HCL.HR

Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne

  • 129 Odgovora
  • 90712 Hitova
*

doktor1

  • ****
  • 1407
Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« : 17. Veljača, 2015., 09:59 »
Ovo je zamišljeno kao centralna tema za diskusiju o dragim nam avanturama; modernim, klasičnim "point and click" te novim nadolazećim naslovima. Za početak, evo par korisnih linkova.

Kliknite ovdje i provjerite punu listu najbolje ocijenjenih igara na AdventureGamers.com



U ovoj temi slobodno ostavite linkove do Kickstarter projekata ili regularnih najava novih igara u žanru avantura.

Da pokrenemo raspravu, recite koja je vama omiljena avantura? Je li to nešto klasično u point 'n' click stilu ili nešto modernije u stilu Heavy Raina?
« Zadnja izmjena: 18. Veljača, 2015., 11:22 doktor1 »

*

Ementaler

  • Administrator
  • *********
  • 38936
  • Embrace the mountain
    • HCL.hr
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #1 : 18. Veljača, 2015., 10:00 »
GG za otvaranje teme doktore :piva:

http://youtu.be/ocAF0oUDrrU

Iz ovog videa je nekako jasno koja mi je omiljena avantura ikada :ementaler:

Nego...kad kažemo "klasične avanture", nekako prva stvar koja pada na um je 2D grafika i point 'n' click kontrole. E sad, Grim Fandango je 3D igra i prije ovog remastera što je nedavno izašao nije ni imao point 'n' click kontrole (imao je samo 'tank' kontrole), ali Grim Fandango je svejedno klasična avantura.

Jer pod klasične podrazumijevamo više-manje sve one starije igre koje se neovisno o grafičkom izgledu i načinu kontrole baziraju na otkrivanju priče kroz dijaloge/monologe, skupljanju itema u nekakav inventory i korištenju tih itema na određenim dijelovima mape, kombiniranju itema itd. To su u pravilu igre u kojima ne možeš umrijeti.

Za Heavy Rain, Beyond Two: Souls i slične "big-budget" novije igre koje vole reći za sebe da su žanrovski "interaktivna drama" ili "psihološki triler" također kažemo da su to avanture, samo nisu klasične već "moderne". The Vanishing of Ethan Carter isto spada u te modernije avanture jer isto izlazi izvan tih žanrovskih okvira gameplaya kakav se očekuje kod onih klasičnih avantura.

Eto, čisto da objasnim i to za sve koje ta naša kategorizacija na moderne i klasične može malo zbuniti.

Ali da se razumijemo, to je čisto nešto što mi iz HCL-a pokušavamo malo odvojiti jedno od drugog, ali vi apsolutno ne morate ništa odvajati - sve su to AVANTURE i vi slobodno pišite u ovoj temi i o jednoj i o drugoj vrsti takvih igara bez da napominjete koja je po vama "klasična", a koja "moderna". Ne zabrinjavajte se previše s time :piva:
« Zadnja izmjena: 18. Veljača, 2015., 10:02 Ementaler »

*

Wyzard

  • Administrator
  • *******
  • 16146
    • HCL.hr
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #2 : 18. Veljača, 2015., 10:28 »
Od nadolazećih čini mi se zanimljiv ovaj Sunset, ali više po premisi negoli po izvedbi koja je u prvom traileru jako čudna. Od ostalih me interesiraju jako The Witness, That Dragon Cancer i Firewatch. Mooožda Everybody's Gone to Rapture, to se čini kao dobra ideja. I Republique koji konačno stiže na PC.

Od onih koje sam igrao najviše čekam Dreamfall Chapters nove epizode, Tales from the Borderlands i Broken Age.

Bogami, nisam ni znao da preferiram ovoliko te avanture dok ih nisam nabrojao ovako :solidus:  a sigurno sam nešto i izostavio.

Što se Grim Fandangoa tiče, igrao nekih 2 sata, ali nije me baš uhvatilo. Ne znam što ću s tim, volio bih odigrati :wildboy:

*

Cartman01

  • n00b
  • 1
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #3 : 18. Veljača, 2015., 10:47 »
Monkey Island uvijek i zauvijek.
Curse je bio naravno najbolji, poslije njega sam igrao Secret i LeChuck's Revenge, ali ove remastered. Dva novija djela koja su 3d nisam ni probavo, glupo mi izgledaju.
I Broken Sword naravno, sve djelove igro.

Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #4 : 18. Veljača, 2015., 11:03 »
Kao matori jarac, fan sam klasičnih point'n'click avantura. Kao predvodnike žanra izdvojio bih oba Monkey Islanda koje sam igrao davnih dana na Amigi, također i Indiana Jones serijal kao i Simon the Sorcerer... na tim igrama sam odrastao... zlatno doba Lucas Arts avantura (da, da, znam da SImoni nisu Lucas Arts) :)

Naravno, odigram i sve novije avanture (bez nekog pre velikog biranja) jer sam fan tog žanra i dobro dođu kao odmor od svega ostalog što se igra. :thumbs:

http://card.psnprofiles.com/1/tane666.png
Steam: tanelorn666, PSN: tane666, XBLA: tanelornius, Origin: tanelorn666
Never have I encountered such corrupt and foul-minded perversity! Have you ever considered a career in the church?!
-Bishop of Bath and Wells, Blackadder II

Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #5 : 18. Veljača, 2015., 11:07 »
Dosta su solidne ove neke Wadjet Eye igre.

