HCL.HR

Bića, stvari i pojave koje vas živciraju

  • 13735 Odgovora
  • 868761 Hitova
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10575 : 24. Svibanj, 2012., 10:45 »
moj frend kaze da na nasoj obali (konkretnije na cresu jer on tamo ljetuje) ima ribica koje ti dodu i pocnu ti gristi noge  :fpalm:
nego da pitam, što se tice latinskog, kako se ''ce'' i ''ci'' citaju? neki kazu ''ce'' i ''ci'', neki ''ke'' i ''ki'', neki ''če'' i ''či''. molim strucno misljenje hcl-ovca  :hiha:
« Zadnja izmjena: 24. Svibanj, 2012., 10:47 kmarkecGamer »
''The curse of much knowledge is often indecision.'' - Paarthurnax, Skyrim

*

dibek

  • ******
  • 5634
  • You put the stone in the case?
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10576 : 24. Svibanj, 2012., 10:48 »
cae je ce po klasicnom, kae po tradicionalnim... nesto. Izgovor valjda, nez :hiha:

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10577 : 24. Svibanj, 2012., 10:54 »
Koliko znam, latinski nema čćšžšđ glasove uopće.
CSadria - Kupovi, LANovi, intervjui i izvještaji s događanja iz Balkan/Adriatic regije.
Web - Facebook - Twitch - Youtube

[/url

*

noda

  • *****
  • 3184
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10578 : 24. Svibanj, 2012., 11:02 »
Latinski. Ono. Ja sam imo valjda najteži latinski u svemiru jer sam išo u petu pa se ne mrčim sad. Čak mi je malo i žao kaj se ničeg više ne sjećam.

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10579 : 24. Svibanj, 2012., 11:12 »
moj frend kaze da na nasoj obali (konkretnije na cresu jer on tamo ljetuje) ima ribica koje ti dodu i pocnu ti gristi noge  :fpalm:
nego da pitam, što se tice latinskog, kako se ''ce'' i ''ci'' citaju? neki kazu ''ce'' i ''ci'', neki ''ke'' i ''ki'', neki ''če'' i ''či''. molim strucno misljenje hcl-ovca  :hiha:

 :mrs:

Postoje te ribice. Nastanjene su najčešće kod kvarnera i malo šire, ali ima ih uzduž Jadrana.  :hiha:

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10580 : 24. Svibanj, 2012., 11:14 »
Kratka obavijest maturantima:

''Rezultati državne mature neće skoro jer ni oni ne znaju odgovore!'' :D

Ima li di popis pitanja?
CSadria - Kupovi, LANovi, intervjui i izvještaji s događanja iz Balkan/Adriatic regije.
Web - Facebook - Twitch - Youtube

[/url

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10581 : 24. Svibanj, 2012., 11:16 »
pitanja izlaze u ponedjeljak, zajedno sa odgovorima. ma, matura je bila lege artis, nisu ništa stavili šta NISU SMIJELI1! nego ono, ne znam. pitanja nisu bila u kog je candide bio zaljubljen ili tko mu je bio učitelj nego kakva je bila osoba, pa moraš pronaći odgovor u tekstu. to je ujedno i moj najveći beef oko mature, nije uopće potrebno pročitati bilo koje djelo, jer su ionako pitanja bila da shvatiš iz teksta. nije to ni loše, al s obzirom da je udio takvih pitanja prošlih godina bio manji, malo je sjebano.

*

noda

  • *****
  • 3184
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10582 : 24. Svibanj, 2012., 11:19 »
Dakle samo je trebalo pročitat tekst u ispitu, a nisi morao pročitat cjelu knjigu za lektiru i još ste nezadovoljni  :ave:

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10583 : 24. Svibanj, 2012., 11:28 »
valjda bi osoba koja pročita djelo trebala znat više o tom djelu od osobe koja ne pročita, a ispada da će se ovim testom prikazat suprotno, to je bar moje mišljenje.

osobno sam pročitao većinu lektira u srednjoj školi, od ovih što su bile na testu nisam ribanje i ribarsko prigovaranje (jer nema smisla truditi se to čitati) i kralja edipa, al zakurac mi je :)

URED: bio je ovaj dio iz candide-a:

"U zamku gospodina baruna Thunder – ten – tronckha, u Vestfaliji, živio je jedan mali dječak, kome je priroda bila dala najblaža navike. Duša mu se na licu ogledala. Rasuđivao je prilično zdravo i vrlo jednostavno; zato su ga, mislim, i zvali Candide. Stare su kućne sluge naslućivale, da je sin sestre gospodina baruna i nekog dobrog i poštenog vlastelina iz susjedstva, za koga se ta djevojka nije nikada htjela udati, jer je mogao nabrojiti samo sedamdeset i jedno koljeno; ostatak njegova genealoškog stabla uništio je zub vremena."

pitanja su bila tipa:

kakva je osoba bio candide? (prostodušan, blag, zdrav ili nešto)
koje je puno ime djela? (candide ili optimizam, pa onda nešto tipa racionalizam, idealizam i još nešto...)
kakvim je tonom pisano? (ironičnim, idiličnim, sarkastičnim i još nekakvim)
i zašto se ta djevojka nije htjela udati valjda, ne znam sad ponuđene odgovore

nije to teško kad pogledate, al ono, ne znam. nervira me što ne moraš ništa o djelu znati osim kak se zove :S
« Zadnja izmjena: 24. Svibanj, 2012., 11:32 Chikanovich »

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10584 : 24. Svibanj, 2012., 11:34 »
Ne berem. Što sad? Prelagano je ipak?  :wildboy:

To je niža razina, ne?

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10585 : 24. Svibanj, 2012., 11:40 »
viša. meni je tad bilo teško... sad kad sam čuo što drugi kažu za te odgovore, više nije toliko :) vidjet ćete si sami ako želite kad test izađe u ponedjeljak

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10586 : 24. Svibanj, 2012., 11:42 »
Jel ovo stvarni život?  :fpalm:

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10587 : 24. Svibanj, 2012., 11:51 »
cae je ce po klasicnom, kae po tradicionalnim... nesto. Izgovor valjda, nez :hiha:
Mislim da je obrnuto, al nemoj me držat za riječ. Rimljani su izgovarali Kaesar.

*

Calavera

  • *****
  • 2135
  • Sultan
    • http://www.google.com
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10588 : 24. Svibanj, 2012., 11:54 »
@Chikanovich: Ne znam pa ako je nešto prelagano samo šuti i samozadovoljno se smij u sebi. :approve

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10589 : 24. Svibanj, 2012., 11:57 »
neznam koji križev kurac čiko? razumijem što čitam test u principu?

da, šta nije jasno? 4/5 pitanja se odgovaralo iz pročitanog teksta.

daleko od toga da sam odlično napisao :))

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9