HCL.HR

Obavezni vojni rok

  • 188 Odgovora
  • 13630 Hitova
*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #75 : 13. Siječanj, 2015., 19:56 »
Meh, šta znaju ti glupi Švicarci... kojeg će im vraga vojska i vojni rok.

*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #76 : 13. Siječanj, 2015., 19:56 »
Usporedba Švicarske i Hrvatske :hihi: Realno, kada mi država pronađe posao još u srednjoj, omogući djelomično pokrivanje plaće za vrijeme vojačenja i slične fore možemo pričati o Švicarskoj i obaveznom vojnom roku.

*

progabbeing-jadran

  • ******
  • 5293
  • abrah cadabrah
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #77 : 13. Siječanj, 2015., 20:04 »
Meh, šta znaju ti glupi Švicarci... kojeg će im vraga vojska i vojni rok.

Vojni rok čini švicarsku uspješnom i uređenom državom!
Bowie je definitivno najveći umjetnik svih vremena.

Support your local gamers >>> Pro GABBEing Klan

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #78 : 13. Siječanj, 2015., 20:05 »
Švicarska.

Shvatite kraljevi da je to njima tamo bil stavljeno na glas dobrovoljno. Imali su referendum nedavno dal trebaju ukinuti i glasali su protiv. Kod nas bi to PRECJEDNICA uvela na silu. Ako bi se kod nas uvodilo preko referenduma onda bi bilo legitimno. Iako sam uvijek protiv nasilnog uvođenja ičega lol. I daj mi molim te provjeri to za Švicarsku. Tamo baš SVI moraju ići u vojsku?

E i da nas napadnu lol, u prva 2 mjeseca tog IMAGINARNOG RATA bi isto tako mogao trenirati vojnike lel.

Cole lave, obraćam se vama jer ste u postovima očito pokazali da znate što je najbolje za mene da radim preko ljeta. A to što nešto ima SMISLA ili je IZVEDIVO ne znači da treba prisilno uvoditi. Meni recimo nema smisla izgubiti 2 mjeseca na to sranje.
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #79 : 13. Siječanj, 2015., 20:23 »
Usporedba Švicarske i Hrvatske :hihi: Realno, kada mi država pronađe posao još u srednjoj, omogući djelomično pokrivanje plaće za vrijeme vojačenja i slične fore možemo pričati o Švicarskoj i obaveznom vojnom roku.
To vjerovatno nećeš doživjeti, no Švicu sam napomenuo jer je mnogi gledaju kao idličnu, neutralnu zemlju- koja opet ima vojni rok. Čak sam negdje i čitao da su prilično naoružani kao nacija.
Naravno da je besmisleno uspoređivati nas i njih... :D

Ne vidim zašto bi bilo loše da kod nas uvedu neku dobrovoljnu alternativu.... pa ko voli, nek izvoli.

*

kaisersephirot

  • Suradnik
  • ******
  • 6514
  • "Estuans interius ira vehementi, Sephiroth!"
    • HCL.hr
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #80 : 13. Siječanj, 2015., 20:25 »
Pa zar sad nije u pitanju dobrovoljna vojska ili je to samo kod nas :/

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #81 : 13. Siječanj, 2015., 20:27 »
Pa imaš kod nas dobrovoljno da odeš u vojsku.
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #82 : 13. Siječanj, 2015., 20:56 »
Imaš dobrovoljno, a ako ne onda te svejedno upišu u rezerve. Ako sam već u rezervama i znam da me u slučaju rata povlače na bojište, zašto ne imati nekakvog treninga?

Što se tiče švicarskog vojnog roka: "19 years of age for male compulsory military service; 18 years of age for voluntary male and female military service;"

 i

"Compulsory military service concerns all male Swiss citizens, with women serving voluntarily. Males usually receive initial orders at the age of 18 for military conscription eligibility screening. About two-thirds of young Swiss men are found suitable for service, while alternative service exists for those found unsuitable.[5] Annually, approximately 20,000 persons are trained in basic training for a duration from 18 to 21 weeks (increased from 15 weeks, in 2003)."

 i

 "Switzerland has mandatory military service for all able-bodied male citizens, who are conscripted when they reach the age of majority,[24] though women may volunteer for any position.[25] People determined unfit for service, where fitness is defined as "satisfying physically, intellectually and psychically requirements for military service or civil protection service and being capable of accomplishing these services without harming oneself or others",[26] are exempted from service but pay a 3% additional annual income tax until the age of 30, unless they are affected by a disability.[27] Almost 20% of all conscripts were found unfit for military or civilian service in 2008; the rate is generally higher in urban cantons such as Zurich and Geneva than in the rural ones.[28] Swiss citizens living abroad are generally exempted from conscription in time of peace[29] while dual citizenship by itself does not grant such exemption.[30]

On September 22, 2013, a referendum was held that aimed to abolish conscription in Switzerland.[31] With a turnout of 47.0% on this particular question, over 73% voted against eliminating conscription."

Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Switzerland

*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #83 : 13. Siječanj, 2015., 21:26 »
Imaš dobrovoljno, a ako ne onda te svejedno upišu u rezerve. Ako sam već u rezervama i znam da me u slučaju rata povlače na bojište, zašto ne imati nekakvog treninga?

:ave:
osim toga, pa zašto onda nisi prihvatio poziv kad si išao u općinu popunjavat papire?

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #84 : 13. Siječanj, 2015., 21:29 »
"u općinu" :ave:

Imao sam 16. godina ... što sam trebao prijavit se za služenje koje bi se trebalo dogodit za dvije godine? Do tad 'ko živ 'ko mrtav.

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #85 : 13. Siječanj, 2015., 21:36 »
Interesantno je ovo.

Al sad ozbiljno pitanje. Jel fakat ne vidiš razliku između švicarske situacije i naše potencijalne? HINT: referendum xD
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

sas.T

  • *
  • 68
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #86 : 13. Siječanj, 2015., 21:55 »
Imaš dobrovoljno, a ako ne onda te svejedno upišu u rezerve. Ako sam već u rezervama i znam da me u slučaju rata povlače na bojište, zašto ne imati nekakvog treninga?

:ave:
osim toga, pa zašto onda nisi prihvatio poziv kad si išao u općinu popunjavat papire?

To nije poziv, nego vojna evidencija što god to značilo.

Ja sam zaokružio da, pa me vjerojatno nikad neće pozvat.
Moraš se sam prijavit ako hoćeš ići na vojni rok, a i pitanje dal' će te primit.
Otkad sam upoznao ljude, zavolio sam životinje...

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #87 : 13. Siječanj, 2015., 23:13 »
Ako sam već u rezervama i znam da me u slučaju rata povlače na bojište, zašto ne imati nekakvog treninga?

Zato jer to KOŠTA? LOL!
Nije baš da se kupamo u novcu pa kao ne znamo kako ćemo ga potrošiti pa eto, zašto ne vojni rok?!?! xD

Postoji evidencija, postoji dobrovoljno služenje, postoje neki PROFESIONALCI nez, MORH stipendira studente, postoji program kadeta za studente (možda više ne postoji, nisam siguran), a i uvedena su dva vojno-civilna studijska programa u sklopu kojih je i vojna obuka.

Još kad uzmemo u obzir da smo u EU i NATOu, stvarno ne berem čemu išta više.
Što bismo postigli obaveznim vojnim rokom? Mislim, kužim da se ti nabrijavaš na PUŠKE pa vidim zašto ti to želiš, al kakvog to smisla ima za cijelu državu?

Sam kažeš da nikakvog rata vjerojatno neće biti. Valjda je svima ovdje jasno da ne postoje baš visoke šanse da ćemo u ikakvo dogledno vrijeme biti u ikakvom ratu.
I kakvog onda smisla ima vojni rok? To što će sad netko naučiti rastaviti pušku i takve gluposti mu sigurno ne bi previše pomogle u nekom teoretskom ratu koji bi bio za nez, deset godina lol.


Mislim, nez, ako stvarno uzimamo čisto teoretske situacije,,, zašto stati na vojnom roku?
ZAMISLI teoretsku situaciju u kojoj se tvoja stambena zgrada zapali. Uh, tad bi baš dobro došlo da si bar bio u nekom dobrovoljnom vatrogasnom društvu!!! Da uvedemo obavezni vatrogasni rok? xDDDD


Niste dali još ni jedan ne-glup razlog zašto bi se uveo taj vojni rok. Jedini smisao toga bi bio kad bi bili pod nekakvom opasnošću oružanog sukoba,,,, što nismo lel.
Razlozi tipa ŠVICARSKA TO IMA,,,,, PRIJE SMO TAKO IMALI I BILO JE DOBRO,,,,,,, ZAŠTO NE?!?!?,,,, i legendarna ideja o stvaranju i čeličenju muškaraca,,, nez, to su stvarno debilni razlozi.