Resonance i Gemini Rue su mi bili dobri. Onako, ništa preludo, al savršeno za ubit jednu nedjelju.

*

doktor1

  • ****
  • 1407
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #6 : 18. Veljača, 2015., 11:20 »
Par zanimljivih nadolazećih avantura iz moje perspektive:

The Book of Unwritten Tales 2

Nastavak fantastičnog The Book of Unwritten Tales naslova, (4.5/5 Adventure Gamers) koji izlazi za par dana - 20.02.
*ima i The Book of Unwritten Tales: The Critter Chronicles, (3.5/5 Adventure Gamers) koji prati Natea, jednog od trojice protagonista iz prvog djela

Zatim dolazi Silence - - The Whispered World 2

Igra koja također ima prethodnika pod nazivom The Whispered World, (4/5 Adventure Gamers) no ovdje je dizajn drugačiji i nebi rekao da je to baš izravni nastavak... Igra bi trebala doći ove godine iz ruku Daedalica

Također je najavljen Lost Horizon 2

Nastavak odličnog Lost Horizon naslova iz 2010 godine, (3.5/5 Adventure Gamers)

Sljedeći na listi je Technobabylon

Cyberpunk avantura sa retro prezentacijom.

Stasis mi djeluje dosta zanimljivo...


a tu je i Anna’s Quest


Također čekam da izađu svi chapteri The Journey Down, (Adventure Gamers recenzije prva dva djela), Shadows on the Vatican, (Adventure Gamers recenzije prva dva djela), Dreamfall Chapterss te Broken Age naslova

Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #7 : 18. Veljača, 2015., 13:36 »
Zanimljiva tema :). Po meni najjače avanture su bile one iz 90-ih koje sam prešao i sam nebrojeno puta. Primjerice Monkey Island 1,2,3. Curse (odnosno treći) sam prvo nabavio jer prije toga nažalost nisam imao PC tako da sam morao retrogradno odigrati starije nastavke, koji su takodjer bili odlični, uz to duhoviti, zabavni i zanimljivi. I kao što je već rečeno gore, nije se moglo umrijeti u njima, tako da se moglo igrati opušteno. Full Throttle, s bajkerom u glavnoj ulozi, obiljem dobre rock glazbe, mnogo humora i zabavnim scenama, takodjer me dugo vremena prikovao uz monitor. Zatim, Broken Sword 1 i 2 (iako ok su mi i ovi dalje nastavci, al prva 2 posebno izdvajam). Tu je tematika već bila nešto ozbiljnija i bilo je ubojstava (pri tome ste i sami mogli umrijeti zato je bilo potrebno biti oprezan), al opet sve skupa upakovano u lijepu grafiku, napetu priču kojoj takodjer nije manjkalo humora, te obilje stvarno zanimljivih lokacija u kojima smo morali svašta kemijati, kombinirati predmete i rješavati zagonetke kako bi prešli neki dio. Iduća avantura iz druge polovine 90-ih koju sam takodjer obožavao i prešao puno puta je Blade Runner. Inače sam obožavatelj tog filma, a atmosfera koja je prenesena u igru je vrhunska. Poneki likovi iz filma se pojavljuju kao i lokacije, ali priča je sama za sebe, samo smještena u taj svijet. Tu nije bilo kombiniranja predmeta, nego se sve svodilo na razgovore s ljudima, na koji način ćemo se kome obratiti, gdje ćemo prije stići i šta ćemo napraviti, što je moglo promijeniti tijek dogadjaja (ne kao u Heavy Rain, ali svejedno igra je imala hrpu različitih završetaka). Uz to, igra je svaki puta sama mijenjala neke detalje, tipa ko je ovaj puta replikant, a ko nije, a na nama je bilo da to sve detaljno ispitamo. Desnim klikom, naš glavni lik je vadio pištolj, što je ukazivalo na to da je tu takodjer bilo nešto i pucnjave, te je bilo moguće umrijeti. U jednom dijelu igre, sam naš heroj postane proglašen replikantom i progonjen od zakona. Vrlo zanimljiva i napeta igra. Grim Fandango je bila još jedna jako dobra igra koja je donijela neke promjene u žanr, a to je da avantura ne mora nužno biti point 'n' click da bi bila uspješna i popularna među obožavateljima žanra. Poslije su tu shemu pokušali sa Monkey Island 4, ali nije baš ispalo najbolje, nažalost. Sjetih se još legendarnog Sanitariuma. Igra koja je bila najviše mindfuck od svih avantura koje sam igrao u to doba. Čovjek stradava u prometnoj nesreći i budi se u ludnici. Tokom igre ulazi u uloge više stvarnih ili izmišljenih likova iz njegovog života i slaže djelić po djelić cijele zavrzlame do napetog  epiloga. Ko nije isprobao ovo, ima svakako preporuku. Takodjer još od zabavnih avantura iz tog doba koje bih izdvojio su: Indiana Jones & The Fate Of Atlantis, Day Of The Tentacle, The Dig i Sam & Max: Hit The Road. Iz 2000-ih meni najznačajnije i najdraže avanture su: Fahrenheit, Still Life (samo prvi dio, drugim nisam baš bio impresioniran), Syberia 1 i 2, Runaway trilogija i, meni najdraži, Heavy Rain sa PS3. Ima još jedna hrpica dobrih avantura koje sam propustio, ali planiram u skorije vrijeme to ispraviti :).
« Zadnja izmjena: 18. Veljača, 2015., 13:48 TheColossus »

