HCL.HR

Driveri za grafičke kartice

  • 188 Odgovora
  • 140088 Hitova
*

HighEnd

  • ****
  • 1329
  • To the limits!
Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #165 : 25. Veljača, 2016., 09:21 »
Novi drajveri su vani:

AMD Radeon Software Crimson Edition 16.2
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD_Radeon_Software_Crimson_Edition_16.2.aspx

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #166 : 29. Veljača, 2016., 14:55 »
Da li je netko isprobao zadnju verziju crimsona? Jel driver vrijedan instalacije uopce?

Probao sam sve osim 16.2 verzije i svaki put se vratim na 15.7.1  :fpalm: najveci problem je to sto sa zadnje 2 verzije crimsona ne mogu iskljucit crossfire u igrama.

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #167 : 29. Veljača, 2016., 15:12 »
Imam ih ja od dana kada su izasli i iskreno, ne vidim nikakvu razliku u performance-u ali ne igram Tomb Raider ili Ashes of Sing. tako da vjerojatno u ta dva podrucja ima poboljsanja. Jedino sto sam primjetio je to da mi se Gaming Evolved aplikacija vise ne rusi kod nekih postavki, sto je i navedeno da su popravili. Instaliraj 16.2, nemas sta za izgubiti. Ali, naravno stare driveri obrisi sa "Display driver uninstall", mozda zbog toga imas nekih problema. Ugl. ja imam MSI R9 390 i radi sve kako treba.

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #168 : 29. Veljača, 2016., 22:32 »
Sto se tice performansi Crimson se pokazao losijim od zadnje pune verzije "starijeg" driver tj. 15.7.1.
Najvise se primjeti u CF-u, npr. Crysis 3 neusporedivo bolje radi sa starijim driverom, bar sto se tice mogu slucaja (2x 390x). Cini mi se da su jedno "pojacali" powerplay, jer osim nizih performansi i temperatura je dosta niza.

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #169 : 03. Ožujak, 2016., 19:54 »
evo izbacili su jos jedan fix
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD_Radeon_Software_Crimson_Edition_16.2.1.aspx

odlucio sam isprobat, za sad je sve ok.. CF se moze iskljucit, te su performanse ostale iste u "starijim" igrama (ako iskljucimo downclock ofkors)

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #170 : 03. Ožujak, 2016., 20:24 »
Razlika izmedju ovog novog hotfix-a i starog (16.2) je samo u tome sto su dodali CF za Fary Cry Primal (tebi ce koristiti, ako igras Far Cry Primal), nista drugo. Sve ostalo navedeno u promjenama je vec uradjeno sa hotfixom 16.2. Meni jedino sto se poboljsalo je to sto se Gaming Evolved ne rusi kod nekih naslova kao sto se rusio prije, a to su i naveli kao poboljsanje. Sto se tice downclock-a to se jednostavno rijesi programcicem "clockblocker" koji je napravljen za FUry kartice ali radi i na ostalim R linije.
« Zadnja izmjena: 03. Ožujak, 2016., 20:27 bojanum »

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #171 : 03. Ožujak, 2016., 20:28 »
skuzio sam da je dodan cf profil za fc u 16.2.1, al sam probao zadnji driver pa sam njega naveo :)

nema potrebe za clockblocker-om, onaj tko ima CF skuzio je da mu zezne rad ULPS-a.... dovoljno je power limit stavit do kraja i downclock je proslost

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #172 : 03. Ožujak, 2016., 20:33 »
Pa sta ce ti ULPS kod CF-a? Imas svije zvijeri u compu i ULPS ih stalno koci i nista drugo. SA clockblockerom jednostavno stavis da rade max kada igras neki naslov, a za sve osim toga stavis da blokira. Power limit-om samo trpas vise wata u kartice, a nema potrebe. Mislim, to je samo moje misljenje, ipak nemam 2 kartice, imam jednu pa mozda ima neka zackoljica koju ne znam hehehe

