 2015.

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Može li se ovako okončati rat oko piratstva?
« Odgovori #14 : 15. Kolovoz, 2015., 18:06 »
I ja bi plačao da mi roditelji daju da napravim žiro račun,nego jel se preko steama uopće to plača žiro računom ili nekako drukčije.

Pa sta ne prihvaca steam paysafe kartice koje mozes kupit na kiosku?

EDIT: Prihvaca, eto ti jednostavnog nacina da potrosis kn :thumbs:
« Zadnja izmjena: 15. Kolovoz, 2015., 18:08 Disc0 »
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9