HCL.HR

Obavezni vojni rok

  • 188 Odgovora
  • 13647 Hitova
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #120 : 15. Siječanj, 2015., 07:31 »
@me666
Zanimljivo kako se nisi informirao o programu dragovoljni ročnik, oh veliki zagovaratelju tradicionalne muškosti...
ehhh brende ko nije za vojsku nije ni za ženit, što bi rekli stari ;)
« Zadnja izmjena: 15. Siječanj, 2015., 07:33 dreger »

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #121 : 15. Siječanj, 2015., 08:58 »
Da, te gluposti nisu značile SUTRA ĆE BITI RAT OKEJ!??!?
Ali su očito postojale neke političke tenzije i to je svima bilo jasno.

Mislim, revolucija koja je zahtijevala preuređenje zajedničke države po Miloševićevim idejama. Pobuna Srba u Hrvatskoj. Srbija proglašava novi ustav.
Kako to nisu nagovještaji rata nezz. Mislim okej, ne kažem da su svi znali točno što će se i kad dogoditi, al stvarno ni u jednom trenutku sigurno nije bilo OMFG ODAKLE SAD OVO!??!?
Povuci mi tu neku paralelu s Hrvatskom trenutno. Kakve mi to trenutne tenzije imamo s ikim da bi se moglo uspoređivati s Jugoslavijom s kraja 80ih?

Evo Metalni ti je lijepo objasnio - u pravu si da se nešto osjećalo, možda raspad države ili što već, ali nikome iz prve ne padne napamet rat.

Što se tiče tenzija u Hrvatskoj, jedino je moguć građanski rat uzrokovan proleterskom revolucijom. Mislim nije, jer se nikom ništa ne da u ovoj državi, ali ako bi tražili točku oko koje bi mogao izbiti rat to bi bilo to - pogotovo ako se ekonomska kriza nastavi i dalje, tj. ako 2015. bude njena sedma godina. Mislim, sve je ovo dosta nategnuto i u biti sasvim nerealno, ali ajde, kad već pitaš kakve tenzije imamo u RH ovo su mislim jedine značajne.

Što se tiče drugih razloga koji nas mogu uvući u rat, evo da kažem kako sam veliki protivnik teorija o Trećem svjetskom ratu o kojem novinari trube već zadnje 2-3 godine (Sjeverna Koreja, Rusija, ISIS kao pokretači). Nitko nema realne razloge za pokretanje nečega takvog, a čak i da krene takav rat, mislim da bi Hrvatska bila zadnja na listi zemalja koje bi njime bile ugrožene (jer da nas netko okupira prvo treba uložiti mucho love u našu industriju da budemo od bilo kakve koristi)

Citat:
Da, SAD (kao jedina članica NATOa) nam može poslatu konzervu kukuruza. Siguran sam da će misteriozni dušmanin Republike Hrvatske igrati upravo na tu kartu!!!!!!!!

Samo kažem da je članak loše napisan. SAD nam vjerojatno ne bi poslao konzervu kukuruza - izvjesnije je pomoć od par tisuća vojnika - ali druge države bi vjerojatno poslale pomoć u logistici, možda lakom naoružanju i hrani/ljekovima. Da napadnu nezz, Francusku, mi bismo im vjerojatno poslali pomoć u obliku logistike i sličnoga jer drugačije i ne možemo baš pomoći.

Snaga NATO-a nije u kvaliteti nego u brojnosti različitih vrsta pomoći. Hipotetski rat protiv članice NATO-a bi na kraju vrlo vjerojatno ostao i dalje samo njen rat.

Citat:
Euromajdan isto nezzzzz,,,, naravno da nisam znao što će se dogoditi jer kao ni itko drugi ne pratim zbivanja u Ukrajini lol. Ali i dalje nije usporedivo s našom trenutnom političkom klimom i situacijom. Pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da je to bio  P R O S V J E D. Kako bi obavezni vojni rok utjecao na prosvjede građana protiv vlade nez. Hvatanje za slamke lel.

Pa možda ti nisi pratio, ali ja jesam i to je ponajprije izgledalo kao ograničeni lokalni incident. Onda kad su se prosvjedi počeli događati širom Ukrajine izgledalo je kao nekakav građanski rat oko ideologije, ali nisam mogao ni zamisliti (a vjerujem ni drugi koji su pratili) da će se iz toga izroditi jedan oružani etnički sukob. Možda je to zbog manjkavosti naših vijesti, možda bih imao bolji 'insight' da sam čitao vijesti iz ukrajinskih medija (al opet, ne razumijem jezik, ćirilica im je nešto drugačija od srpske pa je i to problemčić), ali mislim da ni oni nisu vjerovali da će im se pola države odcijepiti.


Citat:
Hoćemo li sad igrati igru gdje ti listaš povijesne događaje i paranoično impliciraš da bi se to moglo dogoditi i nama, pa onda ja moram listati razloge zbog kojih to nije isto?

