HCL.HR

1x8GB ili 2x4GB RAM-a?

  • 6 Odgovora
  • 2895 Hitova
1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« : 22. Travanj, 2018., 14:57 »
Pitanje iz naslova, dali je bolja imati dual ili single channel RAM za gaming i sve ostalo, vec sam uzeo 1x8 pa me zanima jesam li napravil pogresku i jel trebam vec pocet razmisljat o dodatnih 8 (ili 4 ako se to smije mixat)

Ryzen 3 1200
1050ti
« Zadnja izmjena: 22. Travanj, 2018., 15:54 Fran Novoselic »

Odg: 1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« Odgovori #1 : 22. Travanj, 2018., 15:52 »
1x8 zbog lakšeg upgradea na 16 gb, u gamingu nema velike razlike između single i dual channela.

Odg: 1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« Odgovori #2 : 22. Travanj, 2018., 16:22 »
1x8 zbog lakšeg upgradea na 16 gb, u gamingu nema velike razlike između single i dual channela.

Ovo je samo djelomično točno. Za dosta igara zaista nije bitno. To su igre koje ne traže puno od procesora pa time je jasno da je za njih nebitna i memorijska propusnost. S druge strane, igre koje su teške za procesor (većina singleplayer igara otvorenog svijeta, kao npr. Far Cryjevi, GTA V i Witcher 3 i multiplayer igre, a posebno multiplayer igre s velikim mapama i velikim brojem igrača, kao npr. Battlefield i PUBG), ne samo da će doživjeti značajno poboljšanje u FPS-u (pogotovo minimalnom FPS-u, tj. FPS dropovima), nego će ponekad i zahtijevati maksimum od procesora i memorije da bi uopće bile igrive u nekim okolnostima (zamisli npr. veliki sukob u BF1, kad se na jedno mjesto skupi 20 igrača). Govorim iz osobnog iskustva, ali možeš i sam pogledati neke usporedbe na internetu.
Bez obzira na to, istina je da nije kraj svijeta zbog toga što si za početak išao na samo 1 keks, posebno ako možeš preživjeti ovo što sam opisao ili ne igraš puno takvih igara. S vremenom će cijena memorije pasti i onda kupi identičan keks kao što već imaš i gotovo. :)
« Zadnja izmjena: 22. Travanj, 2018., 16:33 Metaxa »

Odg: 1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« Odgovori #3 : 22. Travanj, 2018., 17:22 »
1x8 zbog lakšeg upgradea na 16 gb, u gamingu nema velike razlike između single i dual channela.

Ovo je samo djelomično točno. Za dosta igara zaista nije bitno. To su igre koje ne traže puno od procesora pa time je jasno da je za njih nebitna i memorijska propusnost. S druge strane, igre koje su teške za procesor (većina singleplayer igara otvorenog svijeta, kao npr. Far Cryjevi, GTA V i Witcher 3 i multiplayer igre, a posebno multiplayer igre s velikim mapama i velikim brojem igrača, kao npr. Battlefield i PUBG), ne samo da će doživjeti značajno poboljšanje u FPS-u (pogotovo minimalnom FPS-u, tj. FPS dropovima), nego će ponekad i zahtijevati maksimum od procesora i memorije da bi uopće bile igrive u nekim okolnostima (zamisli npr. veliki sukob u BF1, kad se na jedno mjesto skupi 20 igrača). Govorim iz osobnog iskustva, ali možeš i sam pogledati neke usporedbe na internetu.
Bez obzira na to, istina je da nije kraj svijeta zbog toga što si za početak išao na samo 1 keks, posebno ako možeš preživjeti ovo što sam opisao ili ne igraš puno takvih igara. S vremenom će cijena memorije pasti i onda kupi identičan keks kao što već imaš i gotovo. :)

Što ako bi uzeo još jedan od 4GB iste marke i brzine(16GB mi stvarno nije potrebno), ili ako baš nikako nebi mogao naci istu marku, 8GB iste brzine, recimo Patriot memorije(ili bilo koje, ovo je samo primjer)?

Odg: 1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« Odgovori #4 : 22. Travanj, 2018., 18:42 »
Da bi memorija radila u dual channelu, mora biti istog kapaciteta, brzine i latencija. Idealna situacija bila bi da imaš kit od 2 uparena modula, ali dva identična modula uglavnom uredno rade i bez da su iz kita. Što se tiče različitih marki, također ne bi trebao biti problem, ali nije garantirano da će raditi.

Jesi li već naišao na problem u nekoj igri pa si zato zabrinut?

Odg: 1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« Odgovori #5 : 22. Travanj, 2018., 20:51 »
Da bi memorija radila u dual channelu, mora biti istog kapaciteta, brzine i latencija. Idealna situacija bila bi da imaš kit od 2 uparena modula, ali dva identična modula uglavnom uredno rade i bez da su iz kita. Što se tiče različitih marki, također ne bi trebao biti problem, ali nije garantirano da će raditi.

Jesi li već naišao na problem u nekoj igri pa si zato zabrinut?

Nisam. PC mi dolazi tek sutra, preporuku za cijelu konfiguraciju sam dobio na ovom forumu, i zato sam uzeo 1x8GB, ali pomalo sam zabrinut jer sam vidio neki dan na nekim benchmarkima da dual channel radi u nekim slucajevima i do 20-30fpsa bolje na ryzen procesorima...Kada budem probao, vidit cu, ako bude problema pricekati cu da se smanje cijene rama i kupiti još jedan isti. Za sada vjerojatno samo mislim igrati Fortnite neko vrijeme tako da se nadam da  u toj igri nece biti problema :)

Odg: 1x8GB ili 2x4GB RAM-a?
« Odgovori #6 : 22. Travanj, 2018., 21:10 »
Vjerujem da ti je plan u redu. Baci dojmove kad zaigraš ono što te zanima. :D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9