HCL.HR

Smrzavanje računala u igri

  • 67 Odgovora
  • 19071 Hitova
Smrzavanje računala u igri
« : 14. Kolovoz, 2015., 01:18 »
Prije nego detaljnije opišem problem napisat ću specifikacije računala:
Operacijski sustav: windows 7 enterprise 64-bit SP1
Procesor: intel core i3 540 @ 3.07 GHZ
Radna memorija: 8GB DDR3 668 MHZ
Grafička kartica: 1024 MB ATI AMD radeon HD 7700 series
Matična ploča: ASUSTek Computer INC. P7H55D - M PRO

Prije tjedan dana sam odlučio ponovno instalirati call of duty 2 igru koju inače igram bez ikakvih problema... Ušao bi u igru, odmah se primjeti kako nešto nije u redu, miš pomalo šteka i nakon 10tak minuta igranja mi se zamrzne PC. Ne mogu pokrenuti task maganer, pa sam prisilan ponovno pokrenuti PC. Od tada san uradio skoro sve u  svojoj moći ne bi li pronašao glavnog krivca za to, ali i dalje nista.
Pratio sam temparature koje su sasvim u redu jer sam prvo posumnjao na pregrijavanje necega, zatim sam promijenio miš i tipkovnicu, poznavajući sve moguce greške coda 2 sam nanovo instalirao windowse, igru, punkbuster, instalirao drivere nanovo za graficku sa i bez control centra jer sam čitao da u tome zna biti problem, pa sam vratio backup iz 2014. Godine gdje je sve bilo u redu, ali opet nista tako da sam softverski dio iskljucio.
Danas sam instalirao cod 4 i opet nakon deset minuta ista stvar (tako da se uvjerim da nije zbog prije navedene igre) procesor i graficka mi uredno prolaze kroz 3dmark 11 testove gdje imam solidne ocjene za ove dijelove) , mijenjao sam i kabel od napajanja... Ni sam ne znam što sam više pokušao.
Ako itko ima kakvu ideju bila bi mi od velike koristi.
Unaprijed zahvaljujem

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #1 : 14. Kolovoz, 2015., 07:50 »
1. S kojim si programom provjeravao temperature i kakve su bile temperature u loadu, a kakve u idleu?
2. Jesi možda provjerio Windows event viewer? Control panel > Administrative tools > Event Viewer!
Pogledaj Windows log > System. Vidjeti ćeš critical ili error. U ono vrijeme kada si igrao, pa pošalji informaciju što točno piše.
Uz sve to, je li igra originalna? Ako nije moguće je da piratska verzija nije ispravna.

*

Terox

  • ***
  • 650
    • Planet Minecraft-TeroXCro
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #2 : 14. Kolovoz, 2015., 09:37 »
Ako si skidao i Cod 2 i Cod 4 preko neke piratske stranice i to od istog uploadera možda se dogodi da je lik debil pa briše datoteke u direktoriju igre,ako imaš original,prije nego što ti igra bloka oditđi u task manager i stavit cod2 proces na high pod opcijom set priority.
Ako ni to ne radi niti ti Hrvatina ne nađe neko rješenje sa hardwerom,onda pokušaj očistii procesor tako da mu makneš cooler i zamjeniš termalnu pastu i od prašine obrišeš cijelo računalo iznutra (pogledaj na internet) ,i još da te pitam prije nego ti igra bloka dali  ti ide stalno 60 fps i jeli na max postavke,provaj se igrat asa postavkama prije nego ti zamre igra.

*

glazZ

  • *
  • 11
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #3 : 14. Kolovoz, 2015., 09:51 »
Meni su se takve iste stvari desavale kada sam radio OC na procu pa nije bilo dosta struje. Mozda i ti imas takav problem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #4 : 14. Kolovoz, 2015., 10:04 »
Evo odgovorit ću vam svima , još jednom veliko hvala
1. Provjeravao sam sa HW monitorom (evo i slike)  http://postimg.org/image/bb1ogfm6f/ http://postimg.org/image/68zp56e8t/
pratio sam cijelo vrijeme sve do smrzavanja, temparature nisu prešle gore navedene granice
2. Sad sam ga sa namjerom zamrznio tako da budem siguran da su to te greške i ovo je sve što nalazim:
http://postimg.org/image/j13vq3jzt/  http://postimg.org/image/bd7sgb6k9/
Isprobano je i sa piratskom i original verzijom, ta ista instalacija prijatelju radi bez problema.