Nećemo ako ti dobro pokrpaš rupe u onome što govoriš :hiha: I pazi sad da si rekao kako ja impliciram da bi se to sve moglo dogoditi nama. Da, MOGLO bi se, ne kažem da hoće, ali, realno, sve je moguće što ide u prilog ovog obveznog vojnog roka koji, kao što sam već prije rekao, uz minimum truda pokriva taj minimum mogućnosti da će se NEŠTO dogoditi.

Pogotovo ako znamo da će taj vojni rok, po mojim novim saznanjima koje sam već ranije iznio, biti prije svega usmjeren ka civilnoj zaštiti, odnosno stvaranju ljudstva kako-tako obučenog za ispomoć u kriznim situacijama kao što su potresi, poplave, požari, visok snijeg itd.

Citat:
Mislim nez, to mi se ne da jer realno nigdje to neće otići. Pogotovo jer se više manje zapravo slažemo jer i sam kažeš da nisi za uvođenje obaveznog vojnog roka dok ekonomska situacija ne bude bolja. Ne kužim o čemu više raspravljamo zapravo.

Možda se ne razlikujemo oko tog ekonomskog aspekta, ali ja onda ne razumijem zašto si u konačnici ZA vojni rok, s obzirom da daješ malo argumenata koji bi podupirali njegovo uvođenje (ja ih s druge strane bacam lopatom). Još jedan razlog zašto raspravljamo je taj što ja volim raspravljati :D


*

kveki

  • **
  • 512
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #122 : 15. Siječanj, 2015., 10:37 »
@Me666

Dakle kao što smo već svi ustvrdili trenutno nema novca za neko takvo trošenje od kojega nitko ne profitira osim što naša nacija dobiva brdo čeličnih i neuništivih momaka koji će kositi svaki problem u životu. Sve to zato što ih je vojni rok sklonio s majčine sise i bacio u blatan i okrutan život profesionalnog vojnika. I sve to za (trenutnih) 3200kn koje zarade tokom ta 2 mjeseca. Nije da su mogli recimo otići konobariti u dalmaciju kao dosta mojih frendova i zaraditi od 30 do 40 tisuća i time si komotno pokriti troškove života u drugom gradu di trenutno studiraju, ili ako su recimo roknuli godinu onda si pokriti troškove ponovnog upisa.
Na kraju će ti isti žicat novac od staraca jer u vojsci nisu ništa zaradili, a nisu bogami ni naučili kako zaradit za školovanje i stanarinu. Toliko o naciji čeličnih muškaraca koji nemaju ni prebijene pare u džepu.

Naravno slažem se da ovo nije velika većina, ali broj takvih ljudi raste iz godine u godinu.

Opet spomenuo si da očekuješ da će novca biti kroz 10 godina. Ok. Ali onda mi molim te objasni nije li pametnije investirati u razvoj industrije, modernizaciju javnog zdravstva, sprječavanje odljeva mozgova, poticanje poduzetništva, restrukturaciju državne infrastrukture... nego u obnovu vojnog roka i modernizaciju vojske?

Kao što je spomenuto članica smo NATO-a i po mojem skormnom mišljenju obnova vojnog roka (ali onoga od godinu dana) i značajnije investicije u vojsku imaju smisla tek kada se taj isti savez raspadne i međunarodni odnosi postanu slični onima tokom hladnoga rata.

Eto, čisto radi rasprave...

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #123 : 15. Siječanj, 2015., 15:56 »
@me666
Nisam rekao da sam ZA uvođenje obaveznog vojnog roka. Rekao sam da AKO do toga dođe u stabilnijim i boljim ekonomskim uvjetima te kao rezultat referenduma, nemam ništa protiv.
I u tom slučaju bih mislio da je to glupost jer čak i da želiš uložiti novac u vojsku, mislim da ga se može deff uložiti bolje nego u obavezni vojni rok.
Al eto, kad bi na taj način i u tim uvjetima došlo do obaveznog vojnog roka, prihvatio bih to.

Ne soz, ti stvarno ne bacaš nikakve argumente, i definitivno ne lopatom.
Ti pričaš hrpu nepovezanih stvari, samo što sve predstavljaš tom nekom svojom retorikom koja nema smisla.
Postavljaš glupe djetinjaste dileme tipa NIJE LI BOLJE IMATI LJUDE KOJI SU PROŠLI VOJNI ROK NEGO NEMATI?! i na tome temeljiš svoje "argumente".
Mislim okej, to mogu biti argumenti ako pričamo o samoj ideji vojnog roka na nekoj teorijskoj, ideološkoj razini. Al onda ti to uzmeš sebi kao argument za uvođenje vojnog roka u realnoj situaciji.

Plus, pogledaj malo svoje postove i kako mijenjaš svoje postavke.
Prvo pričaš (sa takvim pitanjima kakvo sam spomenuo) o tome čisto kao o teoretskoj ideji.
Onda pričaš o spremnosti za neki eventualni rat.
I na kraju pričaš o civilnoj pomoći u slučaju kriznih situacija.