Klasika ovoga foruma, ili barem lajaonice. Standardna ekipa nema pridonijeti temi i onda sabotira jer se osjeća nemoćnom.
A tema je mogla ići skroz u drugom smjeru - razmatranje svih mogućnosti uvođenja obveznog vojnog roka, argumentiranje svojih stavova, izrada hipotetskih mogućnosti kad, kako i uz čiju pomoć bi se ta zamisao mogla ostvariti.

I kako mi ikog sprječavamo u tome? Ne vidim da je itko drugi napravio išta od toga lol.
Klasično kmečanje ekipe koja nikad ništa ne doprinese forumu u bilo kojem obliku pa krive nedužni progabbe,,

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #88 : 14. Siječanj, 2015., 10:09 »
Interesantno je ovo.

Al sad ozbiljno pitanje. Jel fakat ne vidiš razliku između švicarske situacije i naše potencijalne? HINT: referendum xD

Švicarci sve odlučuju referendumom i na tome počiva njihova demokracija. Naša demokracija je drugačija pa je očekivano da će takva inicijativa doći od nekoga tko je demokratski izabran... kao što su do sad na snagu došli svi zakoni, uredi i propisi.

@Ixy: Govoriš kako ne vjeruješ u mogućnost rata, a onda spominješ neki teoretski rat za 10 godina? Misliš da ćeš za 10 godina biti prestar za rat? Jer nećeš. I ako taj teoretski rat nastupi za 10 godina, nije li bolje imati 10 generacija kako-tako obučenog stanovništva kao ispomoć profesionalnoj vojsci?

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #89 : 14. Siječanj, 2015., 11:47 »
Ako smo referendumima mogli odlučivati o promjenama u Ustavu i ulasku u EU, ne vidim zašto ne bi mogli i o ovome. Što je problem?
Osim činjenice da na taj način ne bi dobili vojni rok pa ti zato to ne paše? xDD

Odnosno, ako Pilipovo ŠVICARSKA JE IMALA REFERENDUM MOŽEMO I MI ne vrijedi jer mi nismo Švicarska, zašto bi tvoje ŠVICARSKA IMA VOJNI ROK MOŽEMO I MI vrijedilo?


A vidim da si i meni fino odgovorio. Opet samo postavljaš A ZAŠTO NE pitanje lol.
Mislim, to tvoje zadnje pitanje je potpuno nebitno jer pričaš u nekim skroz teoretskim i hipotetskim okvirima, a to baš i nema veze s raspravom, pogotovo nakon što si i sam pozvao na "razmatranje svih mogućnosti uvođenja obveznog vojnog roka, argumentiranje svojih stavova, izrada hipotetskih mogućnosti kad, kako i uz čiju pomoć bi se ta zamisao mogla ostvariti". A ništa od toga ti nisi napravio. Naravno.

Al ajde, zagrist ću,,.,  ;)

Dakle, "ako taj teoretski rat nastupi za 10 godina, nije li bolje imati 10 generacija kako-tako obučenog stanovništva kao ispomoć profesionalnoj vojsci?"
Bolje... od čega? Od imanja ne obučenog stanovništva?
Je, bolje je.

I što sad? Čak i ako zanemarimo činjenicu da si tu postavio ludu zamku ne nuđenja treće opcije (koja postoji), to je glupo pitanje jer i kad odgovorim DA, to ne znači da se slažem da trebamo uvesti obavezni vojni rok lol.

Treća opcija koja meni jedino ima smisla je obučiti ljude kad bude potrebno. Jer realno, ako bi ikad i došlo do ikakvog rata, to neće biti preko noći lol. Osim ako očekuješ da će nam Bosna nabaciti jedan blitzkrieg.

Nez, ŠANSA da ćemo završiti u nekom ratu je jednostavno premala da trošimo novac koji nemamo na vojnu obuku. Ulaganje u gospodarstvo, mirovine, smanjenje vanjskog duga... nez, postoji milijun načina kako bolje potrošiti taj novac čak i kad bi ga nekako nabavili.


I odlučite pričamo li o vojnom roku kao ideji ili o vojnom roku kao nečemu što bismo uveli u Hrvatsku nekad u sljedećih XY godina. Jer nez, ovo ignoriranje svih realnih problema u izvođenju takvog nečeg je već dosta smarajuće.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9