Procesor i grafa (ventilatori skroz očišćeni) pasta zamijenjena kako treba, što se tice FPS a u samoj igri, na dosta opterećenim postavkama i dalje drži 250 FPS postepeno miš gubi kretnje, šteka pa se onda nakon par minuta zamrzne i cijeli PC

Nemam OC sve je default
« Zadnja izmjena: 14. Kolovoz, 2015., 10:06 chessmaster94 »

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #5 : 14. Kolovoz, 2015., 10:09 »
Procesor ti gori. Jesi vidio max 109 stupnjeva?
Ajde skini, molim te, coretemp
Tamo ćemo najbolje vidjeti sve.
Ali po svemu sudeći niste dobro stavili cooler na CPU ili ste koristili ogromnu količinu termalne paste.
Koliko ste paste stavili i kako ste čistili CPU?

EDIT:
Uz to koju točno grafičku imaš, ako neznaš skini GPU-Z pa javi. Jer i grafa ti ima 86 stupnjeva, što je puno.
« Zadnja izmjena: 14. Kolovoz, 2015., 10:11 Hrv4tin4 »

Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #6 : 14. Kolovoz, 2015., 10:33 »
Postoji li mogućnost da to za 109 stupnjeva nije ispravno jer san pratio cijelo vrijeme i nisam nijednom primjetio ništa previše cudno.
http://postimg.org/image/cd9acy2at/
http://postimg.org/image/4lw2lfjll/
Sve je dobro postavljeno u to sam siguran, napravio mi je prijatelj prije 4 dana  koji inače popravlja računala, ali je trenutno na putu pa se ne može više pozabaviti sa ovim problemom.
Napisao sam već gore: http://postimg.org/image/u71swd6ez/

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #7 : 14. Kolovoz, 2015., 10:38 »
Ovo što si ti poslao nije pod nikakvim loadom. Tako da ne mogu ništa reći za CPU.
Znači skini Prime95 za svoje računalo i pokreni SmalFFT test! Nakon 10-15 minuta ga zaustavi i onda pošalji screen od temperatura.
Samo pazi da ne odu previsoko i moraš ručno zaustaviti test.
Ovaj load do 17% nije ništa i zato temperature ne rastu.
Isti tako kako si testirao GPU? Skini MSI Afterburner za praćenje temperatura i skini MSI Kombustor i onda vidi kakve su temperature grafičke.
Jer ovo što pričaš o usporavanju i onda smrzavanju smrdi na pregrijavanje, pa onda CPU/GPU spuštaju svoje taktove kako bi se zaštitili i zato dolazi do tih lagova koje opisuješ i na kraju zbog prevelike temperature se sve zblokira.

Uz sve to kad obaviš te testove koje sam ti rekao pošalji screenove ali sa imgur.com tamo imaš s desne strane za izabrati forum i slike će ti biti embedane u post da se ne moraju posebno otvarati.
Ako to bude u redu idemo dalje s diagnostikom.

Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #8 : 14. Kolovoz, 2015., 11:26 »
Evo slika testiranja nakon 15 minuta.  MSI Kombustor mi nije pokrenilo, ali nadam se da će ovi rezultati biti dovoljni. Ispričavam se za ovako objavljivanje slika, ali još uvijek nisam skužio ovo sa forumom :)
« Zadnja izmjena: 14. Kolovoz, 2015., 11:28 Hrv4tin4 »

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #9 : 14. Kolovoz, 2015., 11:32 »
Opet nisi skinuo GPU-Z kako bi vidjeli koju točnu grafičku imaš!
Ali koliko vidim grafička ti je bez opterećenja preko 50 stupn jeva što je urnebesno puno! To bi značilo da ti se GPU pregrijava i zato ti se to događa.
I kako misliš da ti Kombustor neće pokrenuti? Što se dešava? Koja je greška u pitanju?
Možeš temperature pratiti i s GPU-Z, ali ako su ove temperature u idleu onda ste sribali s čišćenjem grafičke!

