HCL.HR

Nadogradnja kompa za 2010.

  • 45 Odgovora
  • 12455 Hitova
*

n00b

  • ****
  • 1663
Nadogradnja kompa za 2010.
« : 05. Veljača, 2010., 11:11 »
Hah, kad pitam na drugim forumima mogu i na najdražem.

Nisam baš vičan ovome pa molim za malo razumijevanja i pomoći.


Konfa

Asus P5N-E SLI
Intel 2 Quad 6600
NVIDIA GeForce 8600 GT
2 X 1 GB RAM Kingstone Hyper X
Windows XP, SP 2

1 HDD 500 GB
1 HDD 350 GB, podijeljen na 2 particije

Kupio bi dva diska po 1 TB i spojio ih u RAID 0.
Ovo je kontroler koji imam za spajanje (pretpostavljam da je to to)
JMicron JMB36x Controller

Planirao sam novu konfu uzimati (video edit), ali vjerujem da je ovo skroz ok za rad s full HD-om.

RAID 0 i još 2 GB memorije (mada bi xp koristio 3, koliko već) uz proc; mislim da je dovoljno.

Trebam li još nešto kupiti osim diskova za ovo što mislim? (RAID jel)
Trebam li za to nanovo instalirati Windowse ili se nakon obavljanja spajanja u RAID nastavlja raditi normalno?

Također, kupio bi i BluRay pržilicu, pa me zanimaju savjeti, preporuke i iskustva. Pretpostavljam da pržilicu uredno mogu spojiti na postojeću matičnu ploču. Mogu li?

I da, imam Cooler Master kućište (CM 690 PC ) s integriranim napajanjem od 450 W. Radilo je do sad bez greške (napajanje jel), sve super bilo blabla, i k tome mogu još unutra ugraditi 7 ventilatora. Mislio sam kupiti barem 4-ako ne bi morao kupovati novo kućište.
U tom slučaju moram novac drugačije rasporediti. 450 W će biti dovoljno za ovo što mislim? Ako ne, mogu li nekako spojiti dodatno napajanje ili mijenjati ovo?
Potrošio bi koliko je potrebno, ali ako ako mi je dovoljno kupiti diskove i ventilatore bio bi presretan. Pretpostavljam da ne bi potrošio više od 4000 kuna.

Po pitanju hardvera sam jako slab, hvala na strpljenju svima koji su spremni pomoći u vezi bilo koje stavke. Stavke. poz :]  :piva:

EDIT: svi su mi SATA konektori na matičnoj zauzeti, dakle moram malo drugačije razmišljati, ne bu tako jednostavno ko što sam mislio.  :wildboy:
« Zadnja izmjena: 05. Veljača, 2010., 12:32 n00b »

*

amerX

  • *
  • 16
  • What the fuck is WTF.
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #1 : 06. Veljača, 2010., 22:59 »
ako uzimas zbog igrica treba bolja grafa i stavi 3 gb rama.... :thumbs:

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #2 : 06. Veljača, 2010., 23:58 »
Ne uzimam zbog igranja.

Mislim daću PCI to SATA konektor uzeti (tj, dva il nešt) pa onda spajat. Ne znam. Komplikovanost.

*

ddoxy

  • **
  • 203
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #3 : 07. Veljača, 2010., 00:46 »
Vidim da ideš do 4000kn.
Ne moraš nikaj mijenjati. Uzmi HD5850 bilo koju i 2 GB ram...ostatak potroši na kaj god želiš. Više ti ne treba, ovaj stari quadonja može tjerati bilo kaj. Na frekvi oko 3ghz je nenadhebiv. Ventilatori će ti samo raditi buku (dodatni), dovoljan je usis i ispuh, dobar cable managment da se protok zraka fino održava i to je to.

I savjet, idi na Win7. Nema smisla kočit konfu sa XP-om.
« Zadnja izmjena: 07. Veljača, 2010., 00:49 ddoxy »

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #4 : 07. Veljača, 2010., 00:57 »
XP 64 bitni stavi i bit ćeš sretan. Manje više.
Kolko sam shvatio i ti dalje sve leti, pa ak radi, nema smisla eksperimentirati sa vistama i sedmicama. Pogotovo jer ti je to radni stroj čija je primarna uloga stabilnost. Ne fensi efektići.

