HCL.HR

Nadogradnja kompa za 2010.

  • 45 Odgovora
  • 12579 Hitova
*

Yuri

  • *****
  • 1958
  • Feeeeejk
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #15 : 07. Veljača, 2010., 19:43 »
@Facaa:

Najgora opcija za rad mu je XP x64. Isto imao, muku mucio sa programima i driverima jer za jedan x64 OS nije ni priblizno fleksibilan sto se tice supporta za sve i svasta kao noviji OS-ovi. Sto se tice raznoraznih programa, funkcionira. Ali ako stavis bilo kakvu stvar koja sa sobom instalira nekakve dodatne drivere za neki background service, faila, jer ti za razliku od Vista/7 x64 ne da uopce instalirati ikakve 32 bit drivere. Kernel na kojem je baziran(Windows Server 2003) ne podrzava 32 bit drivere, cak i ako su instalirani cisto kao background servis(totalno random DLL recimo), a ne core driver.
Da ne spominjem glupost koju su napravili oko installera na XP x64. Dakle, imas neki kurac palac program koji radi bez problema na Visti/7 x64, ali ga XP x64 nece instalirati jer taj program ne koristi specificno x64 installer.
I razne druge sitnice. Za jedno radno racunalo kod kojeg ti je bitna stabilnost i pouzdanost, ne pomaze ni cinjenica da za taj OS nemas ni XP SP3 dostupan. Nema x64 ekvivalenta.
Mislim, ae, kupio si ga. Jos ga koristis?


@n00b:
Za obradu videa je definitivno najbolje imati sto vise raspolozive memorije i prostora na hardovima. Nabavit minimalno 4GB memorije, ako ne i vise. XP 32bit ce po defaultu koristiti 3GB memorije, moze se tweakati da koristi 3.5GB, ali tu su moguci problemi sa stabilnoscu ponekad, pa bolje ne.

Ako jedna 32bit aplikacija po Facinom ne zna iskoristiti vise od 2 GB rama, ne znaci da vise tih istih aplikacija pokrenutih ne moze. Imas sve preduvjete za takav rad. Quad proc + hrpa rama + Raid 0 = jebene mogucnosti za multitasking u obradi videa. Vecina aplikacija ne podrzava multi-core, ali su tu i Windowsi faktor. Mozes 2 puta pokrenuti istu aplikaciju recimo. Prva ce biti asignana na jednu jezgru, druga na drugu etc... Mogu se i rucno prebaciti ako treba. Sa 4 jezgre, dovoljno memorije i dovoljno brzim diskovima, imas jebenu radnu stanicu.

Da se ne komplicira i ne prepucava dalje, ako se dvoumis oko stabilnosti OS-ova:

Nadi nekog frenda/frendicu koji ima Win 7 x64, okupiraj im komp na sat vremena, pokusaj instalirati tu aplikaciju kod njih onako, zajebavaj se malo i ako radi, sve cisto. Manje ces vremena potrositi nego da na svojoj konfi ides eksperimentirati. Samo pobogu, sto god radio, nemoj stavljat WinXP x64. Bolje ostat na XP 32 bit onda.

Ako si zelis jednostavno uciniti rad ugodnijim i gladim, Raid 0 i 3GB rama je dovoljno. Ako pucas na multitasking, obrada vece kolicine videa nego do sad u isto vrijeme, povecavanje obujma posla ili takvo nesto, onda gledaj Win7 x64 + 4GB(optimalno 6+GB) ili vise RAM-a i Raid 0.

*

Dragster

  • ******
  • 7719
  • OKO SOKOLOVO xD
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #16 : 07. Veljača, 2010., 21:10 »
Što se same sedmice tiče, imam slabiji laptop, koji je izašao negdje kad je vista izašla i moram reći da XP ne bi smio doć u obzir... Ne radim bogzna kakva renderiranja, osim catie (koja radi na sedmici), photoshopa... A multitasking? Ni ne skužim da imam više stvari u radu... OS je jednom rječju, izniman... Sve radi brže, glađe, rušenje još nisam doživio (koristim 3 mjeseca, licenciranu), ne usporava se s vremenom (na XP-u sam uvijek imao taj problem), vrijeme dizanja windowsa je... smiješno... A i vizualni dojam je na nivou... NIKAKO XP, zaboga, ne znam  :(


"There is great strength in numbers, but there is great power in one, for the strength of the will of one may gather numbers to it. There is strength not only in *knowing* the self, but *knowing* how to bring it forth in others."

tl;dr pušite mi kurac xD

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #17 : 07. Veljača, 2010., 22:55 »
Tak da njub, kad već stavljaš, stavi 64 xp. Il me ignoriraj. po običaju. :@

Tko je koga ignorirao zadnji put?  :wildboy:

Uglavnom, ovo što Yuri kaže to sam i mislio. XP32 ostaje + 4 GB rama + RAID0 i onda provjera rada.
Znam ih par koji rade na win7 sa Ediusom i super, radi im al i dalje nema razloga da to stavljam. Još.