Nez, odluči o čemu pričamo jer su to baš potpuno različite stvari.
A pogotovo ih nemoj miješati. Gle, u ovom zadnjem postu spominješ te neke ratove i obranu države, ali onda u istom postu malo niže kažeš ovo:

Pogotovo ako znamo da će taj vojni rok, po mojim novim saznanjima koje sam već ranije iznio, biti prije svega usmjeren ka civilnoj zaštiti, odnosno stvaranju ljudstva kako-tako obučenog za ispomoć u kriznim situacijama kao što su potresi, poplave, požari, visok snijeg itd.

Kakvog to smisla ima? Znači po tebi će ekipa nakon 2 mjeseca treninga biti adekvatno spreman i za rat, ali i za civilnu zaštitu?
Mislim, ako ti stvarno misliš da će nakon takvog nekog vojnog roka rendom osoba biti spremna za oboje ili bar rat (civilna zaštita još ajde okej) i da je to najbolji način trošenja novca za te situacije, onda gg. Eto, zalaži se za to lol.
Ja se ne slažem pa neću,,


Ja i dalje ne vidim kako je Euromajdan nama relevantan. Ekipa se bunila protiv nasilno postavljenog režima te stopiranja pregovora za ulazak u EU. Plus utjecaj Rusije na cijelu stvar. I da, kad je jednom došlo do referenduma, 96% ljudi je glasalo za odvajanje od Ukrajine. Kralju, jel ti znaš što znači 96%? Tih 96% sigurno nije nastalo PREKO NOĆI LOL!!! Jel ti želiš reći da je uopće ikako zamislivo da se nez, 96% stanovnika Istre želi odvojiti od Hrvatske?
Nije mi jasno što želiš postići s tim Euromajdanom. Niti je to primjer za ovu civilnu ispomoć u slučaju poplava i gluposti nit je primjer za mobilizaciju vojske.
Možda propuštam nešto, al stvarno mi nije jasno kud ideš s tim. Kako je to ikako relevantno za RH ili obavezni vojni rok u RH? :(


Metalni je lijepo objasnio da su svi znali da je gotovo, ali da se nisu nadali ratu. Da, ono što sam i ja rekao.
Ali ako su i rendom babe znale da je gotovo i da će morati doći do promjena, onda su ljudi koji se bave politikom i slično sigurno znali da bi moglo doći do rata nezz.
U svakom slučaju, moja poanta oko toga je bila čisto da se taj sukob i sve što je njega uzrokovalo nije dogodilo iznenadno i preko noći jer si ti pokušao to predstaviti kao nešto što bi se nama sad moglo dogoditi iznenadno.
Ako ne vjeruješ meni, eto, pitaj Metalnog je li današnja situacija ikako usporediva sa situacijom tad.


Ne znam, ukaži mi na te RUPE u tome što govorim. Ne kažem ja da je apsolutno teoretski nemoguće da se išta dogodi lol. Ali kao što sam rekao već deset tisuća puta valjda, razlika je u tome što ti govoriš o nekakvom "minimalnom trudu" potrebnom za osiguranje od tih stvari. A to nitko ne osporava. Nez, nitko nije rekao da je TEŠKO odslužiti vojni rok.
Moja je poanta da bi u našoj trenutnoj situaciji bilo ekstremno glupo trošiti novac za osiguranje od toliko malo vjerojatnih situacija kad taj isti novac možemo potrošiti za negativne stvari koje se već događaju lol. HEJ EKIPA ZNAM DA NEMATE POSAO I GOSPODARSTVO JE GOVNO, ALI NITKO OD VAS MI NE MOŽE BAŠ  G A R A N T I R A T I  DA NEĆEMO ZARATITI NEKAD U BUDUĆNOSTI PA ETO OSIGURAJMO SE OD TOG RATA VOJNIM ROKOM HEHEHEHEEHEHHEHEEH
Nez kralju, jel ti osiguravaš svoj auto dok nemaš što jesti?


Mislim, aj sad ozbiljno.,.,., pročitaj ovaj svoj zadnji post još nekoliko puta.  :hihi:
Prvo kažeš da ne vjeruješ ni najmanje da će biti Treći svjetski rat i da je baš jedina moguća točka tenzije nekakva unutarnja previranja, ali i sam kažeš da je to "dosta nategnuto i u biti sasvim nerealno" i da to samo navodiš čisto jer sam pitao. Znači, to bi impliciralo da se slažeš da se neće ništa dogoditi.
Onda kažeš da bi se ipak moglo pa da bi vojni rok uz minimum truda (jer novac nije bitan očito, samo trud) pokrio tu mogućnost. Implikacije su da bi nas taj vojni rok osigurao u slučaju rata.
I onda kažeš da je taj vojni rok zapravo primarno za civilnu zaštitu. Hm... znači... taj vojni rok koji bi financirali ipak nas ne bi osigurao od ionako malo vjerojatnog rata?
Da, izgradio si solidan slučaj za uvođenje vojnog roka!!!


