HCL.HR

Pomoc oko napajanja

  • 13 Odgovora
  • 5898 Hitova
*

TheDomy

  • n00b
  • 2
Pomoc oko napajanja
« : 10. Lipanj, 2019., 21:04 »
Pozdrav, planiram zamjeniti graficku kartu u racunalu i trebam savjet oko napajanja.

Trenutna kofiguracija
Ryzen 5 2600
R9 270x
8gb 3000MHz
250gb ssd
1Tb hdd
I standardna periferija...

Planiram kupiti neku GTX-icu 1060ti ili 1070, ali me zanima hoce li moje trenutno napajanje XFX Pro 650W to moci podnjeti.
Inace napajanje ima bronze certifikat.
Unaprijed hvala.  :D

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #1 : 11. Lipanj, 2019., 22:34 »
Bez problema i puno veće potrošaće

Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #2 : 11. Lipanj, 2019., 22:50 »
Nikakav problem, ja nez sta ljudi toliko pretjeruju sa napajanjem ja se kladim da bi radio bez ikakvih problema i sa 550W al ajde bolje da je bar 600+.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #3 : 12. Lipanj, 2019., 18:30 »
Najobičnije kvalitetno 450w napajanje, ili još preciznije sa preko 300w na +12v bi to furalo bez problema.

*

kuky90

  • **
  • 190
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #4 : 23. Lipanj, 2019., 18:56 »
Nije problem u Wattima, nego u kvaliteti napajanja. Kvalitetnija napajanja su efikasnije, a samim time tiša manje se griju, imau kvalitetnije komponente u nutra, te mnoge zaštite od kojekavih napona.

Ma i 500w ti je dosta za sve ovo. Neko 80+ silver/gold i sve štima. A pošto imaš XFX pro mislim da je dobro samo po sebi.

Recimo jedan konektor 8 ili 6 pinski za grafičku ti može potegnuti najviše 150w, tako da si možeš sam izgračunati.
150w maksimalno ako će i tolko potegnuti, 90 procesor, a ostatak su pizdarije koje troše oko 100w sve skupa.

Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #5 : 25. Lipanj, 2019., 20:30 »
Pozdrav, javljam se ovdje umjesto na temi "Vaša konfiguracija", nažalost. Uglavnom komp sastavio u petak, s komponentama:
CPU:AMD Ryzen 5 2600
MATIČNA:MSI B450-A PRO
GPU:Sapphire Pulse Radeon RX Vega 56
RAM:16GB G.Skill RipJaws V DDR4-3200
MONITOR:LG Electronics 24MP59G-P
MEMORIJA: Adata XPG SX8200 Pro 256GB
PSU: CORSAIR TXM Series, TX650M

U subotu sve poštimao i radilo kako treba. I nedjelju u 2h ujtru odem za Dubrovnik tako da me nije bilo cijeli dan kući (BiH) i nisam, sve mi ostalo uključeno u struju, pouzdao se da će roditelji isključiti kao obično ako bude grmljavine. Kad sam došao kući imam šta vidjeti, prvo vidim ne radi prekidač na produžnom kablu gdje je priključeno kućište, a na kecu je, odem provjeriti osigurač i vidim iskočio, vratim se, s produžnog sve radi osim kućišta :(

U međuvremenu sam provjerio šta je sve stradalo i ispostavi se da je pregorila "samo" napojna jedinica. Sad me zanima vaše mišljenje, da li pokušavati reklamirati napojnu iako se s garancijom ograđuju od udara groma ili dati lokalnom majstoru, uglavnom za popravljanje TV-a da pokuša vratiti napojnu iz mrtvih. Inače, napojna ima 7 godina garancije.

« Zadnja izmjena: 25. Lipanj, 2019., 20:33 NiKra95 »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #6 : 25. Lipanj, 2019., 21:04 »
Kod nas se navodno kod takvih slučajeva može tražiti naknada od HEP-a, no to je longshot, nisam čuo da se neko okoristio. Uglavnom takve slučajeve (udar groma) mislim da ne pokriva garancija (nek me netko ispravi ako sam u krivu?), no ja bi u tvome slučaju probao reklamirati pa što bude. Ako ti ne prođe lokalno - da šalješ corsairu u Nizozemsku, navodno imaju odličan support i nebih se začudio da dobiješ drugo. Samo što bi bio bez pc neko vrijeme, no navodno se brzo riješi (od 2 do 4 tjedna)

Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #7 : 25. Lipanj, 2019., 21:26 »
Hvala na odgovoru @andrash :)

Evo šta piše na njihovoj stranici:
Citat:
EXCLUSIONS
This warranty does not cover problems or damage resulting from, but not limited to, any of the following:

Wear and tear associated with normal use.
Any modification, abuse, accident, disassembly, misapplication, or unauthorized repair.
Removal of serial number or regulatory labels.
Any improper operation, including any use not in accordance with any supplied product instructions.
Connection to any improper voltage supply.
Any other cause which does not relate to a product defect in materials or workmanship.
Also, excluded from this warranty are counterfeit CORSAIR Systems; that is, products that CORSAIR, at its sole discretion, determines were not manufactured by CORSAIR or any of its authorized manufacturing partners.

Ne piše ništa konkretno za udar groma, ali se to vjerojatno vodi pod any accident.

Kako vidim Corsair u BiH nema, tako da bih morao vani reklamirati. PC je i onako brat dovukao iz Njemačke i živi blizu Nizozemske granice, tako da mi to ide u prilog. U dilemi sam velikoj, ako ga dam tu majstoru da pokuša popraviti i ne uspije, nema od nje onda svakako ništa, a nešto mislim da su jako male šanse za to. Kontam da si uzmem drugo napajanje, vjerojatno polovno, a da ovo probam reklamirati, pa šta bude. Ako prođe, mogu jedno prodati :) Par tjedana mi je predugo čekati...

I da još jedno pitanje, sad manje važno, ali ne toliko nebitno. Uzeo sam PSU od 650W jer sam gledao na oficijalnoj stranici od Vege 56 koja je preporučljiva snaga i tu je pisalo 650W. Kad su mi komponente došle tek sam vidio da je za Vegu 56 Pulse preporučljivo 750W, a 650W se odnosio vjerojatno na osnovni blower model.  Da li bi mi mogla ona praviti probleme na ovom napajanju koje sam imao?
« Zadnja izmjena: 25. Lipanj, 2019., 21:32 NiKra95 »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #8 : 25. Lipanj, 2019., 22:41 »
Ma nikakav majstor, šalji u Nizozemsku. Nebi ti ni oni to popravljali nego bi ti dali drugo. Eventualno da ne spominješ gromove u opisu kvara za svaki slučaj, nego si ga takvog zatekao da neće upalit.

Šta ćeš u međuvremenu (kupit drugo i sl.) sam odluči.

650w te klase je dovoljno, nije to problem. To što različiti vendori napišu različito (zna nekad biti od 550w do 750w) je debilizam, jer nije svako napajanje isto (po pitanji snage na +12V)

*

Saren

  • *
  • 110
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #9 : 25. Lipanj, 2019., 23:23 »
Kao netko tko zivi u dosta nepovoljnom kraju gdje je  grmljavina svako malo prisutna  savjetujem ti takodjer da ulozis u antinaponske letve i antinaponske suko uticnice. Dobar ti je Cyberpower ili APC PM6 model. Meni prekjucer dernuo grom u blizini kuce i sve je bilo u redu, dok susjedu otislo sve od rutera pa do racunala. Nije 100% proof, mislim nista nije ali moze pomoci ako ti se opet dogodi ista situacija. Tako da ne kosta tacke novaca pa savjetujem da kupis par ono pc+router itd...

Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #10 : 26. Lipanj, 2019., 05:52 »
Hvala na odogovorima. Poslat ću ja to za Nizozemsku, pa šta bude :)

Razmišljao sam o prednaponskoj zašiti i prije, ali eto, okasnio sam. Koji Cyberpower model propuručuješ @Saren?

*

Saren

  • *
  • 110
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #11 : 26. Lipanj, 2019., 16:54 »
Pa evo moj prosli model bio je CyberPower 7x Schuko sa prekidačem 1.8m. Dosta je dobar makar neces pogrijesiti ni sa ovim APC-om sto sam ti savjetovao gore. Tako da je stvar izbora.

Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #12 : 26. Lipanj, 2019., 19:10 »
Hvala na preporukama :) Mislim da ću uzimati APC taj...

*

TheDomy

  • n00b
  • 2
Odg: Pomoc oko napajanja
« Odgovori #13 : 29. Lipanj, 2019., 10:44 »
Dečki oprostite što nisam češće posjećivao forum da vam se ranije zahvalim, ali evo sad ću HVALA VAM :D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9