Di sam bio na praksi, jel, koriste jako slične konfiguracije. I dalje su na XP-u. 4 GB rama i kvadovi plus puno diskova. A bave se pretežito 3D animacijom i montažom.

Jedino ak misliš igrat igre, uzmi neku Ati HD 5800 grafičku. To je to.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #5 : 07. Veljača, 2010., 04:04 »
Edius je 32-bitna aplikacija, s njim radim 85% svega. Novi OS-ovi bi bili korisni...ne znam, da mogu istovremeno vrtiti više stvari.  :wildboy:
Nije da bi profitirao puno s njima, tak da ostajem na XP. 3 GB iskoristivosti (3 i po, koliko već s onim što se utipka /3GB) + RAID bi trebalo biti glatko.

Brine me kako pospajati sad bluray i dva diska. Čujem da ima konektor baš za RAID, ali ako mi to ode na jedan PCI to taj konektor, onda mi opet fali jedan za bluray.
Eventualno u biti, da odjebem staru DVD pržu i uzmem neki multitask, nisu toliko ni skupi više.

Nova graf., mogobi, kad vidim koliko bi mi otišlo na sve ovo.

Jedino me to hlađenje i napajanje 'brine'. Štojaznam, nisam nikad na 'ti' s time, pa nisam siguran hoće ovo biti dovoljno.

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #6 : 07. Veljača, 2010., 09:02 »
da, naime, windows 7 rula. stavljam ti samo bubu u uho... počevši od stabilnosti, brzine i nema one degradacije brzine s vremenom... eto toliko  :(


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

Armor

  • ******
  • 4195
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #7 : 07. Veljača, 2010., 09:04 »
da, naime, windows 7 rula. stavljam ti samo bubu u uho... počevši od stabilnosti, brzine i nema one degradacije brzine s vremenom... eto toliko  :(
Naravno, vrijeme je da se starom dobrom Xpu veli zbogom.
"Born with less, but you still precious.

You gotta be able to smile through all this bullshit."

*

ddoxy

  • **
  • 203
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #8 : 07. Veljača, 2010., 09:32 »
Evo. XP je daleko ispod sedmice po svemu...bio je dobar OS al ga je vrijeme pregazilo. Činjenica je da noviji hardware ima problema na zastarjelom OS-u. Sedmica je toliko optimizirana i brza da bi bila ludost ne stavit ju. XP je iza nje u svakom pogledu. I ako BILO ŠTA kupiš na komp...MORAŠ stavit sedmicu. Jer u suprotnom nikakvog napretka nećeš vidjeti.
Kupi HD 5850 i tvoja "radna stanica" je mirna 3 godine ziher. Stavi još 2 GB RAM (može i 1 samo).
Hlađenje te nema kaj brinuti, jer HD5850 kartice ima fenomenalno hlađenje, a ionako se NE GRIJU puno. Dobar protok zraka u kućištu i miran si. Jedino je proc upitan, AKO su mu temperature poviše, onda kupi neki CPU hladnjak oko 300kn. To je sve.

A kaj se tiče napajanja, 450W je sasvim dovoljno, ak mog potrošača drži "samo" 400W, i ovo tvoje će 450W bez problema. Koji je smisao onda proizvodnje novog hardwarea koji MANJE troši i MANJE se grije, a mi stavljamo veća i jača napajanja?

*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #9 : 07. Veljača, 2010., 09:43 »
XP 64 bitni stavi i bit ćeš sretan. Manje više.
Kolko sam shvatio i ti dalje sve leti, pa ak radi, nema smisla eksperimentirati sa vistama i sedmicama. Pogotovo jer ti je to radni stroj čija je primarna uloga stabilnost. Ne fensi efektići.



Facaa, koji bog?
XP x64 nije dobio nove updateove od 2005. jos, vise ga nitko ne podrzava, support discontinued.

XP x64 je uvjerljivo najlosiji izbor ako zelis x64 OS-ove, radi stabilnosti i bilo cega opcenito. Samo je traljav rebranding Windows Server 2003 OS-a, takav je bio i kad je jos bio podrzavan.

Win7 x64 stavi ako ces stavljati vise od 3 gige rama u komp i to je to. Ne gubis nista sto se tice performansi, niti je to ikakvo eksperimentiranje jer je podrska za sve programe na Win7 skoro jednako dobra kao i na XP, pa nema bojazni oko stabilnosti i toga.