Znači, moje mišljenje na ovu temu:
- u ovom trenutku ne postoje nikakve indikacije da ćemo ikad uskoro biti u oružanom sukobu, a ekonomska i gospodarska situacija su takve da je uvođenje obaveznog vojnog roka u svrhu sigurnosti od eventualnih hipotetskih sukoba pri dnu liste prioriteta
- kad bi ekonomska situacija bila stabilnija i bolja i ne bi bilo očitih bitnijih pitanja za riješiti, može se govoriti o uvođenju obaveznog vojnog roka, iako sam uvjeren da se taj novac može puno korisnije potrošiti, čak i ako se koristi u vojne svrhe


Nez, okej, ti voliš raspravljati. Ajde onda nauči raspravljati? :D
Super je to rasprava gdje ja pišem kilometarske postove i onda ti odgovoriš samo na one dvije stvari koje ti pašu jer eto.
I onda moram tisuću puta postavljati ista pitanja i provocirati da ti možda slučajno napišeš nešto i o tome. xD

Recimo, još uvijek nisi baš objasnio kako to da nisi odslužio dobrovoljni rok. Prvo si rekao da ne postoji, a onda nakon što sam ti ja dva puta rekao da postoji i jednom linkao i dreger jednom spomenuo... si jednostavno ignorirao.
Podržavaš vojni rok, nisi prestar da se prijaviš, puške su zakon, kažeš da nije problem izgubiti tih par mjeseci života,,, gdje je zapelo lol?!

*

Cole

  • ******
  • 13453
    • CroSimRacing
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #124 : 15. Siječanj, 2015., 16:02 »
Znači, moje mišljenje na ovu temu:

:hihi: :ave:

*

snowblind

  • Suradnik
  • ******
  • 9339
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #125 : 15. Siječanj, 2015., 17:41 »
Ane, koji si ti bog Ikai.

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #126 : 15. Siječanj, 2015., 18:42 »
Na pitanju dobrovoljnog v.r. je zapelo doslovno kod svakog ovog zagovaratelja te muske duznosti.
Ja na to gledam ovako.
Oni mozda zaista bi u vojsku, ali, jednostavno je lakse to zamisljat i romantizirat.
No, zelja je stvarno jaka pa kao ajmo uvest OBAVEZU pa ce me netko prisilit.
Nez decki, mislim da vas muci tako nesto.
Ugl. rijec je o nekom kompleksu.
Jer tako zustro zagovarat jednu stvar a otvorena je mogucnost da SAM odradis svoje ne ostavlja bas mjesta za neki drugi zakljucak.

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #127 : 15. Siječanj, 2015., 20:06 »
@Me666

Dakle kao što smo već svi ustvrdili trenutno nema novca za neko takvo trošenje od kojega nitko ne profitira osim što naša nacija dobiva brdo čeličnih i neuništivih momaka koji će kositi svaki problem u životu. Sve to zato što ih je vojni rok sklonio s majčine sise i bacio u blatan i okrutan život profesionalnog vojnika. I sve to za (trenutnih) 3200kn koje zarade tokom ta 2 mjeseca. Nije da su mogli recimo otići konobariti u dalmaciju kao dosta mojih frendova i zaraditi od 30 do 40 tisuća i time si komotno pokriti troškove života u drugom gradu di trenutno studiraju, ili ako su recimo roknuli godinu onda si pokriti troškove ponovnog upisa.
Na kraju će ti isti žicat novac od staraca jer u vojsci nisu ništa zaradili, a nisu bogami ni naučili kako zaradit za školovanje i stanarinu. Toliko o naciji čeličnih muškaraca koji nemaju ni prebijene pare u džepu.

Naravno slažem se da ovo nije velika većina, ali broj takvih ljudi raste iz godine u godinu.

Opet spomenuo si da očekuješ da će novca biti kroz 10 godina. Ok. Ali onda mi molim te objasni nije li pametnije investirati u razvoj industrije, modernizaciju javnog zdravstva, sprječavanje odljeva mozgova, poticanje poduzetništva, restrukturaciju državne infrastrukture... nego u obnovu vojnog roka i modernizaciju vojske?

Kao što je spomenuto članica smo NATO-a i po mojem skormnom mišljenju obnova vojnog roka (ali onoga od godinu dana) i značajnije investicije u vojsku imaju smisla tek kada se taj isti savez raspadne i međunarodni odnosi postanu slični onima tokom hladnoga rata.

Eto, čisto radi rasprave...

Lol da 30-40 tisuća kuna. Ije kako ne. Najveća svota koju sam ja čuo da je netko zaradio je 15k kuna i to za 3 mjeseca rada. Vojni rok bi se manje plaćao od toga dakako, ali je isto tako dobra prilika 18-ogodišnjacima iz neturističkih krajeva države zaraditi nešto i uz to naučiti neke korisne stvari. A za moje Dalmatince koje bi zahvatio ovaj vojni rok, a jebiga, nekad se treba i raditi, ne samo konobariti :hiha: Pogotovo ako to ima neku višu korist za budućnost (jer, napominjem, ovaj vojni rok bi bio usmjeren ne samo na vojnu obuku nego i na civilnu zaštitu).

Ja sam rekao da će para biti ako se otkrije nafta. U tom će slučaju biti para i za sve što si ti naveo te je sasvim normalno očekivati da se taj novac prvo uloži u zdravstvo, industriju, školstvo etc., a tek onda u obvezni vojni rok.

