HCL.HR

Problem s računalom ?

  • 8 Odgovora
  • 2805 Hitova
Problem s računalom ?
« : 03. Studeni, 2014., 11:01 »
Pozdrav ljudi , evo imam jedno pitanjce jer nisam siguran više što je uzrok problemu .

Naime , konfiguraciju sam složio prije 2,5godine , tad je bila hi-end , danas isto vrti sve na high ,

specifikacije sljedeće :

Asus P8Z68-V PRO/GEN3
Intel Core i7 2600K BOX
G.Skill Ripjaws 16gb, DDR3-1600
Sapphire HD 7970 3GB
Samsung SSD 830 - 128gb , Samsung SSD 840 EVO - 500gb
Western Digital Caviar Black 1,5tb

I sad , prvi put problem mi se pojavio prije godinu i pol dana . Ugasim računalo , sutradan ga više ne mogu upaliti , jednostavno ne reagira na tipku .
Pa 10x iskljuci kabel od napajanja iza , glavnu tipku na napajanju uključi/isključi 10x , da bih 11.put (npr) on upalio čisto normalno i radi bez ikakvih problema .
Napajanje je bilo Seasonic X750 gold plus ... Promjenio sam napajanje jer sam mislio da je u njemu stvar . Prošla godina i 3mjeseca s novim napajanjem (Seasonic x1050 gold plus) , opet ista stvar .  Računalo sam priključivao u svaku utičnicu u kući i na svakoj je ista stvar . Napajanje je vrhunsko i ne bih smjelo biti u njemu problem niti prvi put , a pogotovo
drugi put.. Nikad nisam imao problema s kompom , da se gasio , zamrzavao , izbacivao neke errore i slično.. Kako se kaže : "Pali i vozi."

Ima netko ideju u čemu bi mogao biti problem ?


:solidus:




Intel Core i9-10850K
Asus Rog Strix Z490A-Gaming
64GB Corsair Vengeance RGB Pro 3200mhz
Sapphire RX 7800XT Nitro+ 16GB
M.2 SSD Adata SX8200 Pro - 2TB
4TB WD Red
Lian Li 011 Dynamic XL
Corsair HX850 80 Plus Platinum Modular
Corsair iCUE H150i Elite

www.reverbnation.com/gregzeyeKT

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #1 : 03. Studeni, 2014., 12:01 »
Kad si ubacio novo napajanje svaki put je upalio iz prve?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #2 : 03. Studeni, 2014., 12:03 »
Može biti do matične, možda memorije...

Trebao bi ići na metodu eliminacije, možda najbolje da u neki servis odneseš da vide ako nemaš od koga posudit i isprobati komponente

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #3 : 03. Studeni, 2014., 14:24 »
Kad si ubacio novo napajanje svaki put je upalio iz prve?


Da , do prije mjesec dana . Znači to drugo , opet novo je radilo ajmo reći godinu i 3mjeseca i onda mi se opet počelo događati to sa paljenjem .

Pa jel moguće da jedan Seasonic X serija rikava tak često ? I to ne jedno , nego sad drugo u 2,5g koliko imam komp. :solidus:
Intel Core i9-10850K
Asus Rog Strix Z490A-Gaming
64GB Corsair Vengeance RGB Pro 3200mhz
Sapphire RX 7800XT Nitro+ 16GB
M.2 SSD Adata SX8200 Pro - 2TB
4TB WD Red
Lian Li 011 Dynamic XL
Corsair HX850 80 Plus Platinum Modular
Corsair iCUE H150i Elite

www.reverbnation.com/gregzeyeKT

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #4 : 03. Studeni, 2014., 14:37 »
Ja nekako uopce ne sumnjam na napajanje vise mi smrdi na ram, mbo ili problem s pwr on gumbekom od kucista. Osim toga oba modela su overkill s obzirom na sveukupnu potrosnju tvoje konfiguracije, a o njihovoj kvaliteti ni ne treba previse pricati.

Preporucio bi ti da za pocetak testiras ram - mem test (jedno 5-6 ciklusa), te da ga probas vise puta upaliti sa sarafcigerom direktno s mbo umjesto preko kucista. Osim toga provjeri unutar kucista da li je sve dobro spojeno, da li je hladnjak dobro sjeo, temperature idle - full load (prime 1h), te stavi najnoviji bios na mbo pa se javi.