1. Skini GPU-Z
2. Kako ste čistili GPU? Jeste micali hladnjak, koliko ste paste stavili?
3. Jesu li ovo temperature grafičke u idleu?
4. Vrti li se uopće ventilator na GPU?
5. Koja ti je temperatura u kući, odnosno prostoriji gdje je računalo?
6. Koje kućište imaš i kakav je protok zraka (kako su ventilatori postavljeni i koliko ih je?

Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #10 : 14. Kolovoz, 2015., 11:54 »
1. http://i.imgur.com/VW8HjfH.png
2. GPU hladnjak nije mican
3. Ovo su temparature grafičke tijekom prime95 testiranja a ono gore prije šta sam postavljao kada je bila oko 80 je u igri maximalno opterećenom sa postavkama
4. Vrti se ventilator odlično
5. TEMPARATURA U PROSTORIJI JE OKO 35 stupnjeva
5. http://i.imgur.com/j0r60IH.jpg

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #11 : 14. Kolovoz, 2015., 12:16 »
Nisi dobro shvatio poantu. Prime95 NE opterećuje grafičku nego samo procesor! Što znači da je temperatura grafičke katastrofalna i da je ona uzrok krešanju, odnsno smrzavanju radi visokih temperatura.
Kabliranje je napravljeno užasno i u kućištu praktički nema zraka. Jer ako sam dobro vidio na slici:
1. Nemaš uopće ventilator koi dovodi zrak u kućište
2. Nemaš uopće ventilator koji šalje van toplinu iz kućišta
3. Grafička je skroz stisnuta uz još neku PCI karticu koja joj blokira hlađenje i to još pogoršava stvari pošto nema nikakvog protoka zraka.
4. Kablovi su posvuda i uz takvu ambijentalnu temperaturu od 35 stupnjeva nije ni čudno da ti komp zakuha.

Znači prvo probaj grafičkoj napraviti mjesta i maknuti to što je ispod grafičke skroz negdje niže, jer ovako grafička nema zraka ni prostora za hlađenje.
Ako već nećeš mijenjati kućište onda obvezno uzeti 2 ventilatora! Jedan za dovođenje hladnog zraka u kućište (taj ide naprijed) i jedan za odvođenje topline (taj ide straga).
Na toj staroj grafičkoj uz takav (ne postojeći) protok zraka i starost ste morali staviti i novu pastu, jer se ona grije puno više od procesora.
Uz to ne vidim koje je točno napajanje, no čini se da je no name i da je katastrofalno. Uz to je još i staro što vuče dodatne probleme.

Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #12 : 14. Kolovoz, 2015., 12:39 »
Evo postavit cu sve u veliko kuciste i ugradit ta dva ventilatora pa cemo vidjeti

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #13 : 14. Kolovoz, 2015., 12:49 »
Nije stvar velikog kućišta, nego kvalitetnog. Ne možeš sve okrenuti na jednu stranu.
Ti trebaš bolji protok zraka, bolje kabliranje, trebaš pošteno očistiti tu staru grafičku i treba istestirati napajanje. Jer ta tvoja konfiguracija je napunila 5 godina, što je bez nadogradnji i održavanja u svijetu hardwarea = stari deda.
Uz sve to još si zadržavao stare komponente jer imaš "višak" diskova.
Moraš stvoriti uvijete za rad tako starom računalu. Ovo izgleda komatozno i još ti je ogromna temperatura u sobi. Tvoja kartica prilikom idlea pri temperaturi od 35 stupnjeva ne bi smjeka viti više od 45-48 stupnjeva. A tek kad karticu staviš pod full load...
Dobro je ako još uvijek radi i ako se nije oštetila poradi visokih temperatura.

*

Terox

  • ***
  • 650
    • Planet Minecraft-TeroXCro
Odg: Smrzavanje računala u igri
« Odgovori #14 : 14. Kolovoz, 2015., 13:00 »
Hrvatina kad si već spominjao protok zraka u kućištu,jeli Zalman Z3 Plus kvalitetno i prozračno kućište i dali vrijedi te novce.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9