Govoriš da ne trebamo raditi značajne investicije u vojsku dok smo u NATO savezu? Pa lol, NATO savez propisuje upravo suprotno - veća ulaganja u modernizaciju vojne opreme kako bi držali korak s trendovima. Ili je po tebi normalno da nam se MIG-ovi raspadaju u zraku te da dan danas naša vojska koristi stare i za samog vojnika opasne(!) kalašnjikove (ne ponajviše, ali dobar dio ih je i dalje u službi).

Uostalom, s tobom se ne slažem da bi u slučaju raspada NATO saveza (što nije uopće izgledno) trebalo uvesti toliko dugi obvezni vojni rok jer bi u ubrzanom globaliziranom svijetu dosta toga izgubili da nam se nova radna snaga godinu dana kasnije uključuje na tržište. Eventualno u slučaju da budemo u nekoj realnoj vojnoj opasnosti.

@me666
Nisam rekao da sam ZA uvođenje obaveznog vojnog roka. Rekao sam da AKO do toga dođe u stabilnijim i boljim ekonomskim uvjetima te kao rezultat referenduma, nemam ništa protiv.
I u tom slučaju bih mislio da je to glupost jer čak i da želiš uložiti novac u vojsku, mislim da ga se može deff uložiti bolje nego u obavezni vojni rok.
Al eto, kad bi na taj način i u tim uvjetima došlo do obaveznog vojnog roka, prihvatio bih to.

 U redu, sad razumijem tvoje stajalište. Na ovo odgovaram da me ne bi opet optužio da selektivno odgovaram ;)

Citat:
Ne soz, ti stvarno ne bacaš nikakve argumente, i definitivno ne lopatom.
Ti pričaš hrpu nepovezanih stvari, samo što sve predstavljaš tom nekom svojom retorikom koja nema smisla.
Postavljaš glupe djetinjaste dileme tipa NIJE LI BOLJE IMATI LJUDE KOJI SU PROŠLI VOJNI ROK NEGO NEMATI?! i na tome temeljiš svoje "argumente".
Mislim okej, to mogu biti argumenti ako pričamo o samoj ideji vojnog roka na nekoj teorijskoj, ideološkoj razini. Al onda ti to uzmeš sebi kao argument za uvođenje vojnog roka u realnoj situaciji.

Pa masu puta sam napisao da samo teoretiziram, pričam o hipotetskim situacijama itd. Želim preispitati svaku "što ako" situaciju tako da ne budemo površni oko ovakvih stvari (koje su očito pobudile zanimanje foruma). Realne situacije koje spominjem su kvazi-realne ... odnosno i dalje spadaju u domenu "što ako" i mogu, ali i ne moraju biti realne.

Citat:
Plus, pogledaj malo svoje postove i kako mijenjaš svoje postavke.
Prvo pričaš (sa takvim pitanjima kakvo sam spomenuo) o tome čisto kao o teoretskoj ideji.
Onda pričaš o spremnosti za neki eventualni rat.
I na kraju pričaš o civilnoj pomoći u slučaju kriznih situacija.

Nez, odluči o čemu pričamo jer su to baš potpuno različite stvari.

Isto ovo što sam ranije napisao. I opet zamijeti da si i sam napisao da pričam o EVENTUALNOM ratu. Dakle "što ako".

I ako si dobro pratio napomenuo sam više puta kako bi ovaj vojni rok, koliko sam ja razumio informirajući se o njemu, bio dijelom vojna obuka, a dijelom obuka u domeni civilne zaštite (dakle ispomoć u kriznim situacijama). Tako da ne griješim kad pričam o više naizgled različitih stvari (jer se te različite stvari povezuju u predloženom vojnom roku).

Citat:
A pogotovo ih nemoj miješati. Gle, u ovom zadnjem postu spominješ te neke ratove i obranu države, ali onda u istom postu malo niže kažeš ovo:

Pogotovo ako znamo da će taj vojni rok, po mojim novim saznanjima koje sam već ranije iznio, biti prije svega usmjeren ka civilnoj zaštiti, odnosno stvaranju ljudstva kako-tako obučenog za ispomoć u kriznim situacijama kao što su potresi, poplave, požari, visok snijeg itd.


Da, opet, ovo gore. I još da napomenem, kada spominjem obranu države ne mislim da se u dva mjeseca pogotovo tako široko definirane obuke može naučiti pucanje iz puške, pištolja, topa, minobacača, aviona i tenka, već da se radi o obrani u smislu kopanje rovova, zečji nasipi - dakle AKO bude rata da se neprijatelj kako tako sabotira i uspori. Opet AKO dođe. Ne govorim da hoće. I NE govorom da je vojni rok isključivo usmjeren obuci za obranu zemlje od neprijatelja od krvi i mesa (po stoti put napominjem) nego i za obranu države od prirodnih katastrofa.
Uff.

