HCL.HR

Bitcoin / rudarenje

  • 10 Odgovora
  • 1875 Hitova
*

tryon

  • **
  • 224
Bitcoin / rudarenje
« : 06. Srpanj, 2017., 10:47 »
Ok, ne znam jel postoji slična tema pa slobodno ugasite ako ima.

Neki dan idem bezveze slagat konfu, i gledam amd graficke, i nema ih. Ok, otvorim forum tu i tamo, svi spominju rudarenje, bitcoine la la la.
Guglam, čitam, ništa mi nije jasno. Ok, virtualna valuta, open source, nitko je ne kontrolira itd. Ali, rudarenje? Sve što sam o tome saznao je da neki hardware vrši neke matematičke algoritme i time gererira bitcoine (ili već neki od tih virtualnih novčića). Dakle imam milijun upitnika iznad glave.

Može li netko nešto konkretno reći i o tome jer "vrtit matematičke algoritme i dobivat novce" izraz sam po sebi je bistar kao gusti sok sa šlagom i čokoladnim mrvicama.

*

9mlg9

  • Gost
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #1 : 06. Srpanj, 2017., 14:08 »
Sad mi se pije gusti sa šlagom.
Ali da, i mene ovo interesira i odlična je tema, hvala ti na tome. Proučavao sam malo o tome, ali koliko sam shvatio generalno se i ne isplati jer trošiš mnogo struje na to.

*

snoozly

  • **
  • 279
  • I'm the king of the world! :D
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #2 : 06. Srpanj, 2017., 14:14 »
https://www.youtube.com/watch?v=zNo5-Z-xO3A&list=PLTXpCnNDlQ23ZkD-JRNFMWBfmovVihLgo

Također nisam stručan u ovome, ali sam dosta čitao i gledao videa. Ovo je jedan lik sa naših prostora koji se bavi miningom te na što jednostavniji način objašnjava osnove mininga kroz videe pa mozes pogledati.

*

tryon

  • **
  • 224
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #3 : 06. Srpanj, 2017., 14:27 »
Sve što je rekao je jasno. Ok, čuo sam i prije fore da daš nekome "komad" hard diska i tome slično. Ali zna li se kome to koristi? Kakve to "jednadžbe" vrte? Malo mi je apsurdno da radiš nešto, a nemaš pojma šta niti u koje svrhe.

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #4 : 07. Srpanj, 2017., 05:06 »
Sad mi se pije gusti sa šlagom.
Ali da, i mene ovo interesira i odlična je tema, hvala ti na tome. Proučavao sam malo o tome, ali koliko sam shvatio generalno se i ne isplati jer trošiš mnogo struje na to.

Isplati se isplati, jer onda niko to nebi radio, a kamoli fore tipa po par GPU na jednu maticnu da rudare.
To bi mozda Andrash znao bolje objasnit, ali fora je u tome sto moras izracunat za koliko ces otplatit te silne graficke i pocet zaradjivat.
Tu u HR npr UZIshop prima bitcoin kao valutu...vani vjerovatno jos puno vise njih...
Ugl shema je da ce se sad jedno vrijeme isplatit, pa ce biti sve manje isplativo dok ne postane neisplativo, e onda sljedi hrpa jako jako jeftinih i silovanih grafickih na njuskalu ;)

Bar je takav scenarij bio pred par godina sa AMD serijom 2XX, mislim da je rudarenje tada trajalo oko god dana.
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #5 : 07. Srpanj, 2017., 06:01 »
A već je dobrano pala isplativost (za bitcoin) u zadnjih tjedan dana. Prije si s GTX 1080 mogao minati na dan (24h) oko 6€, a sada je cijena pala na cca nešto malo više od 3€ što je praktički duplo.
Prije si mogao dnevno uzeti po 2.xxxx mBTC, a sada je cifra na 1.3xxxx mBTCa...


Uskoro će to sve odletiti u zrak. Znači ovo je samo zadnjih tjedan dana i to na principu majnanja samo jednog algoritma. Sad je ekipa počela rokati i po više algoritama odjednomna jednoj GPU, ali tu će tek biti stradalih i krepanih grafa...