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #173 : 03. Ožujak, 2016., 20:42 »
ULPS mi je dobar feature jer u idle-u mi iskljuci drugi GPU..... probao sam clockblocker, radi bez problema, ali sta ce mi dodatni app kad mogu to rijesit overdrivom ili afterburnerom.... ULPS mi nista ne mijenja u performansama kad je u pitanju full load, grije sobu sa i bez ulps-a  :loludara:

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #174 : 03. Ožujak, 2016., 20:49 »
ALi ULPS ti blokira karticu da radi max koliko moze, ULPS downclock-a kartice u CF modu. Mozda sam ja krivo upucen ali koliko vidim svi koji imaju CF, imaju istu pricu. Ti ces naravno bolje znati jer imas to sve u praksi ali u mom primjeru ti je tako da otkako koristim clockblocker performanse su mi znatno bolje jer ne moram trpati karticu sa watima i dodatnim taktovima. Ovako mi kartica radi na max koliko moze i ne spusta takt kada ona misli da treba. Sa power limit-om, moras vise wata staviti da bi dobio neki malo visi takt (koji ti je nepotreban) jer zato i sluzi power limit, da bi mogao OC karticu i da bude stabilna i opet ti nitko ne garantira da ce kartica raditi na tom taktu cijelo vrijeme, vjerojatno nece. Ali, kazem opet, kod svakoga je nekako drugacije, pa mozda u tvojoj konfiguraciji ide bolje ovako kako si ti napisao.

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #175 : 03. Ožujak, 2016., 20:51 »
A to da grije sobu, to ti vjerujem jer moja jedna grije kao da se bas zeli zapaliti  :bonk: Ali, ja sam jos dobar kakvi su drugi jer meni radi max na 80 C u full loadu nakon par minuta,a fanove sam namjestio da tek na 70 C rade 100% jer kada cujem njihov zvuk najradje bi si glavu otkinuo  :bonk:

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #176 : 03. Ožujak, 2016., 21:05 »
Mislim da se nismo bas razumili, ULPS i Powertune su dvije razlicite stvari... ULPS je mod za multigpu gdje se iskljucuju svi gpu-i koji su nepotrebni (npr. dok sad ovo tipkam drugi gpu je iskljucen jer nema smisla da radi) a powertune je taj koji je krivac za downclock, odnosno DFS (dynamic frequency scaling)... AMD prakticira takvu tehnologiju jer smatra da moze doprinijet manjoj potrosnji i temperaturi, sto je u teoriji super stvar, ali u praksi taj "downclock" radi kad treba i ne treba.....
U novim crimson driverima TDP je jos vise ogranicen, zato je taj downclok jos vece probleme radi, clockblocker pomice powerlimit, tj ono sto ja napravim "rucno" i blokira ULPS (sto je po meni nepotrebno).

Uglavnom pokusavaju napravit nesto, na kraju za 1,5 stupnjeva sto spuste temperaturu sve sj*bu


Sto se tice temperature, bar si iskren, meni sa jednom isto ida na 80, sa dvije u full loadu bolje da ne pisem  :hihi:  Bas danas citam na jednom forumu kakve bombe bacaju...tipa da sa 390x ima 60-65C u loadu..... sta rec

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #177 : 03. Ožujak, 2016., 22:02 »
Hehehe cuj ti njih 60-65 C u full loadu, to ne da nema sanse nego nikakve. Meni je na 80  C, fan 100% od 70 C ali i kada stavim fanove da rade 100% od 20 C na isto mi dodje. Jos imam Noctua NH-D15 pa i ona malo doprinosi hladjenju, skoro neprimjetno ali pridonosi i opet nema sanse da mi se graficka vrti na 60-65 u full loadu. Ja sam planirao sljedeci mjesec recimo uzeti jos jednu graficku, reci mi da li se isplai, da li primjetis neku razliku u igricama ili je to nesto malo FPS-a vise?