Citat:
Kakvog to smisla ima? Znači po tebi će ekipa nakon 2 mjeseca treninga biti adekvatno spreman i za rat, ali i za civilnu zaštitu?
Mislim, ako ti stvarno misliš da će nakon takvog nekog vojnog roka rendom osoba biti spremna za oboje ili bar rat (civilna zaštita još ajde okej) i da je to najbolji način trošenja novca za te situacije, onda gg. Eto, zalaži se za to lol.
Ja se ne slažem pa neću,,

Za rat neće. Za ispomoć u ratu da (i za neku osnovnu obuku nakon koje se može kasnije izgraditi nešto više). Za civilnu zaštitu neće (u potpunosti), ali za ispomoć regularnim jedinicama zaduženima za to (opet vojska uglavnom) hoće.

I da, to je po meni najbolji način za trošenje novaca zaduženih za te situacije. Jer što je bolje? Da danas ljudi iz Gunje i okolice još uvijek nemaju svoj dom ili da se ekipa skupi i u 10 minuta već zna kako spriječiti eskalaciju katastrofe?

Citat:
Ja i dalje ne vidim kako je Euromajdan nama relevantan. Ekipa se bunila protiv nasilno postavljenog režima te stopiranja pregovora za ulazak u EU. Plus utjecaj Rusije na cijelu stvar. I da, kad je jednom došlo do referenduma, 96% ljudi je glasalo za odvajanje od Ukrajine. Kralju, jel ti znaš što znači 96%? Tih 96% sigurno nije nastalo PREKO NOĆI LOL!!! Jel ti želiš reći da je uopće ikako zamislivo da se nez, 96% stanovnika Istre želi odvojiti od Hrvatske?
Nije mi jasno što želiš postići s tim Euromajdanom. Niti je to primjer za ovu civilnu ispomoć u slučaju poplava i gluposti nit je primjer za mobilizaciju vojske.
Možda propuštam nešto, al stvarno mi nije jasno kud ideš s tim. Kako je to ikako relevantno za RH ili obavezni vojni rok u RH? :(

Metalni je lijepo objasnio da su svi znali da je gotovo, ali da se nisu nadali ratu. Da, ono što sam i ja rekao.
Ali ako su i rendom babe znale da je gotovo i da će morati doći do promjena, onda su ljudi koji se bave politikom i slično sigurno znali da bi moglo doći do rata nezz.
U svakom slučaju, moja poanta oko toga je bila čisto da se taj sukob i sve što je njega uzrokovalo nije dogodilo iznenadno i preko noći jer si ti pokušao to predstaviti kao nešto što bi se nama sad moglo dogoditi iznenadno.
Ako ne vjeruješ meni, eto, pitaj Metalnog je li današnja situacija ikako usporediva sa situacijom tad.

Prije sam spomenuo kako je rat u Jugi izbio više-manje nenadano te da se isto dogodilo s Ukrajinom. Ne poričem dublje razdore koji su postojali od ranije, ali u isto vrijeme naglašavam kako ekipa sigurno nije znala E SAĆE BITI RATA. U smjeru toga želim naglasiti kako se neke tenzije koje možda smatramo normalnima mogu pretvoriti u oružani sukob. Primjerice prava branitelja - ko nam može garantirati da se oni neće dignuti i povući sa sobom konzervativni dio hrvatske u rat protiv anarhista, socijalista, liberala itd.

Mislim, nemoj misliti da vjerujem u tako nategnutu teoriju, to mi je sad palo napamet jer se oni vuku po novinama, ali MOGUĆE JE. 0,000000000000001% moguće, ali i moguće.

Ali ne bi se na tome zadržavao, to s Jugoslavijom i Euromajdanom je bio samo jedan side-note potpuno nerelevantan za središnju priču.

Citat:
Ne znam, ukaži mi na te RUPE u tome što govorim. Ne kažem ja da je apsolutno teoretski nemoguće da se išta dogodi lol. Ali kao što sam rekao već deset tisuća puta valjda, razlika je u tome što ti govoriš o nekakvom "minimalnom trudu" potrebnom za osiguranje od tih stvari. A to nitko ne osporava. Nez, nitko nije rekao da je TEŠKO odslužiti vojni rok.

To za rupe je bilo čisto dok sam bio u uvjerenju da bezrezervno podržavaš vojni rok, ali da mi radi proGABBE statusa moraš kontrirati. Sad su neke stvari jasnije pa kužim što želiš reći.

Nitko nije rekao da je vojni rok teško odslužiti FIZIČKI. Ali ja sam mislio na trud kao odricanje. Možda sam se krivo izrazio. Primjerice Freddy je jedan od istaknutih pripadnika ekipe koja se radi toga što bi se trebala odreći barely legal češke pipice preko ljeta protivi vojnom roku. A mislim da je odreći se češke pipice na dva mjeseca radi nekog većeg dobra (zaštita države i svojih sugrađana od BILO KAKVE opasnosti - ljudske ili prirodne) sasvim prihvatljiva stvar. Nezz, možda sam malo fašistički nastrojen oko ovoga jer ipak smatram da je država iznad pojedinca u ovakvim stvarima.