*

doktor1

  • ****
  • 1407
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #8 : 18. Veljača, 2015., 14:20 »
Par klasičnih PnC avantura koje sam odigrao u zadnjih dvije, tri godine te su me se poprilično dojmile:

The Black Mirror triologija

Mistična horor avantura. Definitivno preporuka!

The Book of Unwritten Tales

Predivna, simpatična fantasy avantura...

Gray Matter

Još jedna odlična mistična avantura...

Lost Horizon

Avantura inspirirana Indiana Jones filmovima. Bio sam apsolutno oduševljen kada sam je zaigro...

TDE: Chains of Satinav i nastavk Memoria

Dvije fenomenalne avanture smještene u The Dark Eye svemir! Definitivna preporuka! No nikako igrati Memoriu bez Satinava jer su igre jako povezane!

A New Beginning

Još jedan odlična avantura iiz ruku Daedalica! Nekoga bi mogao zasmetat 4:3 format.

Deponia - The Complete Journey

Kada je izašo prvi dio nisam bio pretjerano oduševljen no sada sam prešao sva tri u komadu i igra je zbilja vrhunska. Mogu iritirat ponekad nelogične i teške zagonetke...

Resonance

Dobra avantura sa retro prezentacijom.

The Next Big Thing

Odlična komedija! Liz Allaire mi je jedan od najdražih likova iz gaming svijeta.

Yesterday

Odlična avantrua od Pendulo studija...

Broken Sword 5: The Serpent's Curse

Nakon jedinice i dvojke najbolji Broken Sword naslov... Početka je lagan no posle sve sjeda na mjesto! Predivna prezentacija!
« Zadnja izmjena: 18. Veljača, 2015., 14:24 doktor1 »

Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #9 : 18. Veljača, 2015., 15:04 »
Obje Syberie su ostale u dobrom sjećanju. Željno se iščekuje treći dio.









Od novijih odlična mi je Brothers: A Tale of Two Sons



*

skipp

  • **
  • 432
    • NuttyGamer
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #10 : 18. Veljača, 2015., 15:24 »
Avanture su zakon. Prva igra koju sam kupio i koja je definirala moj top1 žanr na PC je bio Broken Sword (prvi).

Daleko najbolji serijal avantura (iako su BS 1,2 i 5 zapravo "pravi", dok su 3 i 4 malo zalutali u 3D).

Svi klasici navedeni gore, al obavezno treba napomenuti The longest journey. Jedna od najdužih i najboljih avantura ikad napravljenih. Od zadnjih što sam igrao i mogu preporučit je Alter Ego. Ima požureni kraj, al je overall stvarno odlična igra i dolazi iz ruku developera Black Mirrora.

Dajem još jedan glas Chains of satinavu i Memoriji. Malo frustrirajuće zbog pixelhunta tu i tamo, al fenomenalne priče sa još boljim završecima

*

doktor1

  • ****
  • 1407
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #11 : 18. Veljača, 2015., 18:15 »
« Zadnja izmjena: 18. Veljača, 2015., 19:49 doktor1 »

*

doktor1

  • ****
  • 1407
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #12 : 18. Veljača, 2015., 23:36 »
The Book of Unwritten Tales 2

Game of Thrones, Čudovišta iz ormara, Skyrim i Minecraft u jednoj prostoriji...


*

skipp

  • **
  • 432
    • NuttyGamer
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #13 : 18. Veljača, 2015., 23:40 »
The book of unwritten tales mi je duuugo stajala u steam libraryu, a kad sam prošo - definitivno se smjestila u jednu od najboljih avantura ikad napravljenih. U svakom trenu znaš što trebaš napraviti i kako trebaš napraviti, nema glupih zagonetki, nema pixelhunta, likovi su presmiješni, a svako malo uleti hint na neku drugu igru ili film.

Npr "Wanted: Hoggar" u jedinici - prvi "boss" u WoWu koji (btw) ima 666HPa :mrgreen:

*

doktor1

  • ****
  • 1407
Odg: Fanovi avantura - nove i stare, klasične i moderne
« Odgovori #14 : 19. Veljača, 2015., 10:07 »
Broken Age Act 2 je u beta fazi...
Ako ćemo vjerovat Shaferu :hihi:

http://youtu.be/mnY0TdkXZwI

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9