XP mi jednostavno nema nedostataka. Ne ruši se, boot up mi je brz, nikad problema s njim u zadnjih par godina. Ne sumnjam da je win 7 bolji i brži i stabilniji itd., ali nema mi smisla stavljati nešto samo zato jer je novo i fensi. Jebo ikone na desktopu ono. Krajem godine već bi se dalo razmisliti, ali sad mi još nije potrebno.

*

vilim

  • ****
  • 1389
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #18 : 15. Veljača, 2010., 21:31 »
lol

Video zauzima jako puno mjesta.
Ne da mi ovo neće biti dovoljno nego ću morati za mini backup storage uzeti barem još 1 TB eksternog.

Inače 2 TB u RAID0 = 1 TB prostora, odnosno jedan HDD, ali puno brži.

ma sve 5 ako je stvarno potrebno, ako se baviš video obradom onda opravdano jer znam da to jako puno zauzima, ali puno ljudi kupuje hardove samo da bi se mogli pohvalit kolku k**u imaju :bonk:
"Women don't respect salad eaters."

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #19 : 08. Ožujak, 2010., 22:39 »
Šoping time!
Sve bi uzeo u jednom dućanu jer uzimam preko R1.

Ovako nekako sam zamislio dakle.


2 x 500 GB HDD
RAID kontroller (PCI, 2xSATA)
2 X 1 TB HDD storage
grafička
2 x 1GB RAM DDR2 na 800 mHz (Kingstone Hyper X)
hlađenje?
napajanje?


Ide to i preko 5 k  :wildboy:, al jbg, valjda će se isplatiti.

RAM pretpostavljam uzeti identične. HDD nije problem, ok su im cijene manje više. Kontroler moram još vidjeti koji ću.

Grafička me muči, kad sad već uzimam da i to riješim. Te HD5800 serije što rekoste su oko 2500 kn minimalno. Je li to normalna cijena za grafičke? Puno mi se čini nekako.  :wildboy:
Svakako trebam novu grafulju sa dualDVI i HDMI outputom, al baš sad preko 2 k... :wildboy:

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #20 : 08. Ožujak, 2010., 22:58 »
Te grafičke jesu best buy, jeb ga. :wildboy:

Il, ak ne planiraš igrati sve u max setinzima ovo ono, možeš uzeti malo stariju HD 4800 seriju. Rulaju.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.


*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #22 : 09. Ožujak, 2010., 00:16 »
http://www.links.hr/index.php?naziv=VGA+PCI-E+XFX+ATI+RADEON+HD+4870,+750MHz,+1GB+DDR5,+DualDVI,+HDTV&option=artikl&id_kategorija=05180606&id_artikl=051.806.405

Isti kurac. Al malo jeftinije.
Pače, po većini testova, stok 5770 je slabiji od 4870. Iz rendom razloga. Al, eto, 5770 je DX11, dok 4870 nije.
« Zadnja izmjena: 09. Ožujak, 2010., 00:20 Facaa »
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #23 : 09. Ožujak, 2010., 00:49 »
 Ma bitno da mogu dva monitora spojiti.

Al nema HDMI.  :wildboy:


*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #24 : 09. Ožujak, 2010., 00:58 »
Dvi to HDMi adapter dobiješ ionako. :wildboy:

Jer DVI = HDMI (minus zvuk). Manje više jel.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #25 : 09. Ožujak, 2010., 01:10 »
 :hug
Zakon. To je već normalna cijena, mislim nije da je jeftino, ali jebote 2 i po K za grafičku karticu ono. To ni ova ekipa što pro QL igra ne koristi, radije smanje na low settingse.  :wildboy:

Mislim da je to onda to...HDD bitno da je 7200 i valjda ne mogu sjebat ništa.

Avantura počinje. Jupi.  :wildboy:

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #26 : 09. Ožujak, 2010., 01:28 »
http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=051510&id_artikl=051.510.083

Jab ova dva uzeo. (ili 500GB ili 1TB varijantu..ovisi o nofcu)
WD Caviar Black. Brzi. Rulaju.
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

noda

  • *****
  • 3184
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #27 : 09. Ožujak, 2010., 11:21 »
Kaj se tiče grafičke, uzmi HD5770, noviji proizvodni proces, manje zagrijavanja i manje potrošnje, a performanse su skoro pa iste sa HD4870.   :ementaler:

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #28 : 09. Ožujak, 2010., 19:13 »
I budem. Čisto da napakostim ovome.  :ementaler:

Nego, moram i novi monitor uzeti mada mi to nije sad baš o glavu.

Rado bi opet 22'', ali ovaj put malo kvalitetniji.

Savjeti, preporuke?

*

Cobalt

  • ****
  • 1006
Odg: Nadogradnja kompa za 2010.
« Odgovori #29 : 09. Ožujak, 2010., 21:12 »
Samsung 2370HD


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9