Citat:
Moja je poanta da bi u našoj trenutnoj situaciji bilo ekstremno glupo trošiti novac za osiguranje od toliko malo vjerojatnih situacija kad taj isti novac možemo potrošiti za negativne stvari koje se već događaju lol. HEJ EKIPA ZNAM DA NEMATE POSAO I GOSPODARSTVO JE GOVNO, ALI NITKO OD VAS MI NE MOŽE BAŠ  G A R A N T I R A T I  DA NEĆEMO ZARATITI NEKAD U BUDUĆNOSTI PA ETO OSIGURAJMO SE OD TOG RATA VOJNIM ROKOM HEHEHEHEEHEHHEHEEH
Nez kralju, jel ti osiguravaš svoj auto dok nemaš što jesti?

Kao što smo se prije složili, ni ja to ne bih htio. Ali bih bezrezervno podržavao vojni rok kad bi sjela parica.

Citat:
Mislim, aj sad ozbiljno.,.,., pročitaj ovaj svoj zadnji post još nekoliko puta.  :hihi:
Prvo kažeš da ne vjeruješ ni najmanje da će biti Treći svjetski rat i da je baš jedina moguća točka tenzije nekakva unutarnja previranja, ali i sam kažeš da je to "dosta nategnuto i u biti sasvim nerealno" i da to samo navodiš čisto jer sam pitao. Znači, to bi impliciralo da se slažeš da se neće ništa dogoditi.
Onda kažeš da bi se ipak moglo pa da bi vojni rok uz minimum truda (jer novac nije bitan očito, samo trud) pokrio tu mogućnost. Implikacije su da bi nas taj vojni rok osigurao u slučaju rata.
I onda kažeš da je taj vojni rok zapravo primarno za civilnu zaštitu. Hm... znači... taj vojni rok koji bi financirali ipak nas ne bi osigurao od ionako malo vjerojatnog rata?
Da, izgradio si solidan slučaj za uvođenje vojnog roka!!!

Nadam se da sam sve gore odgovorio, ali ako imaš još pitanja slobodno ih postavi.

Citat:
Znači, moje mišljenje na ovu temu:
- u ovom trenutku ne postoje nikakve indikacije da ćemo ikad uskoro biti u oružanom sukobu, a ekonomska i gospodarska situacija su takve da je uvođenje obaveznog vojnog roka u svrhu sigurnosti od eventualnih hipotetskih sukoba pri dnu liste prioriteta
- kad bi ekonomska situacija bila stabilnija i bolja i ne bi bilo očitih bitnijih pitanja za riješiti, može se govoriti o uvođenju obaveznog vojnog roka, iako sam uvjeren da se taj novac može puno korisnije potrošiti, čak i ako se koristi u vojne svrhe

Tvoje osobno mišljenje na koje imaš apsolutno pravo i na koje nemam što dodati.

Citat:
Nez, okej, ti voliš raspravljati. Ajde onda nauči raspravljati? :D
Super je to rasprava gdje ja pišem kilometarske postove i onda ti odgovoriš samo na one dvije stvari koje ti pašu jer eto.
I onda moram tisuću puta postavljati ista pitanja i provocirati da ti možda slučajno napišeš nešto i o tome. xD

Eto sad si dobio svoje! :hiha:

Citat:
Recimo, još uvijek nisi baš objasnio kako to da nisi odslužio dobrovoljni rok. Prvo si rekao da ne postoji, a onda nakon što sam ti ja dva puta rekao da postoji i jednom linkao i dreger jednom spomenuo... si jednostavno ignorirao.
Podržavaš vojni rok, nisi prestar da se prijaviš, puške su zakon, kažeš da nije problem izgubiti tih par mjeseci života,,, gdje je zapelo lol?!

Evo da na ovo odgovorim također iako sam uistinu propustio ranije odgovoriti. Nasralo me. Uistinu sam mislio da toga nema, te da je jedina mogućnost za služenje bilo kakvog vojnog roka postati kadet. No! U trenutnoj životnoj situaciji u kojoj se nalazim jedina mogućnost da odslužim vojni rok je ta da me netko na to prisili (dakle država i obvezni vojni rok) jer bi na taj način moja okolina morala pristati na takav razvoj situacije. Dobrovoljno se dakle ne mogu prijaviti za sad, što ne znači da se ta situacija ne može promijeniti u budućnosti, primjerice nakon fakulteta kad budem imao viška slobodnog vremena (nije izgledno da ću ikada sa svojim faksom pronaći posao lol. kme.). Zato je dobro da je gornja granica za pristupanje bilo kakvom obliku vojske 27 godina ;)

Na pitanju dobrovoljnog v.r. je zapelo doslovno kod svakog ovog zagovaratelja te muske duznosti.
Ja na to gledam ovako.
Oni mozda zaista bi u vojsku, ali, jednostavno je lakse to zamisljat i romantizirat.
No, zelja je stvarno jaka pa kao ajmo uvest OBAVEZU pa ce me netko prisilit.
Nez decki, mislim da vas muci tako nesto.
Ugl. rijec je o nekom kompleksu.
Jer tako zustro zagovarat jednu stvar a otvorena je mogucnost da SAM odradis svoje ne ostavlja bas mjesta za neki drugi zakljucak.

Vanja ne serkaj :*

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #128 : 15. Siječanj, 2015., 20:27 »
@me666
lol,ako aludiraš na ramzu ili koga već, nope.