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #5 : 03. Studeni, 2014., 17:41 »
Ja nekako uopce ne sumnjam na napajanje vise mi smrdi na ram, mbo ili problem s pwr on gumbekom od kucista. Osim toga oba modela su overkill s obzirom na sveukupnu potrosnju tvoje konfiguracije, a o njihovoj kvaliteti ni ne treba previse pricati.

Preporucio bi ti da za pocetak testiras ram - mem test (jedno 5-6 ciklusa), te da ga probas vise puta upaliti sa sarafcigerom direktno s mbo umjesto preko kucista. Osim toga provjeri unutar kucista da li je sve dobro spojeno, da li je hladnjak dobro sjeo, temperature idle - full load (prime 1h), te stavi najnoviji bios na mbo pa se javi.

Nove informacije stigle .

Prvo , otišao sam kod susjeda vidjeti da nije kod mene problem možda sa strujom u kući , ali nije . Znači prvi problem eliminiran .
Ajmo dalje . Ista stvar i kod njega , komp nekad upali na pwr (većinom ne) , ista stvar i sa pwr na matičnoj . Zanimljivo je to što sam najviše
puta uspio upaliti na gl.sklopku od napajanja 0-1 , od 10x , jedno 8x je upalio , ali to nema veze . Činjenica je da on dobiva struju i kad neće se upaliti
(jer cijelo vrijeme gore lampice na matičnoj ) .

RAM sam eliminirao > vršio test sa Memtest86 - sve uredno . Nisam imao bsod , random rebootanja i crashanja NIKAD otkako sam složio komp..
Gledao sam  i kondenzatore po matičnoj , izgledaju mi uredni , nisu napuhani .

E sad , moja pretpostavka je da je ili napajanje ili čak matična ploča . Budem prebacio napajanje u drugi komp , ako tamo pali uredno svaki put , onda je stvar u matičnoj ,
ako i tamo zajebava , onda je napajanje .  Mislim da nema druge ?:solidus:
« Zadnja izmjena: 03. Studeni, 2014., 17:43 alen1990 »
Intel Core i9-10850K
Asus Rog Strix Z490A-Gaming
64GB Corsair Vengeance RGB Pro 3200mhz
Sapphire RX 7800XT Nitro+ 16GB
M.2 SSD Adata SX8200 Pro - 2TB
4TB WD Red
Lian Li 011 Dynamic XL
Corsair HX850 80 Plus Platinum Modular
Corsair iCUE H150i Elite

www.reverbnation.com/gregzeyeKT

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #6 : 03. Studeni, 2014., 20:45 »
Po mom mišljenju je najvjerovatnije matična. Već ti je rečeno da ideš metodom eliminacije, znači za sad ram nije, ostaje još matična i PSU (mada po meni ne bi trebao). Ako imaš od nekoga posuditi te dvije komponente pa da isprobaš. Prije toga ajde samo pogledaj kondenzatore na matičnoj jesu li možda napuhani (razlog napuhanosti zbog napona ili visoke temperature). Znači da li im je vrh ravan ili je izbočen malo?
« Zadnja izmjena: 03. Studeni, 2014., 20:49 peacewalker93 »

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #7 : 03. Studeni, 2014., 20:50 »
Po mom mišljenju je najvjerovatnije matična. Već ti je rečeno da ideš metodom eliminacije, znači za sad ram nije, ostaje još matična i PSU (mada po meni ne bi trebao). Ako imaš od nekoga posuditi te dvije komponente pa da isprobaš. Prije toga ajde samo pogledaj kondenzatore na matičnoj jesu li možda napuhani (razlog napuhanosti zbog napona ili visoke temperature). Znači da li im je vrh ravan ili je izbočen malo?


Zaboravih napisati za kondenzatore . Pogledah i izgledaju mi oke , ništa sumnjivo ..
Intel Core i9-10850K
Asus Rog Strix Z490A-Gaming
64GB Corsair Vengeance RGB Pro 3200mhz
Sapphire RX 7800XT Nitro+ 16GB
M.2 SSD Adata SX8200 Pro - 2TB
4TB WD Red
Lian Li 011 Dynamic XL
Corsair HX850 80 Plus Platinum Modular
Corsair iCUE H150i Elite

www.reverbnation.com/gregzeyeKT

Odg: Problem s računalom ?
« Odgovori #8 : 03. Studeni, 2014., 20:55 »
Ok :) Mada ja i dalje sumnjam na matičnu, isprobaj navedeno pa javi s novim informacijama.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9