*

tryon

  • **
  • 224
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #6 : 07. Srpanj, 2017., 07:12 »
Ali i dalje, kome i zašto?

*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #7 : 07. Srpanj, 2017., 07:24 »
Zašto to ljudi rade? Zbog love, očigledno...


Kome je jako dobro pitanje, jer to zapravo nitko konkretno ne zna. Možda računaš za neku mladu skupinu fizičara kojima trebaju neki brutalni izračuni, a nemaju love za plaćati super računalo. Možda nekom trećem.
To su u principu narudžbe. Netko naruči XY računanja u MH (Mega Hash) i za to da novce.


Ti ne rudariš eure ili kune ili bilo koju valutu.
Ti rudariš isključivo mBTC (mili bitcoin) a da dođeš do BTC ti ih treba 1000. Dnevno ih se mina sada puno manje i zato kažem da je isplativost pala.


E sad do novca dolaziš razmjenom. Neki dućani čak daju i mogućnost kupovanja s BTC, ali i oni se tu izlažu riziku ako ne prodaju BTC na vrijeme jer mu može drastično pasti vrijednost, ali i narasti...


Kako ti dolaziš do novca? Ideš na marketplace gdje ti kao u oglasniku kažeš da želiš prodati xy mBTC i nettko ti se javi i kaže da ti za mBTC nudi xy€ to može biti realna vrijednost ili manja od one koja je službena. Baš kao i u mjenjačnici.
I ako pristaneš na uvijete ti njemu pošalješ svoj mBTC koji si izrudario, a on tebi €.


Sad je tu stvar samo koliko se što isplati i hoće li ta kripto valuta rasti ili padati.
Ima više aspekata jedan ti je nešto kao dionice ili zlato.
Ekipa kupuje zlato jer misle da će mu vrijednost rast i onda ga čuvaju i prodaju kada će biti na vrhuncu i dobro će zaraditi, a može se dogoditi i da masno spuše svu lovu.


Isto tako drugi aspekt ti je crno i sivo tržište kada ljudi kupuju ilegalnu robu i plaćaju s mBTC ili BTC jer im ne možeš ući tek tako u trag.


Nadam se da ti je sada to malo jasnije

*

aca

  • **
  • 171
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #8 : 07. Srpanj, 2017., 07:54 »
http://crobitcoin.com/

Procitano od rijeci do rijeci i sve jasno i glasno...
When power of love overcomes love of power the world will know peace! - Jimmy Hendrix

*

tryon

  • **
  • 224
Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #9 : 07. Srpanj, 2017., 09:21 »
Kome je jako dobro pitanje, jer to zapravo nitko konkretno ne zna. Možda računaš za neku mladu skupinu fizičara kojima trebaju neki brutalni izračuni, a nemaju love za plaćati super računalo. Možda nekom trećem.
To su u principu narudžbe. Netko naruči XY računanja u MH (Mega Hash) i za to da novce.

To me zapravo zanima. Jer osobno sam skeptičan prema nečemu što nije definirano. Da se naprave "natječaji" tipa "majnaj nam neki algoritam da nam pomognes lalala", i bilo bi lakše probabljivo. Ili postoji nešto i tog tipa?
« Zadnja izmjena: 07. Srpanj, 2017., 09:33 tryon »

Odg: Bitcoin / rudarenje
« Odgovori #10 : 07. Srpanj, 2017., 16:13 »
Pozdrav,
Majnanjem kriptovaluta se osigurava i njihovo funkcioniranje. Jer prilikom majnjanja, majner obradjuje transakcije koje su provedene, te kao naknadu za to dobije jedan mali dio te transakcije. Oni koji su slali i primali bitcoin mogli su primjetiti taj iznos zaveden kao Network fee odnosno Transaction fee. Sto je taj iznos veci, transakcija ima veci prioritet, te ce zbog toga biti brze provedena.
Studio4web, web hosting, registracija domena

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9