No, vidim retorika ti se ublažila pošto si morao objasniti ne služenje vojnog roka.
Eto sam si sebi dao odgovor, životna situacija, ovo ono nezz nemogu.
Za svako zašto, zato,etc.
Eto, samo sam to htio, ukazati na licemjerje, a sad nastavi sa razvodnjavanjem teme i pojašnjavanjem globalno političke situacije te potrebitosti vojnog roka kao takvog.
Nadam se da će ti se životna situacija stabilizirati do onog trenutka kada uvedu mandatorno služenje v.r.
No, do tada možda promjeniš stavove ili počneš nosit naočale.
pozz

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #129 : 15. Siječanj, 2015., 20:46 »
Me666 - offtopic je, ali sta mogu ubolo me j u oko ovo tvoj da covjek preko ljeta ne moze zaradit preko 15k.
Kralju, ja imam 17god, znaci nisam ni srednju jos zavrsio ( znaci prakticki nikakvo  priznato obrazovanje ), a za 2 mjeseca dignem skoro 20milja, a imam i frenda koj digne cak i vise od mene. Ne pricaj gluposti.

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #130 : 15. Siječanj, 2015., 20:48 »
Da ne tražim po kvoutu lol.

Me6666: "A mislim da je odreći se češke pipice na dva mjeseca radi nekog većeg dobra (zaštita države i svojih sugrađana od BILO KAKVE opasnosti - ljudske ili prirodne) sasvim prihvatljiva stvar. Nezz, možda sam malo fašistički nastrojen oko ovoga jer ipak smatram da je država iznad pojedinca u ovakvim stvarima. "

Nije. Država nije iznad mene niti iznad nikoga. Država i OPČE DOBRO lel je najgluplji produkt današnjice. I jesi fasšistički nastrojen i glup si.

Dobrovoljnost je jedini garant nekakvog općeg dobra.
« Zadnja izmjena: 15. Siječanj, 2015., 20:51 Pilip »
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #131 : 15. Siječanj, 2015., 20:53 »
Me666 - offtopic je, ali sta mogu ubolo me j u oko ovo tvoj da covjek preko ljeta ne moze zaradit preko 15k.
Kralju, ja imam 17god, znaci nisam ni srednju jos zavrsio ( znaci prakticki nikakvo  priznato obrazovanje ), a za 2 mjeseca dignem skoro 20milja, a imam i frenda koj digne cak i vise od mene. Ne pricaj gluposti.

Da, ovako:

KIŠA METAKA ♦ 04. PLJAČKAM TURISTE

@Pilip: Da, svaki čovjek treba biti sam za sebe. Nemojmo težiti očuvanju države koja štiti svoje državljane.
Anarhija brte.

*

pilip

  • ******
  • 4442
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #132 : 15. Siječanj, 2015., 20:55 »
Ne na nasilan način.
Recimo, u Švicarskoj očito imaju dobrovoljan vojni rok, ako je preko 70% glasalo za neukidanje. To je jedini prihvatjiv način.

I svaki čovjek treba biti sam za sebe i gledat svoj interes, da dobro si rekao.
Hacker (1994.-2005.) R.I.P.

Ja volim:
Facuuuu, Gr4gu, CMC program i Rengurzica

Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #133 : 15. Siječanj, 2015., 20:56 »
Ako je nova rijec za legalni posao iznajmljivanja pedalina, glisera, jet skia itd turistima na plazi pljacka turista onda da.

*

Me666

  • ******
  • 5556
  • Snaketicus Murphy Jr.
Odg: Obavezni vojni rok
« Odgovori #134 : 15. Siječanj, 2015., 21:01 »
Brkaš pojmove nasilan i obvezan. Neće te nitko silovati i onda ubiti ako odbiješ odslužiti vojni rok. Vjerojatno će postojati neke sankcije (kao što u Švicarskoj postoji veći porez za one koji nisu odslužili vojni rok tu se neodsluživanje može regulirati novčanim kaznama). I ako ne odgovoriš na sankcije vjerojatno ćeš dobiti tvorza. Ako misliš da je to nepošteno i nasilno onda je svaki zakon NASILAN jer je obvezujući.

Nekome je interes da te ubije i uzme ti bubrege. Država je sa svojim institucijama tu da tu osobu pod a) spriječi i/ili pod b) kazni. I sad takvo što nije vrijedno čuvanja ili što?

Ili misliš da si jači od svakog napadača? Onda je ok, svaka čast, preživit ćeš u stanju anarhije.


@Nasty Rabbit: Ako kao prodavač iznajmljuješ pedaline čisto sumnjam da ti je plaća veća od 3tisuće kuna mjesečno. Eventualno 4 (a tu tek pretjerujem).
Ako si vlasnik biznisa onda možda možeš računati na takvu zaradu. Znam čovika koji se bavi time, kaže da može živjeti cijele godine od ljeta ALI ON JE VLASNIK. On je imao temeljni kapital za pokretanje tog biznisa. 18-ogodišnjak iz Valpova nema taj kapital.
« Zadnja izmjena: 15. Siječanj, 2015., 21:03 Me666 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9