*

Armor

  • ******
  • 4195
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #10 : 07. Veljača, 2010., 10:00 »
Win7 x64 stavi ako ces stavljati vise od 3 gige rama u komp i to je to. Ne gubis nista sto se tice performansi, niti je to ikakvo eksperimentiranje jer je podrska za sve programe na Win7 skoro jednako dobra kao i na XP, pa nema bojazni oko stabilnosti i toga.

Win 7 ima već sad ogromnu podršku i sve bude bolja i veća , a za Xp (ipak) sve slabija s vremenom...
"Born with less, but you still precious.

You gotta be able to smile through all this bullshit."

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #11 : 07. Veljača, 2010., 12:19 »
Prvo ću pospajati na XP-u svom sve i provjeriti workflow. Ako štima, ostaje tako. Ako ne budem zadovoljan, valjda nije bed na drugu particiju staviti Win 7 i provjeriti kako radi.
Prije ili poslije ću ga staviti znam, ali sad jednostavno nema smisla. Ovo je stabilno, brzo i radi kako spada. Sam OS mi osim interneta, mjuze i rendom programa ne služi baš. Igre slabo igram.

Po meni, (pre)malo razloga za prelazak na novi OS, za kojeg mi glavni program još nije optimiziran.

Hvala vam svima na savjetima btw.  :piva:

*

vilim

  • ****
  • 1389
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #12 : 07. Veljača, 2010., 12:30 »
nije da vam tupim pamet il nekaj, al imam hard od 320 i 120 gigi i torrenti mi non stop rade pa mi se jako rijetko dogodi da moram s harda nekaj brisat, a i brišem baš ono kaj više ne koristim...

ali 850 gigi + 2000 gigi? pa neznam ljudi kaj vi spremate na te kompove, al kad vam rikne hard onda vapite kako se to dogodilo, da ste godinama to skupljali...
"Women don't respect salad eaters."

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #13 : 07. Veljača, 2010., 13:40 »
lol

Video zauzima jako puno mjesta.
Ne da mi ovo neće biti dovoljno nego ću morati za mini backup storage uzeti barem još 1 TB eksternog.

Inače 2 TB u RAID0 = 1 TB prostora, odnosno jedan HDD, ali puno brži.

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #14 : 07. Veljača, 2010., 18:08 »
Rula mi ovo sve. Baš se lepo odma vidi razlika kad netko ekšli koristi komp za rad, a kad netko ima mrcinu samo radi igara. I torenata. :wildboy:
I fascinantno je kako je svima sve super i lako. Ono, samo staviš 7-icu. Nitko ni ne razmišlja da to govno košta par tisuća kuna. Il, da nakon što stavi 7, mora kupovati nove licence svih programa koje koristi...da rade na toj istoj sedmici... :wildboy:


Inače, rijetko koja apliakcija je optimizirana za 64 bitne OS-ove. Na papiru je sve divno i krasno. Jer kao mega super optimizirano za vistu, 7-icu, kurac palac. Al i dalje je to isti 32 bitni softver koji ni ne zna iskoristit više od 2 GB rama...nit mu išta znači više jezgri na procesoru. :wildboy:


@Yuri; pročitaj šta n00b koristi. Program za montažu, jel, koji možda još uvijek nije optimiziran za 7-icu (nit za 64 bita doduše). Pa zbog toga i velim za 64 XP. Jer, em mu program pouzdano radi, i ak ništa, barem će moć više rama iskoristiti...čist da može imat više od dvije aplikacije u isto vrijeme upaljene. Plus, stabilniji je od 32 bitne verzije i mrvicu sigurniji. Znam jerbo ga koristio. Zapravo, ekšli sam ga i kupio. Ne skinuo, da neb bilo. :wildboy:



Tak da njub, kad već stavljaš, stavi 64 xp. Il me ignoriraj. po običaju. :@
Il, kupi Mac i ne brini se oko svih ovih sranja. :ementaler:


EDIT;
Uostalom, vid kao mega kul Edius Edit Station konfiguraciju;
http://www.grassvalley.com/products/edius_des

 :piva:
« Zadnja izmjena: 07. Veljača, 2010., 18:20 Facaa »
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9