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #178 : 03. Ožujak, 2016., 22:40 »
Iskren da ti budem, multigpu me razocarao....to je sve lijepo i krasno "na papiru" u praksi je sasvim nesto drugo.....
Dosta igri uopce nece imat scaling-a (gpu usage), tj. zujat ce u prazno. Neke igre "podrzavaju" CF ali to je sve samo ne kako mi gejmeri to mislimo/zelimo. Evo za primjer uzet cu Crysis 3, koji ima jako dobar scaling  tj. koristi obje kartice... ali sto se desava tokom igre? scaling se gubi i FPS pada (pocne se ponasat kao single gpu). U mom slucaju je najiritantnije kad mi FPS padne ispod razine gdje mi freesync ne radi, u tom trenutku kao da sam na drugom kompu..

Ako zanemarimo gore spomenuti problem, ostaje nam micro-stuttering ili ti ga latencija izmedu frejma (frametime)...gotovo uvijek je ta latencija povecana u CF-u, zbog cega se covjek cesto zapita zasto 75 FPS u CF ne radi glatko ko 75 FPS u single gpu-u. Jednostavno tebi je na FPS brojacu stabilan, ali slika nije "glatka"..

I na karaju najveci problem, TEMPERATURA....... ako nemas klimatiziranu sobu gdje ti je komp, zaboravi na CF po ljeti, jer ces imat ogroman throttling i besplatnu saunu  :hihi:

Ali ako si slab na HW (kao sto sam ja) ti problemi te nece sprijeciti u upgrade-u  :D DX12 je obecavajuc sta se tice multigpu-a, nadam se cvrsto tom...al znas sta kazu za nadu 
Neznam koje napajanje imas, ali ja nebi isao ispod 1kw nikako, ako i dalje imas ovu asusicu super je za CF jer ima dual 16x na pci slotu. Ako te zanima konkretno kako radi neka odredena igra slobodno pitaj.

Nakon sta procitas sve sto sam napisao o CF-u, ispada da je to nesto najgore sta ti se moglo dogodit, ali samo objektivno kazem koji su sve problemi jer vecina "ponosnih" vlasnika ti nece priznat kako je u praksi, a neki od vlasnika mozda ni ne obracaju paznju na detalje. Smatram da ce sve novije igre dolazit sa sve boljom podrskom za multigpu jer su engini sve zahtjevniji, a tu je i 4k reza.... Isto tako puno ovisi o driverima, valjda ce AMD stati na noge sa tim vise i pocet svojim kupcima pruzat podrsku kako spada


« Zadnja izmjena: 03. Ožujak, 2016., 23:19 dr.jazz »

Odg: Driveri za grafičke kartice
« Odgovori #179 : 04. Ožujak, 2016., 15:17 »
Da,da jos uvijek imam Sabertooth i zbog toga i pitam kako rade graficke u CF jer imam dusu dalo maticnu za CF. Zanimalo me sve to sto si napisao i hvala na informacijama. Bas to sto kazes, pitas bilo koga i oni nahvale kao da ih je sram reci da dosta stvari trenutacno ne valja (kao da su oni krivi sto ne radi kako treba) ali ide ka boljemu. Meni sa jednom svi naslovi trenutacno rade bez ikakvog problema, fino, glatko. Ali, htio bih jos jednu ubaciti i imati ih u CF-u jer u buducnosti ce sigurno biti bolja situacija sto se tice samog AMD-a i njihovog izbacivanja drivera. Kakvi su bili prije 2 god i kakvi su danas vidi se da su konacno shvatili da ako zele ici naprijed da su im driveri broj jedan. Sugava Nvidia izbacuje drivere maltene svakih par dana, cim izadje neki AA naslov, dok AMD jos uvijek steka po tom pitanju.  Jedino sto me zanima je temperatura, kada ti je full load obadvije, tj. ako mozes obadvije staviti par minuta u full load, kolika bi temp bila? Sva sreca pa MSI ima na njima najbolje hladjenje od svih ostalih proizvodjaca tako da barem nisam zapeo sa nekim najgorim hladjenjem u toj liniji grafickih (inace imam takve jebene srece sa takvim stvarima, uvijek najgore uzmem) sa jos vecim temperaturama. Kada bi barem postojala neka mala Noctua NH-D15 za graficku, kupio bi ju odmah bez imalo razmisljanja heheh
« Zadnja izmjena: 04. Ožujak, 2016., 15:19 bojanum »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9